Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2018-12-11 19:15:14
Audycji w katalogu: 291
Stan: Aktywny :-)
opublikowany wczoraj
Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo
70 lat temu, 9 grudnia 1948 roku, Narody Zjednoczone uchwaliły Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Autorem projektu był polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin. Jego historię przypomina wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Rafał Lemkin był jednym z najwybitniejszych polskich prawników. Urodził sie na początku XX wieku na Kresach Wschodnich. […] Artykuł Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Fuga – drugi film Agnieszki Smoczyńskiej
Główną bohaterką jest Alicja, która po dwóch latach nieobecności wraca do domu i bliskich, których nie pamięta. Inspiracją dla scenariusza były prawdziwe historie osób, które doświadczyły fugi dysocjacyjnej – w wyniku silnego stresu straciły pamięć.  Najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki nagradzanych „Córek dancingu”, miał swoją uroczystą premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, w sekcji „Tydzień […] Artykuł Fuga – drugi film Agnieszki Smoczyńskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Przepis na wolontariat
Chęci, zaangażowanie, odpowiedzialność i wsparcie. Bez tego długotrwała współpraca z wolontariuszami może się nie udać. O tym, jak połączyć te składniki, dyskutowali przedstawiciele instytucji kulturalnych. III Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze” odbyła się 26 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dobrymi praktykami dzieliło się 150 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum […] Artykuł Przepis na wolontariat pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Tache – znaczy plama
Taszyzm to sztuka wolności twórczej i wolności w sensie ogólnym. Tak o tym kierunku w malarstwie abstrakcyjnym pisze Stefan Gierowski, pomysłodawca wystawy „Taszyzm = wolność”, o której rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych. Ekspozycja prezentuje polskie malarstwo z lat pięćdziesiątych i początku lat sześćdziesiątych XX wieku, próbując odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie był taszyzm. Znalazły […] Artykuł Tache – znaczy plama pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Kulturalny Alfabet Niepodległości – ZNAK
Piotr Rypson, polski historyk sztuki, literaturoznawca, autor wielu książek i p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, opowie nam o znakach graficznych, kojarzących się z polską kulturą. W dzisiejszym odcinku usłyszymy o tym, jak powstał symbol Polski Walczącej oraz o najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim logotypie. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu! Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich […] Artykuł Kulturalny Alfabet Niepodległości – ZNAK pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 8.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Czego słuchacie: muzyki klasycznej, współczesnej, artystycznej czy poważnej?
W przededniu pierwszych koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo Wschodniej „Eufonie” (link do strony wydarzenia) w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o terminologii muzycznej, która nastręcza wielu problemów zarówno odbiorcom, jak i dziennikarzom i badaczom. Czy muzykę tworzoną przez działających współcześnie kompozytorów winniśmy nazywać poważną, współczesną, akademicką, a może klasyczną? Tę skomplikowaną kwestię wyjaśnia dr Mariusz Gradowski, muzykolog […] Artykuł Czego słuchacie: muzyki klasycznej, współczesnej, artystycznej czy poważnej? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Z każdej epoki warto coś zachować
Modernizm, socrealizm, brutalizm. Dziedzictwo architektoniczne PRL-u wcale nie jest jednorodne. W książce „Architektura w Polsce 1945-1989” Anna Cymer opisała zmiany zachodzące z dekady na dekadę. Od wielkich inwestycji takich jak Nowa Huta po budowę „nowych starówek” w latach osiemdziesiątych. Obszerna publikacja, której ramy wyznaczają rok 1945 i 1989, kreśli obraz PRL-owskiej architektury, opisuje najważniejsze realizacje […] Artykuł Z każdej epoki warto coś zachować pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Znaki wolności – wystawa monumentalna
30 sal, czyli połowa powierzchni Zamku Królewskiego w Warszawie. Na tej przestrzeni znalazło się niemal 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii i dokumenty archiwalne uzupełnione filmami i dźwiękiem. Ekspozycja prowadzi od epopei Legionów Polskich po polityczny przełom 1989 roku. Główną osią problemową jest ujęta chronologicznie historia walki o niepodległość oraz obrona i umacnianie narodowej tożsamości. Strukturę […] Artykuł Znaki wolności – wystawa monumentalna pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Polsko-litewska wystawa w Zamku Ujazdowskim
„Czekając na kolejne nadejście” to wystawa prac współczesnych twórców z Polski i Litwy. Bezpośrednim powodem spotkania artystów jest stulecie odzyskania niepodległości przez oba sąsiadujące kraje. Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez Šiuolaikinio meno centras w Wilnie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Większość prezentowanych dzieł to prace premierowe, stworzone specjalnie na potrzeby projektu. Są […] Artykuł Polsko-litewska wystawa w Zamku Ujazdowskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Andrzej Korzyński na Festiwalu Soundedit!
28 października, czwartego dnia Festiwalu Soundedit, odbyło się spotkanie poświęcone Andrzejowi Korzyńskiemu, który w tym roku został nagrodzony statuetką „Człowieka ze złotym uchem”. Zapraszamy do wysłuchania zarejestrowanej w całości dyskusji. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu, wybitny polski kompozytor muzyki filmowej, aranżer i pianista – Andrzej Korzyński otrzymał statuetkę „Człowieka ze złotym uchem”. W związku z tym, Narodowe […] Artykuł Andrzej Korzyński na Festiwalu Soundedit! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 58.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Krzycząc: Polska! – droga do niepodległości
Cierpienia cywili i legenda Legionów. Dramat Wielkiej Wojny i radość z odzyskanej niepodległości. Emocje towarzyszące świadkom tamtych wydarzeń pokazuje wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Ekspozycja „Krzycząc: Polska! Niepodległa 2018” prezentuje przede wszystkim zbiory dzieł z pierwszych dwóch dekad XX wieku, przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiele z nich nigdy lub od dawna nie […] Artykuł Krzycząc: Polska! – droga do niepodległości pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Kulturalny Alfabet Niepodległości – ŚPIEW
Dziś o śpiewaniu opowiada nam znany polski śpiewak i instrumentalista, Adam Strug. Jesteście ciekawi, jakie wątki poruszy nasz gość w swojej opowieści? Koniecznie zapoznajcie się z naszą kolejną audycją! Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich nagrań, które zostały stworzone przez Audycje Kulturalne, platformę audio Narodowego Centrum Kultury, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych odcinkach, inspirowanych rozmaitymi dziedzinami […] Artykuł Kulturalny Alfabet Niepodległości – ŚPIEW pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 6.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Nadchodzi jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit!
W dniach od 25 do 28 października w łódzkim Klubie „Wytwórnia” odbędzie się dziesiąta edycja Soundedit Festival. Kolejny raz z rzędu Narodowe Centrum Kultury jest współorganizatorem tej prestiżowej imprezy.  Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu, wybitny polski kompozytor muzyki filmowej, aranżer i pianista – Andrzej Korzyński otrzyma statuetkę „Człowieka ze złotym uchem”. W związku z tym, Narodowe Centrum Kultury, które […] Artykuł Nadchodzi jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Festiwal EUFONIE – które koncerty wybrać?
Ostatni tydzień listopada upłynie w Warszawie pod znakiem muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na festiwal EUFONIE, a my omawiamy kilka z jedenastu koncertów. Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE () odbędzie się 11 koncertów. Bilety są już w sprzedaży, a szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej eufonie.pl. W tym odcinku Audycji […] Artykuł Festiwal EUFONIE – które koncerty wybrać? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 22.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pomnik, który nigdy nie powstał
Gigantyczna statua marszałka Piłsudskiego miała stanąć na tle jeszcze większego łuku triumfalnego. Historię projektu pomnika przygotowanego przez Ivana Meštrovicia opowiada wystawa w Kordegardzie. Łuk miał mieć pięćdziesiąt metrów wysokości. Figura marszałka na koniu – dwadzieścia pięć. Całość usytuowana na Placu Na Rozdrożu w Warszawie miała być dobrze widoczna również z drugiej strony Wisły. To założenie […] Artykuł Pomnik, który nigdy nie powstał pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Premiera płyty Znaki Zodiaku poetyckiego duetu Kaczmarski- Łapiński
Premiera płyty Znaki Zodiaku poetyckiego duetu Kaczmarski-Łapiński to owoc wielu lat twórczych poszukiwań i producenckich zmagań. Mój Zodiak – tomik poetycki Jacka Kaczmarskiego – ukazał się w 1985, a dziś premierę ma płyta z muzycznymi interpretacjami 12 wierszy pochodzących z tego wydawnictwa, których bohaterami są nie tyle znaki zodiaku, co ludzie portretowani w ten sposób przez […] Artykuł Premiera płyty Znaki Zodiaku poetyckiego duetu Kaczmarski- Łapiński pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
NCK wyda powieści dla młodzieży
Znamy wyniki konkursu na powieść historyczną z wątkami niepodległościowymi dla młodzieży #Wolność – czytaj dalej. Laureatów poznaliśmy 12 października. Nagrodzone książki ukażą się w przyszłym roku. Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 11-14 lat zdobyła Barbara Kośmiej-Odnous za „Pole wzlotów” opowiadające o przejęciu lotniska z rąk Austriaków w 1918 roku. W kategorii 15-18 lat zwyciężył Jacek […] Artykuł NCK wyda powieści dla młodzieży pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
„Jak pies z kotem” – film bardzo osobisty
W Audycjach Kulturalnych po raz kolejny wracamy do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z Januszem Kondratiukiem rozmawiamy o filmie „Jak pies z kotem” i życiu z ciężko chorym bratem. Najnowszy film Janusza Kondratiuka, „Jak pies z kotem” to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Wzruszająca opowieść o dwóch skonfliktowanych braciach, […] Artykuł „Jak pies z kotem” – film bardzo osobisty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Kulturalny Alfabet Niepodległości – REPERTUAR
W kolejnym odcinku Kulturalnego Alfabetu Niepodległości zapraszamy do wysłuchania Tomasza Bocheńskiego, krytyka literackiego, literaturoznawcy, wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego, który publikuje eseje o literaturze i teatrze w miesięczniku „Teatr”. Tym razem profesor przedstawi nam z niecodziennej perspektywy repertuar teatru XX-wiecznego. Zapraszamy do wysłuchania historii o największych – zdaniem prof. Bocheńskiego – teatralnych niepowodzeniach z udziałem sztuk Mrożka, Witkacego i […] Artykuł Kulturalny Alfabet Niepodległości – REPERTUAR pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 13.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Uczniowie, „Do Hymnu!”
Warning : count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/audycjekulturalne.pl/wp-includes/media.php on line 1206 Narodowe Centrum Kultury zachęca uczniów szkół podstawowych do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Trwają przesłuchania placówek, które zgłosiły się do konkursu „Do Hymnu!”. Odwiedziliśmy jedną z nich. „Do Hymnu!” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. […] Artykuł Uczniowie, „Do Hymnu!” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 19.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek