Posłuchaj Teatr

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcasty Teatru Współczesnego w Szczecinie - podsłuchuję próby do spektakli i wydarzenia, rozmawiam z artystami, gośćmi teatru i widzami. Nowe odcinki ukazują się raz w tygodniu. Zapraszam - Kamila Paradowska, kierownik literacka teatru.
Data dodania: 2018-05-01 23:50:09
Data aktualizacji: 2021-01-17 15:15:08
Audycji w katalogu: 33
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 miesiące temu
Groteska z gorzką prawdą - wywiad z Marcinem Liberem przed premierą "Króla potworów"
"Teatr jest przestrzenią wolności i beztroski, stąd gatunek, który będziemy uprawiać na scenie. Bronimy się, żeby te smutne doświadczenia (pandemii) nie odebrały nam poczucia humoru. Mam wrażenie, że opowiadać o ważnych rzeczach można tylko poprzez jakąś formę groteski, żartu, ironii, która jest pomieszana z jakąś gorzką prawdą" - mówi Marcin Liber przed premierą sztuki „Król potworów“. Sztuka Michała Kmiecika dzieje się m.in. po trzeciej wojnie światowej, a Polska jest okupowana przed Stany Zjednoczone i jest jej kolejną gubernią… W podcaście, oprócz wywiadu, krótkie fragmenty prób z udziałem Marii Dąbrowskiej, Beaty Zygarlickiej, Adrianny Janowskiej-Moniuszko, Grzegorza Młudzika, Adama Kuzycza-Berezowskiego i ścieżką dźwiękową spektaklu w opracowaniu Filipa Kanieckiego. Z Marciniem Liberem rozmawiała Kamila Paradowska.
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Groteska z gorzką prawdą - wywiad z Marcinem Liberem przed premierą "Króla potworów"
"Teatr jest przestrzenią wolności i beztroski, stąd gatunek, który będziemy uprawiać na scenie. Bronimy się, żeby te smutne doświadczenia (pandemii) nie odebrały nam poczucia humoru. Mam wrażenie, że opowiadać o ważnych rzeczach można tylko poprzez jakąś formę groteski, żartu, ironii, która jest pomieszana z jakąś gorzką prawdą" - mówi Marcin Liber przed premierą sztuki „Król potworów“. Sztuka Michała Kmiecika dzieje się m.in. po trzeciej wojnie światowej, a Polska jest okupowana przed Stany Zjednoczone i jest jej kolejną gubernią… W podcaście, oprócz wywiadu, krótkie fragmenty prób z udziałem Marii Dąbrowskiej, Beaty Zygarlickiej, Adrianny Janowskiej-Moniuszko, Grzegorza Młudzika, Adama Kuzycza-Berezowskiego i ścieżką dźwiękową spektaklu autorstwa Filipa Kanieckiego. Z Marciniem Liberem rozmawiała Kamila Paradowska.
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Tajemnica „Pikniku pod wiszącą skałą“. Wywiad z Mirą Mańką i Marcinem Miętusem
„Wydaje mi się, że „Piknik…“ jest taką przestrzenią, w której można namyślać się nad tym, czego jeszcze nie wiemy, a czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Możemy też skonfrontować to, na ile tajemnica jest dobra, kiedy pozostaje wyłącznie tajemnicą.“ O najnowszej adaptacji scenicznej powieści Joan Lindsay „Piknik pod wiszącą skałą“ mówią twórcy spektaklu: autor scenariusza i dramaturgii, Marcin Miętus oraz reżyserka, Mira Mańka. Rozmawiamy tym, o czym była i może być dziś pensja dla dziewcząt oraz co może otworzyć współcześnie odczytana powieść o kobietach, nie tylko dla kobiet na widowni. W podcaście można też usłyszeć fragment muzyki z przedstawienia autorstwa Michała Lazara. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Inny kurs. Anna Augustynowicz o nowym projekcie czytań scenicznych
"Moja ciekawość dotyczy tego jak można teksty klasyczne postawić dziś nie jako temat do dyskusji, ale jako przedstawienie żywych ludzi, żywych postaci, z ich wszystkimi namiętnościami" - o najnowszym projekcie "Inny kurs" mówi jego autorka, Anna Augustynowicz. "Inny kurs" to trzy spotkania wokół klasycznych tekstów - czytania sceniczne oraz debaty, które poprowadzi Łukasza Drewniak. W podcaście dyrektor artystyczna teatru mówi o idei czytania i rozumienia Europy dziś, według innego kursu, który proponuje w swoim eseju Jacques Derrida. Dlaczego społeczeństwa wracają do pierwotnych odruchów wobec pojawiającego się innego, korzystającego ze statusu gościa? Skąd się biorą współczesne polityczne aporie, czyli postawy bezradności? Jak zrozumieć i działać we współczesnej Europie, żeby nie sprowadzić nieszczęścia?
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Zielono, zdrowo, lokalnie. Nowe oblicze teatralnej restauracji na Deptaku
Wywiad z Grzegorzem Wocialem, szefem kuchni Teatru Małego, a od stycznia 2020... restauracji Małej, która powstaje na Deptaku Bogusława. Co zmieni się w menu? Dlaczego nowej restauracji będzie towarzyszyła idea zielonej, lokalnej kuchni? Na jakie spotkania w tym miejscu mogą liczyć fani kuchni i teatru? Na wszystkie pytania odpowiada gospodarz miejsca, który na co dzień jest także członkiem szczecińskiego Convivium Slow Food i świeżo upieczonym absolwentem psychodietetyki. Realizacja podcastu - Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz 31.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
„Pytamy, skąd się bierze przemoc“. Wywiad z Alex Freiheit i Jakubem Skrzywankiem
„To społeczeństwo tworzy z Kaspara zjawisko i wroga. To jest bardzo dzisiejsze“ - mówi Alex Freiheit tuż przed premierą spektaklu „Kaspar Hauser“ w reż. Jakuba Skrzywanka. W podcaście wywiad z reżyserem oraz współautorką muzyki i grającą (wraz z Piotrem Buratyńskim) rolę Kaspara Alex Freiheit. Usłyszymy też obszerne fragmenty muzyki ze spektaklu autorstwa Alex Freiheit, Piotra Buratyńskiego i Konstantego Usenki. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz 46.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
„Zabić prezydenta". Głosy widzów i słowo od autora
Opinie widzów z próby generalnej i premiery monodramu Arkadiusza Buszki pt. „Zabić prezydenta“, a także krótki komentarz autora, Piotra Rowickiego. Sztuka opowiada o człowieku owładniętym fanatyzmem, postaci autentycznej, Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy prezydenta, Gabriela Narutowicza. Młodzi i starsi widzowie wskazują na aktualność tematu, jak i języka, którym posługują się dzisiejsi politycy pytając: „Czy my w swoich poglądach nie radykalizujemy się, czy to nie idzie wszystko za daleko?", ale też zdecydowanie rekomendując spektakl: "Jest on lekturą obowiązkową dla tych wszystkich, którzy chcą świadomie podejmować decyzje dotyczące życia publicznego".
pobierz 17.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Kiedy przyjdzie wielkie „bum" - wywiad z Maliną Prześlugą
„Bardzo mnie uderza, jak jesteśmy zachłyśnięci tymi malutkimi sprawkami, tymi malutkimi problemikami. Zależało mi na tym, żeby pierwsze monologi, przed pierwszym „bum“ były uszczegółowione do przesady, żeby były zafiksowaniem się na też wizję świata, która jest wizją bezmyślną. I potem nagle „bum“! Okazuje się, że jesteśmy gdzie indziej, że musimy stać się zupełnie kimś innym i że te wszystkie sprawy, które wydawały nam się tak ważne, jak np. dobór oświetlenia do jadalni, po prostu nie mają znaczenia.“ O procesie powstawania sztuki „Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi“ opowiada autorka sztuki, Malina Prześluga, w wywiadzie udzielonym Kamili Paradowskiej.
pobierz 42.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Nowa_dramaturgia_i_nowi_aktorzy
Relacja z pokazu młodzieżowego spektaklu „Królestwo zwierząt“ zrealizowanego w ramach Pracowni Teatralnej prowadzonej przez Macieja Litkowskiego i Michała Lewandowskiego. W podcaście także wywiad z tłumaczką sztuki duetu Nolte Decar, Iwoną Nowacką, wypowiedzi uczestników warsztatów i widzów.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Kim jesteście "Czarownice z Salem"?
O swoich postaciach i najważniejszych wątkach w spektaklu "Czarownice z Salem" w reż. Adama Orzechowskiego opowiadają aktorki - Magdalena Wrani-Stachowska (Abigail Williams), Dominika Kimaty (Tituba/Narrator) i Barbara Lewandowska (Elizabeth Proctor). Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Pęknięcie duszy społeczności - Anna Augustynowicz o spektaklu "Wracaj"
Reżyserka Anna Augustynowicz przeprowadza nas przez sensy zawarte w swoim najnowszym spektaklu "Wracaj" Przemysława Pilarskiego. Skąd bierze się pęknięcie duszy społeczności? Kim jest tajemnicza postać Bobby'ego Kleksa? Świadkiem jakich zdarzeń jest Radom? Jaki dramat rodzinny rozgrywa się w sztuce? W przywołanych fragmentach spektaklu pojawiają się aktorzy: Anna Januszewska, Maria Dąbrowska, Monika Kępka, Małgorzata Goździk, Adam Kuzycz-Berezowski, Jakub Kryształ. Finałowy fragment muzyczny przywołany w podcaście to utwór Franza Schuberta "Król Olch" w aranżacji kompozytora muzyki w spektaklu, Jacka Wierzchowskiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Żyzne pytania dla tych, którzy traktują duchowość poważne - wywiad z Bartoszem Żurowskim wokół spektaklu „Judaszaweł“
Myślę, że pytania, które stawiamy w tej sztuce są żyzne dla ludzi, którzy traktują swoją duchowość poważnie i nie traktują ich jako czegoś, co może być karmione wyłącznie przez agencje w postaci kościoła, czy innej struktury. To są ludzie, którzy sami mają ochotę zastanawiać się jaka jest ich pozycja wobec dogmatów - mówi przez premierą spektaklu „Judaszaweł“ autor scenariusza i reżyser, Bartosz Żurowski. Premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie powstaje we współpracy z festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
W drodze do "Lepszych lasów". Fragment próby i wywiad z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim
„Ta sztuka jest wypowiedzią, która za główny cel stawia sobie pokazanie empatii między ludźmi, między istotami, które żyją na jednej planecie. Nie daje żadnych recept, zadaje pytania, na które musimy odpowiedzieć sami, licząc na naszą wrażliwość i czułość do drugiego człowieka“ - mówi Tomasz Kaczorowski, reżyser tekstu Martin Baltscheita przed polską prapremierą spektaklu „Lepsze lasy“. W podcaście, oprócz wywiadu z reżyserem - fragment próby z udziałem aktorów: Barbary Lewandowskiej, Mikołaja Bańdo i Przemysława Walicha. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść). Nagranie zostało zrealizowane 26 luetgo 2019 roku na Scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Z czym kojarzy Ci się Beata i Bajm?
„Beata kojarzy mi się z szalonymi stylówkami na koncertach" - mówi Żelisław Żelisławski, współautor scenariusza do spektaklu „Być jak Beata“. „Mnie z Piotrem Domalewskim i Łomżą“ - dodaje reżyserka, Magda Miklasz. A z czym zespół Bajm kojarzy się naszym widzom? Czy mają jakieś wspomnienia związane z Bajmem? Artystów i widzów przepytywała Kamila Paradowska (Dobra Treść).
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
„Malala jest głosem kobiet. Bardzo donośnym“ - wywiad z Aleksandrą Chrobak, wokół spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“
Wywiad z autorką bestsellerowej książki „Beduinki na Instagramie“, konsultantką merytoryczną spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“. Jak Malala Yousafzai wpływa na życie kobiet na świecie? Jak funkcjonują dzisiejsze muzułmanki? Dlaczego zakrywają ciało? Jak kobiety przyczyniają się do budowania nowego oblicza Islamu? Jak media społecznościowe zmieniają świat muzułmański?
pobierz 20.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
„Malala jest głosem kobiet. Bardzo donośnym“ - wywiad z Aleksandrą Chrobak, wokół spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“
Wywiad z autorką bestsellerowej książki „Beduinki na Instagramie“, konsultantką merytoryczną spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“. Jak Malala Yousafzai wpływa na życie kobiet na świecie? Jak funkcjonują dzisiejsze muzułmanki? Dlaczego zakrywają ciało? Jak kobiety przyczyniają się do budowania nowego oblicza Islamu? Jak media społecznościowe zmieniają świat muzułmański?
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Rozkosze życia i zmaganie ze światem. Wywiad z Justyną Celedą o spektaklu „Fanny i Alexander“
Wywiad z Justyną Celedą - reżyserką teatralną, której spektakle od 12 lat są jednymi z najbardziej lubianych przez szczecińską publiczność. Tym razem proponuje nam tekst Ingmara Bergmana „Fanny i Aleksander“ i mówi, dlaczego będzie to „baśniowy Bergman“ i w jaki sposób bohaterowie tej sztuki rozkosznie rozsmakowują się w życiu. Reżyserka zdradza też jak wygląda jej praca i codzienne życie w Szczecinie w przerwach między próbami. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (dobratresc.com).
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Co się z nami dzieje, kiedy jesteśmy pijani? Spotkanie z psycholog Emilią Rutkowską
Wywiad, dla którego punktem wyjścia była sztuka "Pijani" Iwana Wyrypajewa. Psychologiczna lektura sztuki z udziałem dr Emilii Rutkowskiej i... zaspokojenie naszej ciekawości - co się dzieje z człowiekiem w stanie upojenia alkoholowego? Co różni pijące płcie? Jakie są rodzaje bełkotu? Prowadzenie i czytanie fragmentów sztuki: Kamila Paradowska. Spotkanie z udziałem publiczności odbyło się w Teatrze Małym w Szczecinie 1 marca 2018 roku.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Anna Augustynowicz o nowym sezonie 2018/2019
Relacja z konferencji prasowej dotyczącej nowego sezonu 2018/2019 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. O planach repertuarowych i nowej odsłonie cyklu "Goście, goście" mówi dyrektor artystyczna Anna Augustynowicz. O nowym projekcie „Dorosłość“ opowiada jego kuratorka Kamila Paradowska. Spotkanie odbyło się 4 września 2018 roku w restauracji Teatru Małego na Deptaku Bogusława. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (dobratresc.com).
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
Co dobrego na wakacje? Kuchnia Teatru Małego
Dziś zaglądamy do kuchni Teatru Małego, restauracji należącej do Teatru Współczesnego w Szczecnie. Niewielkie bistro na Deptaku Bogusława to kuchnia sezonowa, hołudująca idei slow food, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. O swojej pracy i fascynacji teatrem opowiada szef kuchni i kierownik teatralnego bistro - Grzegorz Wocial.
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek