Audycje Kulturalne

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje kulturalne przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Data dodania: 2018-11-18 12:54:27
Data aktualizacji: 2020-01-28 04:15:02
Audycji w katalogu: 408
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala”
W 1982 roku w nowo powstałym studiu wytwórni Tonpress na warszawskich Bielanach, Brygada Kryzys nagrała jeden z najważniejszych alternatywnych albumów ostatnich 40 lat. „Czarna Brygada” do dziś stanowi punkt odniesienia dla artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do nowej fali i post-punka.… Czytaj dalej Artykuł Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 18.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters
Astrologiczny dwunasty dom to miejsce, gdzie kryją się nasze lęki i tajemnice. Dwunasty dom to też tytuł płyty Enchanted Hunters.  Pod koniec roku spotkałam się z połową duetu, Małgorzatą Penkallą, żeby porozmawiać o nowym albumie, muzycznych zmianach w zespole i dobrych pomysłach na spędzenie ostatniej nocy w roku.… Czytaj dalej Artykuł Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 58.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Polskie tradycyjne, satyryczne i patriotyczne kolędy i pastorałki – Jacek Jackowski
Lulajże, Jezuniu, Bóg się rodzi, Przybierzeli do Betlejem – to jedne z najbardziej znanych polskich kolęd i pewnie wielu z Was zna ich teksty na pamięć.… Czytaj dalej Artykuł Polskie tradycyjne, satyryczne i patriotyczne kolędy i pastorałki – Jacek Jackowski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – Bratek Robotycki
Czy masowe świąteczne zakupy i grudniowe podróże z rodziną lub bez to nasze nowe zwyczaje bożonarodzeniowe? Gość dzisiejszego odcinka, Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jest zdania, że tak.… Czytaj dalej Artykuł Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – Bratek Robotycki pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Historie warszawskich rzemieślników – Katarzyna Chudyńska-Szuchnik
Przy jednej ulicy swoje warsztaty mieli krawcy, malarze i drukarze. Tuż za zakrętem rezydował powroźnik, na tyłach budynku pracował rzeźbiarz. Kawałek dalej ktoś sprzedawał czapki, a kto inny odświeżał kapelusze.… Czytaj dalej Artykuł Historie warszawskich rzemieślników – Katarzyna Chudyńska-Szuchnik pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Ceramika w stylu new look – Barbara Banaś
Pojęcie new look powstało w 1947 roku i opisywało pierwszą kolekcję ubrań Christiana Diora. Szybko przedostało się do innych dziedzin życia, między innymi do sztuki użytkowej.… Czytaj dalej Artykuł Ceramika w stylu new look – Barbara Banaś pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 51.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz
Sądzę, że rolą malarza jest wywoływać życie, przemieniać bierną materię plastyczną w pulsujący życiem organizm – to artystyczne credo malarza, grafika i pedagoga, Jerzego Tchórzewskiego.… Czytaj dalej Artykuł Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Świat polskich Wazów – Jacek Żukowski
Czasy panowania dynastii Wazów w Rzeczpospolitej były zarówno dostatnie jak i pełne zamętu. To okres wzmożonego zainteresowania kulturą na dworze królewskim, ale także zbrojnych konfliktów i potopu szwedzkiego, który doprowadził Polskę do ruiny.… Czytaj dalej Artykuł Świat polskich Wazów – Jacek Żukowski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 45.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk
Dorośli często pamiętają ilustracje, które widzieli w swoich dziecięcych książkach i czasopismach. Dopasowanie do nich nazwisk twórców to już dużo trudniejsze zadanie. Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny czy Bohdan Butenko funkcjonują w świadomości społecznej, ale ilu Polaków wie, czym zajmowały się Krystyna Michałowska i Danuta Konwicka?… Czytaj dalej Artykuł Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 40.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wszyscy jesteśmy cyborgami – Michał R. Wiśniewski
Pamiętacie pierwsze słowa, które wpisaliście w internetową wyszukiwarkę? Ja mam mgliste wspomnienie poczucia zagubienia wobec ogromu możliwości. Za to czytając książkę, Wszyscy jesteśmy cyborgami, gościa tego odcinka podcastu, zdałam sobie sprawę, że wciąż pamiętam swój numer Gadu-Gadu, pierwszego komunikatora, z którego korzystałam.… Czytaj dalej Artykuł Wszyscy jesteśmy cyborgami – Michał R. Wiśniewski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 51.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Młodzieżowa i międzynarodowa I, CULTURE Orchestra – Olga Przybył, Naum Gorbuleac
Co się wydarzy, jeśli zbierzemy najlepszych młodych muzyków ze wschodniej Europy i zachodniej Azji? Powstanie I, CULTURE Orchestra! To zespół, który nie tylko łączy Polskę z krajami Partnerstwa Wschodniego, ale przede wszystkim spaja różne muzyczne wrażliwości.… Czytaj dalej Artykuł Młodzieżowa i międzynarodowa I, CULTURE Orchestra – Olga Przybył, Naum Gorbuleac pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Muzyka musi od razu wywoływać emocje – David Krakauer
Nie każde połączenie gatunków muzycznych da zamierzony efekt, bo nie chodzi w nim tylko o dopasowanie brzmień. Tak twierdzi wybitny amerykański klarnecista, David Krakauer. A coś o tym wie, bo nie tylko swobodnie przełącza się między muzyką klasyczną, klezmerską a jazzem, ale także ma na swoim koncie projekt łączący tradycję żydowską z hip-hopem.… Czytaj dalej Artykuł Muzyka musi od razu wywoływać emocje – David Krakauer pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pieśni o Śmierci – Adam Strug, Łukasz Kozak
W październiku w Warszawie grał zespół Nagrobki. Dwa tygodnie później odwiedzaliśmy cmentarze. Mniej więcej w tym samym czasie natknęłam się w internecie na informację o spotkaniach towarzyskich poświęconych rozmowom o śmierci, Death Cafe.… Czytaj dalej Artykuł Pieśni o Śmierci – Adam Strug, Łukasz Kozak pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 35.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Piłsudski, Legiony, Kurier, Obywatel Jones – to tylko kilka filmów historycznych, które brały udział w Konkursie Głównym podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.… Czytaj dalej Artykuł Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 67.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum
Pogrom mieszkańców ukraińskiego Proskurowa w 1919 roku, trudna ucieczka do Wiednia i wreszcie nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te wydarzenia są częścią losów rodziny amerykańskiego kompozytora, Mathew Rosenbluma.… Czytaj dalej Artykuł Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Szacun w szkole – Maciej Frasunkiewicz
Lekcja, temat, notatki z wykładu i spacery do tablicy. Szkolne zajęcia nie zawsze muszą wyglądać tak samo. Na pytanie „jak urozmaicić lekcję”, internet odpowiada tysiącami pomysłów.… Czytaj dalej Artykuł Szacun w szkole – Maciej Frasunkiewicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 61.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Pieśni przejścia – Olga Kozieł, Paweł Grochocki, Paweł Odorowicz
„Każdy trup to głośno mówi i wy też bądźcie gotowi, bo ani się spodziejecie, kiedy do grobu wpadniecie” – tak w imieniu zmarłego śpiewali czuwający przy jego ciele.… Czytaj dalej Artykuł Pieśni przejścia – Olga Kozieł, Paweł Grochocki, Paweł Odorowicz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 54.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Francesco Tristano interpretuje utwory Wojciecha Kilara! / Eufonie 2019
17 listopada w warszawskim Teatrze Palladium wystąpi Francesco Tristano – wybitny pianista od lat współpracujący z Deutsche Grammophon, interpretator Bacha, Debussy’ego, a jednocześnie twórca… techno i IDM.… Czytaj dalej Artykuł Francesco Tristano interpretuje utwory Wojciecha Kilara! / Eufonie 2019 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Elektroniczne brzmienia z Ukrainy podczas Festiwalu Eufonie 2019
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Eufonie, 16 listopada w Klubie Hybrydy (o godz. 22.00), wystąpi troje arcyciekawych ukraińskich twórców elektronicznych – Vakula, Zavoloka i Voin Oruwu.… Czytaj dalej Artykuł Elektroniczne brzmienia z Ukrainy podczas Festiwalu Eufonie 2019 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 34.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zapraszamy na Festiwal EUFONIE!
Koncerty symfoniczne, performance taneczny, muzyka klezmerska, elektronika zza wschodniej granicy. Nie wiecie, co wybrać z programu II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE? Pomogą wam goście tego odcinka podcastu, członkowie rady programowej wydarzenia: Beata Bolesławska-Lewandowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska, Sylwia Błażej i Marek Horodniczy. … Czytaj dalej Artykuł Zapraszamy na Festiwal EUFONIE! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne .
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek