Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2019-06-25 20:10:29
Audycji w katalogu: 334
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 8 godz. temu
100 lat polskiego komiksu – Mateusz Szlachtycz
Polska prasa publikowała historyjki w obrazkach po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przez ostatnie sto lat w polskim komiksie sporo się zmieniało. W tym odcinku próbuję podsumować te przeobrażenia ze znawcą tematu, Mateuszem Szlachtyczem.… Artykuł 100 lat polskiego komiksu – Mateusz Szlachtycz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 69.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
Bovska zaprasza na Wschód Kultury
21 czerwca w Rzeszowie startuje pierwsza część tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. O wydarzeniu rozmawiałam z Magdą Grabowską-Wacławek, Bovską, która poprowadzi rzeszowski Koncert Główny.… Artykuł Bovska zaprasza na Wschód Kultury pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
„Reżyser jest kimś pomiędzy poetą a kapralem” – Ryszard Bugajski
Ryszard Bugajski nakręcił najbardziej antykomunistyczny film, który ostatecznie doprowadził do zamknięcia zespołu filmowego „X” Andrzeja Wajdy. Nazywany specjalistą od służb specjalnych, ceni sobie m.in. dobrze napisany scenariusz, Janusza Gajosa i młodych twórców, którzy do swoich najlepszych filmów muszą jeszcze dorosnąć.… Artykuł „Reżyser jest kimś pomiędzy poetą a kapralem” – Ryszard Bugajski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 39.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Miesięcznik „Polska” w Zachęcie – Marta Przybyło
Miesięcznik „Polska” ukazywał się od 1954 do 1990 roku i kreował wizerunek naszego kraju za granicą. Kluczową rolę odgrywała w nim fotografia. Twórcy magazynu wykorzystywali ją do kreowania wyobrażeń o PRL-u, nieco różnych w zależności od wersji wydania (Wchód, Zachód, Afryka i Azja).… Artykuł Miesięcznik „Polska” w Zachęcie – Marta Przybyło pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Karol Śliwka – współtwórca polskiej codzienności
Opakowania słodyczy i kosmetyków, znaki graficzne znanych zakładów, wreszcie – skarbonka PKO. Projekty Karola Śliwki otaczały mieszkańców PRL-u na co dzień. Choć mało kto zdawał sobie sprawę, że stoi za nimi jedna osoba.… Artykuł Karol Śliwka – współtwórca polskiej codzienności pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Myśl o kulturze – seria wydawnicza NCK
Narodowe Centrum Kultury opublikowało kolejne książki w serii „Myśl o kulturze”. W cyklu ukazują się prace zachodnich humanistów nietłumaczone wcześniej na język polski. O premierowych publikacjach rozmawiam w tym odcinku z dyrektorem NCK, prof.… Artykuł Myśl o kulturze – seria wydawnicza NCK pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 56.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
August Zamoyski w MNW – Ewa Ziembińska
August Zamoyski to jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. W marcu kolekcja jego rzeźb na stałe przyjechała do kraju. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.… Artykuł August Zamoyski w MNW – Ewa Ziembińska pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 51.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Stulecie Bauhausu – Aleksandra Kędziorek
W tym roku Niemcy świętują stulecie Bauhausu. Ale echa pomysłów tej szkoły artystycznej dotarły do wielu miejsc na świecie, między innymi nad Wisłę. Polskich wątków tej historii szukałam z historyczką sztuki, Aleksandrą Kędziorek.… Artykuł Stulecie Bauhausu – Aleksandra Kędziorek pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Kasai – poszukiwanie głębi
Przez wiele lat współpracowała z najbardziej znanymi polskimi muzykami. Teraz Katarzyna Piszek stawia na swój własny projekt – Kasai. 21 maja w Warszawie odbyła się koncertowa premiera jej debiutanckiej płyty „Equals”.… Artykuł Kasai – poszukiwanie głębi pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 59.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Archi-przygody w Narodowym Centrum Kultury
W tym odcinku podcastu odwiedzam jedno z warszawskich przedszkoli. Razem z grupą czterolatków biorę udział w zajęciach edukacyjnych programu Archi-przygody. Opowiadają mi o nim prowadząca warsztaty, Katarzyna Żaczek i Paulina Niemczyk z Narodowego Centrum Kultury.… Artykuł Archi-przygody w Narodowym Centrum Kultury pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 41.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Styl życia w PRL – Agata Szydłowska
„Przyjaciółka” uczyła mieszkanki wsi czytać, magazyn „Kobieta i Życie” podsuwał praktyczne porady, „Przekrój” doradzał w kwestii manier, a w „Ty i Ja” często pokazywano to, czego mieć się nie dało.… Artykuł Styl życia w PRL – Agata Szydłowska pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 69.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Muzeum Polskich Zegarów – Janek Rygiel
Kolekcja zegarów ściennych i budzików, zegarki naręczne, a nawet zegar jachtowy. Takie cuda znajdziecie w Muzeum Polskich Zegarów na warszawskiej Pradze. Wszystkie są krajowej, a mówiąc ściślej, peerelowskiej, produkcji.… Artykuł Muzeum Polskich Zegarów – Janek Rygiel pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 44.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ostatnia góra – film dokumentalny Dariusza Załuskiego
W ostatnich dniach grudnia 2017 roku ruszyła Narodowa Zimowa Wyprawa na K2. Polacy chcieli jako pierwsi zdobyć ten ośmiotysięcznik zimą. Nie mogli przypuszczać, że w pewnym momencie będą musieli ruszyć na ratunek Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol, wspinającym się na Nanga Parbat.… Artykuł Ostatnia góra – film dokumentalny Dariusza Załuskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 52.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak zaprojektować dobry szyld – Natalia Kaczor
Niemal każda stacjonarna firma potrzebuje szyldu. Trzeba przecież poinformować klientów, gdzie mają jej szukać. Przy okazji można ją w ten sposób zareklamować. Jak zrobić to skutecznie i estetycznie?… Artykuł Jak zaprojektować dobry szyld – Natalia Kaczor pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 39.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Polacy niewiele wiedzą o Moniuszce – Agnieszka Chwiłek
Większość Polaków słyszała o Stanisławie Moniuszce i wie, że był kompozytorem. Gorzej jest ze znajomością jego twórczości. To ogólne wnioski z badań zrealizowanych w 2018 roku przez Narodowe Centrum Kultury.… Artykuł Polacy niewiele wiedzą o Moniuszce – Agnieszka Chwiłek pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Piosenki z Listy Przebojów Trójki – Marek Niedźwiecki
Pamiętacie jeszcze „Rower” Lecha Janerki” i „Boso” zespołu Zakopower? W roku 2005 i 2011 to były prawdziwe hity. A co powiecie na podróż w czasie przez ostatnie piętnaście lat polskiej muzyki rozrywkowej?… Artykuł Piosenki z Listy Przebojów Trójki – Marek Niedźwiecki pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
15 lat Polski w UE – zapraszamy na wydarzenia kulturalne
1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Narodowe Centrum Kultury zachęca do wspólnego świętowania piętnastej rocznicy tego wydarzenia. W tym odcinku dyrektor NCK, prof.… Artykuł 15 lat Polski w UE – zapraszamy na wydarzenia kulturalne pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dzień Wolnej Sztuki – Zuzanna Stańska
Osiem sekund. Według badaczy tylko tyle czasu poświęcamy na jedno dzieło sztuki podczas zwiedzania wystawy. Zerkamy na nie przelotnie, bo w galerii czy muzeum cel często mamy jeden – zobaczyć absolutnie wszystko.… Artykuł Dzień Wolnej Sztuki – Zuzanna Stańska pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 47.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pisanie ikon – wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Pigmenty samodzielnie pozyskują z minerałów, a w pracy korzystają między innymi z bydlęcych rogów. Od 5 lat w Pracowni Technologii i Kopii Ikony warszawskiej ASP studenci poznają tradycyjne techniki pisania ikon.… Artykuł Pisanie ikon – wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 41.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Lalki: teatr, film, polityka – wystawa w Zachęcie
Teatr lalkowy długo był spychany na margines i traktowany jako niepoważne przedsięwzięcie dla dzieci. Jego potencjał odkryli twórcy awangardowi na początku XX wieku. W powojennej Polsce sztuka i teatr lalkowy przenikały się już na dużo większą skalę.…
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek