EduGadki

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: W EduGadkach rozmawiamy o edukacji. Chcemy inspirować, wspierać i dostarczać praktycznych porad, a nasze podkasty kierujemy do wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców uczniów. Zapraszamy do rozmowy postacie nietuzinkowe – przede wszystkim nauczycieli-praktyków, naukowców, ekspertów. EduGadki to spotkania z ludźmi pełnymi pozytywnej energii i pasjonatami, którzy będą się z Wami dzielić swoimi doświadczeniami i praktycznymi rozwiązaniami, wypracowanymi często w ciągu wielu lat pracy. W naszych podcastach będziemy unikali bezowocnego teoretyzowania, narzekania i politykowania.
Data dodania: 2017-09-21 20:50:04
Data aktualizacji: 2018-03-17 02:00:05
Audycji w katalogu: 19
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 13 dni temu
15: Odcinek 15 - Darek Kulma, czyli matematyk do kwadratu
W piętnastym już odcinku EduGadek zapraszamy Was na rozmowę z Dariuszem Kulmą, nauczycielem matematyki w prywatnej placówce edukacyjnej Elitmat w Mińsku Mazowieckim, laureatem tytułu Nauczyciel Roku w 2008 roku, zdobywcą tytułu Nadzieja Edukacji oraz ekspertem zapraszanym do mediów, komentującym egzaminy z matematyki oraz polską rzeczywistość edukacyjną. Darek ma na swoim koncie także książki m.in. z serii "Jak zdać maturę z matematyki” oraz "Kwadratolandia”, a także jest autorem słów i muzyki do piosenek zespołu "Rozdwojenie jaźni", z którym wykonywał poezję śpiewaną. W wywiadzie poruszyliśmy następujące kwestie: * Co to znaczy być "dobrym matematykiem"? I czy taki matematyk powinien uczyć klasy mniej zdolne czy raczej te wybitne? * Jak wyglądała droga Darka do zostania dojrzałym nauczycielem? * Czy warto "zaprzyjaźniać" uczniów z przedmiotem, którego nauczamy? * Gdzie leży klucz do oswojenia matematyki przez uczniów z zacięciem humanistycznym? * Czy nauczyciele matematyki muszą się przygotowywać do lekcji? * Co to są plansze interaktywne do nauczania matematyki i do czego służy program Geogebra? * Co nas "jara" w przygotowywaniu się do lekcji? * O czym myśli Darek o piątej nad ranem? * Co mają wspólnego czworaczki  z kombinatoryką i czy storytelling jest dla nauczycieli przedmiotów ścisłych? * Jakie są różne wymiary uczniowskiego sukcesu? * Co ma wspólnego nauczyciel z trenerem sportowym? * Z czym mają problem polscy nauczyciele? * Czego edukacja może się nauczyć od biznesu i dlaczego? * Czym się różnią uczniowie z pokolenia "Z" od "Ygreków"? * Co wiemy, a czego jeszcze nie wiemy, o pokoleniu Z? * Dlaczego nauczyciel powinien ostrożnie obchodzić się z uczniami z pokolenia Z? * Po co nauczycielowi Facebook? * Kto znalazł się w tym roku wśród 10 najlepszych nauczycieli świata?
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
14: Odcinek 14 - Przemek Staroń, czyli nauczyciel naturalny
Najnowszy odcinek EduGadek to spotkanie z Przemkiem Staroniem, psychologiem i kulturoznawcą, coachem i przedsiębiorcą, nauczycielem etyki, filozofii i wiedzy o kulturze z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie oraz wykładowcą SWPS.  Przemek jest też pomysłodawcą i współtwórcą wielu projektów międzypokoleniowych  m.in. nagrodzonych przez Komisję Europejską „Kwiatów Europy”.  Jako specjalista od mediów społecznościowych często bywa zapraszany jako prelegent na eventy i konferencje poświęcone social mediom, np. Young Business Festival, Social Media Show, Gdynia Design Days czy Czwartkowe Spotkania Social Media. Współprowadzi Centrum Rozwoju "Jump". * W dzisiejszym odcinku poruszamy następujące kwestie: * Dlaczego nasz gość jest często nazywany "Profesorem Snapem"? * O czym powinien pamiętać nauczyciel korzystając z mediów społecznościowych? * Jaka jest różnica pomiędzy "pozytywnym wariatem", a byciem "niedojrzałym emocjonalnie"? * Dlaczego nauczyciel powinien dbać o siebie "w realu"? * Jak kreować swój wizerunek edukatora w social mediach? * Dlaczego jako edukatorzy w social mediach potrzebujemy spójności i autentyczności? * Czego nauczyciel może się nauczyć od trenera? * Co pomaga nauczycielowi docenić pracę z młodzieżą? * Dlaczego będąc nauczycielem warto pokazywać jak "zajebiste" rzeczy robimy? * Czy przenoszenie metod pomiędzy salą szkoleniową i szkołą się sprawdza? * Linki dotyczące naszego gościa: Wszystkie linki do docinka znajdziecie na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=318&preview=true)
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
EduGadki Ekstra – odcinek 2. Remigiusz "Rock" Maciaszek, czyli streamingujemy i youtubujemy
Drugi odcinek EduGadek Ekstra poświęciliśmy polskiemu youtuberowi, Remigiuszowi "Rock" Maciaszkowi, należącemu do dziesiątki najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów. Tym razem wspólnie eksplorujemy świat naszych uczniów, zafascynowanych oglądaniem i... uczestniczeniem w streamingach. Jeśli nie wiecie, co to jest streamingowanie, to koniecznie musicie posłuchać rozmowy z "Rockiem". A o czym będzie? * Skąd popularność youtuberów i co to jest streamingowanie? * Czy youtuber odpowiada za swoich widzów? * O czym mówi człowiek, którzy przez 8 godzin gra na komputerze i jest oglądany przez 2 tysiące widzów? * Czy gry komputerowe skłaniają do rozważań nad życiem? * Czy prawdziwa śmierć wygląda tak jak na ekranie gry "Call of Duty"? * Dlaczego pokolenie obecnych nastolatków jest bardziej podatne na wpływy niż by się nam wydawało? * Dlaczego książki są "zbyt wolne" dla współczesnych uczniów? * Dlaczego zarówno w streamingu gry i podczas lekcji tak ważna jest opowieść? * Czego nauczyciel może się nauczyć od youtubera? * Co nauczyciele powinni przekazywać uczniom, żeby pomóc im w realizacji marzenia o zostaniu youtuberem? * Co łączy oba odcinki EduGadek Ekstra? Adresy związane z naszym gościem na stronie [Edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=300&preview=true)
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
13: Anna Sosna, czyli jak wkręcić uczniów w naukę
W trzynastym odcinku naszego podcastu edukacyjnego do wirtualnego edugadkowego studia zaprosiliśmy Annę Sosnę. Ania jest anglistką ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie, w 2011 roku zdobyła tytuł Nauczyciela Roku w konkursie organizowanym przez MEN i Głos Nauczycielski, jest członkinią grupy Superbelfrzy RP. Z uczniami realizuje projekt Żywa Biblioteka oraz należy do wielu tematycznych grup facebookowych. W dzisiejszym odcinku usłyszycie o następujących kwestiach: * Jakie są dobre (i złe) efekty zdobycia tytułu Nauczyciela Roku, * Czy Nauczyciel Roku naprawdę wciąż musi się uczyć? * Nauczanie o Holokauście, trening antydyskryminacyjny, edukacja globalna - czyli pasje Ani z czasów pracy w gimnazjum, * Kto ma się przyzwyczaić do kogo? Nauczyciel do uczniów, czy uczniowie do nauczyciela? * Czy uczniowi wystarczy znać strategie uczenia się, żeby odnieść sukces w szkole? * Co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efekty uczenia się? * Jak wkręcić uczniów w uczenie się? * Czy istnieje grupa fejsbukowa "na wszystko"? * Linki do materiałów związanych z tym odcinkiem: Linki związane z odcinkiem na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/)
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
12: Odcinek 12 - Oktawia Gorzeńska, czyli eduzmieniaczka dyrektorką szkoły
W dwunastym odcinku EduGadek do mikrofonu zaprosiliśmy Oktawię Gorzeńską, blogerkę tworzącą blog eduzmieniacz.com, eksperta Microsoft in Education, dyrektorkę XVII Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, placówki z tytułem "Szkoły z mocą zmieniania świata" według Fundacji Ashoka, absolwentkę Leadership Academy for Poland i członkinię grupy Superbelfrzy RP.  W rozmowie poruszyliśmy następujące kwestie: * Od czego rozpoczęła się droga eduzmieniaczki? * Co jest najważniejsze w funkcjonowaniu szkoły? * Co daje nauczycielowi i dyrektorowi dzielenie się swoimi doświadczeniami na blogu, czyli jak budować cyfrową markę osobistą? * Jak dotrzeć do nauczycieli, którzy obawiają się zmian? * Dlaczego różnorodność jest dobra? * Jakie rady z budowania zespołu osób dorosłych może wykorzystać młody wychowawca w pracy ze swoją klasą? * Do czego przydają się kompentencje miękkie nauczycielowi i wychowawcy? * Dlaczego ważne jest odróżnianie intencji od interpretacji? * Co to jest Mystery Skype? * Jak się odciąć od szkolnego świata "po godzinach"? * Jak czerpać edu-inspiracje z podróży po świecie? * E-twinning, czyli dlaczego warto oddawać przestrzeń ludziom, z którymi współpracujemy. Linki do stron wspominanych w podcaście [na stronie edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=276&preview=true)
pobierz 27.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
11: Odcinek 11 - czyli tableciaki Pani Oli
W pierwszej rozmowie 2018 roku, a jednocześniej w jedynastym odcinku EduGadek, zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Aleksandrą Schoen-Kamińską, nauczycielką edukcji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile oraz zdobywczynią tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2017. Ola należy do grupy Superbelfrzy i Superbelfrzy Mini, jest trenerką w programie Superkoderzy, prowadzi blogi Klikankowo, Klik Tik oraz Patyczaki Tableciaki, a także jest współredaktorką blogów Zamiast Kserówki i Kostki na matmie. Jest pasjonatką nowoczesnych technologii i zajęć muzycznych. Ucząc w klasach 1-3 szkoły podstawowej, wykorzystuje m.in. tablety oraz projekty e-twinningowe. W trakcie rozmowy z Olą poruszyliśmy następujące kwestie: * Czym jest dla naszego gościa dzielenie się swoimi pomysłami? * Do czego może posłużyć w klasie mop za 2 złote? * Co zainspirowało Olę w 2017 roku i czego może nas nauczyć "Boska Florence"? * Jak rozpoczęła się przygoda naszego gościa z tabletami w klasie? * Do czego służy tablet w klasie, w której uczy Ola? * Czego można "przy okazji" nauczyć uczniów, wykorzystując w klasie nowoczesne technologie? * Jak wygląda w praktyce praca w klasie w modelu BYOD (uczniowie pracują z własnym sprzętem)? * Co to jest "Tabletowy czwartek"? * Czy dzieci korzystające w klasach 1-3 lepiej radzą sobie z mądrym korzystaniem z tabletu w życiu codziennym niż uczniowie, którzy poznają te narzędzia na własną rękę? * Skąd nauczyciele mogą zdobywać informacje o tym, jak korzystać z cyfrowych narzędzi w klasie? * Od czego zacząć proces wybierania robota wspomagającego naukę podstaw programowania do pracy w klasie? * Jak łączyć umiejętność kodowania z kompetencjami rozwijanymi na innych przedmiotach? * Czego mogą się nauczyć od nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej osoby uczące w szkołach ponadpodstawowych? * Co daje nauczycielowi przeprowadzanie w klasie sondaży i głosowań dla uczniów? * Jakie jeszcze kompetencje można rozwijać w ramach edukacji muzycznej? * Dlaczego każdy nauczyciel powinien mieć swojego "maleńkiego świra"? * Na jakich zajęciach nauczyciel może zobaczyć natychmiastowe efekty uczenia? Linki do stron i narzędzi, o których wspomina nasz gość: * [SoundCloud](https://soundcloud.com/)  - platforma do montażu i odtwarzania dźwięku. * [Explain Everything](https://explaineverything.com/)- aplikacja do nagrywania i animowania prezentacji z towarzyszeniem narrancji. * Superkoderzy - program Fundacji Orange promujący podstawy programowania wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Aleksandra Schoen-Kamińska prowadzi następujące  blogi: * [Klikankowo](https://klikankowo.jimdo.com/) * [Patyczak-Tableciaki](https://patyczakitableciaki.jimdo.com/) * [Klik Tik](https://kliktik.jimdo.com/) Materiały dodatkowe dla osób zainteresowanych pomysłami naszego gościa: * "[Otworzyć oczy rodziców](https://www.edunews.pl/edukacja-i-rodzice/edukacja-wczesnoszkolna/3276-otworzyc-oczy-rodzicow)" - artykuł autorstwa Aleksandry Schoen-Kamińskiej, opublikowany na portalu EduNews, o którym wspomina Jacek. * "[Wpuścić technologie do szkół](https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/wywiady/3815-wpuscic-technologie-do-szkol)" - wywiad z Aleksandrą Schoen-Kamińską na blogu EduNews, przeprowadzony przez Bartłomieja Kuczyńskiego. [Wpis na blogu Jacka](http://dobraedukacja.edu.pl/warszawa/?p=955), o który Marcin mówi na początku
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
10: Odcinek 10 - W Wigilię nauczyciele mówią ludzkim głosem
W jubileuszowym, 10 odcinku EduGadek, powracamy do naszych poprzednich rozmówców, prezentując ich wypowiedzi, które nie znalazły się w pierwotnych wywiadach. Przygotowaliśmy dla Was też niespodziankę, czyli rozmowę na edugadkowej antenie z Robertem i Anną Sowińskimi, gospodarzami podcastu edukacyjnego "Od nauczania do uczenia się". Rozmawiamy z nimi o tym, dlaczego zdecydowaliśmy się na tworzenie podcastów edukacyjnych, i o tym, co zrobić, żeby dotrzeć do jeszcze większej liczby słuchaczy. Zaczynamy jednak od wypowiedzi Jolanty Okuniewskiej, polskiej finalistki międzynarodowego konkursu Global Teacher Prize, która tym razem opowie o swoich wrażeniach jako rodzica uczestniczącego w zebraniu z wychowawczynią własnej córki i co z tego wynikło. Zaraz potem Marta Florkiewicz-Borkowska, tegoroczna laureatka tytułu Nauczyciel Roku w konkursie Głosu Nauczycielskiego, opowie o etiopskiej przygodzie swoich Pożeraczy Smutków, i o tym, do czego mogą nas zaprowadzić uczniowskie projekty. Grzegorz Lorek, pierwszy w historii Nauczyciel Roku, opowie o tym, co można znaleźć chodząc z uczniami po Tundrze, i czy możliwa jest personalizacja w 40-osobowej klasie. W rozmowie z Grzegorzem poruszymy też kwestię wagi kontaktów nauczyciela z uczniem. Kolejną osobą, która wypowie się w naszym odcinku specjalnych, jest Jarosław Szulski, nauczyciel z Warszawy i autor książek "Zdarza się" oraz "Sor", który opowie o swojej niedawnej przygodzie z nowymi wychowankami oraz o urokach spania w tatrzańskiej strażniczówce. Przedświątecznie pożegna nas natomiast Jacek Ścibor, twórca grupy Superbelfrzy RP, który opowie o prostej recepcie na to, żeby być lepszym belfrem. W sam raz na Święta!
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
9: so01e09 Karolina Żelazowska, czyli mistrzyni edukacji domowej
Tym razem zaprosiliśmy do wirtualnego studia EduGadek Karolinę Żelazowską, edukatorkę uczącą własne dzieci w ramach edukacji pozaszkolnej, członkinię grupy Superbelfrzy RP, trenerkę Mistrzów Kodowania i Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Emisariuszkę Bezpiecznego Internetu w programie Cybernauci. W trakcie rozmowy poruszymy następujące kwestie: * Czy edukacja domowa jest dla wszystkich? * Dlaczego warto oddawać inicjatywę w ręce uczniów? * Dlaczego uczniowie w różnym wieku mogą się uczyć razem? * Dlaczego różnorodność w edukacji jest dobra? * Jak w nietypowy sposób można wykorzystać w klasie Wikipedię? * Jakie narzędzie najlepiej dba o bezpieczeństwo dzieci w Internecie? Przydatne linki powiązane z treściami z odcinka: * [MistrzowieKodowania.samsung.pl](http://mistrzowiekodowania.samsung.pl) - strona internetowa programu Mistrzowie Kodowania, w ramach którego uczniowie poznają zasady programowania i tworzą własne gry i programy, m.in. z wykorzystaniem platformy [Scratch](https://scratch.mit.edu) lub apki na smartfony na platformie [AppInventor](http://appinventor.mit.edu/explore/). * Cybernauci.edu.pl – strona programu [Cybernauci](https://cybernauci.edu.pl/)– kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci. * [Cyfrowi Rodzice](http://lubimyczytac.pl/ksiazka/309237/cyfrowi-rodzice-dzieci-w-sieci-jak-byc-czujnym-a-nie-przeczulonym) - polecana przez Karolinę Żelazowską książka autorstwa Yaldy T. Uhls o tym, jak być rodzicem dzieci korzystających z Internetu.
pobierz 27.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
8: so01e08 Sławomir Baturo, czyli XXI wiek w zasięgu szkolnej ręki
pobierz 28.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
7: s01e07 Jarosław Szulskii, czyli sama szkoła to za mało
Zapraszamy na wywiad z Jarosławem Szulskim, nauczycielem geografii z gimnazjum i liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, autorem bestselerowych książek "Zdarza się" oraz "Sor", współtwórcą Akademii Psychologii Przywództwa. W rozmowie poruszymy następujące kwestie: Dlaczego nauczyciele są tacy skromni? Czy praca nauczyciela uczy pokory? Czy szkoła może być przyjemnością także dla nauczyciela? Co zrobić, kiedy się nie przygotujemy do lekcji? Jak się zyskuje autorytet wśród uczniów. Namiary na wszystkie wydawnictwa, o których mówliśmy w tym odcinku na stronie naszego podcastu: [link]
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
EduGadkizajawka
EduGadkizajawka by Zaród&Staniszewski
pobierz 693.0 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
6: Grzegorz Lorek, czyli wiara w ucznia czyni cuda
Tym razem do wirtualnegom, edugadkowego studia zaprosiliśmy Grzegorza Lorka, profesora oświaty, nauczyciela biologii z I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, pierwszego w historii laureata konkursu Nauczyciel Roku, organizowanego od 16 lat przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz tygodnik Głos Nauczycielski, oraz prelegenta na Szczycie Edukacyjnym w Katarze. W trakcie tej rozmowy dowiecie się między innymi: Co powinniśmy w uczniach podpalać i dlaczego? Czy zadania domowe mają sens? Czy istnieją niemądre pytania? Czy wiara w ucznia czyni cuda? Jakie są dwie najważniejsze rzeczy w pracy nauczyciela. W końcowej części odcinka będziecie mieli też okazję posłuchać zaciekłej dyskusji pomiędzy prowadzącymi o tym, czy przedmiotowa wiedza merytoryczna nauczyciela ma wpływ na efekty nauczania, czy może, jak twierdzi badacz Hattie, ma jedynie znikomy wpływ na to, z jaką skutecznością uczymy. Materiały, o których wspomnieliśmy w rozmowie można znaleźć tu: [link]
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
5: Jacek Ścibor, czyli kto wymyślił Superbelfrów
W piątym odcinku naszego podcastu zapraszamy na rozmowę z Jackiem Ściborem, nauczycielem informatyki z podwrocławskiej Chrząstawy Wielkiej, byłym redaktorem naczelnym magazynu "IT w Edukacji", znanym między innymi z tego, że wymyślił i założył grupę facebookową Superbelfrzy RP. W EduGadkach chcemy go zapytać m.in. o jego nauczycielską codzienność. Tym razem porozmawiamy o następujących kwestiach: Czy słuchanie o nauczycielskiej codzienności innych może być inspirujące, Jak się czuje rodzynek na studiach pedagogiki wczesnoszkolnych wśród samych dziewczyn, Co napisać na podaniu, żeby nauczyciel informatyki dał uczniowi piątkę, Jak hasło "porażki przekuwać w sukcesy" ma się do szkolnej codzienności, Czy nauczycielstwo to zawód dla prawdziwego mężczyzny, Czy wiedza powinna pociągać nauczyciela, Jakie jest fundamentalne pytanie w edukacji, Od czego zwykły nauczyciel powinien rozpocząć swoją zmianę w rasowego superbelfra, Z czego nauczyciel może czerpać wewnętrzną moc i dobrą energię, Jaką porażkę Jacek przekuł w sukces. Zapraszamy na edugadki.pl
pobierz 27.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
EduGadki Ekstra - odcinek 1. Maciej Stuhr - podwójny belfer
Rozpoczynamy serię Edugadki Ekstra, w której do studia zapraszać będziemy znane osoby, żeby porozmawiać z nimi na tematy edukacyjne. Tym razem nasze zaproszenie przyjął Maciej Stuhr, odtwórca roli nauczyciela Pawła Zawadzkiego w serialu Belfer, a także świeżo upieczony pedagog Akademii Teatralnej. Pretekstem do spotkania jest premiera drugiego sezonu tego popularnego serialu kryminalnego, którego akcja toczy się częściowo także  w szkole. W rozmowie z zaproszonym gościem poruszymy następujące kwestie: - w jaki sposób wyglądała praca nad wcieleniem się w rolę "Belfra", - co ma wspólnego z Pawłem Zawadzkim pewien krakowski polonista, - którego ze swoich nauczycieli Maciej Stuhr wspomina szczególnie ciepło, - jakie cechy nauczyciela nasz gość docenia najbardziej, a jakie są dla niego nie do zaakceptowania, - jakie praktyczne porady ma dla nauczycieli znany aktor, - czy nauczyciel powinien rozmawiać ze swoimi uczniami o polityce. Zapraszamy na rozmowę.
pobierz 32.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Edugadki s01.e04 - Waldemar Stopczyński
W czwartym odcinku EduGadek rozmawiamy z Waldemarem Stopczyńskim, charyzmatycznym nauczycielem języka polskiego z gimnazjum w Gdańsku, zdobywcą tytułu Nauczyciela Pomorza 2013, współtwórcą projektu kalendarz44.pl oraz przede wszystkim człowiekiem, który razem ze swoimi uczniami odkrył dokument kładący nowe światło na jeden z najbardziej znanych epizodów naszej historii. Czego możecie się spodziewać, włączając przycisk odtwarzania? Waldek opowie nam o swojej drodze nauczyciela - jak znalazł się w tym miejscu, w jakim jest. "Ja na studiach się chyba niczego o byciu nauczycielem nie nauczyłem" - jeśli choć trochę identyfikujecie się z tymi słowami Waldka, to będzie to odcinek dla Was.  Nasz gość będzie też mówił o swoim doświadczeniu z pracy w szpitalu psychiatrycznym oraz wytłumaczy, dlaczego ludzie często biorą go za nauczyciela historii. Opowie o pewnym niezwykłym dokumencie, który zmienił jego życie i zredefiniował jego sposób nauczania. Inne pytania, na które znajdziecie odpowiedź w rozmowie z naszym gościem, to: - Czy ucząc języka polskiego przekazujemy uczniom określony system wartości? - Jak spowodować, że dziecko przeczyta Dziady - część II w gimnazjum - i będzie - wiedziało, dlaczego ten tekst jest ważny? - Kto to u licha był Marsjasz? - Co wynikło z wizyty gdańskiego nauczyciela u pewnego starszego pana w - Warszawie? - Czy trzeba zrewidować to, czego uczyliśmy się w szkole o zamachu na Kutcherę? - Co Jacek i Waldek przygotowują dla nas w lutym? - Czy jeśli nauczyciel na lekcji robi coś, co nie jest w programie, co nie jest w podręczniku, to traci czas na pierdoły? - Czy praca nad szkolnymi projektami powoduje, że nasi uczniowie mają problemy na egzaminie? - Czy metody detektywistyczne przydają się w pracy nauczyciela? (czyli lusterko prawdę ci powie). - Kim był Bolesław Srocki i co ma wspólnego z książką "Kamienie na szaniec"? - Kto wychowywał pokolenie "Kolumbów"? - Ponadto, prowadzący opowiedzą Wam też o tym, co to jest "sprawczość", i co daje uczniom "robienie" radia :) Lista przydatnych linków powiązanych z naszym gościem na stronie edugadki.pl: [link]
pobierz 29.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Edugadki s01.e04 - zapowiedź
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
s01203 - Marta Florkiewicz-Borkowska
Do trzeciego odcinka EduGadek zaprosiliśmy Martę Florkiewicz-Borkowską, nauczycielkę języka niemieckiego i arteterapii z gimnazjum i szkoły podstawowej w Pielgrzymowicach, a także trenerkę szkolącą nauczycieli i prawdziwą Superbelfrzycę. Marta znalazła się w gronie 13 najlepszych polskich nauczycieli, czyli tegorocznych finalistów konkursu "Nauczyciel Roku 2017", organizowanego od 16 lat przez tygodnik Głos Nauczycielski. W oczekiwaniu na ogłoszenie Nauczyciela Roku posłuchajmy, co ma do powiedzenia wszystkim nauczycielom i osobom związanym z edukacją. O czym usłyszymy? Co to jest arteterapia i co z tego mają uczniowie? Po co Marta rzuca mózgiem na lekcji? Dlaczego warto w pracy nauczyciela wyjść ze skóry? Jak radzić sobie z nauczycielskimi niepowodzeniami? Dlaczego warto sobie przestawić wajchę w głowie? Dlaczego warto się rozwijać? Czy rozwój zawodowy pomaga w budowaniu wizerunku nauczyciela? Gdzie można spotkać Pożeracze Smutków? Czy szkoła powinna wychodzić na zewnątrz? Co to jest EduMoc Online i jakie były jej prapoczątki? Czego się spodziewać o tegorocznej EduMocy 7 października? Jak Marta weszła na drogę korzystania w klasie z technologii internetowych? Co nam dają kontakty z nauczycielami z całego świata? Od kogo uczyć się wyrażania swoich emocji i uczuć? Czego można się dowiedzieć od Rity Pierson? Jakie jest ulubione narzędzie internetowe Marty? Nasz gość wspomina o następujących stronach i zasobach internetowych: Piszemy o nich na: [link] #edugadki #edukacja #polskipodcast #Zaród #Staniszewski #FloBo #Edumoc #Superbelfrzy
pobierz 30.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Edugadki s01.e02 - Jolanta Okuniewska
W drugim odcinku edu Gadek Marcin i Jacek rozmawiają z Jolantą Okuniewską, finalistką Nauczycielskiego Nobla, czyli nagrody Global Teacher Prize, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej ze szkoły podstawowej w Olsztynie. Tym razem dowiemy się: - czy warto prowadzić w szkole równolegle E dziennik i zwykły dziennik papierowy, - dlaczego w każdym uczniu warto wiedzieć człowieka, - jaka książka zainspirowała Jolę do wejścia na drogę rozwoju nauczycielskiego, - jaka była droga Joli do tego żeby zacząć wykorzystywać na lekcjach nowoczesne technologie, - dlaczego nauczyciel musi się nauczyć odpoczywać, - jakie niezwykłe osoby pomagają Joli planować zajęcia, - kiedy świecą się oczy młodym nauczycielom, - co powinien zrobić młody nauczyciel który dopiero zaczyna swoją karierę, - do czego służy aplikacja Storybird, - na czym polega projekt Czytankowo, - co to jest e-Twinning i co może mieć z tego nauczycieli jego uczniowie, - czego Jola wciąż się uczy, - czy projekty da się pogodzić z podstawą programową, - jak widać polskich nauczycieli zza granicy, - co zrobić żeby uczniowie się do siebie uśmiechali, - jaką poradę na Jola dla nauczycieli, którzy w swojej szkole mają "pod górkę", I w końcu... - jakie korzyści ma nauczyciel z nauki języka angielskiego ---- Strony wymienione w rozmowie --- [link] - Gordon Dryden, Jeanette Vos "rewolucja w uczeniu". [link] - strona internetowa Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie [link] strona internetowa Fundacji Varkey Foundation i nagrody Global Teacher Prize [link] - aplikacja Storybird [link] - Blog Jolanty Okuniewskiej #edukacja #Okuniewska #Zaród #Staniszewski #nauczaniepoczątkowe
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
EduGadki zapowiedź odcinka drugiego
Zapowiadamy nasz drugi odcinek. Tym razem przez ponad 20 minut rozmawialiśmy z jedną z najbardziej znanych nauczycielek w Polsce.
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek