Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2019-02-21 06:30:20
Audycji w katalogu: 303
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 2 dni temu
Dokąd podróżowali i co odkrywali Polacy – rozmowa o książce
Od średniowiecza po czasy współczesne Polacy podróżowali w bliższe i dalsze zakątki świata. Z własnej woli, ale często też zmuszeni przez okoliczności polityczne – badaczami zostawali syberyjscy zesłańcy. W tym odcinku podcastu historie kilku podróżników opowiadają Maria i Przemysław Pilichowie. Maria i Przemysław Pilichowie to przewodnicy turystyczni i autorzy wielu publikacji o tej tematyce. Spotkaliśmy […] Artykuł Dokąd podróżowali i co odkrywali Polacy – rozmowa o książce pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 46.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Nadwiślański ska-jazz – wywiad z zespołem The Bartenders
W tym odcinku podcastu Kuba Kaczmarek i Janusz Rutkowski z warszawskiej formacji The Bartenders opowiadają o ska-jazzie i swojej drugiej płycie, „Poles Are Movin’!”, która właśnie ukazała się na winylu. Ska-jazz to muzyka o jamajskich korzeniach. Jeśli chcecie je poznać, sięgnijcie po twórczość zespołu The Skatalites, którego historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Sam termin […] Artykuł Nadwiślański ska-jazz – wywiad z zespołem The Bartenders pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 56.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Wywiad z Grzegorzem Majchrzakiem o książce „Wojna o eter”
Wywiad z Grzegorzem Majchrzakiem, współautorem wydanej przez NCK pod koniec 2016 roku książki „Wojna o eter”. Autorzy analizują w niej wpływ Radia Solidarność na polskie społeczeństwo w latach 80. i 90. XX w. fot.: materiały własne Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Artykuł Wywiad z Grzegorzem Majchrzakiem o książce „Wojna o eter” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 26.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Malarstwo a problemy pierwszego świata
Mówi się o nich, że chciałoby się mieć tylko takie problemy. Ale pod wyśmiewanymi w internetowych memach zgryzotami mieszkańców uprzywilejowanych części świata kryją się często filozoficzne rozważania. Na wystawie „Problemy pierwszego świata: życie przed śmiercią” przekonacie się czy i w jaki sposób mówi o nich malarstwo. Zapraszam na spacer z kuratorem ekspozycji, Stachem Szabłowskim. Wystawę […] Artykuł Malarstwo a problemy pierwszego świata pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 46.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Hollywood w Białymstoku
Efekty specjalne, setki statystów, premiery, podczas których po zamkniętych miejskich ulicach jeździły czołgi. To nie jest opis wysokobudżetowego kina zza oceanu a twórczości krajowych filmowców-amatorów z lat dziewięćdziesiątych. W tym odcinku Audycji Kulturalnych przypominam, że Hollywood leżało kiedyś w Białymstoku. O środowisku pasjonatów związanych w latach dziewięćdziesiątych z białostockim Klubem Filmowym „Projektor” w swoim dokumencie […] Artykuł Hollywood w Białymstoku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 64.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Kresowe marzenia II RP
W II Rzeczpospolitej Kresy Wschodnie goniły Zachód. Wileńska radiostacja nadawała eksperymentalne słuchowiska, fabryka w Grodnie produkowała sklejkę, z której powstawały najlepsze samoloty, a na wywczas jeździło się na polską riwierę, czyli do Zaleszczyk. Historię tych miejsc i przede wszystkim ludzi, którzy je tworzyli, opowiadają dziennikarka, Agnieszka Rybak i historyczka, Anna Smółka. Panie są autorkami zbioru […] Artykuł Kresowe marzenia II RP pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Polskie gry kulturowe i zaangażowane społecznie
Choć gry wideo wciąż mają swoich przeciwników, to nikt chyba nie ma już wątpliwości co do tego, że są istotną częścią naszej kultury. Nadal kojarzą się przede wszystkim z rozrywką, ale popularność coraz częściej zdobywają te gry, które naświetlają problemy społeczne i włączają się w dyskusję o polityce czy zdrowiu psychicznym. Gościem tego odcinka Audycji Kulturalnych jest […] Artykuł Polskie gry kulturowe i zaangażowane społecznie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 68.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Pomniki Europy Środkowo-Wschodniej – wystawa w Muzeum Rzeźby
Najpierw ktoś musi chcieć postawić pomnik. Potem trzeba znaleźć odpowiednią formę i zaplanować współpracę z artystą. Po uroczystym odsłonięciu przychodzi czas na użytkowanie – to bardziej i mniej oficjalne. Ostatnim etapem życia pomnika bywa stopniowy rozkład lub jego spektakularne unicestwienie. W tym odcinku Audycji Kulturalnych przysłuchuję się różnym historiom pomników.  Cykl życia monumentów jest tematem […] Artykuł Pomniki Europy Środkowo-Wschodniej – wystawa w Muzeum Rzeźby pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 53.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Co Polki nosiły w XX wieku?
Poprzednie stulecie upłynęło pod znakiem przemian – politycznych, militarnych, gospodarczych i społecznych. Zmieniała się także moda, niemal z dekady na dekadę. Kobiety skracały spódnice i włosy, zrzucały gorsety i zamiast sukienek wybierały spodnie. Za nowymi trendami podążały także Polki, choć często musiały je dostosowywać do swoich ograniczonych możliwości. O tym, jak sobie z tym radziły, opowiedziała […] Artykuł Co Polki nosiły w XX wieku? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 60.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Grafika warsztatowa z kolekcji Zachęty
Kilka dekad temu grafika warsztatowa była w Polsce jedną z najważniejszych sztuk plastycznych. W kolekcji Zachęty znajduje się ponad 2000 prac, bardzo mało znanych współczesnej publiczności. 200 trafiło na wystawę „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Ekspozycja prezentuje głównie prace z lat sześćdziesiątych. Umowny okres, z którego pochodzą grafiki, wyznaczają daty dwóch wystaw – I Ogólnopolskiej […] Artykuł Grafika warsztatowa z kolekcji Zachęty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Fertile Hump – rock and roll prosto z serca
Kiedy Magda i Tomek się pokłócą, to piszą o tym piosenkę. Na dwa głosy, dwie gitary i perkusję bez talerzy, bo w Fertile Hump gra też ich dobry kumpel, Maciek. Jesienią sami wydali swoją drugą płytę – „Kiss, Kiss or Bang, Bang”. Spotkałam się z nimi w salonie warszawskiego mieszkania Magdy i Tomka, gdzie zdarzało […] Artykuł Fertile Hump – rock and roll prosto z serca pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 24.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze
Jako jedne z pierwszych kobiet w Europie, 28 listopada 1918 roku, Polki uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze. Skwapliwie z nich skorzystały już dwa miesiące później podczas pierwszych po uzyskaniu niepodległości wyborów parlamentarnych. Historię walki o prawa kobiet, nie tylko te wyborcze, przypominało w listopadzie wiele warszawskich środowisk. Instytut Pileckiego zorganizował wystawę plenerową „Podwójnie wolne. Prawa polityczne […] Artykuł Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo
70 lat temu, 9 grudnia 1948 roku, Narody Zjednoczone uchwaliły Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Autorem projektu był polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin. Jego historię przypomina wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Rafał Lemkin był jednym z najwybitniejszych polskich prawników. Urodził sie na początku XX wieku na Kresach Wschodnich. […] Artykuł Rafał Lemkin – twórca pojęcia ludobójstwo pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Fuga – drugi film Agnieszki Smoczyńskiej
Główną bohaterką jest Alicja, która po dwóch latach nieobecności wraca do domu i bliskich, których nie pamięta. Inspiracją dla scenariusza były prawdziwe historie osób, które doświadczyły fugi dysocjacyjnej – w wyniku silnego stresu straciły pamięć.  Najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki nagradzanych „Córek dancingu”, miał swoją uroczystą premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, w sekcji „Tydzień […] Artykuł Fuga – drugi film Agnieszki Smoczyńskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Przepis na wolontariat
Chęci, zaangażowanie, odpowiedzialność i wsparcie. Bez tego długotrwała współpraca z wolontariuszami może się nie udać. O tym, jak połączyć te składniki, dyskutowali przedstawiciele instytucji kulturalnych. III Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w kulturze” odbyła się 26 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dobrymi praktykami dzieliło się 150 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum […] Artykuł Przepis na wolontariat pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Tache – znaczy plama
Taszyzm to sztuka wolności twórczej i wolności w sensie ogólnym. Tak o tym kierunku w malarstwie abstrakcyjnym pisze Stefan Gierowski, pomysłodawca wystawy „Taszyzm = wolność”, o której rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych. Ekspozycja prezentuje polskie malarstwo z lat pięćdziesiątych i początku lat sześćdziesiątych XX wieku, próbując odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie był taszyzm. Znalazły […] Artykuł Tache – znaczy plama pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kulturalny Alfabet Niepodległości – ZNAK
Piotr Rypson, polski historyk sztuki, literaturoznawca, autor wielu książek i p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, opowie nam o znakach graficznych, kojarzących się z polską kulturą. W dzisiejszym odcinku usłyszymy o tym, jak powstał symbol Polski Walczącej oraz o najbardziej rozpoznawalnym na świecie polskim logotypie. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłoną cyklu! Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich […] Artykuł Kulturalny Alfabet Niepodległości – ZNAK pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 8.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czego słuchacie: muzyki klasycznej, współczesnej, artystycznej czy poważnej?
W przededniu pierwszych koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo Wschodniej „Eufonie” (link do strony wydarzenia) w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o terminologii muzycznej, która nastręcza wielu problemów zarówno odbiorcom, jak i dziennikarzom i badaczom. Czy muzykę tworzoną przez działających współcześnie kompozytorów winniśmy nazywać poważną, współczesną, akademicką, a może klasyczną? Tę skomplikowaną kwestię wyjaśnia dr Mariusz Gradowski, muzykolog […] Artykuł Czego słuchacie: muzyki klasycznej, współczesnej, artystycznej czy poważnej? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Z każdej epoki warto coś zachować
Modernizm, socrealizm, brutalizm. Dziedzictwo architektoniczne PRL-u wcale nie jest jednorodne. W książce „Architektura w Polsce 1945-1989” Anna Cymer opisała zmiany zachodzące z dekady na dekadę. Od wielkich inwestycji takich jak Nowa Huta po budowę „nowych starówek” w latach osiemdziesiątych. Obszerna publikacja, której ramy wyznaczają rok 1945 i 1989, kreśli obraz PRL-owskiej architektury, opisuje najważniejsze realizacje […] Artykuł Z każdej epoki warto coś zachować pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Znaki wolności – wystawa monumentalna
30 sal, czyli połowa powierzchni Zamku Królewskiego w Warszawie. Na tej przestrzeni znalazło się niemal 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii i dokumenty archiwalne uzupełnione filmami i dźwiękiem. Ekspozycja prowadzi od epopei Legionów Polskich po polityczny przełom 1989 roku. Główną osią problemową jest ujęta chronologicznie historia walki o niepodległość oraz obrona i umacnianie narodowej tożsamości. Strukturę […] Artykuł Znaki wolności – wystawa monumentalna pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 17.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek