EduGadki

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: W EduGadkach rozmawiamy o edukacji. Chcemy inspirować, wspierać i dostarczać praktycznych porad, a nasze podkasty kierujemy do wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców uczniów. Zapraszamy do rozmowy postacie nietuzinkowe – przede wszystkim nauczycieli-praktyków, naukowców, ekspertów. EduGadki to spotkania z ludźmi pełnymi pozytywnej energii i pasjonatami, którzy będą się z Wami dzielić swoimi doświadczeniami i praktycznymi rozwiązaniami, wypracowanymi często w ciągu wielu lat pracy. W naszych podcastach będziemy unikali bezowocnego teoretyzowania, narzekania i politykowania.
Data dodania: 2017-09-21 20:50:04
Data aktualizacji: 2018-11-15 00:45:06
Audycji w katalogu: 36
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 4 dni temu
6: Odcinek 28 (2.6) - czyli edugadanie o zadaniach z sensem
Najnowszy odcinek EduGadek to pierwszy epizod, w którym występuje nie jeden, a aż czterech gości. Na cel wzięliśmy cały zespół  odpowiedzialny za prowadzenie kampanii #zadajęzsensem, czyli Vitia Bartosova-Hoffman z Gdańska, Barbara Ostrowska z Lublina, Jacek Staniszewski z Warszawy, Marcin Zaród z Tarnowa i Karolina Żelazowska z Olsztyna.  Zatem będzie dużo o zadaniach domowych, ale też o motywacji, jaka kierowała twórców kampanii, oraz o celach, które chcieliby oni osiągnąć. A co w odcinku? Co sprawiło, że zaproszeni goście przystąpili do kampanii   #zadajęzsensem? * Co dobrego zaczęło się dziać na fanpage kampanii? * Dlaczego trzeba odejść od narracji narzekania i krytykowania się nawzajem? * Dlaczego warto badać przyczyny zadawania prac domowych przez nauczycieli? * Co byłoby w oczach naszych gości sukcesem kampanii? * Dlaczego twórcy kampanii  #zadajęzsensem zdecydowali się na trudniejszy przekaz niż tylko "zakazać zadań"? * Kto i jak boi się zadań domowych? * Czy da się  skonstruować pracę  domową obejmującą zagadnienia lub umiejętności z kilku przedmiotów jednocześnie? * Czy uczniowie mogą sięgać do doświadczeń ze szkoły, żeby znaleźć w sobie moc do podejmowania życiowych wyzwań? EduGadkowy SMACKDOWN W podsumowaniu odcinka zapraszamy Was do współtworzenia ostatniego odcinka EduGadek w tym roku kalendarzowym, który będzie realizowany w formule "Smackdown", czyli z wykorzystaniem materiałów nadesłanych przez naszych słuchaczy. Jeśli chcielibyście polecić innym swoje ulubione narzędzie (aplikację, program, stronę  internetową), z którego korzystacie w szkole, albo swoją ulubioną technikę czy jakiś pomysł na lekcję czy zadanie domowe, a może ulubioną książkę związaną z edukacją, to nagrajcie swoją krótką wypowiedź na dyktafonie w swojej komórce i prześlijcie ten plik na adres [email].  [więcej na stronie odcinka](http://edugadki.pl/?p=612&preview=true)
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
EduGadki Ekstra – odcinek 5 - dr Wacław Srebro, czyli gasimy wypalenie
W dzisiejszym odcinku EKSTRA spotykamy się z dr Wacławem Srebro, psychologiem i nauczycielem akademickim, który pomoże nam przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Na co dzień dr Srebro można spotkać w Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej w Tarnowie. Od ponad 20 lat, zajmuje się pracą z młodzieżą i rodzinami. Prowadzi szkolenia i zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i uczniów. Choć problem wypalenia zawodowego dotyka wielu nauczycieli, często pomocy szukają oni dopiero, gdy muszą się ratować urlopem na podratowanie zdrowia. A, wg naszego gościa, warto zadbać o swoje samopoczucie znacznie wcześniej. O czym mówimy w tym odcinku? * Jakie czynniki sprzyjają wypaleniu zawodowemu? * Co zrobić, żeby zejść z drogi do wypalenia? * Gdzie szukać pomocy? Więcej przydatnych materiałów na stronie podcastu - [link](http://edugadki.pl/edugadki-ekstra-…gasimy-wypalenie/)
pobierz 28.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
5: Odcinek 27 (2.5) – Karolina Gaweł, czyli liczy się przede wszystkim rozmowa
27. odcinek to niespodzianka, czyli rozmowa z Karoliną Gaweł. Karolina to pierwszy gość EduGadek, który został polecony przez gości wcześniejszych - w tym przypadku przez Jolę Okuniewską i Karolinę Żelazowską. Karolina jest nauczycielką wczesnej edukacji w Korczakowskiej Szkole Marzeń w Olsztynie oraz edukatorką prowadzącą zajęcia z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych dla studentów kierunków pedagogicznych. Jest jedną z inicjatorek i prowadzących Olsztyński Klub Kodujących Nauczycieli. Karolina, jest trenerką w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Należy do grupy Superbelfrzy Mini. Karolina jest autorką innowacji pedagogicznych oraz współzałożycielką i członkinią zarządu fundacji 36i6. O czym dzisiaj rozmawiamy? * Co to są "wolne piątki" i jakie przyniosło to efekty? * Jak wygląda codzienna praca z wykorzystaniem metody projektowej w klasach 1-3 szkoły podstawowej? * Szkoła korczakowska oczami ucznia - uczeń przychodzi do szkoły i....? * Czy warto rozmawiać z uczniami? * Jak się mają uczniowskie projekty do realizacji podstawy programowej? * Czym zajmuje się fundacja 36i6? * Skąd, będąc nauczycielem, czerpać energię do działania na wielu płaszczyznach i polach? * Przypominamy o kampanii #zadajęzsensem * Zapowiadamy przyszłotygodniowe EduGadki Ekstra i odcinek z poradami dotyczącymi wypalenia zawodowego
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
EduGadki Ekstra – odcinek 4., czyli Wspaniała 13-tka
Czwarty odcinek EduGadek Ekstra poświęcamy nauczycielom i nauczycielkom, którzy zostali finalistami konkursu Nauczyciel Roku, organizowanego przez tygodnik Głos Nauczycielski i w związku z tym zostali zaproszeni na galę finałową, która miała miejsce 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie. W wydarzeniu tym uczestniczył także nasz reporter, Marcin Zaród, który jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu  specjalnie dla Was przeprowadził z każdym z finalistów mini-wywiad. W tym odcinku możecie poznać całą finałową trzynastkę - dowiedzieć się  nie tylko skąd ci inspirujący nauczyciele pochodzą, ale i w jakich szkołach pracują oraz co uważają  za swoje największe osiągnięcie. Będzie też parę słów o tym, czy istnieje przepis na trafienie do finału konkursu i czy jest coś, co łączy wszystkich finalistów. W związku z tym, że gala miała miejsce przed Dniem Edukacji Narodowej, każdego z finalistów  i każdą z finalistek poprosiliśmy też o krótkie przesłanie lub życzenia dla nauczycieli. Uwierzcie nam - warto się w ten słowa wsłuchać. A kogo usłyszymy? W kolejności występowania będą to: * Barbara Ostrowska, psycholog, nauczyciel teorii wiedzy z Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, * Lucyna Furdykoń, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, tyflopedagog ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie, * Magdalena Fortunka, pedagog z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, (wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku) * Anita Plumińska-Mieloch, nauczycielka historii i dyrektorka Zespołu Szkół w Luboniu, (wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku) * ks. Paweł Kobiałka, nauczyciel katecheta z Zespołu Szkół w Przesmykach, * Joanna Gadomska, nauczycielka biologii z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, * Katarzyna Włodkowska, nauczycielka języka polskiego i edukacji medialnej z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, * Andrzej Tomczyk, nauczyciel język polskiego ze szkół przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu, * Joanna Kostrzewa, nauczycielka języka polskiego i angielskiego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie, * Regina Kot, nauczyciel wychowawca i nauczyciel wspomagający z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wielkopolskim, * Marta Koplejewska, nauczycielka fizyki i informatyki z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, * Renata Sidoruk-Sołoducha, nauczycielka biologii z XXXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie. (powyższe informacje prezentujemy w oparciu o artykuł w 41 numerze tygodnika Głos Nauczycielski pt. Nominowani.)
pobierz 20.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
4: Odcinek 26 (2.4) - Joanna Urbańska, czyli wielka nauczycielka z małej miejscowości
Zapraszamy do 26. odcinka EduGadek, w którym naszym gościem będzie Joanna Urbańska, nauczycielka fizyki, chemii i biologii z zespołu szkół w Susku i Nauczyciel Roku 2016. Asia jest współzałożycielką i prezeską fundacji Edu – Inicjatywa oraz autorką wielu  scenariuszy zajęć, m.in. dla BBC Earth. Wspólnie z uczniami tworzyła także  doświadczenia dla centrum nauki i wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu. Za swoje działania na rzecz innowacji edukacyjnej wpisana została na listę New Euro  100, listę  największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Co w odcinku? * Co sprawiło, że w życiu zawodowym naszego gościa zaszła diametralna zmiana? * "Drugie życie elektrośmieci" i co z tego wynikło dla uczniów Asi. * Świetny kontakt z uczniami? Jak o to zadbać. * Po co spędzać noce w szkole z uczniami? * Słów kilka o rzeczywistości szkoły wiejskiej. * Co nieco dla nauczycieli, którzy nie mają (wielu?) olimpijczyków? * Rozwijanie uczniów przez projekty i całoroczne działania. Jak się za to zabrać? * Jak pogodzić uczenie wg swojego programu z doskonaleniem umiejętności kluczowych? * Walka z fake newsami na biologii? Jak to zrobić? * Czy naszemu gościowi często nie wychodzą lekcje? * Czy będąc nauczycielem lepiej doskonalić to, co nam wychodzi dobrze, czy pracować nad poprawianiem swoich słabych punktów? Więcej na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=558&preview=true)
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Odcinek Specjalny! Przemek Staroń nauczycielem roku 2018
W tym odcinku prezentujemy krótką wypowiedź Przemka Staronia, który został nauczycielem roku 2018.
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
3: Stanisław Czachorowski, czyli "Profesorskie Gadanie" po edugadkowemu
tekst
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
2: Odcinek 24 (2.2) – Dawid "Pan Belfer" Łasiński, "czyli przypadkowy pracownik oświaty"
Drugi odcinek drugiego sezonu EduGadek to spotkanie z Dawidem Łasińskim, nauczycielem chemii w Zespole Szkół im. Generała Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie oraz twórcą kanału youtube'owego "Pan Belfer". Dawid posiada też tytuł Microsoft Innovative Expert, a w swojej poprzedniej szkole prowadził dla uczniów kółko filmowe, z którym został zaproszony do Finlandii. O czym będzie rozmowa? * Skąd się wzięła postać "Pana Belfra"? * Co robił Dawid zanim założył kanał na youtube poświęcony chemii? * Czy Pan Belfer ma swoich hejterów? * Jak dojść do etapu, żeby mieć frajdę z uczenia? * Co jest nadrzędnym celem Pana Belfra, który chce osiągnąć w swoich filmikach? * Jakie sprawdzone kanały youtube'owe z innych przedmiotów poleca Dawid Łasiński? * Jak się zmieniło nauczanie chemii w porównaniu z tym, kiedy trzydziestolatkowie sami byli w szkole? * Jakie były początki nauczycielskiej kariery Pana Belfra? * Co ma Mama Muminka i zaprawa z ogórków do chemii? * Czy wszystkie doświadczenia chemiczne zawsze wychodzą Dawidowi podczas zwykłych lekcji? * O domowych eksperymentach chemicznych słów kilka, * Czy Pan Beler z Youtube i Dawid Łasiński w swojej klasie to jedna i ta sama osoba? Wszystkie strony, o których mowa w czasie rozmowy możecie znaleźć na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=517&preview=true)
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
1: Odcinek 23 (2.1) - Basia Zielonka z Norwegii, czyli warto słuchać najlepszych na świecie
Uznaliśmy, że na początek roku szkolnego, a jednocześnie na początek drugiego sezonu EduGadek, nasi słuchacze zasługują na coś naprawdę specjalnego oraz inspirującego. Dlatego właśnie pierwszy odcinek drugiego sezonu poświęciliśmy rozmowie z Basią Zielonką, nauczycielką języka angielskiego pracującą w Norwegii, która w tegorocznym konkursie Global Teacher Prize dostała się do ścisłego, 10-osobowego finału. O czym będzie ten odcinek: * Jak nasz gość wspomina swoje praktyki w polskiej szkole? * Z kim warto tworzyć plan pracy? * Na czym skupiają się nauczyciele w pracy z uczniami w Norwegii? * Co daje nauczycielowi swoboda wyboru nauczanych treści? * Co to jest myślenie projektowe (design thinking) i jak zastosować je w szkole? * Jak nasz gość wykorzystuje technikę zwaną "Connected Learning" i na czym ta technika polega? * Jakiego błędu powinni unikać młodzi nauczyciele? * Jak procentowo rozkłada się czas mówienia nauczyciela na lekcjach Basi? * Dlaczego nasz gość zachęca swoich uczniów do tworzenia blogów? * Co było i co jest inspiracją dla Basi w rozwoju zawodowym? * Jak być na bieżąco z najnowszymi trendami w edukacji? * Jak zostać nauczycielem przyszłości? * Co może zrobić nauczyciel, żeby połączyć nowoczesne nauczanie z koniecznością realizacji podstawy programowej? * Czy wszyscy nauczyciele w Norwegii uczą tak jak Basia? * Jaka jest wg naszego gościa rola nauczyciela w dzisiejszym świecie? * Jakie są plany naszego gościa w perspektywie 5 lat? * Dlaczego uczniowie Basi grali kiedyś na jej lekcjach z nudów w gry komputerowe i jak to zmieniła? Linki do materiałów wymienionych przez Basię [na stronie podcastu](http://edugadki.pl/odcinek-23-2-1-basia-zielonka-z-norwegii-czyli-warto-sluchac-najlepszych-na-swiecie/)
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
22: Odcinek 22, "Ta ostatnia niedziela" czyli czy szkoła łamie charaktery i podsumowanie 1. sezonu
Ostatni w tym roku szkolnym odcinek EduGadek daje okazję do podsumowania dotychczasowych rozmów z zaproszonymi gośćmi. Za nami 21 odcinków regularnych oraz trzy odcinki EduGadek Ekstra. Przez nasze wirtualne studio przewinęła się ponad dwudziestka najlepszych i najbardziej inspirujących polskich nauczycieli, których cechuje pasja, zaangażowanie i oryginalne podejście do wykonywanej pracy. Ostatni odcinek to też możliwość dokończenia rozmowy z Agnieszką Bilską, anglistką z Gliwic i członkinią grupy Superbelfrzy, która była gościem 19. odcinka. A o czym będzie tym razem? Jak będąc nauczycielem przetrwać wakacje tak, żebyśmy byli z nich zadowoleni, a i one były z nas zadowolone? ;) Praktyczne porady na podstawie podcastu “Truth for teachers” Angeli Watson ([kliknij tutaj](http://truthforteachers.libsyn.com/ep132-how-to-make-a-realistic-plan-for-summer-that-will-leave-you-feeling-rejuvenated) aby posłuchać oryginalnego, anglojęzycznego odcinka o planowaniu wakacji). “Łączenie z Centrum Jump” w trzech odcinkach, czyli w podcaście nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Czy wywiad z Przemkiem Staroniem można (niemal) zrobić bez Przemka? “Jednopytaniowe MikroGadki cz.1”, czyli mikrowywiad z Marcinem Zarodem, jednym z dwóch twórców EduGadek. * Co wyszło, a co nie wyszło Marcinowi jako świeżemu wychowawcy? * Co to jest Growth Mindset? * Co ma Kung-Fu Panda do edugadkowego gospodarza? * Kto z naszych gospodarzy ma śmiech jak Pies Bełkot? * Jak EduGadki pomagają przetrwać mimo dużego obciążenia pracą (ponad) etatową? * Rozmowa z Agnieszką Bilską, czyli “cofamy się do tyłu”: * Dlaczego nauczyciel to wspaniały zawód? * Czy problemy polskich nauczycieli dotyczą tylko naszego kraju, czy są ponad granicami? * Co wg Agnieszki jest winą szkoły? * Co powinna dzieciom zapewnić szkoła i dlaczego? (bezpieczne środowisko, w którym mogą się zetknąć ze swoimi emocjami) * Czego przede wszystkim powinno się uczyć w szkole? (rozumienia innych ludzi, empatia) * Czy szkoła łamie charaktery, czyli co nauczyciele często wmawiają uczniom? * Co odzwierciedla Sztuczna Inteligencja i co nas spotka w technologii w nadchodzących latach? * Czy życie i szkoła to wyprawa? * Dlaczego uczniowie kończąc szkołę często nie potrafią funkcjonować w świecie, który jest bardzo zmienny? * Czy działanie systemowe i odgórne jest w stanie doprowadzić do prawdziwej zmiany w edukacji? * Jak skruszyć skamielinę i zakrzepłą lawę edukacji? * “Jednopytaniowe MikroGadki cz. 2”, czyli mikrowywiad z Jackiem Staniszewskim, dyrektorem Akademii Dobrej Edukacji i jednym z dwóch twórców EduGadek. * Od kogo zależy, czy praca nauczyciela będzie repetytywna, czy może jednak dyskoweryczna? * Co to jest[POLcast](http://truthforteachers.libsyn.com/ep132-how-to-make-a-realistic-plan-for-summer-that-will-leave-you-feeling-rejuvenated) i dlaczego warto go słuchać? * Podziękowania dla [Vitii Bartosowej-Hoffman](http://edugadki.pl/vitia-rysuje-dla-edugadek/) i [Karoliny Żelazowskiej](http://edugadki.pl/karolina-ilustruje/)za piękną (w dosłownym tego słowa znaczeniu) współpracę i ich myślografiki.
pobierz 43.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
21: Barbara Ostrowska, czyli taneczno-psycholgiczne wspomaganie z Lublina
W kolejnym odcinku EduGadek, czyli naszego polskiego podcastu edukacyjnego, do którego zapraszamy najlepszych polskich nauczycieli, by dzielili się z Wami inspiracjami, pomysłami i doświadczeniem, do naszego studia zawitała dr Barbara Ostrowska z Międzynarodowych Szkół Paderewski z Lublina. Basia jest psycholożką, trenerką, i koordynatorką programu rozwoju osobistego CAS w  programie matury międzynarodowej. Jest też nauczycielką  Teorii Wiedzy, a w Pamoja Education uczy psychologii online. Należy do grupy Superbelfrzy. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli z całego świata i koordynuje projekty w swojej szkole. W dzisiejsze rozmowie poruszamy następujące tematy: * Jak bycie trenerką tańca towarzyskiego może się przydać w znalezieniu pracy w szkole? * Co to takiego "Zwolnieni z teorii"? * Z którego z projektów swoich uczniów nasza rozmówczyni jest najbardziej dumna? * Jakie kompetencje można rozwinąć pracując z uczniami projektowo? * Czy uczniowie liceum potrafią zorganizować konferencję edukacyjno-motywacyjną dla 300 osób? * Czy granat w ręce dziecka na konkursie patriotycznym to dobra droga do wychowania do patriotyzmu? * Czym się różni podejście do nauczania historii w Polsce od podejścia do tego przedmiotu w innych krajach europejskich? * Czy praca psychologa w szkole zmieniła się w przeciągu ostatnich 10 lat i z jakimi problemami najczęściej można się w niej spotkać? * Co inspiruje naszego dzisiejszego gościa? Linki do materiałów polecanych przez dr Barbarę Ostrowską na naszej stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=475&preview=true)
pobierz 27.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
20: Odcinek 20 - Radek Fellner, czyli edukacyjny odlot
W jubileuszowym odcinku EduGadek spotykamy się z Radkiem Fellnerem, nauczycielem przedmiotów zawodowych w specjalności technik lotniskowych służb operacyjnych w Zespole Szkół w Porębie i Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Radek jest wiceprezesem Polskiego Klubu Lotniczego (think-tanku skupiającego fachowców z branży lotniczej, koordynatorem RPASTeam -zespołu badawczego w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Jest także egzaminatorem OKE i pilotem drona. Na swoich lekcjach korzysta z "kahootow, quizzizow, dronów i… metod aktywizujących przygotowujących "do pracy operacyjnej na lotnisku. Założył na Facebooku grupę dla nauczycieli, którzy uczą zawodów związanych z branżą lotniczych służb operacyjnych. A o czym jest dzisiejszy odcinek? * Jak wygląda zwykła lekcja z przedmiotu zawodowego w technikum? * Po co uczniom w technikum umiejętności miękkie? * Na czym polega lotnicza piłka ręczna? * Czy na lekcji w technikum przydają się nowoczesne technologie? * O czym pamiętać ucząc wyszukiwania informacji w internecie? * Po co pytać uczniów o to, co chcą robić na lekcji, i jak się do tego zabrać? * Jak wyglądają różne poziomy współpracy pomiędzy uczniami w praktyce? * Do czego przydają się w klasie listy kontrolne i co to takiego? * Dlaczego uczniowie w technikum piszą opowiadania? * Dlaczego warto być w życiu śmiałym? * W jaki sposób Radek trafił do EduGadek? Więcej (między innymi rysnotatki) znajdziecie na [edugadki.pl](http://edugadki.pl/odcinek-20-radek…edukacyjny-odlot/)
pobierz 25.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
19: Odcinek 19 - Agnieszka Bilska, czyli człowiek cyber-renesansu
W najnowszym odcinku naszego polskiego podcastu edukacyjnego w naszym wirtualnym studio gości Agnieszka Bilska - anglistka z I LO w Gliwicach i członkinii społeczności Superbelfrzy RP. Zdobywczyni tytułu najlepszego nauczyciela angielskiego w Euroazji w konkursie Pearson English Language Teaching. Agnieszka uwielbia pracować metodą projektu, lubi edukację przez zabawę z wykorzystaniem gier i gamifikacji. Prowadzi na Facebooku fanpage GamifikacjaEdu. W 2017 roku znalazła się na liście 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce wg Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie. Wraz z Martą Florkiewicz-Borkowską, są inicjatorkami cyklu webinarów Superbelfrzy Nocą oraz konferencji edukacyjnej w internecie EduMoc Online. Agnieszka zajmuje się gliwickim Tech-Clubem i CoderDojo. Współtworzy szkołę przyjazną nowoczesnym technologiom TIK z otwartym dla uczniów dostępem do WiFi w modelu pracy BYOD. Jest bohaterką jednego z rozdziałów książki “Koniec Epoki Kredy” autorstwa Oli Pezdy - jej uczniowie upominali się wtedy o dostęp do sieci i miejsce technologii w szkole. W naszym tradycyjnym intro Jacek opowie o tym, po co odwiedził ostatnimi czasy Londyn. A o czym porozmawiamy w tym odcinku? * Skąd można się dowiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość? * Co to jest gamifikacja? I dlaczego nazwa "grywalizacja" nie pasuje do edukacji? * Czy Agnieszka Bilska stosuje gamifikację na co dzień? * Co to jest "brokuł w czekoladzie"? * Czy uczniowie Agnieszki wciąż muszą walczyć o dostęp do internetu w szkole? * Dlaczego 45 minut nie wystarczy, żeby przeprowadzić lekcję z zastosowaniem myślenia krytycznego i dostępu do internetu? * Co to jest "design thinking", czyli myślenie projektowe? * Co to są "FuckUp Nights"? Czy da się je zastosować w edukacji? Wszystkie linki znajdziecie na stronie [http://edugadki.pl/](http://edugadki.pl/?p=437&preview=true)
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
18: Odcinek 18 - Vitia Bartošová-Hoffmann, czyli myślograficzka w akcji
W kolejnym odcinku EduGadek zapraszamy do rozmowy z Vitią Bartošovą-Hoffmann, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i WFu w SP nr 82 w Gdańsku . Vitia jest absolwentką Uniwersytetu Masaryka w Brnie w Czechach. Nasza dzisiejsza rozmówczyni zajmuje się tworzeniem myślografik i jest liderką i trenerką grupy Myślenie wizualne w centrum doszkalania nauczycieli Kreatywna Pedagogika w Gdańsku. Vitia ilustruje książki i poradniki dla dzieci oraz wydawnictwa związane ze sportem. W roku 2017 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w edukacji. W intro do podcastu będzie co nieco o trwającym sezone egzaminów gimnazjalnych i zbliżających się maturach, a w dzisiejszym podcaście poruszymy następujące kwestie: Czego nie sprawdzają egzaminy gimnazjalne ani maturalne? Co ma wspólnego życie Vitii z serialem "M jak miłość"? Co robią uczniowie na zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej autorstwa Vitii? Co to są myślografiki i jak można je wykorzystać w szkole na co dzień? Skąd się wzięła moda na myślografię i czy myślografia faktycznie przynosi takie dobre efekty? Na czym polegała "Galeria Sław", czyli jak docenić tych uczniów, którzy często nie mają szans na bycie prymusem? Czym się różni czeska szkoła od szkoły polskiej? Co to jest "czas po-po" w szkole Jacka?  Garść pomysłów do realizacji w ramach zajęć na świetlicy. Dwa marzenia Vitii związane z wyposażeniem świetlicy. Jakie elementy z gry w koszykówkę można przenieść do codziennej pracy w klasie? Zapraszamy też do działu "[Vitia rysuje dla EduGadek](http://edugadki.pl/vitia-rysuje-dla-edugadek/)", w którym można podziwiać myślografiki stworzone do tej pory przez Vitię do naszych podcastów.
pobierz 29.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
17: Odcinek 17 – Katarzyna Falkowska, czyli nauczycielka z innej planety
W siedemnastym odcinku EduGadek zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Falkowską, nauczycielką historii, języka polskiego i języka migowego w Ośrodku  dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Kasia jest też trenerką szybkiego czytania i efektywnej nauki, egzaminatorką maturalną, również dla niesłyszących. Uwielbia zabierać swoich uczniów w plener, na ulice i do poznańskich muzeuów. W 2012 roku została laureatką konkursu „Lekcja dobrej historii” organizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, za swój pomysł na lekcję o kulturze Starożytnego Egiptu i kulturze antycznej. Brała udział w sztafecie rowerowej przez Afrykę. W rozmowie z nią poruszymy następujące kwestie: * Czym różni się nauczanie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych od uczenia w szkole "mainstreamowej"? * Jaki wpływ mogą mieć rodzice na umiejętności komunikacyjne dziecka niesłyszącego? * Czy świat, który słyszy, tylko udaje, że rozumie świat, który nie słyszy? * Czy w edukacji dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczy się "pod egzamin"? Jak wygląda codzienna praca? * Co jest narzędziem do poznania języka w edukacji osób niesłyszących? * Jakie błędy można popełnić rozpoczynając pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych? * Kiedy można zobaczyć efekt pracy nad umiejętnościami z uczniami niesłyszącymi w szkole podstawowej? * Co można przenieść z pracy z uczniami "orzeczeniowymi" do pracy z uczniami bez orzeczeń i dlaczego trzeba budzić w uczniach pewność siebie? * Dlaczego nauczycielowi tak trudno uzyskać wsparcie innych osób pracujących w szkole w chwilach zwiątpienia? * Co daje nauczycielowi analizowanie własnych emocji w czasie zajęć? * Czym mogą zaskoczyć nauczyciela na lekcji uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Więcej informacji i materiałów na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=392&preview=true)
pobierz 27.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
EduGadki Extra - odc. Piotr Peszko
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
16: Odcinek 16 - Joanna Waszkowska, czyli Uczycielnica w akcji
W szesnastym odcinku EduGadek w naszym wirtualnym studio zawitała Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego oraz egzaminatorka maturalna, należąca do grupy Superbelfrzy RP. Autorka bloga uczycielnica.blogspot.com. Nasz gość jest też ambasadorką i certyfikowaną trenerką międzynarodowej platformy edukacyjnej Edmodo. Pasjonuje się wykorzystaniem gamifikacji i metody scaffolding w nauczaniu oraz pracy wychowawczej. A o czym będziecie mogli posłuchać tym razem? * Czy lekcja jest spektaklem czy grą? * Dlaczego Asia nie może się uwolnić od stepu pisząc bloga? * Jak nauczyciel może wykorzystać blogi w codziennej pracy w szkole? * Na jakie problemy może natrafić nauczyciel, którego uczniowie tworzą własne blogi? * Kogo rolą jest rozmawianie z uczniami o Zagładzie - polonisty czy historyka - i czy w ogóle powinniśmy to robić? * Jak przygotowywać uczniów do życia w świecie pełnym fake newsów? * Po co nauczycielowi historii kurs filologii polskiej? * Dlaczego zjawiska historyczne nagle stają się naszą rzeczywistością i co z tym robić? * Dlaczego i z kim  uczniowie Joasi rozmawiają na lekcji polskiego po angielsku? * Czy nauczyciel powinien stawiać na pracę zespołową uczniów, czy jednak podchodzić indywidualnie? Jak połączyć ogień z wodą? Linki związane z nagraniem na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/odcinek-16-joann…cielnica-w-akcji/)
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
15: Odcinek 15 - Darek Kulma, czyli matematyk do kwadratu
W piętnastym już odcinku EduGadek zapraszamy Was na rozmowę z Dariuszem Kulmą, nauczycielem matematyki w prywatnej placówce edukacyjnej Elitmat w Mińsku Mazowieckim, laureatem tytułu Nauczyciel Roku w 2008 roku, zdobywcą tytułu Nadzieja Edukacji oraz ekspertem zapraszanym do mediów, komentującym egzaminy z matematyki oraz polską rzeczywistość edukacyjną. Darek ma na swoim koncie także książki m.in. z serii "Jak zdać maturę z matematyki” oraz "Kwadratolandia”, a także jest autorem słów i muzyki do piosenek zespołu "Rozdwojenie jaźni", z którym wykonywał poezję śpiewaną. W wywiadzie poruszyliśmy następujące kwestie: * Co to znaczy być "dobrym matematykiem"? I czy taki matematyk powinien uczyć klasy mniej zdolne czy raczej te wybitne? * Jak wyglądała droga Darka do zostania dojrzałym nauczycielem? * Czy warto "zaprzyjaźniać" uczniów z przedmiotem, którego nauczamy? * Gdzie leży klucz do oswojenia matematyki przez uczniów z zacięciem humanistycznym? * Czy nauczyciele matematyki muszą się przygotowywać do lekcji? * Co to są plansze interaktywne do nauczania matematyki i do czego służy program Geogebra? * Co nas "jara" w przygotowywaniu się do lekcji? * O czym myśli Darek o piątej nad ranem? * Co mają wspólnego czworaczki  z kombinatoryką i czy storytelling jest dla nauczycieli przedmiotów ścisłych? * Jakie są różne wymiary uczniowskiego sukcesu? * Co ma wspólnego nauczyciel z trenerem sportowym? * Z czym mają problem polscy nauczyciele? * Czego edukacja może się nauczyć od biznesu i dlaczego? * Czym się różnią uczniowie z pokolenia "Z" od "Ygreków"? * Co wiemy, a czego jeszcze nie wiemy, o pokoleniu Z? * Dlaczego nauczyciel powinien ostrożnie obchodzić się z uczniami z pokolenia Z? * Po co nauczycielowi Facebook? * Kto znalazł się w tym roku wśród 10 najlepszych nauczycieli świata?
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
14: Odcinek 14 - Przemek Staroń, czyli nauczyciel naturalny
Najnowszy odcinek EduGadek to spotkanie z Przemkiem Staroniem, psychologiem i kulturoznawcą, coachem i przedsiębiorcą, nauczycielem etyki, filozofii i wiedzy o kulturze z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie oraz wykładowcą SWPS.  Przemek jest też pomysłodawcą i współtwórcą wielu projektów międzypokoleniowych  m.in. nagrodzonych przez Komisję Europejską „Kwiatów Europy”.  Jako specjalista od mediów społecznościowych często bywa zapraszany jako prelegent na eventy i konferencje poświęcone social mediom, np. Young Business Festival, Social Media Show, Gdynia Design Days czy Czwartkowe Spotkania Social Media. Współprowadzi Centrum Rozwoju "Jump". * W dzisiejszym odcinku poruszamy następujące kwestie: * Dlaczego nasz gość jest często nazywany "Profesorem Snapem"? * O czym powinien pamiętać nauczyciel korzystając z mediów społecznościowych? * Jaka jest różnica pomiędzy "pozytywnym wariatem", a byciem "niedojrzałym emocjonalnie"? * Dlaczego nauczyciel powinien dbać o siebie "w realu"? * Jak kreować swój wizerunek edukatora w social mediach? * Dlaczego jako edukatorzy w social mediach potrzebujemy spójności i autentyczności? * Czego nauczyciel może się nauczyć od trenera? * Co pomaga nauczycielowi docenić pracę z młodzieżą? * Dlaczego będąc nauczycielem warto pokazywać jak "zajebiste" rzeczy robimy? * Czy przenoszenie metod pomiędzy salą szkoleniową i szkołą się sprawdza? * Linki dotyczące naszego gościa: Wszystkie linki do docinka znajdziecie na stronie [edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=318&preview=true)
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
EduGadki Ekstra – odcinek 2. Remigiusz "Rock" Maciaszek, czyli streamingujemy i youtubujemy
Drugi odcinek EduGadek Ekstra poświęciliśmy polskiemu youtuberowi, Remigiuszowi "Rock" Maciaszkowi, należącemu do dziesiątki najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów. Tym razem wspólnie eksplorujemy świat naszych uczniów, zafascynowanych oglądaniem i... uczestniczeniem w streamingach. Jeśli nie wiecie, co to jest streamingowanie, to koniecznie musicie posłuchać rozmowy z "Rockiem". A o czym będzie? * Skąd popularność youtuberów i co to jest streamingowanie? * Czy youtuber odpowiada za swoich widzów? * O czym mówi człowiek, którzy przez 8 godzin gra na komputerze i jest oglądany przez 2 tysiące widzów? * Czy gry komputerowe skłaniają do rozważań nad życiem? * Czy prawdziwa śmierć wygląda tak jak na ekranie gry "Call of Duty"? * Dlaczego pokolenie obecnych nastolatków jest bardziej podatne na wpływy niż by się nam wydawało? * Dlaczego książki są "zbyt wolne" dla współczesnych uczniów? * Dlaczego zarówno w streamingu gry i podczas lekcji tak ważna jest opowieść? * Czego nauczyciel może się nauczyć od youtubera? * Co nauczyciele powinni przekazywać uczniom, żeby pomóc im w realizacji marzenia o zostaniu youtuberem? * Co łączy oba odcinki EduGadek Ekstra? Adresy związane z naszym gościem na stronie [Edugadki.pl](http://edugadki.pl/?p=300&preview=true)
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek