Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2021-01-15 23:35:22
Audycji w katalogu: 563
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Zieja – zapomniany bohater
Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… Czytaj dalej Artykuł Zieja – zapomniany bohater pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 dni temu
Szymborska. Znaki szczególne
To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… Czytaj dalej Artykuł Szymborska. Znaki szczególne pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 53.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy
Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… Czytaj dalej Artykuł PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura
Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.… Czytaj dalej Artykuł Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie”
„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… Czytaj dalej Artykuł Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 52.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… Czytaj dalej Artykuł Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 65.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr
29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… Czytaj dalej Artykuł T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk
„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… Czytaj dalej Artykuł Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 81.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych
Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych.… Czytaj dalej Artykuł Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Rewolta grudnia 1970 r.
Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… Czytaj dalej Artykuł Rewolta grudnia 1970 r. pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!
Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… Czytaj dalej Artykuł Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 28.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Zaproś nas do siebie 2020
16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Artykuł Zaproś nas do siebie 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim
Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach.… Czytaj dalej Artykuł Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Studenci a kultura
Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… Czytaj dalej Artykuł Studenci a kultura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 42.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu
Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… Czytaj dalej Artykuł Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 26.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka
Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.… Czytaj dalej Artykuł Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 33.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… Czytaj dalej Artykuł Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 51.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
„Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie
Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.… Czytaj dalej Artykuł „Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 40.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA
Grudniową odsłonę „Kontroli Jakości” łączy duża różnorodność gatunków muzycznych i bezkompromisowość twórców. Alternatywa podszyta psychodelią, poetycki rap w wielogatunkowej przestrzeni dźwiękowej i eksperymentalna elektronika pełna transu – tak opisać można muzykę z grudniowego przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk.… Czytaj dalej Artykuł Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 65.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
To nie jest hip-hop. Rozmowy
Seria wywiadów z postaciami kształtującymi polską branżę hip-hopową doczekała się już trzeciej odsłony. W Audycjach Kulturalnych pytamy jej autorów – Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego o ich stosunek do polskiego rapu i kulisy wyjątkowych rozmów.… Czytaj dalej Artykuł To nie jest hip-hop. Rozmowy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 38.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek