Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2019-11-13 19:15:03
Audycji w katalogu: 393
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Piłsudski, Legiony, Kurier, Obywatel Jones – to tylko kilka filmów historycznych, które brały udział w Konkursie Głównym podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.… Czytaj dalej Artykuł Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 67.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum
Pogrom mieszkańców ukraińskiego Proskurowa w 1919 roku, trudna ucieczka do Wiednia i wreszcie nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te wydarzenia są częścią losów rodziny amerykańskiego kompozytora, Mathew Rosenbluma.… Czytaj dalej Artykuł Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Szacun w szkole – Maciej Frasunkiewicz
Lekcja, temat, notatki z wykładu i spacery do tablicy. Szkolne zajęcia nie zawsze muszą wyglądać tak samo. Na pytanie „jak urozmaicić lekcję”, internet odpowiada tysiącami pomysłów.… Czytaj dalej Artykuł Szacun w szkole – Maciej Frasunkiewicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 61.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Pieśni przejścia – Olga Kozieł, Paweł Grochocki, Paweł Odorowicz
„Każdy trup to głośno mówi i wy też bądźcie gotowi, bo ani się spodziejecie, kiedy do grobu wpadniecie” – tak w imieniu zmarłego śpiewali czuwający przy jego ciele.… Czytaj dalej Artykuł Pieśni przejścia – Olga Kozieł, Paweł Grochocki, Paweł Odorowicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 54.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Francesco Tristano interpretuje utwory Wojciecha Kilara! / Eufonie 2019
17 listopada w warszawskim Teatrze Palladium wystąpi Francesco Tristano – wybitny pianista od lat współpracujący z Deutsche Grammophon, interpretator Bacha, Debussy’ego, a jednocześnie twórca… techno i IDM.… Czytaj dalej Artykuł Francesco Tristano interpretuje utwory Wojciecha Kilara! / Eufonie 2019 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Elektroniczne brzmienia z Ukrainy podczas Festiwalu Eufonie 2019
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Eufonie, 16 listopada w Klubie Hybrydy (o godz. 22.00), wystąpi troje arcyciekawych ukraińskich twórców elektronicznych – Vakula, Zavoloka i Voin Oruwu.… Czytaj dalej Artykuł Elektroniczne brzmienia z Ukrainy podczas Festiwalu Eufonie 2019 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Zapraszamy na Festiwal EUFONIE!
Koncerty symfoniczne, performance taneczny, muzyka klezmerska, elektronika zza wschodniej granicy. Nie wiecie, co wybrać z programu II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE? Pomogą wam goście tego odcinka podcastu, członkowie rady programowej wydarzenia: Beata Bolesławska-Lewandowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska, Sylwia Błażej i Marek Horodniczy. … Czytaj dalej Artykuł Zapraszamy na Festiwal EUFONIE! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Gry wideo a literatura – Michał Gałek, Paweł Schreiber
Jakie znacie gry na podstawie książek? Wielu z was na tak zadane pytanie prawdopodobnie odpowie „Wiedźmin”. Nic dziwnego, jej sukces był spektakularny. Przykładów takich inspiracji w świecie komputerowej rozrywki jest więcej, ale związki gier wideo z literaturą to nie tylko cyfrowe adaptacje.… Czytaj dalej Artykuł Gry wideo a literatura – Michał Gałek, Paweł Schreiber pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit!
24 października rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit! Produkcja muzyczna to niewdzięczna profesja – absolutnie konieczna do tego, by płyta świetnie brzmiała, ale wciąż niespecjalnie doceniana przez słuchaczy i recenzentów.… Czytaj dalej Artykuł Rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 36.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Lubomir Tomaszewski w Kordegardzie – Katarzyna Rij
W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury możecie oglądać wystawę prac Lubomira Tomaszewskiego, „Odłamki”. Znalazły się na niej kultowe ćmielowskie figurki oraz rzeźby z drewna, kamienia i metalu.… Czytaj dalej Artykuł Lubomir Tomaszewski w Kordegardzie – Katarzyna Rij pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 39.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
„Pokaż mi język” – Bisz/Radex
2 października 2019 r. na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury odbyła się premiera teledysku do utworu „Pokaż mi język” Bisza/Radexa, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.… Czytaj dalej Artykuł „Pokaż mi język” – Bisz/Radex pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 43.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Wirtualna rzeczywistość w kinie – Jacek Nagłowski
Czy wirtualna rzeczywistość to wciąż przyszłość kina, czy już jego teraźniejszość? Jakie wyzwania VR stawia przed filmowcami i jak wpływa na odbiorców? Czy to przede wszystkim biznes rozrywkowy, czy szansa dla projektów artystycznych?… Czytaj dalej Artykuł Wirtualna rzeczywistość w kinie – Jacek Nagłowski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 53.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Disco polo, czyli „Polski bajer” – Monika Borys
W Polsce lata dziewięćdziesiąte upłynęły w rytmie disco polo. Na targowiskach kasety sprzedawały się w milionach egzemplarzy, na wsiach powstawały dyskoteki. Elity wieściły koniec kultury, a Polacy masowo oglądali polsatowski „Disco Relax”.… Czytaj dalej Artykuł Disco polo, czyli „Polski bajer” – Monika Borys pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 63.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rozmowa o filmie „Piłsudski” – Borys Szyc, Maria Dębska, Michał Rosa
Film „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy to fabularna opowieść o mniej znanym fragmencie biografii przyszłego Naczelnika Państwa. Zaczyna się karkołomną ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku, a kończy kilkanaście lat później wybuchem I wojny światowej.… Czytaj dalej Artykuł Rozmowa o filmie „Piłsudski” – Borys Szyc, Maria Dębska, Michał Rosa pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 52.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
„W niebo stąpanie” – Jerzy Kalina
W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury możecie obejrzeć wystawę Jerzego Kaliny, „W niebo stąpanie”. Instalację tworzy czternaście rzeźb. To naturalnej wielkości postacie trzymające w rękach wypieczone z chleba symbole religijne.… Czytaj dalej Artykuł „W niebo stąpanie” – Jerzy Kalina pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 49.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ilustrowany świat Bałtyku w książce „Balticarium” – Natalia Uryniuk
Świat Bałtyku to nie tylko mniej lub bardziej znane rośliny i zwierzęta. To także mieszkańcy państw, które nad nim leżą, plaże, porty i statki. W książce „Balticarium” Morze Bałtyckie opisała i zilustrowała Natalia Uryniuk – gość tego odcinka podcastu.… Czytaj dalej Artykuł Ilustrowany świat Bałtyku w książce „Balticarium” – Natalia Uryniuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 42.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jakiej muzyki słuchali polscy królowie – Jacek Urbaniak
W tym odcinku wybieramy się w podróż w czasie, żeby sprawdzić, jakiej muzyki słuchali polscy królowie – od średniowiecza po czasy rozbiorów. Naszym przewodnikiem jest znawca muzyki dawnej, Jacek Urbaniak.… Czytaj dalej Artykuł Jakiej muzyki słuchali polscy królowie – Jacek Urbaniak pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 54.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O zwierzętach i ludziach – Łukasz Czajka
Dokument „O zwierzętach i ludziach” opowiada historię Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Koproducentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury.… Czytaj dalej Artykuł O zwierzętach i ludziach – Łukasz Czajka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 54.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Opera „Gismondo, re di Polonia” – Martyna Pastuszka
Operę „Gismondo, re di Polonia” („Zygmunt, król Polski”), w połowie XVIII wieku skomponował Leonardo Vinci. Libretto opowiada o zawarciu Unii Lubelskiej, choć trzeba przyznać, że dość luźno traktuje fakty historyczne.… Czytaj dalej Artykuł Opera „Gismondo, re di Polonia” – Martyna Pastuszka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Warszawskie posadzki – Małgorzata Bosek
Gorseciki i iryski to popularne rodzaje płytek, z których składają się międzywojenne warszawskie posadzki. Niektóre przypominają wielkopowierzchniowe obrazy. W tym odcinku podcastu będę Was zachęcać do uważnego patrzenia pod nogi.… Czytaj dalej Artykuł Warszawskie posadzki – Małgorzata Bosek pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 42.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek