Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2019-09-19 09:25:11
Audycji w katalogu: 376
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
O zwierzętach i ludziach – Łukasz Czajka
Dokument „O zwierzętach i ludziach” opowiada historię Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Koproducentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury.… Artykuł O zwierzętach i ludziach – Łukasz Czajka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 54.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
Opera „Gismondo, re di Polonia” – Martyna Pastuszka
Operę „Gismondo, re di Polonia” („Zygmunt, król Polski”), w połowie XVIII wieku skomponował Leonardo Vinci. Libretto opowiada o zawarciu Unii Lubelskiej, choć trzeba przyznać, że dość luźno traktuje fakty historyczne.… Artykuł Opera „Gismondo, re di Polonia” – Martyna Pastuszka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Warszawskie posadzki – Małgorzata Bosek
Gorseciki i iryski to popularne rodzaje płytek, z których składają się międzywojenne warszawskie posadzki. Niektóre przypominają wielkopowierzchniowe obrazy. W tym odcinku podcastu będę Was zachęcać do uważnego patrzenia pod nogi.… Artykuł Warszawskie posadzki – Małgorzata Bosek pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 42.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Wywiad z zespołem Lor
Pierwsze piosenki pisały jeszcze w gimnazjum. W czasach mody na elektronikę zachwyciły słuchaczy swoją wrażliwością i akustycznym brzmieniem. Posłuchajcie wywiadu z zespołem Lor. Jagoda Kudlińska (wokal), Julia Skiba (pianino), Paulina Sumera (teksty) i Julia Błachuta (skrzypce) pochodzą z Krakowa.… Artykuł Wywiad z zespołem Lor pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 37.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Polskie kroje pisma – Mateusz Machalski
Chociaż nasz dorobek w dziedzinie typografii nie jest imponujący, to istnieją polskie kroje pisma, którymi możemy się pochwalić. W tym odcinku spróbuję zachęcić Was do uważniejszego przyglądania się literom.… Artykuł Polskie kroje pisma – Mateusz Machalski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Wakacje 1939 – Anna Lisiecka
Elżbieta Barszczewska urlopuje w Kosowie Huculskim. Maria Dąbrowska wypoczywa w Jaworzu. Wielu artystów bawi się w Zakopanem. Wakacje 1939 roku były udane. Do czasu. Atmosferę ostatniego lata przed wybuchem II wojny światowej opisuje dziennikarka, Anna Lisiecka.… Artykuł Wakacje 1939 – Anna Lisiecka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 68.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Wokół Wschodu Kultury – Piotr Dorosz
Festiwal Wschód Kultury sprawdza, jakie efekty daje łączenie różnych tradycji muzycznych.  W Rzeszowie to wspólne projekty muzyków z Polski i z zagranicy. W Białymstoku – eklektyczni artyści.… Artykuł Wokół Wschodu Kultury – Piotr Dorosz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 26.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Barbara Hoff – dyktatorka mody | rozmowa z Weroniką Szerle
Kiedy w latach pięćdziesiątych Barbara Hoff pisała w „Przekroju”, co i jak należy nosić, modne dziewczyny spacerowały ulicami ubrane według jej wskazówek. Kilkanaście lat później mogły już kupować odzież uszytą według jej projektów (o ile wystały swoje w legendarnych kolejkach do Hofflandu).… Artykuł Barbara Hoff – dyktatorka mody | rozmowa z Weroniką Szerle pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 46.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Praca konserwatora rzeźby – Ewa Parandowska
Do czego w pracy konserwatora może przydać się ślina? Który materiał rzeźbiarski jest najbardziej wymagający? Odpowiedzi znajdziecie w tym odcinku podcastu. Do rozmowy zaprosiłam specjalistkę ds.… Artykuł Praca konserwatora rzeźby – Ewa Parandowska pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
„Kartka z powstania” – wrażenia z pokazu
75 lat temu wybuchło powstanie warszawskie. Jego realia przybliża „Kartka z powstania”, pierwsze polskie widowisko historyczne w technologii VR. Narodowe Centrum Kultury ponownie zaprasza na bezpłatne pokazy.… Artykuł „Kartka z powstania” – wrażenia z pokazu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
5 filmów o powstaniu warszawskim według Łukasza Adamskiego
W związku z 75. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, zapraszamy do wysłuchania rankingu pięciu najważniejszych filmów o tym wydarzeniu w autorskim wyborze krytyka filmowego, Łukasza Adamskiego.… Artykuł 5 filmów o powstaniu warszawskim według Łukasza Adamskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wiejskie i miejskie potańcówki na Dziedzińcu Kultury – Piotr Dorosz, Janek Młynarski
Tańce na dechach w wiejskich remizach i na miejskich podwórkach. Publiczność trzeciego Dziedzińca Kultury poznawała zwyczaje dawniej królujące na zabawach. O tym jak niegdyś wyglądały potańcówki opowiedzieli mi Piotr Dorosz z Kapeli Dorosza i Janek Młynarski z Warszawskiego Combo Tanecznego, które w zeszły piątek przygrywały publiczności do tańca.… Artykuł Wiejskie i miejskie potańcówki na Dziedzińcu Kultury – Piotr Dorosz, Janek Młynarski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Plakaty z polskimi artystami ostatniego stulecia na wystawie 100×40 – Katarzyna Lisowska, Mateusz Machalski
Jak przedstawić wizerunki polskich artystów w formie plakatu? Przed takim zadaniem stanęli studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Efekt ich pracy możecie zobaczyć na wystawie 100×40, o której opowiedzieli mi jej kuratorzy – Katarzyna Lisowska i Mateusz Machalski.… Artykuł Plakaty z polskimi artystami ostatniego stulecia na wystawie 100×40 – Katarzyna Lisowska, Mateusz Machalski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Fotografia mody w Polsce – Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora
Jakie funkcje fotografia pełni w modzie? Co zmieniło się w branży przez ostatnie sto lat? Czy wciąż istnieje podział na to, co profesjonalne i amatorskie?… Artykuł Fotografia mody w Polsce – Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 60.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Diana dłuta Jean-Antoine’a Houdona w Kordegardzie
Popiersie rzymskiej bogini było najdroższą rzeźbą w kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzieło Jean-Antoine’a Houdona zaginęło w czasie II wojny światowej. Do Polski wróciło ponad 70 lat później.… Artykuł Diana dłuta Jean-Antoine’a Houdona w Kordegardzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 31.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Historia Juraty – Anna Tomiak
Luksusowy kurort wybudowany od zera na Półwyspie Helskim na przełomie lat 20. i 30. Z dużym molem, willami, garażami, stacją telefoniczną i ochroniarzem. Tak zaczyna się historia Juraty.… Artykuł Historia Juraty – Anna Tomiak pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 57.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wspólna Europa – Katarzyna Walecka, Kinga Wojtas
Szukacie pomysłów na zagraniczne wyjazdy z dzieckiem? Podpowiedzi znajdziecie w książce „Wspólna Europa”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Choć jest to raczej kompendium wiedzy o krajach Unii Europejskiej, to nie brakuje w nim turystycznych inspiracji.… Artykuł Wspólna Europa – Katarzyna Walecka, Kinga Wojtas pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 44.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Marsz, marsz Batory – Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska
Legendarny transatlantyk pływał z Gdyni do Ameryki od 1936 do 1969 roku. Podczas 222 rejsów oceanicznych MS Batory przewiózł ponad 270 tysięcy pasażerów. Z tego odcinka dowiecie się, czym pachniało na statku i gdzie emigranci ukrywali nielegalne dolary.… Artykuł Marsz, marsz Batory – Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 53.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kultura litewska na Innych Brzmieniach
W tym roku obchodzimy 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. To dobry pretekst do poznania współczesnej kultury litewskiej. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia przybliżał ją pod hasłem Litewski Focus.… Artykuł Kultura litewska na Innych Brzmieniach pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 56.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Musical w Polsce – Daniel Wyszogrodzki
Narodziny współczesnego Broadwayu można datować na rok 1918. Pierwszy musical w Polsce, „Kiss me, Kate”, miał swoją premierę w Warszawie w roku 1957. O historii tego gatunku scenicznego w Stanach Zjednoczonych i nad Wisłą rozmawiam z tłumaczem musicali i wykładowcą stołecznej Akademii Teatralnej, Danielem Wyszogrodzkim.… Artykuł Musical w Polsce – Daniel Wyszogrodzki pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 55.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek