Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2020-04-07 04:55:22
Audycji w katalogu: 419
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Piosenka prawdę ci powie II – Voo Voo „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było”
Ta piosenka ma bardzo wiele różnych wersji, a w popkulturze najbardziej zapisała się ta wykonana wokalnie nie przez Wojciecha Waglewskiego, a przez… Katarzynę Nosowską. Dzięki temu wykonaniu utwór zyskał bardzo optymistyczne przesłanie, choć z założenia aż tak optymistyczny wcale nie był.… Czytaj dalej Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Voo Voo „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Ksiądz Jan Zieja – kapelan piątego przykazania
Mówiono o nim: Boży człowiek. Jacek Kuroń twierdził, że jest żywym przykładem na istnienie Pana Boga. Za najważniejsze uznawał wypełnianie obowiązków wynikających z zasad ewangelicznych – czynienie dzieła miłosierdzia względem chorych i najuboższych.… Czytaj dalej Artykuł Ksiądz Jan Zieja – kapelan piątego przykazania pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Piosenka prawdę ci powie II – Lao Che „Godzina W”
W 2005 roku ukazała się płyta, która jak burza przetoczyła się przez rynek polskiej muzyki z pogranicza alternatywy i rocka. Album „Powstanie warszawskie” Lao Che wywindował zespół Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego, Jakuba Pokorskiego i Mariusza Densta do statusu gwiazdy.… Czytaj dalej Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Lao Che „Godzina W” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Nowy album Jacaszka „Music For Film”
27 marca ukaże się nowy album Michała Jacaszka. Zapraszamy do wysłuchania  rozmowy z polskim kompozytorem i aranżerem. Rozmawialiśmy o nowym wydawnictwie „Music For Film”, pracy z Janem Komasą przy filmie „Sala Samobójców.… Czytaj dalej Artykuł Nowy album Jacaszka „Music For Film” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 12.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Pożegnanie mistrza. Wspomnienie o Emilu Karewiczu
Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. Podczas II wojny światowej służył w 2. Armii Wojska Polskiego. Po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. W latach 60. na stałe związał się z warszawskimi teatrami. Jednak najbardziej został zapamiętany z występów na wielkim ekranie. Artykuł Pożegnanie mistrza. Wspomnienie o Emilu Karewiczu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 7.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
MYKOsystem – opowieść o relacjach międzygatunkowych
„MYKOsystem” – wystawa, która gościła w galerii Kordegarda w Warszawie, stawia wiele pytań o miejsca człowieka w świecie i jego relacje z innymi bohaterami królestwa przyrody. Wystawa autorstwa Małgorzaty Gurowskiej, Agaty Szydłowskiej i Macieja Siudy jest również dialogiem między dizajnem a ekologią.   Artykuł MYKOsystem – opowieść o relacjach międzygatunkowych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 11.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Tęskno i intymnie. O nowej płycie rozmawiamy z Joanną Longić
Tęskno, jeden z najciekawszych muzycznych projektów ostatnich lat wraca z nową płytą. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Longić, wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Artykuł Tęskno i intymnie. O nowej płycie rozmawiamy z Joanną Longić pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Piosenka prawdę ci powie II – Czesław Niemien „Sen o Warszawie”
Czesław Niemen to postać jedyna w swoim rodzaju. Nie tylko wszechstronny artysta, muzyk i wokalista. W historii polskiej piosenki zapisał się również jako autor lub współautor pokoleniowych hymnów. Zaliczają się do nich na pewno "Dziwny jest ten świat" i "Sen o Warszawie". W jakim kraju powstała ta słynna piosenka? Czy zawsze nosiła ten sam tytuł? Dlaczego jej bohaterem Niemen uczynił stolicę Polski? Barwną historię powstania jednego z największych polskich przebojów wszech czasów przybliży jak zwykle Bartek Koziczyński. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Piosenka prawdę ci powie"! Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Czesław Niemien „Sen o Warszawie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 16.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Piosenka prawdę ci powie II – Sztywny Pal Azji „Wieża radości, wieża samotności”
Premiera "Miłości w czasach popkultury" była wielkim wydarzeniem w polskim show-biznesie. Nie tylko dlatego, że oto ukazywała się najważniejsza na naszym rynku płyta, nawiązująca do estetyki brit-popu, ale także dlatego, że była ona niezwykle oryginalną interpretacją tego szalenie modnego pod koniec XX wieku gatunku. Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Sztywny Pal Azji „Wieża radości, wieża samotności” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Piosenka prawdę ci powie II – Myslovitz „Długość dźwięku samotności”
Premiera "Miłości w czasach popkultury" była wielkim wydarzeniem w polskim show-biznesie. Nie tylko dlatego, że oto ukazywała się najważniejsza na naszym rynku płyta, nawiązująca do estetyki brit-popu, ale także dlatego, że była ona niezwykle oryginalną interpretacją tego szalenie modnego pod koniec XX wieku gatunku. Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Myslovitz „Długość dźwięku samotności” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Piosenka prawdę ci powie II – T.Love „King”
T.Love jest jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych lat 90. Wprawdzie jego korzenie tkwią jeszcze w poprzedniej dekadzie, ale największy sukces komercyjny zespół Muńka Staszczyka osiągnął już po przełomie 1989 roku.… Czytaj dalej Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – T.Love „King” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 15.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala”
W 1982 roku w nowo powstałym studiu wytwórni Tonpress na warszawskich Bielanach, Brygada Kryzys nagrała jeden z najważniejszych alternatywnych albumów ostatnich 40 lat. „Czarna Brygada” do dziś stanowi punkt odniesienia dla artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do nowej fali i post-punka.… Czytaj dalej Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters
Astrologiczny dwunasty dom to miejsce, gdzie kryją się nasze lęki i tajemnice. Dwunasty dom to też tytuł płyty Enchanted Hunters.  Pod koniec roku spotkałam się z połową duetu, Małgorzatą Penkallą, żeby porozmawiać o nowym albumie, muzycznych zmianach w zespole i dobrych pomysłach na spędzenie ostatniej nocy w roku.… Czytaj dalej Artykuł Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 58.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Polskie tradycyjne, satyryczne i patriotyczne kolędy i pastorałki – Jacek Jackowski
Lulajże, Jezuniu, Bóg się rodzi, Przybierzeli do Betlejem – to jedne z najbardziej znanych polskich kolęd i pewnie wielu z Was zna ich teksty na pamięć.… Czytaj dalej Artykuł Polskie tradycyjne, satyryczne i patriotyczne kolędy i pastorałki – Jacek Jackowski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – Bratek Robotycki
Czy masowe świąteczne zakupy i grudniowe podróże z rodziną lub bez to nasze nowe zwyczaje bożonarodzeniowe? Gość dzisiejszego odcinka, Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jest zdania, że tak.… Czytaj dalej Artykuł Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – Bratek Robotycki pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Historie warszawskich rzemieślników – Katarzyna Chudyńska-Szuchnik
Przy jednej ulicy swoje warsztaty mieli krawcy, malarze i drukarze. Tuż za zakrętem rezydował powroźnik, na tyłach budynku pracował rzeźbiarz. Kawałek dalej ktoś sprzedawał czapki, a kto inny odświeżał kapelusze.… Czytaj dalej Artykuł Historie warszawskich rzemieślników – Katarzyna Chudyńska-Szuchnik pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Ceramika w stylu new look – Barbara Banaś
Pojęcie new look powstało w 1947 roku i opisywało pierwszą kolekcję ubrań Christiana Diora. Szybko przedostało się do innych dziedzin życia, między innymi do sztuki użytkowej.… Czytaj dalej Artykuł Ceramika w stylu new look – Barbara Banaś pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 51.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz
Sądzę, że rolą malarza jest wywoływać życie, przemieniać bierną materię plastyczną w pulsujący życiem organizm – to artystyczne credo malarza, grafika i pedagoga, Jerzego Tchórzewskiego.… Czytaj dalej Artykuł Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Świat polskich Wazów – Jacek Żukowski
Czasy panowania dynastii Wazów w Rzeczpospolitej były zarówno dostatnie jak i pełne zamętu. To okres wzmożonego zainteresowania kulturą na dworze królewskim, ale także zbrojnych konfliktów i potopu szwedzkiego, który doprowadził Polskę do ruiny.… Czytaj dalej Artykuł Świat polskich Wazów – Jacek Żukowski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk
Dorośli często pamiętają ilustracje, które widzieli w swoich dziecięcych książkach i czasopismach. Dopasowanie do nich nazwisk twórców to już dużo trudniejsze zadanie. Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny czy Bohdan Butenko funkcjonują w świadomości społecznej, ale ilu Polaków wie, czym zajmowały się Krystyna Michałowska i Danuta Konwicka?… Czytaj dalej Artykuł Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 40.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek