Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2020-09-26 07:55:02
Audycji w katalogu: 503
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
O zmianach klimatycznych w teatrze
Każdy ma wpływ na środowisko naturalne – do tego w najnowszym przedstawieniu Nowego Teatru w Warszawie przekonują twórcy „Grupy warszawskiej”. Premiera sztuki dziś, w czwartek 24 września.… Czytaj dalej Artykuł O zmianach klimatycznych w teatrze pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 dni temu
Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych
W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowości tego miejsca i przełomowych rozwiązaniach twórców szkoły.… Czytaj dalej Artykuł Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 30.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Teatr Wielki – Opera Narodowa z repertuarem na czas pandemii
Teatr bez publiczności – z tym mierzyliśmy się przez ostatnie miesiące. Teraz co prawda instytucje kultury, z pewnymi ograniczeniami, mogą być otwarte, ale niewiele z nich decyduje się na rozpoczęcie sezonu z takim rozmachem, z jakim zrobił to Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.… Czytaj dalej Artykuł Teatr Wielki – Opera Narodowa z repertuarem na czas pandemii pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Wschód Kultury 2020 – wspomnienia z Białegostoku, Rzeszowa i Lublina
To, co spotkało nas podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury to plejada gwiazd i dziesiątki wydarzeń – od koncertów po spotkania z pisarzami. Białystok, Rzeszów i Lublin odwiedzili twórcy nie tylko z Polski, ale także zza naszej wschodniej granicy.… Czytaj dalej Artykuł Wschód Kultury 2020 – wspomnienia z Białegostoku, Rzeszowa i Lublina pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 41.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
O życiu Brunona Schulza. Pierwsza biografia artysty
Po pierwsze pisarz, po drugie malarz. A może na odwrót? Wiecznie narzekający na rzeczywistość mężczyzna, który nigdy nie zdecydował się na stały związek, czy wrażliwy artysta szukający inspiracji poza Drohobyczem?… Czytaj dalej Artykuł O życiu Brunona Schulza. Pierwsza biografia artysty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
„Sednem tego zespołu jest brak rockowej, monolitycznej wizji” – Trupa Trupa na Innych Brzmieniach
Muzyka indie-rockowej grupy Trupa Trupa wybrzmiewa w rozgłośniach radiowych w różnych zakątkach świata. Gdański zespół porywa swą psychodeliczną wizją szeroką publiczność za granicą. Fanów grupy przybywa również w Polsce.… Czytaj dalej Artykuł „Sednem tego zespołu jest brak rockowej, monolitycznej wizji” – Trupa Trupa na Innych Brzmieniach pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 27.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Soundtrack do nieistniejącego filmu – o „Złym” Leopolda Tyrmanda
Ósma odsłona Art Celebration była skupiona wokół postaci Leopolda Tyrmanda i powojennej Warszawy. Podczas festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie powstało słowno-muzyczne widowisko, które z powodzeniem mogłoby stać się soundtrackiem do powieści „Zły”.… Czytaj dalej Artykuł Soundtrack do nieistniejącego filmu – o „Złym” Leopolda Tyrmanda pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 35.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Poezja Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy
Minimalistyczna, pełna emocji, ale nie o miłości. „Travel Elegy” to tytuł pierwszej płyty wokalistki i kompozytorki Kasi Osterczy i jej tria. Album zawiera jazzowe kompozycje artystki do wierszy Wisławy Szymborskiej w języku angielskim w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka i Clare Cayanagh.… Czytaj dalej Artykuł Poezja Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
„Dawid Ryski – plakat muzyczny” na Wchodzie Kultury w Lublinie
Tegorocznej odsłonie festiwalu Wschód Kultury „Inne Brzmienia” w Lublinie towarzyszyło wiele koncertów, spotkań, pokazów i wystaw prezentujących działalność utalentowanych twórców z Polski i wschodnich krajów sąsiadujących.… Czytaj dalej Artykuł „Dawid Ryski – plakat muzyczny” na Wchodzie Kultury w Lublinie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
„Niewidzialni” Ukraińcy. O wystawie fotografii Stepana Rudika
Podczas Festiwalu Wschód Kultury „Inny Wymiar” w Białymstoku można było obejrzeć wystawę pt. „Niewidzialni” Stepana Rudika, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce. Cykl przedstawia portrety Ukraińców żyjących i pracujących w Polsce.… Czytaj dalej Artykuł „Niewidzialni” Ukraińcy. O wystawie fotografii Stepana Rudika pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Kontrola Jakości: wrzesień’20 – subiektywny przegląd płytowy
Do kolejnej odsłony comiesięcznego przeglądu płytowego Martyna Matwiejuk zaprosiła trzech młodych muzyków, poruszających się w zgoła odmiennych stylistykach. Każdy z nich wypracował swój własny, charakterystyczny język wyrazu, który zdążył utrwalić postać artysty na polskiej scenie alternatywnej.… Czytaj dalej Artykuł Kontrola Jakości: wrzesień’20 – subiektywny przegląd płytowy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 76.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz o „Balladynie”. Narodowe Czytanie 2020
W sobotę 5. września kolejna odsłona Narodowego Czytania. Polacy w głosowaniu zdecydowali, że w tym roku lekturą będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W warszawskim Ogrodzie Saskim przeczytają ją dla nas aktorzy, między innymi Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz, którzy zaprosili Audycje Kulturalne na próbę.… Czytaj dalej Artykuł Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz o „Balladynie”. Narodowe Czytanie 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Łódź. Miasto po przejściach – reportaże z „polskiego Manchesteru”
Nakładem wydawnictwa Czarne ukazał się właśnie zbiór reportaży o jednym z największych polskich miast. O obrazie Łodzi przełomu ostatnich 30 lat opowiada w Audycjach Kulturalnych reporterski duet: Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak.… Czytaj dalej Artykuł Łódź. Miasto po przejściach – reportaże z „polskiego Manchesteru” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 36.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Krzysztof Cugowski na Festiwalu Wschód Kultury
Dobiegł końca kolejny weekend z Festiwalem Wschód Kultury. Tym razem artyści z Polski i ze świata spotkali się z publicznością w Rzeszowie. Jedną z gwiazd był Krzysztof Cugowski.… Czytaj dalej Artykuł Krzysztof Cugowski na Festiwalu Wschód Kultury pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
Jerzy Treutler. Grafik projektant – wystawa retrospektywna
W Muzeum Plakatu w Wilanowie trwa właśnie wystawa podsumowująca całą działalność twórczą Jerzego Treutlera – polskiego grafika i projektanta. Ewa Reeves, kuratorka ekspozycji, opowiada w Audycjach Kulturalnych o życiowych ścieżkach artysty i jednej z jego najbardziej rozpoznawalnych prac.… Czytaj dalej Artykuł Jerzy Treutler. Grafik projektant – wystawa retrospektywna pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 37.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
(Nie)modny Białystok 1939-1959
Dosłownie kilka dni temu zakończyła się kolejna odsłona Festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku. Jednym z wydarzeń współorganizowanej przez NCK imprezy była premiera książki „(Nie)modny Białystok” Jolanty Szczygieł-Rogowskiej, Marty Pietruszko i Wojciecha Bokłagi.… Czytaj dalej Artykuł (Nie)modny Białystok 1939-1959 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 29.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Praga Mariusza Szczygła
„Osobisty przewodnik po Pradze” to reportaż, który można czytać zarówno w wygodnym fotelu jak i spacerując ulicami stolicy Czech. Mariusz Szczygieł prowadzi czytelników nie tylko do ulubionych knajp Hrabala, domu urodzenia Kafki czy na przechadzkę po odtworzonym bruku udającym ten z czasów drugiej wojny światowej.… Czytaj dalej Artykuł Praga Mariusza Szczygła pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 38.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
„Balladyna w teatrze” – sceniczne odsłony dzieła Słowackiego w Kordegardzie
Całość przez część – taką metodę kurator Rafał Węgrzyniak wybrał do stworzenia wystawy o teatralnych adaptacjach „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ekspozycję można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury od dzisiaj, 20.… Czytaj dalej Artykuł „Balladyna w teatrze” – sceniczne odsłony dzieła Słowackiego w Kordegardzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Nie ma. Reportaż Mariusza Szczygła na scenie Teatru Żydowskiego
Tematem tej sztuki jest brak. „Nie ma” – zarówno książka Mariusza Szczygła, jak i przedstawienie teatralne w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej – to opowieść o utracie, o śmierci, o tym, co było i nie wróci.… Czytaj dalej Artykuł Nie ma. Reportaż Mariusza Szczygła na scenie Teatru Żydowskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 41.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Przepis na przebój – rozmowa z Markiem Dutkiewiczem
Któż z nas nie podśpiewywał nigdy refrenu „Malinowego Króla” czy wraz z Budką Suflera nie tęsknił za słynną Jolką? Autorem tekstu do obydwu przebojów, jak zresztą do wielu innych legendarnych utworów, jest Marek Dutkiewicz, z którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… Czytaj dalej Artykuł Przepis na przebój – rozmowa z Markiem Dutkiewiczem pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek