Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2020-04-08 21:45:03
Audycji w katalogu: 54
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 dni temu
#52: Pandemia a mobilność
Fot. TheUjulala / Pixabay Pandemia SARS-Cov-2 całkowicie zmieniła naszą mobilność. Najpierw przestały do nas przyjeżdżać chińskie kontenery i zatrzymały się zagraniczne wycieczki. Potem z wiejskiego krajobrazu zniknęły autobusy a z miast – elektryczne hulajnogi. W jaki sposób pandemia wpłynęła na naszą mobilność? Czy po epidemii wrócimy do tego co było, czy jednak musimy zbudować sobie „nową normalność”? Kto przetrwa kryzys? W audycji cytuję fragment tekstu „ Przewoźnicy zawieszają kursy. Twierdzą, że frekwencja w autobusach znacznie spadła. Ilu ludzi zostanie bez dojazdu do pracy? ” oraz fragmenty: piosenki „Nie mam nogi”, wyk., sł. i muz. Kazik Staszewski, wyd. SP Records, filmu „Psy”, reż. Władysław Pasikowski.
pobierz 17.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
#51: Covid-19 a transport drogowy
Fot. Schwoaze / Pixabay Koronawirus wpłynął na niemal wszystkie elementy naszego życia. Nie inaczej jest z transportem drogowym. Stojące godzinami na granicach ciężarówki i problemy branży przewoźników turystycznych były jednymi z głównych tematów w branży transportowej w ostatnich dniach. Jak w tej chwili wygląda sytuacja przewoźników i kierowców? Czy zatory na granicach udało się rozładować? Jakie zmiany prawne zostały już przeprowadzone? Co politycy obiecali przedsiębiorcom? O tym wszystkim rozmawiam z Maciejem Wrońskim, prezesem związku pracodawców „ Transport i Logistyka Polska „.
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
#50: Transport na Pomorzu środkowym
Fot. Kacper Lawiński / Pixabay Pomorze środkowe to region borykający się z różnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Wykluczenie transportowe i słaba infrastruktura komunikacyjna stanowią główne problemy. Poza problemami istnieją również ciekawe perspektywy rozwoju. Bo co wspólnego mogą mieć morskie farmy wiatrowe z rozbudową portu w Ustce lub obwodnicą Słupska? A może słyszeliście o linii autobusowej organizowanej przez… ZUS? O tym i kilku innych ciekawostkach z okolic Słupsk opowiada Adam Sito – geograf inwestycyjny, specjalista w zakresie przygotowania inwestycji infrastrukturalnych.
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
#49: Konecka komunikacja gminna
Fot. Mateusz Pieróg Do tej pory temat komunikacji lokalnej pojawiał się w tym podcaście jedynie w kontekście kolejnych likwidacji połączeń lub wątpliwej jakości ustaw. Tym razem jednak pora na dobre wiadomości. Oprócz medialnego show związanego z podpisaniem ustawy Kolej+ , Końskie uruchomiło własny system transportu publicznego. W dodatku ze wsparciem ze środków funduszu rozwoju połączeń autobusowych . O tym jak zbudować system transportu publicznego wokół małego miasteczka opowiedział mi Mateusz Pieróg – konsultant ds. transportu publicznego i pasjonat komunikacji autobusowej.
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#48: 8 lat po katastrofie w Szczekocinach
Fot. Grzegorz Koclęga W 8 lat po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami z moimi gośćmi przypomnieliśmy sobie tamten tragiczny dzień i wspomnieliśmy ofiary tego wypadku. Zastanowiliśmy się jeszcze raz nad jego przyczynami i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie okoliczności tego dramatycznego zdarzenia zostały wyjaśnione. Gośćmi programu byli: Jarosław Gacki – naczelnik dyspozytury zakładu centralnego PKP Intercity Igor Sokołowski – dziennikarz TVN24 oraz dyżurny ruchu w Lokalnym Centrum Sterowania Błonie Michał Stilger – rzecznik prasowy PKP SA, a wcześniej również „Przewozów Regionalnych” Karol Trammer – redaktor naczelny dwumiesięcznika Z Biegiem Szyn oraz autor książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”. Podcast jest zapisem audycji na żywo, nadawanej na kanale „Węzła” na YouTube .
pobierz 51.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#47: Prawo autobusowe
Fot. Kasper Fiszer Jak wygląda dostęp do krajowego rynku przewozów autobusowych? Czy łatwo jest uruchomić nową linię autobusową? Ile trwają formalności z tym związane i z czego one wynikają? O zezwoleniach, skargach „organizacji społecznych” i ulgach ustawowych rozmawiam z Marcinem Chlewickim, prawnikiem z polskiego oddziału FlixBusa .
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#46: Polityka transportowa: Bartłomiej Andrzejewski
Zapraszam na drugą rozmowę z cyklu „Polityka transportowa”, w którym rozmawiam z politykami na tematy związane z transportem i mobilnością. Tym razem moim gościem jest Bartłomiej Andrzejewski, członek partii KORWiN z Katowic. Konserwatywno-liberalni liderzy polityczni i publicyści raczej mało pochlebnie wypowiadają się na temat transportu publicznego. Jednocześnie sprzeciwiają się opłatom za korzystanie z infrastruktury drogowej . Trudno jednak im to uzasadnić argumentami pasującymi do wolnorynkowych teorii ekonomicznych. Mój dzisiejszy gość zdecydowanie nie pasuje do tego wzorca, o czym możecie przekonać się słuchając tego odcinka. Jeżeli jednak wolicie poczytać, zapraszam na profil Bartłomieja Andrzejewskiego na facebooku oraz na jego blog . W poprzednim odcinku cyklu „Polityka transportowa” rozmawiałem z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem .
pobierz 29.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#45: Rowery publiczne
Systemy rowerów publicznych przeżywają kryzys. Operator trójmiejskiego MEVO jeszcze jesienią ogłosił upadłość a od stycznia nie działa krakowskie Wavelo. Problemy z wyborem nowego operatora ma również Łódź. Dlaczego spada liczba wypożyczeń rowerów publicznych i czy mają coś z tym wspólnego elektryczne hulajnogi ? Jaka powinna być rola roweru publicznego w systemie miejskiej mobilności? Czy wypożyczalnie rowerów powinny być prywatnym biznesem czy raczej usługą użyteczności publicznej? Na te pytania szukałem odpowiedzi wraz z moimi gośćmi. Tym razem byli nimi Adam Jędrzejewski ( Mobilne Miasto ) oraz Bartosz Piłat ( Polski Alarm Smogowy ). Miejsca na nagranie użyczył nam warszawski oddział Klubu Jagiellońskiego .
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#44: Wąskotorówką przez Europę
Fot. Agnieszka Skieterska Spotkanie poświęcone kolejom wąskotorowym w Europie odbyło się 28 stycznia 2020 roku w warszawskiej Klubokawiarni KEN54 . Ariel Ciechański, geograf z Polskiej Akademii Nauk i historyk kolei, opowiedział m.in. o ciekawych wąskotorówkach, problemach z jakimi się zmagają i szansach na ich ocalenie. Andrzej Zieliński z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei podzielił się natomiast swoimi wrażeniami ze szwajcarskiej Kolei Retyckiej. Ariel Ciechański gościł wcześniej w odcinku #30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim . Nagranie nie zawiera części dyskusyjnej, która jest dostępna w zapisie transmisji na żywo na YouTube .
pobierz 104.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#43: Polityka transportowa: Paulina Matysiak
Zaczynam nowy cykl, w którym będę rozmawiał o kwestiach dotyczących transportu, mobilności i infrastruktury z politykami różnych ugrupowań politycznych. Pierwszą osobą którą poprosiłem o rozmowę jest posłanka Paulina Matysiak , przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym . Rozmowę zaczęliśmy od genezy tego zespołu i powodów jej zainteresowania tematyką transportu publicznego. Dyskutowaliśmy o problemach z wdrażaniem lex PKS i o roli lokalnych polityków w tej kwestii. Zapytałem ją również o jej dotychczasową aktywność parlamentarną i jej źródła.
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#42: Piesza Polska
Zdawać by się mogło że kwestie dotyczące sprawnego poruszania się pieszo, czyli po prostu równych chodników, są mało kontrowersyjne. Jak dowodzi przykład mojego dzisiejszego gościa – tak jednak nie jest. Z Robertem Buciakiem, prezesem federacji „Piesza Polska” i sekretarzem stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” , rozmawiam o jego dotychczasowej działalności publicznej oraz o aktualnych wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Dowiecie się m. in. jak wyglądały kulisy kontrowersyjnych projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego i dlaczego w Czechach wprowadzenie prawnej ochrony pieszych wcale nie spowodowało zwiększenia liczby ofiar. Uzupełnieniem dzisiejszego odcinka jest ostatnia audycja „Skołowani” w TOK FM , którą przywołuję w trakcie rozmowy. W audycji wykorzystałem fragment wypowiedzi Janusza Popiela z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 10 stycznia 2020 r. oraz fragment wypowiedzi Franciszka Smudy . Tematy dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszych były poruszane wcześniej w odcinkach #18: Chodzi o życie (pieszych) i #35: Bezpieczeństwo na drogach .
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#41: Podsumowanie 2019 roku
Plany zrównoważonej mobilności, fundusz rozwoju połączeń autobusowych oraz program Kolej+. Upadki i wzloty, rzeczy dobre, złe, nudne i ciekawe. O tym dlaczego w transporcie i mobilności najwięcej zależy od słabości lub siły Państwa, rozmawiam z dr Michałem Wolańskim . Mam nadzieję że w naszym śmieszkowaniu nie byliśmy zanadto żenujący. W audycji wykorzystałem fragmenty: – relacji z Marszu Niepodległości w Telewizji Republika – teleturnieju „Jeden z dziesięciu” Oraz sampel „badum-tss” .
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#40: Wykluczenie transportowe AD 2019
Czym jest w zasadzie wykluczenie transportowe? Czy naprawdę prawie 14 milionów Polaków jest wykluczonych transportowo? Jak zmieniła się sytuacja w Polsce przez ostatnie cztery lata jeżeli chodzi o dostępność komunikacji autobusowej? W tym odcinku na podstawie big data z sektora publicznego próbuję ustalić aktualną skalę wykluczenia transportowego w Polsce. Bazując na danych Ministerstwa Finansów o budżetach samorządów i Banku Danych Lokalnych GUS, obecnie gminy i powiaty w których nie ma zorganizowanych przez samorząd przewozów autobusowych , zamieszkuje 11,4 mln osób. Biorąc pod uwagę dane CEPiK, można szacować że wśród nich prawie 5,3 mln nie jest w stanie wydostać się ze swojej miejscowości bez pomocy innych . Jak ustaliłem te dane, jak również o tym że nie liczby są tu najważniejsze – dowiesz się słuchając tego podcastu. Odwołuję się w nim do tekstów: Noworoczny paraliż transportu publicznego? Ministerstwo Infrastruktury igra z ogniem Publiczny transport zbiorowy w Polsce. Studium upadku W audycji wykorzystałem fragment kolędy „Gdy śliczna Panna” w wykonaniu W. Korszli, Z. Gierczyckiej i M. Wasylik ( CC BY 3.0 PL ).
pobierz 20.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych
Fot. w domenie publicznej (flickr/gencat cat) Na tę „gwiazdkę” nie zdążymy już kupić samochodu elektrycznego z państwową dotacją. Ale czy w ogóle warto je kupować? Ile kosztuje eksploatacja i zakup „elektryka”? Fakty i mity o elektrycznych autach pomaga mi ustalić elektromobilna Agata Rzędowska . Możecie ją również usłyszeć w każdy poniedziałek o 22:00 w RDC w audycji „Szybkie wózki” . Możecie również sobie przypomnieć naszą wcześniejszą rozmowę w odcinku #2: Elektromobilność .
pobierz 32.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#38: Jak planować nowe linie kolejowe?
O rozbudowie sieci w ramach komponentu kolejowego CPK rozmawiałem już jakiś czas temu z Jakubem Majewskim . Linie łączące planowane lotnisko z największymi miastami w kraju to jednak nie wszystko. Gdzie powinno się budować nowe linie kolejowe, które obsłużą ruch pasażerski i towarowy? O koncepcjach rozwoju sieci kolejowej, zapewniającej dostępność średnich miast, rozmawiam z Leszkiem Wiśniewskim – architektem i urbanistą. Załączona grafika to omawiana przez nas w audycji koncepcja rozwoju regionalnych linii kolejowych w centralnej Polsce.
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#37: Jak wygląda praca zarządu PKP SA?
Jak do niedawna wyglądały konsultacje inwestycji dworcowych prowadzone przez PKP SA? Dlaczego obecny zarząd tej spółki ograniczył program inwestycji dworcowych? Czy w polskim, rozdrobnionym systemie kolejowym dworce mogą być „świątyniami mobilności”? Co wpływa na postrzeganie PKP jako „Państwa w Państwie”? Jak zarząd PKP SA podejmuje decyzje o rozbiórkach linii kolejowych? W dzisiejszym odcinku dr Michał Beim opowiada (nie tylko) o swojej działalności w zarządzie PKP SA w latach 2015-2017. Poprzednio, temat dworców był poruszany w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne . O likwidacjach linii kolejowych rozmawiałem również z Karolem Trammerem przy okazji wydania jego debiutanckiej książki „ Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej „.
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#36: Płatne parkowanie
Fot. w domenie publicznej, aut. Maria Bninska Nowe przepisy o stawkach płatnego parkowania obowiązują od dwóch miesięcy, ale sporo miast odkłada podwyżki dopiero na przyszły rok. Ile wynosi wzrost limitów stawek i dlaczego od 2003 roku nie były waloryzowane? W dalszej części polemizuję również z komentarzem red. Tomasza Żółciaka z „Dziennika Gazety Prawnej” . Odnoszę się również do wypowiedzi przedstawicieli prosamochodowych organizacji, cytowanych przez „Rzeczpospolitą” . Parkowaniu był również poświęcony odcinek #8: Parkowanie po warszawsku . W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko oraz fragment przemówienia Chloe Swarbrick z 4 listopada 2019.
pobierz 17.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#35,5: Przerwa urlopowa
Czasem trzeba też odpocząć – nawet od podcastowania. Wyjeżdżam zebrać nowe siły, zatem kolejny odcinek dopiero 25 listopada. Do tego czasu zapraszam do słuchania innych audycji i podcastów. W poniedziałki o 22 zapraszam na audycję Agaty Rzędowskiej „Szybkie wózki” w RDC . Poza tym polecam podcast „Do Dechy!” Michała Gąsiorowskiego oraz rozmowę Rafała Hetmana z Olgą Gitkiewicz .
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#35: Bezpieczeństwo na drogach
Dzień po zakończeniu policyjnej akcji „Znicz” na polskich drogach, rozmawiam z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o sprawach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawiązujemy również do rządowych zapowiedzi zmian w tej kwestii. Na czym polega polski problem z pijanymi kierowcami i jak możemy próbować go rozwiązać? Jak powinna się zmienić wysokość mandatów za wykroczenia drogowe? W jaki sposób rząd może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego? Jak duży wpływ na zatrzymanie spadku liczby ofiar na drogach miało odebranie gminom fotoradarów? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w statystykach, wynikach badań, ale też w mediach, w społecznej świadomości i w plotkach. Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym był już wcześniej poruszany w odcinku #18: Chodzi o życie (pieszych) .
pobierz 41.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#34: Kącik literacki – Nie zdążę
fot. z prywatnego archiwum Olgi Gitkiewicz Dlaczego przemieszczanie się po Polsce bez samochodu to pasmo niekończącej się udręki, niebezpieczeństwa i utrudnień? Dlaczego auto jest koniecznością? Co zmieniło wprowadzenie lex PKS ? Czy da się zrozumieć świat kolei, jej spóźnień, problemów i dziesiątek spółek? W tym odcinku znajdziecie nieco więcej dygresji i wątków pobocznych niż zwykle. Cóż, nie sposób od nich uciec, rozmawiając o problemach transportowych lokalnych społeczności. Nie zdążę   to nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut  Nie hańbi  zdobył nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE ”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W audycji wykorzystano fragment sejmowego przemówienia Rzecznika Praw Obywatelskich z 11 września 2019.
pobierz 46.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek