EduGadki

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: W EduGadkach rozmawiamy o edukacji. Chcemy inspirować, wspierać i dostarczać praktycznych porad, a nasze podkasty kierujemy do wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców uczniów. Zapraszamy do rozmowy postacie nietuzinkowe – przede wszystkim nauczycieli-praktyków, naukowców, ekspertów. EduGadki to spotkania z ludźmi pełnymi pozytywnej energii i pasjonatami, którzy będą się z Wami dzielić swoimi doświadczeniami i praktycznymi rozwiązaniami, wypracowanymi często w ciągu wielu lat pracy. W naszych podcastach będziemy unikali bezowocnego teoretyzowania, narzekania i politykowania.
Data dodania: 2017-09-21 20:50:04
Data aktualizacji: 2019-03-26 17:10:08
Audycji w katalogu: 48
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 2 dni temu
17: Odcinek 38 (2.17) - Marcin Zaród, czyli Godzina Geniuszu w Polsce
38. odcinek EduGadek jest zarazem jednym z pierwszych, w których całość rozmowy łączy nie tylko jeden gość, ale i jeden, wybrany temat. Tym razem nastąpiła nagła zmiana miejsc i na miejscu gościa znalazł się Marcin Zaród, zasiadający zwykle po „drugiej” stronie edugadkowego mikrofonu. Marcin jest anglistą w V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie, w 2013 roku zdobył tytuł Nauczyciela Roku, należy do grupy Superbelfrzy RP. Poza pracą w szkole prowadzi warsztaty z nowych technologii i metod edukacyjnych dla nauczycieli, publikuje w czasopismach edukacyjnych i występuje na konferencjach. Jest trenerem-Emisariuszem Bezpiecznego Internetu w programie Cybernauci, przez kilka lat uczestniczył wraz ze swoimi uczniami w programie Mistrzowie Kodowania. W 2018 roku razem z Jackiem zainicjował akcję #Zadajęzsensem. Projekty jego uczniów zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach, m.in. platynową nagrodę w konkursie CyberFair 2017 i nagrodę za wybitny projekt edukacyjny w konkursie Discovery Awards.  Tym razem jednak występuje w EduGadkach jako prekursor metody o nazwie „Godzina Geniuszu’, o której pilotażu przeprowadzonym w swojej klasie opowie w najnowszym odcinku. W „Skrzynce z narzędziami” Jola Majkowska przesłała nam polecenie kolejnego narzędzia, do którego link znajdziecie w materiałach do odcinka poniżej. A oto o czym dowiemy się w tym odcinku: * Co to jest Godzina Geniuszu? * Czym się różni od zwykłej metody projektowej? * Gdzie po raz pierwszy zastosowano rozwiązania, na których opiera się Godzina Geniuszu? * Jakie techniki warto wykorzystać w trakcie Godziny Geniuszu? * Jakie korzyści płyną z oddania wolności do decydowania w ręce uczniów? * Jakie produkty biznesowe powstały w ramach projektów 20-procentowych lub projektów pasji? * Z jakimi klasami warto podejmować się Godziny Geniuszu? * Jakie aktualne trendy edukacyjne można dostrzec w lekcjach opartych na Godzinie Geniuszu? * Kreatywność a Godzina Geniuszu – dlaczego łatwiej uczniom wtedy coś realnie stworzyć? * Jak rozpocząć wprowadzania Godziny Geniuszu w klasie? * Co zrobić, żeby uczniowie nie traktowali Godziny Geniuszu jako luźnego czasu na wpatrywanie się w sufit? * Dlaczego przed przystąpieniem do Godziny Geniuszu warto zaprezentować uczniom projekty stworzone w ramach Genius Hour przez innych? * Jak rozpocząć proces wyboru projektu przez uczniów? * Jakie rodzaje projektów realizowali uczniowie w ramach pilotażu? * Co wynika z ewaluacji pilotażu Godziny Geniuszu? * Czy lepiej, gdy uczniowie pracują indywidualnie, w parach, czy w grupach? * Czy oceniać uczniów za pracę w ramach Godziny Geniuszu? * Gdzie można znaleźć materiały o Godzinie Geniuszu w języku polskim? * Co daje nauczycielowi prowadzenie bloga o swojej pracy? [Na stronie odcinka](http://edugadki.pl/?p=802) można znaleźć linki do materiałów dodatkowych, o których mowa w nagraniu.
pobierz 30.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
16: Odcinek 37 (2.16) - prof. Lech Mankiewicz, czyli polska Akademia Khana
W 37. odcinku EduGadek rozmawiamy z profesorem Lechem Mankiewiczem, polskim astronomem i fizykiem, dyrektorem Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Nasz gość należy do grupy Superbelfrzy RP, jest polskim koordynatorem programu Hands-On Universe, Europe, a także posiada tytuł "Adwokata Akademii Khana", co oznacza, że jest szefem polskiej wersji tej platformy edukacyjnej. I właśnie o Akademii Khana oraz o jej zastosowaniach będziemy z nimi rozmawiali. W odcinku dorzucamy nowe narzędzia do Skrzynki z narzędziami, które przygotował dla Was Bartosz Chyś. A o czym konkretnie usłyszycie w tym odcinku? * Co to w ogóle jest Akademia Khana? * Co można znaleźć na platformie Akademii Khana? * W jaki sposób może z zasobów Akademii skorzystać polski nauczyciel? * Czy omawianie genetyki w 8 klasie szkoły podstawowej jest ok? * Czym się różnią filmy Akademii Khana w polskiej wersji językowej od tych w wersji angielskiej? * W jakim kierunku ewoluują zasoby Akademii Khana w USA? * Czego nowego możemy się spodziewać w Akademii Khana w najbliższym czasie? * Dlaczego niektórzy uczniowie mają problem z zajęciami prowadzonymi w systemie odwróconej klasy? * Czy trzeba umieć korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych? * W jaki sposób profesor Lech Mankiewicz zainteresował się Akademią Khana? * Jak ma się powiedzenie „Najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” do historii polskiej wersji Akademii Khana? * Czy istnieją inne kanały edukacyjne wykorzystujące podobny format przekazywania informacji? [Więcej w opisie odcinka](http://edugadki.pl/odcinek-37-2-15-prof-lech-mankiewicz-czyli-polska-akademia-khana/)
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
15: Odcinek 36 (2.15) - Kuba Lorenc, czyli ocenianie z innej bajki
W tym odcinku spotykamy się z Kubą Lorencem. Kuba od 12 lat uczy historii i WOS w [Monnet International School](http://www.maturamiedzynarodowa.pl/) w Warszawie, w szkole z IB, czyli międzynarodową maturą (International Baccalaureate Organization). Od 2011 do 2017 roku pracował w Instytucie Badań Edukacyjnych, gdzie zajmował się badaniami nad edukacją historyczną w Polsce. Jest współautorem bloga [doklasy.pl](http://doklasy.pl/) i współautorem artykułów naukowych, raportów z badań oraz poradników dla nauczycieli. Uczestniczył w wielu seminariach i projektach organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie nauczycieli historii Euroclio. W grudniu 2017 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie Warszawskim. Motywem przewodnim odcinka jest specyficzny rodzaj oceniania pracy ucznia stosowany w szkołach z międzynarodową maturą. A co w samym odcinku: * Jakie są cztery główne kryteria oceny prac w ramach programu szkół IB? * Na czym polegają kryteria związane z prowadzeniem badań, komunikacją i krytycznym myśleniem? * Czy różnorodne kryteria oceniania przekładają się na sterty papierologii? * Co można by przenieść ze szkoły IB do zwykłej polskiej szkoły? * Czy sama matura międzynarodowa jest bardziej sprawiedliwa od zwykłej matury polskiej? * Jak rozwija się pilotaż Godziny Geniuszu, prowadzony przez Marcina? * W Skrzynce z narzędziami Zyta Czechowska poleca aplikację popplet. Warto posłuchać o praktycznych zastosowaniach tego narzędzia na lekcji.  W komentarzach czekamy na Wasze wpisy dotyczące oceniania oraz tego, czy stosujecie (lub planujecie wykorzystać) aplikację polecaną przez Zytę Czechowską.
pobierz 31.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
14: Odcinek 35 (2.13) - Magdalena Dygała, czyli polska szansa na Global Teacher Prize
W tym odcinku zapraszamy do rozmowy z Magdaleną Dygałą, finalistką tegorocznej edycji konkursu Global Teacher Prize, zwanego także Nauczycielskim Noblem. Magda uczy języka angielskiego w Zespoleu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Liceum im. Słowackiego w Radomiu i jest doktorantką Uniwersytetu Łódzkiego. Uwielbia angażować uczniów w projekty międzynarodowe i lokalne. Nasz gość organizuje międzynarodowy konkurs filmowy "A day in the life of students, a na swoich lekcjach korzysta z filmów i piosenek. * Jaką drogę przebyła Magda, żeby znaleźć się edukacyjnie w miejscu, w którym się znajduje? * Jaki moment w życiu Magdy zaważył o tym, że zaczęła uczyć w taki sposób, w jaki uczy teraz? * Co sprawiło, że Magda znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Global Teacher Prize? * Na czym polegał projekt "Crosscultural Understanding" i co on umożliwiał uczniom? * W jaki sposób nasz gość korzysta z materiałów filmowych? * Od czego zacząć pracę nad rozwijaniem talentów naszych uczniów? * Jaka jest przyczyna tego, że polscy uczniowie często boją się mówić po angielsku? * Jakie angielskie piosenki można wykorzystać na lekcji i skąd brać na nie pomysły? * W jaki sposób Magda znajduje inspiracje do swoich lekcji? * Jaka cecha charakteru przydałaby się polskim nauczycielom, aby mogli być jeszcze lepsi? [Więcej na stronie odcinka](http://edugadki.pl/?p=733)
pobierz 33.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
13: EduGadki Ekstra odcinek 7 - dr Magdalena Skotnicka-Chaberek, o dzieciach trudnych, grzecznych, wychowanych i niekoniecznie?
Tym razem do EduGadek Ekstra zaprosiliśmy dr Magdalenę Skotnicą-Chaberek, psycholożkę i lekarkę, psychoterapeutkę i superwizorkę psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Jest ona współautorką książek oraz artykułów naukowych, występowała na konferencjach poświęconych zagadnieniom ADHD, neurorehabilitacji, psychoterapii i diagnostyce psychologicznej. W rozmowie z nią poruszymy następujące tematy: * Czy częstość występowania zjawisk związanych z “trudnymi dziećmi” faktycznie rośnie? * Jakie są źródła tego, że dzieci są “trudne”? * Dlaczego dzieci czasami zachowują się w stosunku do dorosłych tak, jakby się zachowywali w stosunku do rówieśników? * Jak się mają do problemów z zachowaniem dzieci tzw “rytuały społeczne”? * Czy rodzice (i nauczyciele) powinni stawiać dzieciom granice?  * Jak pomóc dziecku (uczniowi) znaleźć równowagę pomiędzy tym, że ono samo jest ważne, a że ważna jest także grupa i cele grupowe? * Dlaczego pewna grupa uczniów “walczy o przetrwanie”? * Czy jest jakieś panaceum na sposób pracy z "uczniem trudnym"? * Od czego zacząć radzić sobie z "trudnymi uczniami"? * Dlaczego nauczycielowi trudno jest nie wiedzieć lepiej niż dzieci?  * Czy nadmiernie skupiamy się na potrzebach dzieci, zaniedbując potrzeby nauczycieli? * Jaki negatywny wpływ na zachowanie ucznia może mieć groźba otrzymania jedynki za brak zadania domowego? * Dlaczego o uczniu warto rozmawiać w zespołach nauczycielskich i pracować z nim zespołowo? * Dlaczego i jak dopasowywać zasady panujące w szkole do uczniów? * Czy lepszy jest zapis statutu szkoły typu "Szanujemy innych i nie przeklinamy" czy zapis "Każdy uczeń tej szkoły uczy się szanować inne osoby i nabywa potrzebne do tego umiejętności"?
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
12: Odcinek 34 (2.12) - Tomasz Bilicki, czyli lekcja o hejcie i mowie nienawiści
W 34. odcinku EduGadek naszym gościem jest Tomasz Bilicki, prezes i założyciel fundacji Innopolis z Łodzi, nauczyciel  wiedzy o społeczeństwie, certyfikowany interwent kryzysowy CISM (University of Maryland). Tomasz przeprowadził w ostatnich dniach lekcje otwarte poświęcone hejtowi i mowie nienawiści, w których uczestniczyło łącznie kilkuset nauczycieli-obserwatorów. W tym odcinku sięgamy do Skrzynki z narzędziami, w której tym razem Izabella Bartol z Piły poleca doskonałą platformę do ćwiczeń interaktywnych. A o czym będzie w tym odcinku: * Co może skłonić człowieka do powrotu do zawodu nauczycielskiego po 15-letniej przerwie? * Jak wyglądała lekcja otwarta o hejcie i mowie nienawiści przeprowadzona przez Tomka w Łodzi i dlaczego przyszło na nią aż tylu obserwatorów? * Czy pojedyncza lekcja tego typu ma sens? * Od czego zacząć poruszanie kwestii hejtu i mowy nienawiści w szkole? * Czy nauczyciele naruszają godność ucznia? * Czego można się dowiedzieć o sobie jako nauczycielu pytając uczniów w ankietach podsumowujących prowadzone przez nas lekcje? * Czym się różni krytyka od hejtu i od mowy nienawiści? * Czym się różni znieważenie od zniesławienia? * Dlaczego ważna w pracy nauczyciela jest empatia? * Czy lekcja o mowie nienawiści może zaszkodzić uczniowi? * Na czym polega metoda “worek przeznaczenia” i o czym pamiętać kiedy ją stosujemy? Czy i w jaki sposób może ona wydobyć z uczniów coś dobrego? * Czy wystarczy podczas lekcji skupiać się na wiedzy? Co jeszcze jest ważne? * Dlaczego kompetencje związane ze zwalczaniem hejtu i mowy nienawiści warto przekazywać także nauczycielom? * Czy nauczyciel jest jednym z najbardziej wolnych zawodów świata? Materiały związane z odcinkiem na [stronie poświęconej rozmowie](http://edugadki.pl/?p=702&preview=true)
pobierz 28.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
11: Odcinek 33 (2.11) - Joanna Apanasewicz, czyli MacGyver polskiej edukacji
Bohaterką pierwszego odcinka EduGadek w roku 2019 jest Joanna Apanasewicz. Zanim jednak ją przedstawimy, chcemy ogłosić dwie ważne zmiany. Od Nowego Roku EduGadki się zmieniają - dodajemy dział "Szanujmy wspomnienia", który pojawi się przed głównym wywiadem, oraz dział "Skrzynka z narzędziami", który usłyszycie w końcowej części podcastu. Wracając jednak do naszego gościa - Asia jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im. Piastów Śląskich w Chrząstawie Wielkiej koło Wrocławia, a także trenerką w programie Mistrzowie Kodowania i członkinią grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini. W 2018 r. znalazła się na "Liście 100 osób mających wpływ na rozwój kompetencji cyfrowych w Polsce". Joanna jest autorką publikacji i scenariuszy z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania (w tym TIKu) oraz programowania w klasach młodszych. Uwielbia naukę przez działanie, prace ręczne i lekcje o charakterze STEAMowym (wytłumaczenie znajdziecie w samym wywiadzie). Asia jest blogerką - prowadzi blogi maliprogramisci.blogspot.com oraz apanaski.blogspot.com! Napisała także książkę pt. „Zrób to sam/a. Dydaktyczne pomoce (niemal) z niczego”. O czym usłyszymy w tym odcinku? * Dlaczego nazywają Asię "Adamem Słodowym polskiej edukacji"? * Co to jest "Makey Makey" i co można z nim zrobić na lekcji? * Co to jest "STEAM" i dlaczego ten trend jest ważny w dzisiejszej edukacji? * Czy nauka programowania w klasach I - III to siedzenie przy komputerach i zapisywanie kolejnych linijek kodu? * Kto to jest Mitch Resnick? * Jak powinno wyglądać programowanie na pierwszych etapach edukacji? * Skąd czerpać pomysły na lekcji kreatywne, ale realizujące podstawę programową? * Czy w licznej klasie można wykorzystać gry i zabawy? Jak to zrobić? * Jak przekonać rodziców, że to co robimy na lekcji to też edukacja, a nie tylko zabawa? * Dlaczego warto tłumaczyć rodzicom to, co się  dzieje w naszej klasie? * Jaką edukacyjną porażkę udało się Joasi przekuć  w sukces? * Co nowego w "Skrzynce z narzędziami"? Materiały dotyczące odcinka na stronie rozmowy na [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=691&preview=true)
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
10: Odcinek 32 (2.10) - Smackdown, czyli 25 ulubionych narzędzi i metod
Ostatni odcinek EduGadek w tym roku kalendarzowym to prawdziwa niespodzianka. Dlaczego? Bo to Wy, nasi słuchacze, jesteście jego autorami. 25 osób nadesłało nam swoje nagrania, w których opowiada o swoich ulubionych, polecanych narzędziach (apki, strony internetowe, aplikacje, gadżety edukacyjne) lub metodach czy technikach do stosowania na lekcji. Dziękujemy Wam za kolejny rok z EduGadkami. Prosimy o wsparcie przez komentowanie naszych wpisów w mediach społecznościowych i szerowanie odcinków, które się Wam podobają. Będziemy też wdzięczni za rekomendacje naszego fanpage oraz ocenienie EduGadek w iTunes.  Wasze reakcje i wsparcie zapewniają nam energię do tworzenia kolejnych, ciekawych odcinków. W kolejności nagrań w tym odcinku wystąpią: * Dawid Łasiński * Mariola Paluszek * Monika Kapuśniak * Dariusz Nowak * Sandra Urbaniak * Dominika Misiak-Janik * TIKowy Belfer * Jolanta Okuniewska * Sylwester Zasoński * Waldemar Smoter * Łukasz Gierek * Maciej Kacprzak * Agnieszka Bilska * Joanna Krzemińska * Aleksandra Schoen-Kamińska * Barbara Ostrowska * Iza Wyppich * Anna Skiendziel * Joanna Apanasewicz * Karolina Gaweł * Joanna Gadomska * Katarzyna Włodkowska * Beata Skrzypiec * Marcin Zaród * Jacek Staniszewski
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
9: Odcinek 31 (2.9) - Sabina Pilat, czyli z wizytą w edukacyjnej wieży Babel
W tym odcinku EduGadek rozmawiamy z Sabiną Pilat, nauczycielką edukacji zintegrowanej pracującej obecnie w Szkole Europejskiej w Luksemburgu. Sabina jest autorką bloga edukacyjnego "W mojej klasie" oraz podróżniczego bloga saabway.blogspot.com.  Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Wcześniej pracowała jako nauczycielka klas I-III w Warszawskich szkołach, była lektorką języka angielskiego w Hiszpanii i była wicedyrektorką SP nr 234 w Warszawie. Ma na swoim koncie także doświadczenie w pracy dziennikarskiej w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Jak sama o sobie pisze: "Swoją pracę opiera na metodach projektowych i problemowych, działaniu i ruchu. Stara się, aby uczniowie, nawet ci najmłodsi, przejmowali współodpowiedzialność za proces uczenia się. W swojej pracy wychodzi z założenia, że jej podstawowym obowiązkiem jako nauczyciela jest zainspirować uczniów do pracy, dać im narzędzia do zdobywania wiedzy i pomóc pokochać nawet nie tyle szkołę, co naukę."  O czym będzie nasza rozmowa? * Jaka była dotychczasowa droga zawodowa naszej rozmówczyni? * Co ma wspólnego hodowanie fasolek z programowaniem? * W jaki sposób Sabina znalazła się w szkole w Luksemburgu? * Jak wygląda typowy dzień w luksemburskiej szkole europejskiej? * Jak wygląda struktura systemu edukacji w Luksemburgu? * Jakie rozwiązanie edukacyjne można by przenieść z Luksemburga do Polski? * Jak można uczyć matematyki w oparciu o zadania praktyczne? * Na czym polega europejska wieża Babel? * Kto jeszcze uczy przy użyciu kredy i małych tabliczek? * Co daje podglądanie innych nauczycieli? * Jak wygląda czas przedświąteczny w szkole Sabiny? * Jak można uczniów z innych kultur do tego, żeby poszerzać uczniowskie horyzonty? Wszystkie linki [na stronie odcinka](http://edugadki.pl/?p=663&preview=true)
pobierz 29.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
8: Odcinek 30 (2.8) - Monika Kapuśniak, czyli nauczyciel kontra TIK
W jubileuszowym, 30. odcinku EduGadek spotykamy się z Moniką Kapuśniak, nauczycielką języka angielskiego w SP nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego, trenerką wydawnictwa Oxford University Press Polska, członkinią grupy Superbelfrzy RP oraz specjalistką od Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK) w klasie. Co usłyszymy w tym odcinku: * Czy nauczyciele chcą być  nowocześni, czy jednak wolą pozostawać przy swoich starych, analogowych metodach? * Czy TIK w klasie to tylko zabawa? * Czy wyposażenie, którym dysponuje nauczyciel w swojej klasie, ma wpływ na to, czy chętnie zdobywa nowe umiejętności korzystania z nowych technologii? * Czy cyfrowe narzędzia dodają nauczycielowi pracy czy jej ujmują? * Jak sobie poradzić z pierwszymi niepowodzeniami ze stosowania TIKu w klasie? * Czy stawiając pierwsze kroki z technologią cyfrową na lekcji, powinniśmy od razu sięgać po tabletową klasę? * Czy jest miejsca dla filmików z YouTube w klasie? * Czy stopień otwarcia nauczyciela na nowe technologie zależy od tego, jakiego przedmiotu uczy? * Trzy narzędzia dla nauczyciela stawiającego pierwsze kroki z TIKiem w klasie. * Po co Rozszerzona Rzeczywistość w klasie? Jak można w prosty sposób podnieść skuteczność jej wykorzystania? * Jak zakończyła się przygoda Moniki z pierwszą tablicą interaktywną  w życiu?
pobierz 30.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
7: Odcinek 29 (2.7) - Asia Krzemińska, czyli Zakręcony Belfer
Bohaterką 29 odcinka EduGadek jest Asia Krzemińska, polonistka związana ze Szkołami Mikron w Łodzi i ambasadorka programu e-Twinning.  Asia należy do społeczności Superbelfrzy RP. Jest autorką bloga [Zakręcony belfer](http://www.zakreconybelfer.pl/), wyznająca zasadę: dzień bez szalonego pomysłu, dniem straconym. Co w tym odcinku? * Powidoki z Radomia i o pewnej nauczycielce ze Szwecji, która zaprosiła nas do wykonania skoku w nieznane * Jak to jest być ambasadorem programu e-Twinning? * Skąd nasz gość czerpie energię i gdzie znajduje czas na to, żeby robić tyle rzeczy? * Jak dobrze zorganizować swój czas? Przykład z życia. * Jak wyglądało przebudzenie do robienia świetnych edukacyjnych rzeczy u naszego gościa? * Skąd nasz gość bierze pomysły na swoje zakręcone lekcje? * Jaki jest przepis na to, żeby nauczyciel dobrze dogadywał się z rodzicami uczniów? * Czy trudno jest przekonać do wprowadzania innowacji nauczycieli przywiązanych do tradycyjnych metod? Jak się za to zabrać? * Jak się mają prawa dziecka do zakazów wychodzenia uczniów do toalety, które obowiązują w niektórych szkołach? * Jaką porażkę udało się Asi przekuć w sukces? * W jaki sposób budować autorytet u uczniów? Praktyczny przykład z życia polonistki. * Gdzie można znaleźć Zakręconego Belfra (Zakręconą Belferkę) w sieci? Materiały związane  z tym odcinkiem [na stronie odcinka](http://edugadki.pl/odcinek-29-2-7-asia-krzeminska-czyli-zakrecony-belfer)
pobierz 27.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
7: Michał Leksińśki
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
6: Odcinek 28 (2.6) - czyli edugadanie o zadaniach z sensem
Najnowszy odcinek EduGadek to pierwszy epizod, w którym występuje nie jeden, a aż czterech gości. Na cel wzięliśmy cały zespół  odpowiedzialny za prowadzenie kampanii #zadajęzsensem, czyli Vitia Bartosova-Hoffman z Gdańska, Barbara Ostrowska z Lublina, Jacek Staniszewski z Warszawy, Marcin Zaród z Tarnowa i Karolina Żelazowska z Olsztyna.  Zatem będzie dużo o zadaniach domowych, ale też o motywacji, jaka kierowała twórców kampanii, oraz o celach, które chcieliby oni osiągnąć. A co w odcinku? Co sprawiło, że zaproszeni goście przystąpili do kampanii   #zadajęzsensem? * Co dobrego zaczęło się dziać na fanpage kampanii? * Dlaczego trzeba odejść od narracji narzekania i krytykowania się nawzajem? * Dlaczego warto badać przyczyny zadawania prac domowych przez nauczycieli? * Co byłoby w oczach naszych gości sukcesem kampanii? * Dlaczego twórcy kampanii  #zadajęzsensem zdecydowali się na trudniejszy przekaz niż tylko "zakazać zadań"? * Kto i jak boi się zadań domowych? * Czy da się  skonstruować pracę  domową obejmującą zagadnienia lub umiejętności z kilku przedmiotów jednocześnie? * Czy uczniowie mogą sięgać do doświadczeń ze szkoły, żeby znaleźć w sobie moc do podejmowania życiowych wyzwań? EduGadkowy SMACKDOWN W podsumowaniu odcinka zapraszamy Was do współtworzenia ostatniego odcinka EduGadek w tym roku kalendarzowym, który będzie realizowany w formule "Smackdown", czyli z wykorzystaniem materiałów nadesłanych przez naszych słuchaczy. Jeśli chcielibyście polecić innym swoje ulubione narzędzie (aplikację, program, stronę  internetową), z którego korzystacie w szkole, albo swoją ulubioną technikę czy jakiś pomysł na lekcję czy zadanie domowe, a może ulubioną książkę związaną z edukacją, to nagrajcie swoją krótką wypowiedź na dyktafonie w swojej komórce i prześlijcie ten plik na adres [email].  [więcej na stronie odcinka](http://edugadki.pl/?p=612&preview=true)
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
EduGadki Ekstra – odcinek 5 - dr Wacław Srebro, czyli gasimy wypalenie
W dzisiejszym odcinku EKSTRA spotykamy się z dr Wacławem Srebro, psychologiem i nauczycielem akademickim, który pomoże nam przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Na co dzień dr Srebro można spotkać w Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej w Tarnowie. Od ponad 20 lat, zajmuje się pracą z młodzieżą i rodzinami. Prowadzi szkolenia i zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i uczniów. Choć problem wypalenia zawodowego dotyka wielu nauczycieli, często pomocy szukają oni dopiero, gdy muszą się ratować urlopem na podratowanie zdrowia. A, wg naszego gościa, warto zadbać o swoje samopoczucie znacznie wcześniej. O czym mówimy w tym odcinku? * Jakie czynniki sprzyjają wypaleniu zawodowemu? * Co zrobić, żeby zejść z drogi do wypalenia? * Gdzie szukać pomocy? Więcej przydatnych materiałów na stronie podcastu - [link](http://edugadki.pl/edugadki-ekstra-…gasimy-wypalenie/)
pobierz 28.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
5: Odcinek 27 (2.5) – Karolina Gaweł, czyli liczy się przede wszystkim rozmowa
27. odcinek to niespodzianka, czyli rozmowa z Karoliną Gaweł. Karolina to pierwszy gość EduGadek, który został polecony przez gości wcześniejszych - w tym przypadku przez Jolę Okuniewską i Karolinę Żelazowską. Karolina jest nauczycielką wczesnej edukacji w Korczakowskiej Szkole Marzeń w Olsztynie oraz edukatorką prowadzącą zajęcia z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych dla studentów kierunków pedagogicznych. Jest jedną z inicjatorek i prowadzących Olsztyński Klub Kodujących Nauczycieli. Karolina, jest trenerką w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Należy do grupy Superbelfrzy Mini. Karolina jest autorką innowacji pedagogicznych oraz współzałożycielką i członkinią zarządu fundacji 36i6. O czym dzisiaj rozmawiamy? * Co to są "wolne piątki" i jakie przyniosło to efekty? * Jak wygląda codzienna praca z wykorzystaniem metody projektowej w klasach 1-3 szkoły podstawowej? * Szkoła korczakowska oczami ucznia - uczeń przychodzi do szkoły i....? * Czy warto rozmawiać z uczniami? * Jak się mają uczniowskie projekty do realizacji podstawy programowej? * Czym zajmuje się fundacja 36i6? * Skąd, będąc nauczycielem, czerpać energię do działania na wielu płaszczyznach i polach? * Przypominamy o kampanii #zadajęzsensem * Zapowiadamy przyszłotygodniowe EduGadki Ekstra i odcinek z poradami dotyczącymi wypalenia zawodowego
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
EduGadki Ekstra – odcinek 4., czyli Wspaniała 13-tka
Czwarty odcinek EduGadek Ekstra poświęcamy nauczycielom i nauczycielkom, którzy zostali finalistami konkursu Nauczyciel Roku, organizowanego przez tygodnik Głos Nauczycielski i w związku z tym zostali zaproszeni na galę finałową, która miała miejsce 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu tym uczestniczył także nasz reporter, Marcin Zaród, który jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu  specjalnie dla Was przeprowadził z każdym z finalistów mini-wywiad. W tym odcinku możecie poznać całą finałową trzynastkę - dowiedzieć się  nie tylko skąd ci inspirujący nauczyciele pochodzą, ale i w jakich szkołach pracują oraz co uważają  za swoje największe osiągnięcie. Będzie też parę słów o tym, czy istnieje przepis na trafienie do finału konkursu i czy jest coś, co łączy wszystkich finalistów. W związku z tym, że gala miała miejsce przed Dniem Edukacji Narodowej, każdego z finalistów  i każdą z finalistek poprosiliśmy też o krótkie przesłanie lub życzenia dla nauczycieli. Uwierzcie nam - warto się w ten słowa wsłuchać. A kogo usłyszymy? W kolejności występowania będą to: * Barbara Ostrowska, psycholog, nauczyciel teorii wiedzy z Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, * Lucyna Furdykoń, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, tyflopedagog ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie, * Magdalena Fortunka, pedagog z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, (wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku) * Anita Plumińska-Mieloch, nauczycielka historii i dyrektorka Zespołu Szkół w Luboniu, (wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku) * ks. Paweł Kobiałka, nauczyciel katecheta z Zespołu Szkół w Przesmykach, * Joanna Gadomska, nauczycielka biologii z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, * Katarzyna Włodkowska, nauczycielka języka polskiego i edukacji medialnej z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, * Andrzej Tomczyk, nauczyciel język polskiego ze szkół przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu, * Joanna Kostrzewa, nauczycielka języka polskiego i angielskiego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie, * Regina Kot, nauczyciel wychowawca i nauczyciel wspomagający z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim, * Marta Koplejewska, nauczycielka fizyki i informatyki z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, * Renata Sidoruk-Sołoducha, nauczycielka biologii z XXXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie. (powyższe informacje prezentujemy w oparciu o artykuł w 41 numerze tygodnika Głos Nauczycielski pt. Nominowani.)
pobierz 20.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
4: Odcinek 26 (2.4) - Joanna Urbańska, czyli wielka nauczycielka z małej miejscowości
Zapraszamy do 26. odcinka EduGadek, w którym naszym gościem będzie Joanna Urbańska, nauczycielka fizyki, chemii i biologii z zespołu szkół w Susku i Nauczyciel Roku 2016. Asia jest współzałożycielką i prezeską fundacji Edu – Inicjatywa oraz autorką wielu  scenariuszy zajęć, m.in. dla BBC Earth. Wspólnie z uczniami tworzyła także  doświadczenia dla centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu. Za swoje działania na rzecz innowacji edukacyjnej wpisana została na listę New Euro  100, listę  największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Co w odcinku? * Co sprawiło, że w życiu zawodowym naszego gościa zaszła diametralna zmiana? * "Drugie życie elektrośmieci" i co z tego wynikło dla uczniów Asi. * Świetny kontakt z uczniami? Jak o to zadbać. * Po co spędzać noce w szkole z uczniami? * Słów kilka o rzeczywistości szkoły wiejskiej. * Co nieco dla nauczycieli, którzy nie mają (wielu?) olimpijczyków? * Rozwijanie uczniów przez projekty i całoroczne działania. Jak się za to zabrać? * Jak pogodzić uczenie wg swojego programu z doskonaleniem umiejętności kluczowych? * Walka z fake newsami na biologii? Jak to zrobić? * Czy naszemu gościowi często nie wychodzą lekcje? * Czy będąc nauczycielem lepiej doskonalić to, co nam wychodzi dobrze, czy pracować nad poprawianiem swoich słabych punktów? Więcej na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=558&preview=true)
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Odcinek Specjalny! Przemek Staroń nauczycielem roku 2018
W tym odcinku prezentujemy krótką wypowiedź Przemka Staronia, który został nauczycielem roku 2018.
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
3: Stanisław Czachorowski, czyli "Profesorskie Gadanie" po edugadkowemu
tekst
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
2: Odcinek 24 (2.2) – Dawid "Pan Belfer" Łasiński, "czyli przypadkowy pracownik oświaty"
Drugi odcinek drugiego sezonu EduGadek to spotkanie z Dawidem Łasińskim, nauczycielem chemii w Zespole Szkół im. Generała Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie oraz twórcą kanału youtube'owego "Pan Belfer". Dawid posiada też tytuł Microsoft Innovative Expert, a w swojej poprzedniej szkole prowadził dla uczniów kółko filmowe, z którym został zaproszony do Finlandii. O czym będzie rozmowa? * Skąd się wzięła postać "Pana Belfra"? * Co robił Dawid zanim założył kanał na youtube poświęcony chemii? * Czy Pan Belfer ma swoich hejterów? * Jak dojść do etapu, żeby mieć frajdę z uczenia? * Co jest nadrzędnym celem Pana Belfra, który chce osiągnąć w swoich filmikach? * Jakie sprawdzone kanały youtube'owe z innych przedmiotów poleca Dawid Łasiński? * Jak się zmieniło nauczanie chemii w porównaniu z tym, kiedy trzydziestolatkowie sami byli w szkole? * Jakie były początki nauczycielskiej kariery Pana Belfra? * Co ma Mama Muminka i zaprawa z ogórków do chemii? * Czy wszystkie doświadczenia chemiczne zawsze wychodzą Dawidowi podczas zwykłych lekcji? * O domowych eksperymentach chemicznych słów kilka, * Czy Pan Beler z Youtube i Dawid Łasiński w swojej klasie to jedna i ta sama osoba? Wszystkie strony, o których mowa w czasie rozmowy możecie znaleźć na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=517&preview=true)
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek