Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2020-11-28 08:10:09
Audycji w katalogu: 84
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
#81: Społeczny pomiar prędkości (i obietnic)
Fot. Sergey Kochkarev Co zostało nam po złożonych rok temu obietnicach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Co robią dziś fotoradary należące do straży miejskich? Ilu kierowców łamie ograniczenia prędkości w miastach? O tym wszystkim rozmawiam z Kubą Czajkowskim ze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”, które ostatnio przeprowadzało społeczne pomiary prędkości na warszawskich ulicach.
pobierz 17.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
#80: Nowy system poboru opłat drogowych
Fot. snow-dog  /  Pixabay   Nowa ustawa o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym przynosi nam wiele ciekawostek. Nie mniej kryje się ich w historii systemu poboru opłat viaTOLL, który ma duże szanse wreszcie przejść do historii. Czy nowa ustawa to kolejny bubel prawny pisany na kolanie czy faktyczna dobra zmiana w zakresie polityki transportowej? Ile pieniędzy zmarnowano nie likwidując wcześniej manualnego poboru opłat i utrzymując stary i nieefektywny system? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym odcinku. W audycji wykorzystano fragmenty: – wypowiedzi ministra Andrzeja Adamczyka dla TVP z 2 września 2018 r. – posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury z 29 sierpnia 2019 r. Odwołuje się również do raportu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego „ Odkorkować Polskę „. Poprzednio na temat finansowania infrastruktury drogowej mówiłem w odcinku #6: Autostradowe mity .
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
#79: S16 przez Mazury i Biebrzę
Fot. Zbigniew Ostrowski Problemy środowiskowe i społeczne, pieniądze i ambicje polityków. Kiedy to wszystko spotka się razem ze źle prowadzoną polityką transportową dostajemy mieszankę wybuchową. W dodatku taka mieszanka może zniszczyć całkiem spory fragment środowiska. O błędach w wytyczaniu dróg, o szkodach jakie w naturze wywoła ich realizacja, a także o alternatywnych rozwiązaniach rozmawiam z: – Robertem Chwiałkowskim z Fundacji dla Biebrzy oraz stowarzyszenia SISKOM , – z Krzysztofem Worobcem ze stowarzyszenia na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Mazur „Sadyba” . W audycji wykorzystano fragment filmu „Poszukiwany, poszukiwana” w reżyserii Stanisława Barei.
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
#78: Problemy branży turystycznej
Fot. John K Thorne Przewoźnicy autobusowi obsługujący przewozy turystyczne przeżywają głęboki kryzys. Pandemia koronawirusa mocno dała im się we znaki, pozbawiając ich większości przychodu. Teraz, po zakończonym, bardzo chudym sezonie stają przed jeszcze trudniejszą zimą. Co grozi autobusowym operatorom turystycznym? Jak duża jest to grupa? Jakiego wsparcia oczekują? Czy można ich potencjał wykorzystać w inny sposób? Czy chcieliby zacząć realizować przewozy regularne? O to zapytałem organizatorów ubiegłotygodniowej konferencji prasowej – Rafała Marka z Krakowskiej Izby Turystyki i Macieja Sochę ze Stowarzyszenia Ekologicznego Transportu Autokarowego STEKTRA .
pobierz 25.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#77: Ustawa o czasie pracy maszynistów
W tle głośnych wydarzeń dzieją się rzeczy może mniej medialne, ale na pewno bardzo ważne dla sektora transportu kolejowego. Ustawa o czasie pracy maszynistów budzi ogromne emocje w branży. Z jednej strony mowa jest o poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy, z drugiej zaś – o radykalnym pogorszeniu konkurencyjności transportu kolejowego. W związku z tym, poprosiłem o opinie w tej sprawie Leszka Miętka, prezydenta Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce oraz Jakuba Majewskiego, prezesa fundacji ProKolej . Poprzednio Jakub Majewski był moim gościem w odcinku #59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych .
pobierz 36.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#76: Bezpieczeństwo motorniczych
Fot. Kasper Fiszer Zazwyczaj mówi się o bezpieczeństwie pasażerów, ale dziś wyjątkowo porozmawiam z moimi gośćmi o bezpieczeństwie prowadzących pojazdy transportu publicznego. Przyczynkiem do rozmowy ten temat było pobicie motorniczej, która zwróciła uwagę pasażerom bez maseczek. O tym co się wydarzyło w sobotę 17 października w tramwaju linii 25 zapytałem Macieja Dutkiewicza, rzecznika Tramwajów Warszawskich. W rozmowie z nim poruszyłem również temat wewnętrznych regulacji w zakresie bezpieczeństwa prowadzących pojazdy. W drugiej części podcastu zapraszam na rozmowę z Darią Jąderko, motorniczą. Zapytałem ją jak radzi sobie w niebezpiecznych sytuacjach, jak często musi stawiać im czoła i czy może liczyć na pomoc pasażerów.
pobierz 20.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#75: FSO Syrena
Wraz z Agatą Rzędowską i Gustawem Więckowskim ( Praktyczna Strona Motoryzacji ) odwiedziliśmy kutnowską Fabrykę Samochodów Osobowych „Syrena” . Czy grupa młodych pasjonatów motoryzacji jest w stanie wskrzesić legendarną markę i wyprodukować pierwszy polski samochód elektryczny? Po fabryce oprowadzali nas Damian Woliński, projektant w FSO „Syrena” i Krystian Kossakowski, kierownik produkcji. Poprzednio Agata Rzędowska gościła w odcinku #39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych . Jej audycji „Szybkie Wózki” możecie słuchać w każdy poniedziałek o 22:00 w „Radiu Dla Ciebie”. Jest również dostępna w aplikacjach podcastowych .
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#74: Raport (z frontu walki z wykluczeniem transportowym)
Znaczenie kolei wzrosło czy spadło w 2019 roku? Sektor przewozów autobusowych rozwija się czy wpada w regres? Jak okołocovidowe zamieszanie wpłynęło na lokalne przewozy autobusowe „na gruncie”? Nie ma autobusów czy nie ma pasażerów? A co z przystankami? O tym wszystkim w dzisiejszym, dwuczęściowym odcinku. Poprzednio temat wykluczenia transportowego poruszałem w odcinku #60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym .
pobierz 13.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#73: Kolej Plus
W ubiegłym miesiącu zakończył się nabór projektów w ramach programu „Kolej Plus”. Samorządy zgłosiły prawie 100 inwestycji, których koszt szacuje się na ok. 25 mld zł. Co z tego zostanie zrealizowane? Komu zabraknie pieniędzy na wkład własny? Które dobre projekty odpadną, a które – mimo wątpliwych korzyści – obronią się podczas oceny formalnej? Czy faworyzowanie projektów liniowych względem punktowych ma sens? Na te pytania poszukam odpowiedzi z moimi gośćmi, a są nimi Jakub Madrjas z „ Rynku Kolejowego ” i Karol Trammer z dwumiesięcznika „ Z biegiem szyn „.
pobierz 38.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#72: Czystszy transport
Co należy zrobić aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu? Czy trzeba całkowicie wyeliminować samochody z ulic? A może wystarczy zająć się tymi najgorszymi? Co w zamian? O tym wszystkim rozmawiam z Bartoszem Piłatem z Polskiego Alarmu Smogowego. Komentujemy głównie propozycje opublikowane w dniu czystego powietrza .
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii
Fot. Bartłomiej Mostek Rząd z dnia na dzień zakazuje lotów do wybranych krajów, ale w tym zakazie są równi i równiejsi. Lotniska regionalne straszą swoją upadłością, ale część z nich może liczyć na kolejną kroplówkę z pieniędzmi a część nie. Linie lotnicze są w kryzysie, ale zarazem oferują szalone promocje na atrakcyjne kierunki lotów. O tym jak się odnaleźć w świecie paradoksów lotniczych czasów pandemii opowie nam Paweł Kunz, redaktor i wydawca we fly4free.pl . Tematy koronawirusowych zawirowań na rynku lotniczym poprzednio poruszałem w rozmowie z Pawłem Śliwińskim w odcinku #55: Personel latający .
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#70: Transport covidoodporny
Fot. Gauthier DELECROIX – 郭天 Od pół roku jesteśmy straszeni zagrożeniem epidemicznym jakie rzekomo niesie ze sobą podróżowanie transportem publicznym. Tymczasem wszelkie badania epidemiologów mówią co innego. Skąd się wzięły informacje o wysokim ryzyku zakażenia w metrze, autobusie czy tramwaju? Ile osób zaraziło się koronawirusem w pojazdach transportu publicznego w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku. Przygotowując go korzystałem z następujących materiałów: Konkret24 – Ogniska koronawirusa w Polsce: gdzie występują najczęściej TUMI – The new findings of the covid-19 in public transport John McLaren – Racial disparity in COVID-19 deaths: Seeking economic roots in census data Jeffrey E. Harris – The Subways Seeded the Massive Coronavirus Epidemic in New York City Zachęcam też do zapoznania się ze 107. numerem dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn” . W audycji znalazły się fragmenty programu „Gość Wydarzeń” z 18 sierpnia 2020 roku oraz wypowiedzi Rafała Webera na Europejskim Kongresie Gospodarczym . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0 .
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#69: Bramki w metrze (warszawskim)
Czy bramki w metrze są potrzebne? Ile kosztują? Do jakich analiz wykorzystuje się dane jakie zbierają? Czy poza byciem specyficznym rodzajem kasownika biletów, pełnią jeszcze jakieś funkcje? Co z dostępnością? Przeciwko bramkom są działacze „Miasto jest nasze” i w ich imieniu wypowiada się Barbara Jędrzejczyk. Punkt widzenia organizatora transportu publicznego przedstawia rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Tomasz Kunert. W audycji wykorzystano fragment filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei.
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#68: Infrastruktura rowerowa w Krakowie
Czy Kraków ma się czym pochwalić jeżeli chodzi o dostępność dla rowerzystów? A może wcale nie chodzi o rowerzystów, tylko o zwykłych ludzi – tyle że na rowerach? Dla kogo braknie miejsca na drodze? Co zrobiono do tej pory dobrze, a co wymaga poprawy? Czy najnowsza kładka to faktycznie bubel czy jednak coś, co było potrzebne mieszkańcom? O tym wszystkim rozmawiam z Marcinem Wójcikiem, oficerem aktywnej mobilności w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie oraz z Marcinem Hyłą ze stowarzyszenia „ Miasta dla rowerów „. Moim przewodnikiem po Krakowie jest Jakub Kucharczuk z krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego, współprowadzący audycję „ Międzymiastowo „.
pobierz 38.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#67: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej
Fot. Olgierd Rudak Czy czas pandemii i wywołanej przez nią zapaści w transporcie publicznym to właściwy moment na podwyżki cen biletów? Czy to pasażerowie powinni ponosić koszty zachowania dystansu społecznego? A może skoro zarabiamy więcej, to stać nas na to żeby zapłacić za bilet kilka złotych więcej? Odpowiedzi na te pytania poszukam z moim gościem, którym jest Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia . W audycji przywołuję wykresy przygotowane przez TUMW i udostępnione na facebooku . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0 .
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#66: Jak pandemia zmieniła naszą mobilność?
Czy lęk przed Covid-19 sprawia że przesiedliśmy się z komunikacji miejskiej na rowery? Jak zmieniły się natężenia ruchu samochodowego i rowerowego? Czy spadek wykorzystania transportu publicznego jest trwały? Czy rowery na dłużej utrzymają swoje miejsce w naszej codziennej mobilności? Odpowiedzi szukam w danych ZTM, u rzecznika ZDM, na stronach Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz w Google Trends . Zapraszam również na podcast „Skołowani” o „Rowerowej Rewolucji” . Poprzednio o wpływie pandemii koronawirusa na przemieszczanie się ludzi i towarów mówiłem w odcinku 52. „Pandemia a mobilność” .
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#65: Most w Pilchowicach
Fot. Paweł Kuźniar / Wikimedia Czy ponad stuletni most kolejowy w Pilchowicach naprawdę zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Czy ten stuletni obiekt naprawdę grozi zawaleniem? Dlaczego obietnica jego odbudowy nie może być traktowana poważnie? Co można zrobić żeby go uratować? Na te pytania odpowiedzi szukam u Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich, który nagłośnił tę sprawę. Dowiecie się też nowych rzeczy o których do tej pory nie informowano w mediach. Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 3.0 .
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#64: Historia Darta
Fot. Krzysztof Dobrzański Pociąg który stał się memem zanim wyjechał na tory. Czy faktycznie jeździł kiedy musiał przegrać z Pendolino ? Czy naprawdę ma nadwagę i jak to jest z jego awaryjnością? Zapraszam na opowieść o tym jak wyglądał zakup, produkcja i odbiory pociągów Pesa Dart. Usłyszycie też o wojnie sądowej i prokuratorskiej pomiędzy producentami, o trudnych tematach rozliczeń finansowych, a także o tym dlaczego raczej nie zobaczymy już więcej takich samych Dartów na torach. W przygotowaniu audycji korzystałem m.in. z archiwów portali Rynek Kolejowy oraz InfoRail .
pobierz 17.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#63: Dworzec Główny w Olsztynie
Fot. faxepl / Flickr / lic. CC BY-SA 2.0 Epopeja dworcowa w Olsztynie trwa już długie lata i niewiele wskazuje żeby miała się zakończyć. Tym razem w kolejny etap wchodzi kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy PKP SA a Retail Provider – właścicielem dawnego dworca PKS. Czy wreszcie doczekamy się nowego dworca w Olsztynie? A może nadal będziemy korzystać z dotychczasowego, kontrowersyjnego obiektu? A może jest jakiś trzeci scenariusz? O tym wszystkim rozmawiam z architektem Tomaszem Birezowskim z Forum Rozwoju Olsztyna . Temat dworca w Olsztynie poruszałem wcześniej w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne , a przywołany dworzec w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziłem z Karolem Trammerem w odcinku #7: Dworce . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0 .
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#62: Rowery towarowe
Fot. towarowe.pl Rowery towarowe zdobywają coraz większą popularność. Czy to tylko efekciarski gadżet czy jednak nowoczesny środek transportu który może zastąpić samochód w mieście? O wadach i zaletach rowerów cargo rozmawiam z Hubertem Mazurem ze sklepu towarowe.pl. Dzielę się również własnymi wrażeniami z jazdy elektrycznym rowerem towarowym. W ramach uzupełnienia odcinka zapraszam do przeczytania recenzji roweru Babboe City Mountain autorstwa Agaty Rzędowskiej w najnowszym Green Car magazine . Temat parkowania rowerów w miejscu zamieszkania był poruszany w odcinku „ Gdzie parkować swój rower „, a Huberta Mazura poprzednio mogliście usłyszeć w relacji z Kongresu Transportu Publicznego .
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek