Francuskarnia

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Francuskarnia to podcast dla osób, które chcą czerpać przyjemność z nauki języka francuskiego. Opowiadam tutaj o Francji i Francuzach inspirując się lekturą prasy francuskojęzycznej. Każdy odcinek jest pretekstem do wzbogacenia słownictwa z różnych dziedzin.
Data dodania: 2018-11-24 01:03:00
Data aktualizacji: 2021-01-16 13:10:03
Audycji w katalogu: 11
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 lata temu
Rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim- jak przekuć wady w zalety?
Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna w języku francuskim? Tylko bez paniki, wysłuchaj tego odcinka Francuskarni! Dowiesz się z niego, jak mówić o swoich wadach w języku francuskim, żeby przekuć je w zalety
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Walentynki we Francji i czułe słówka.
Dowiedz się, co Francuzi myślą o Walentynkach, jak je spędzają oraz z kim w tym roku najchętniej zjedliby romantyczną kolację w walentynkowy wieczór? Poznaj słownictwo związane z zakochaniem się. Dowiedz się, jak Francuzi mówią do siebie pieszczotliwie oraz które określenia są bardziej, a które mniej, popularne w zależności od regionu zamieszkania. Posłuchaj najpiękniejszych fragmentów trzech kultowych francuskojęzycznych piosenek o miłości. Zapraszam serdecznie!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Skąd pochodzą nazwy dni tygodnia w języku francuskim?
W tym odcinku chciałabym opowiedzieć Ci o pochodzeniu nazw dni tygodnia w języku francuskim. Przy okazji nauczysz się też kilku francuskich zwrotów, które zawierają w sobie nazwę dnia tygodnia. Transkrypcję podcastu znajdziesz na: [link]. Zapraszam do posłuchania!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
10 błędów, których możesz łatwo uniknąć w języku francuskim.
W tym odcinku "Francuskarni" przyjrzymy się wspólnie 10 pułapkom, na które powinieneś uważać w języku francuskim. Będą to błędy związane z mylnym użyciem podobnych do siebie słów lub zastosowaniem konstrukcji będących kalką z języka polskiego. Na koniec przećwiczymy wszystkie te przypadki tłumacząc wspólnie 10 zdań z wykorzystaniem omawianych słów i zwrotów. Ponadto na stronie francuskarnia.pl znajdziesz pod tym odcinkiem podcastu dodatkowe interaktywne ćwiczenia, które pomogą Ci utrwalić omawiane zagadnienia. Do usłyszenia :-)!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Charles Aznavour- bard codziennego życia zwykłych ludzi.
W tym odcinku Francuskarni chciałabym oddać hołd zmarłemu kilka dni temu legendarnemu francuskiemu piosenkarzowi armeńskiego pochodzenia, aktorowi, kompozytorowi, tekściarzowi. Charles Aznavour do piosenki francuskiej wniósł rewolucyjny powiew utworami, które w sposób realistyczny i bez upiększeń opisywały czasy, w których żył. W tym odcinku podcastu dowiesz się, czemu kariera Aznavour’a nie była przez długi czas usłana różami, dlaczego piosenki Aznavoura są wciąż popularne nie tylko we Francji, ale na całym świecie. No i oczywiście będziesz mieć okazję przypomnieć sobie największe przeboje tego niezwykłego artysty. Na koniec jak zwykle powtórzymy 10 słówek lub/i zwrotów z tego odcinka podcastu. Nie zapomnij zrobić ćwiczeń do tego odcinka podcastu. Znajdziesz je na francuskarnia.pl. Do usłyszenia:-)!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
6 rzeczy, które zawsze chciałaś/eś wiedzieć o języku francuskim, ale bałaś/eś się zapytać.
W tym odcinku porozmawiamy o tym: - Dlaczego francuska wymowa może wydawać się trudna osobom początkującym? - Czy w języku francuskim są rodzajniki? - Czy w języku francuskim są deklinacje? - Czy w języku francuskim są koniugacje? - Ile jest czasów w języku francuskim? - Czy znajomość angielskiego pomoże Ci w nauce języka francuskiego? Ponadto do pobrania na stronie francuskarnia.pl czeka na Ciebie nagranie francuskiego alfabetu wraz z jego zapisem fonetycznym oraz krótkie ćwiczenie dotyczące wymowy głoski „e”.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Jak francuski rząd chce zachęcić Francuzów do częstszej jazdy na rowerze?
Z tego odcinka podcastu dowiesz się: - w jaki sposób francuski rząd chce zachęcić Francuzów do częstszej jazdy na rowerze? - jak z roweru korzystają Francuzi? - dlaczego rowerem warto dojeżdżać do pracy? Oczywiście w swoją opowieść wplotłam jak zawsze sporą dawkę francuskiego słownictwa. Dodatkowo przygotowałam dla Ciebie do tego odcinka interaktywne ćwiczenia, które znajdziesz na stronie francuskarnia.pl. Zapraszam do posłuchania!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Jak i dlaczego Belgowie chcą uprościć zasady gramatyki języka francuskiego?
W tym odcinku podcastu dowiesz się: -skąd w ogóle wziął się pomysł uzgadniania imiesłowu czasu przeszłego czasowników odmienianych z „avoir” w przypadku, gdy są poprzedzone dopełnieniem bliższym; -dlaczego belgijscy profesorowie chcą unieważnić tę zasadę; -jakie zasady uzgadniania "participe passé" czasowników odmienianch z "avoir" obowiązują obecnie w języku francuskim; Ponadto po wysłuchaniu odcinka możesz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując ćwiczenie na stronie francuskarnia.pl.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Z jakimi problemami zmagają się nauczyciele we Francji?
Z tego odcinka dowiesz się: – dlaczego media francuskie piszą o zimnej wojnie między nauczycielami i rodzicami? – jakie najdziwniejsze życzenia, prośby, zażalenia zgłaszają nauczycielom francuscy rodzice? – czym spowodowany jest spadek liczby uczniów w paryskich szkołach? Ten pierwszy wrześniowy odcinek FRANCUSKARNI postanowiłam poświęcić tematowi szkoły. Zainspirowały mnie do tego artykuły w dziennikach: Le Parisien i Le Monde. Linki do nich znajdziesz jak zwykle na stronie francuskarnia.pl.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Francuskie lato 2018- dlaczego było wyjątkowe?
Z tego odcinka podcastu dowiesz się między innymi: - Dlaczego lato we Francji było w tym roku wyjątkowe? - Jakich potraw brakuje Francuzom na wakacjach zagranicą, a jakie dania poleciliby do spróbowania obcokrajowcom odwiedzającym Francję? - Gdzie spędził tegoroczne wakacje prezydent Francji? Na koniec powtórzymy wspólnie najważniejsze słówka i zwroty oraz spróbujemy ułożyć z nich proste zdania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Czy francuskie wina są zagrożone ociepleniem klimatu?
W tym odcinku podcastu dowiesz się między innymi: - jak ocieplenie klimatu wpłynie na francuskie wina? - jak do zmian klimatycznych mogą przygotować się francuscy plantatorzy win? - które wina zawierają więcej alkoholu-te z południa, czy z północy Francji? - ile jest na świecie odmian winorośli? - jaka jest przyszłość francuskiego wina? Na koniec powtórzę z Tobą podstawowe słownictwo związane z winem.
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek