Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2020-01-19 17:55:14
Audycji w katalogu: 44
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
#42: Piesza Polska
Zdawać by się mogło że kwestie dotyczące sprawnego poruszania się pieszo, czyli po prostu równych chodników, są mało kontrowersyjne. Jak dowodzi przykład mojego dzisiejszego gościa – tak jednak nie jest. Z Robertem Buciakiem, prezesem federacji „Piesza Polska” i sekretarzem stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” , rozmawiam o jego dotychczasowej działalności publicznej oraz o aktualnych wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Dowiecie się m. in. jak wyglądały kulisy kontrowersyjnych projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego i dlaczego w Czechach wprowadzenie prawnej ochrony pieszych wcale nie spowodowało zwiększenia liczby ofiar. Uzupełnieniem dzisiejszego odcinka jest ostatnia audycja „Skołowani” w TOK FM , którą przywołuję w trakcie rozmowy. W audycji wykorzystałem fragment wypowiedzi Janusza Popiela z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z 10 stycznia 2020 r. oraz fragment wypowiedzi Franciszka Smudy . Tematy dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszych były poruszane wcześniej w odcinkach #18: Chodzi o życie (pieszych) i #35: Bezpieczeństwo na drogach .
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
#41: Podsumowanie 2019 roku
Plany zrównoważonej mobilności, fundusz rozwoju połączeń autobusowych oraz program Kolej+. Upadki i wzloty, rzeczy dobre, złe, nudne i ciekawe. O tym dlaczego w transporcie i mobilności najwięcej zależy od słabości lub siły Państwa, rozmawiam z dr Michałem Wolańskim . Mam nadzieję że w naszym śmieszkowaniu nie byliśmy zanadto żenujący. W audycji wykorzystałem fragmenty: – relacji z Marszu Niepodległości w Telewizji Republika – teleturnieju „Jeden z dziesięciu” Oraz sampel „badum-tss” .
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
#40: Wykluczenie transportowe AD 2019
Czym jest w zasadzie wykluczenie transportowe? Czy naprawdę prawie 14 milionów Polaków jest wykluczonych transportowo? Jak zmieniła się sytuacja w Polsce przez ostatnie cztery lata jeżeli chodzi o dostępność komunikacji autobusowej? W tym odcinku na podstawie big data z sektora publicznego próbuję ustalić aktualną skalę wykluczenia transportowego w Polsce. Bazując na danych Ministerstwa Finansów o budżetach samorządów i Banku Danych Lokalnych GUS, obecnie gminy i powiaty w których nie ma zorganizowanych przez samorząd przewozów autobusowych , zamieszkuje 11,4 mln osób. Biorąc pod uwagę dane CEPiK, można szacować że wśród nich prawie 5,3 mln nie jest w stanie wydostać się ze swojej miejscowości bez pomocy innych . Jak ustaliłem te dane, jak również o tym że nie liczby są tu najważniejsze – dowiesz się słuchając tego podcastu. Odwołuję się w nim do tekstów: Noworoczny paraliż transportu publicznego? Ministerstwo Infrastruktury igra z ogniem Publiczny transport zbiorowy w Polsce. Studium upadku W audycji wykorzystałem fragment kolędy „Gdy śliczna Panna” w wykonaniu W. Korszli, Z. Gierczyckiej i M. Wasylik ( CC BY 3.0 PL ).
pobierz 20.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#39: Fakty i mity o samochodach elektrycznych
Fot. w domenie publicznej (flickr/gencat cat) Na tę „gwiazdkę” nie zdążymy już kupić samochodu elektrycznego z państwową dotacją. Ale czy w ogóle warto je kupować? Ile kosztuje eksploatacja i zakup „elektryka”? Fakty i mity o elektrycznych autach pomaga mi ustalić elektromobilna Agata Rzędowska . Możecie ją również usłyszeć w każdy poniedziałek o 22:00 w RDC w audycji „Szybkie wózki” . Możecie również sobie przypomnieć naszą wcześniejszą rozmowę w odcinku #2: Elektromobilność .
pobierz 32.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#38: Jak planować nowe linie kolejowe?
O rozbudowie sieci w ramach komponentu kolejowego CPK rozmawiałem już jakiś czas temu z Jakubem Majewskim . Linie łączące planowane lotnisko z największymi miastami w kraju to jednak nie wszystko. Gdzie powinno się budować nowe linie kolejowe, które obsłużą ruch pasażerski i towarowy? O koncepcjach rozwoju sieci kolejowej, zapewniającej dostępność średnich miast, rozmawiam z Leszkiem Wiśniewskim – architektem i urbanistą. Załączona grafika to omawiana przez nas w audycji koncepcja rozwoju regionalnych linii kolejowych w centralnej Polsce.
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#37: Jak wygląda praca zarządu PKP SA?
Jak do niedawna wyglądały konsultacje inwestycji dworcowych prowadzone przez PKP SA? Dlaczego obecny zarząd tej spółki ograniczył program inwestycji dworcowych? Czy w polskim, rozdrobnionym systemie kolejowym dworce mogą być „świątyniami mobilności”? Co wpływa na postrzeganie PKP jako „Państwa w Państwie”? Jak zarząd PKP SA podejmuje decyzje o rozbiórkach linii kolejowych? W dzisiejszym odcinku dr Michał Beim opowiada (nie tylko) o swojej działalności w zarządzie PKP SA w latach 2015-2017. Poprzednio, temat dworców był poruszany w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne . O likwidacjach linii kolejowych rozmawiałem również z Karolem Trammerem przy okazji wydania jego debiutanckiej książki „ Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej „.
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#36: Płatne parkowanie
Fot. w domenie publicznej, aut. Maria Bninska Nowe przepisy o stawkach płatnego parkowania obowiązują od dwóch miesięcy, ale sporo miast odkłada podwyżki dopiero na przyszły rok. Ile wynosi wzrost limitów stawek i dlaczego od 2003 roku nie były waloryzowane? W dalszej części polemizuję również z komentarzem red. Tomasza Żółciaka z „Dziennika Gazety Prawnej” . Odnoszę się również do wypowiedzi przedstawicieli prosamochodowych organizacji, cytowanych przez „Rzeczpospolitą” . Parkowaniu był również poświęcony odcinek #8: Parkowanie po warszawsku . W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko oraz fragment przemówienia Chloe Swarbrick z 4 listopada 2019.
pobierz 17.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#35,5: Przerwa urlopowa
Czasem trzeba też odpocząć – nawet od podcastowania. Wyjeżdżam zebrać nowe siły, zatem kolejny odcinek dopiero 25 listopada. Do tego czasu zapraszam do słuchania innych audycji i podcastów. W poniedziałki o 22 zapraszam na audycję Agaty Rzędowskiej „Szybkie wózki” w RDC . Poza tym polecam podcast „Do Dechy!” Michała Gąsiorowskiego oraz rozmowę Rafała Hetmana z Olgą Gitkiewicz .
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#35: Bezpieczeństwo na drogach
Dzień po zakończeniu policyjnej akcji „Znicz” na polskich drogach, rozmawiam z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl o sprawach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawiązujemy również do rządowych zapowiedzi zmian w tej kwestii. Na czym polega polski problem z pijanymi kierowcami i jak możemy próbować go rozwiązać? Jak powinna się zmienić wysokość mandatów za wykroczenia drogowe? W jaki sposób rząd może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego? Jak duży wpływ na zatrzymanie spadku liczby ofiar na drogach miało odebranie gminom fotoradarów? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w statystykach, wynikach badań, ale też w mediach, w społecznej świadomości i w plotkach. Temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym był już wcześniej poruszany w odcinku #18: Chodzi o życie (pieszych) .
pobierz 41.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#34: Kącik literacki – Nie zdążę
fot. z prywatnego archiwum Olgi Gitkiewicz Dlaczego przemieszczanie się po Polsce bez samochodu to pasmo niekończącej się udręki, niebezpieczeństwa i utrudnień? Dlaczego auto jest koniecznością? Co zmieniło wprowadzenie lex PKS ? Czy da się zrozumieć świat kolei, jej spóźnień, problemów i dziesiątek spółek? W tym odcinku znajdziecie nieco więcej dygresji i wątków pobocznych niż zwykle. Cóż, nie sposób od nich uciec, rozmawiając o problemach transportowych lokalnych społeczności. Nie zdążę   to nowa książka Olgi Gitkiewicz, której debiut  Nie hańbi  zdobył nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE ”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W audycji wykorzystano fragment sejmowego przemówienia Rzecznika Praw Obywatelskich z 11 września 2019.
pobierz 46.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#33: Kongres Transportu Publicznego
Fot. Witold Smolik Relacja z VIII Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta . Znalazły się w niej: – fragment wystąpienia Petera Walkera (1:16), – wręczenie betonowego pustaka wiceprezydentowi Warszawy Robertowi Soszyńskiemu przez aktywistów Zielonego Mazowsza i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (2:35). Oraz rozmowy z: – Peterem Walkerem o tym co widział w stolicy i co radzi aby przywrócić ulice pieszym (6:36), – Hubertem Mazurem o tym co blokuje rozwój nietypowych rowerów (11:00), – Tomaszem Toszą o Jaworznie, kolejach dużych prędkości i velostradzie (16:21). O infrastrukturze transportowej w miastach mówiłem m.in. w odcinku #13: Samochód w mieście .
pobierz 21.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#32: Mobilna metropolia
Fot. Bartosz Mazur Jednym z kluczowych zadań funkcjonującego w województwie śląskim związku metropolitalnego jest publiczny transport zbiorowy. Jak zatem powinien być organizowany? Gdzie znajdują się największe problemy i czy to tylko kwestia dziedzictwa KZK GOP? Gdzie leżą granice odpowiedzialności a także kto i ile powinien za nie zapłacić? Dzisiejszy odcinek to skrót spotkania z dr Bartoszem Mazurem w katowickiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego. Pełny zapis znajdziecie na profilu Węzła przesiadkowego na YouTube: [link] Bartosz Mazur był już gościem Węzła w odcinku #3: GOPgear i zmiany w Rybniku .
pobierz 38.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#31: Mobilność czasu wolnego
Czy ludzie chcą jeździć autobusami do parków rozrywki lub na narty? A może na grzyby? Dlaczego słaba komunikacja miejska nie pomaga prywatnym przewoźnikom autobusowym? Dlaczego po 15 latach w Unii Europejskiej tak mało jest połączeń autobusowych Polski ze Słowacją? W jaki sposób wprowadzenie lex PKS i dyskusje o wykluczeniu komunikacyjnym wpłynęły na samorządy? Czy to właśnie dzięki nim, udało się wreszcie uruchomić pierwszą transgraniczną linię komunikacji publicznej? I wreszcie – jak powinien wyglądać sprawny system transportu publicznego i na czym powinien się opierać? Moim gościem był Peter Jančovič, założyciel i prezes przewoźnika ZebraBus.pl , który stał się pierwszym operatorem polsko-słowackich przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na linii Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Dolny Kubin.
pobierz 43.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#30: Komunikacja w Bieszczadach i Beskidzie Niskim
Polecam słuchanie tego odcinka z otwartą mapą Bieszczad i Beskidu Niskiego. Jak w przeciągu ostatnich 30 lat zmienił się transport publiczny w Beskidzie Niskim? Jak zmieniła się „kultura górska” i co z nią wspólnego mają nielegalne busy w Bieszczadach? Jakich problemów doświadczają turyści i jak długo na autobus muszą czasem czekać mieszkańcy Podkarpacia? O tym wszystkim opowiada dr Ariel Ciechański z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie na chwilę wracamy do książki „ Ostre cięcie ” Karola Trammera. Temat wykluczenia transportowego poruszany był już w pierwszym odcinku podcastu, a o transporcie w górach mówiłem w „pocztówce z podróży” w odcinku 12 .
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#29: Darmowy transport publiczny
„Dzień bez samochodu” wieńczy europejski tydzień zrównoważonego transportu. Czy oferowany tego dnia w wielu polskich miastach bezpłatny dostęp do transportu publicznego ma coś wspólnego ze zrównoważonym transportem? Czy darmowa komunikacja jest tym narzędziem, które naprawdę pozwala na poprawę funkcjonowania miejskiej mobilności? A może chodzi w tym o coś zupełnie innego? Ten odcinek jest o krętych drogach którymi chodzą krajowi i zagraniczni politycy odpowiedzialni – przynajmniej w teorii – za transport publiczny. Przygotowując podcast korzystałem z następujących artykułów: Wieluń rozważa przywrócenie płatnej komunikacji miejskiej Kamienna Góra: Bezpłatna komunikacja miejska, jednak nie dla wszystkich Autobus wiozący powietrze i bus z brakiem miejsc – gmina „organizuje” transport Bałagan komunikacyjny w gminie Bolesławiec. Władze rozwiążą ten problem?
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#28: ITS
Czym jest ITS? Jak działa i gdzie możemy zobaczyć efekty jego działania? Czy inteligentne systemy zarządzania ruchem poprawiają funkcjonowanie transportu w mieście? Czy mają wpływ na bezpieczeństwo? O tym wszystkim opowiada Mirosław Czerliński, programista sygnalizacji świetlnych, absolwent Politechniki Warszawskiej, znany głównie jako autor kanału „Niskopodłogowiec” na YouTube . Foto: Mirosław Czerliński.
pobierz 39.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#27: #CzasNaBuspas i leczenie zatok
Urząd Miasta Wrocławia zaczął intensywnie promować buspasy i informować o ich korzyściach . Czy to tylko propaganda czy realne korzyści? Czy buspas naprawdę poprawia przepustowość drogi? A może to tylko fanaberia aktywistów miejskich? A co z zatokami i ich leczeniem? Ile kosztuje jedna „chora” zatoka? Do czego właściwie służą i komu są potrzebne? Do realizacji odcinka korzystałem z materiałów zamieszczonych na stronach Zielonego Mazowsza , Miasto Jest Nasze oraz National Association of City Transportation Officials .
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#26: „Ostre cięcie” na żywo – spotkanie z Karolem Trammerem
Nagranie z transmisji na żywo ze spotkania z Karolem Trammerem, autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”. Spotkanie odbyło się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 3 września 2019 r., a poprowadziła je Kaja Puto. Rozmowę z Karolem Trammerem na temat jego książki znajdziecie również w 21. odcinku podcastu .
pobierz 85.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#25: Mobilność dzieci
Mocno subiektywny monolog o tym jak kształtuje się mobilność najmłodszych. Jak zmienia się nasze spojrzenie na infrastrukturę kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko? Czy dzieci lubią jeździć rowerami, a jeżeli tak – to dlaczego wozimy je do szkoły samochodami? Co sprawia że droga do szkoły jest niebezpieczna i co jest tego powodem? Na zakończenie kilka słów o tym, dlaczego 16-latka z Witkowa w Wielkopolsce lepiej rozumie zasady funkcjonowania transportu publicznego niż dorośli samorządowcy. W odcinku wspomniałem poniższe artykuły: Zakaz odwożenia dzieci do szkoły samochodem. Dobry sposób na walkę ze smogiem? Rodzice boją się o dzieci: dlatego podwożą je do szkoły 5 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły pieszo Wydział komunikacji: Do szkoły Szesnastolatka z Witkowa walczy o autobus, którym mogłaby dojeżdżać do szkoły Września: WIEŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI w sprawie połączenia autobusowego Witkowo-Września-Witkowo. Będą kursy! A główną inspiracją był 14. odcinek podcastu „Ojcowska strona mocy” . W audycji wykorzystano fragment utworu „Rower”, wyk., muz. i sł. Lech Janerka, wyd. Sony BMG Music Entertainment Poland.
pobierz 12.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#24: Tramwajem „6” na dworzec Łódź Kaliska
Najpierw wsiadamy z Kasprem Fiszerem w jeden z ostatnich tramwajów jadących ulicą Wojska Polskiego w Łodzi. W drodze rozmawiamy na temat śmierci technicznej torowisk w aglomeracji łódzkiej. Czy istnieją szansę na przywrócenie ruchu choć na części z nich? (rozmowa rozpoczyna się w 1:14) W drugiej części podcastu spacerujemy po dworcu Łódź Kaliska, który niedługo czeka długo oczekiwana przebudowa. Rozmawiamy o jego genezie i przerwanej budowie. O tym co w sobie kryje i czy coś jeszcze ma dzisiaj do zaoferowania. (spacer po dworcu rozpoczyna się w 10:37) W audycji wykorzystano fragment filmu „Ajlawju” w reżyserii Marka Koterskiego, a podczas spaceru po dworcu, Kasper wspomniał o filmie Ostatnie Pragotrony – Łódź Kaliska autorstwa Krzysztofa Tyszeckiego. Dworcom poświęcone były również odcinki: #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne #7: Dworce a Kasper Fiszer gościł w podcaście wcześniej w odcinku #5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń
pobierz 36.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek