Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2020-09-19 00:40:07
Audycji w katalogu: 75
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
#72: Czystszy transport
Co należy zrobić aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu? Czy trzeba całkowicie wyeliminować samochody z ulic? A może wystarczy zająć się tymi najgorszymi? Co w zamian? O tym wszystkim rozmawiam z Bartoszem Piłatem z Polskiego Alarmu Smogowego. Komentujemy głównie propozycje opublikowane w dniu czystego powietrza .
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
#71: Rynek lotniczy w trakcie pandemii
Fot. Bartłomiej Mostek Rząd z dnia na dzień zakazuje lotów do wybranych krajów, ale w tym zakazie są równi i równiejsi. Lotniska regionalne straszą swoją upadłością, ale część z nich może liczyć na kolejną kroplówkę z pieniędzmi a część nie. Linie lotnicze są w kryzysie, ale zarazem oferują szalone promocje na atrakcyjne kierunki lotów. O tym jak się odnaleźć w świecie paradoksów lotniczych czasów pandemii opowie nam Paweł Kunz, redaktor i wydawca we fly4free.pl . Tematy koronawirusowych zawirowań na rynku lotniczym poprzednio poruszałem w rozmowie z Pawłem Śliwińskim w odcinku #55: Personel latający .
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
#70: Transport covidoodporny
Fot. Gauthier DELECROIX – 郭天 Od pół roku jesteśmy straszeni zagrożeniem epidemicznym jakie rzekomo niesie ze sobą podróżowanie transportem publicznym. Tymczasem wszelkie badania epidemiologów mówią co innego. Skąd się wzięły informacje o wysokim ryzyku zakażenia w metrze, autobusie czy tramwaju? Ile osób zaraziło się koronawirusem w pojazdach transportu publicznego w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku. Przygotowując go korzystałem z następujących materiałów: Konkret24 – Ogniska koronawirusa w Polsce: gdzie występują najczęściej TUMI – The new findings of the covid-19 in public transport John McLaren – Racial disparity in COVID-19 deaths: Seeking economic roots in census data Jeffrey E. Harris – The Subways Seeded the Massive Coronavirus Epidemic in New York City Zachęcam też do zapoznania się ze 107. numerem dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn” . W audycji znalazły się fragmenty programu „Gość Wydarzeń” z 18 sierpnia 2020 roku oraz wypowiedzi Rafała Webera na Europejskim Kongresie Gospodarczym . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0 .
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
#69: Bramki w metrze (warszawskim)
Czy bramki w metrze są potrzebne? Ile kosztują? Do jakich analiz wykorzystuje się dane jakie zbierają? Czy poza byciem specyficznym rodzajem kasownika biletów, pełnią jeszcze jakieś funkcje? Co z dostępnością? Przeciwko bramkom są działacze „Miasto jest nasze” i w ich imieniu wypowiada się Barbara Jędrzejczyk. Punkt widzenia organizatora transportu publicznego przedstawia rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Tomasz Kunert. W audycji wykorzystano fragment filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei.
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#68: Infrastruktura rowerowa w Krakowie
Czy Kraków ma się czym pochwalić jeżeli chodzi o dostępność dla rowerzystów? A może wcale nie chodzi o rowerzystów, tylko o zwykłych ludzi – tyle że na rowerach? Dla kogo braknie miejsca na drodze? Co zrobiono do tej pory dobrze, a co wymaga poprawy? Czy najnowsza kładka to faktycznie bubel czy jednak coś, co było potrzebne mieszkańcom? O tym wszystkim rozmawiam z Marcinem Wójcikiem, oficerem aktywnej mobilności w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie oraz z Marcinem Hyłą ze stowarzyszenia „ Miasta dla rowerów „. Moim przewodnikiem po Krakowie jest Jakub Kucharczuk z krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego, współprowadzący audycję „ Międzymiastowo „.
pobierz 38.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#67: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej
Fot. Olgierd Rudak Czy czas pandemii i wywołanej przez nią zapaści w transporcie publicznym to właściwy moment na podwyżki cen biletów? Czy to pasażerowie powinni ponosić koszty zachowania dystansu społecznego? A może skoro zarabiamy więcej, to stać nas na to żeby zapłacić za bilet kilka złotych więcej? Odpowiedzi na te pytania poszukam z moim gościem, którym jest Piotr Szymański, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia . W audycji przywołuję wykresy przygotowane przez TUMW i udostępnione na facebooku . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY 2.0 .
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#66: Jak pandemia zmieniła naszą mobilność?
Czy lęk przed Covid-19 sprawia że przesiedliśmy się z komunikacji miejskiej na rowery? Jak zmieniły się natężenia ruchu samochodowego i rowerowego? Czy spadek wykorzystania transportu publicznego jest trwały? Czy rowery na dłużej utrzymają swoje miejsce w naszej codziennej mobilności? Odpowiedzi szukam w danych ZTM, u rzecznika ZDM, na stronach Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz w Google Trends . Zapraszam również na podcast „Skołowani” o „Rowerowej Rewolucji” . Poprzednio o wpływie pandemii koronawirusa na przemieszczanie się ludzi i towarów mówiłem w odcinku 52. „Pandemia a mobilność” .
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#65: Most w Pilchowicach
Fot. Paweł Kuźniar / Wikimedia Czy ponad stuletni most kolejowy w Pilchowicach naprawdę zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Czy ten stuletni obiekt naprawdę grozi zawaleniem? Dlaczego obietnica jego odbudowy nie może być traktowana poważnie? Co można zrobić żeby go uratować? Na te pytania odpowiedzi szukam u Piotra Rachwalskiego, byłego prezesa Kolei Dolnośląskich, który nagłośnił tę sprawę. Dowiecie się też nowych rzeczy o których do tej pory nie informowano w mediach. Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 3.0 .
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#64: Historia Darta
Fot. Krzysztof Dobrzański Pociąg który stał się memem zanim wyjechał na tory. Czy faktycznie jeździł kiedy musiał przegrać z Pendolino ? Czy naprawdę ma nadwagę i jak to jest z jego awaryjnością? Zapraszam na opowieść o tym jak wyglądał zakup, produkcja i odbiory pociągów Pesa Dart. Usłyszycie też o wojnie sądowej i prokuratorskiej pomiędzy producentami, o trudnych tematach rozliczeń finansowych, a także o tym dlaczego raczej nie zobaczymy już więcej takich samych Dartów na torach. W przygotowaniu audycji korzystałem m.in. z archiwów portali Rynek Kolejowy oraz InfoRail .
pobierz 17.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#63: Dworzec Główny w Olsztynie
Fot. faxepl / Flickr / lic. CC BY-SA 2.0 Epopeja dworcowa w Olsztynie trwa już długie lata i niewiele wskazuje żeby miała się zakończyć. Tym razem w kolejny etap wchodzi kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy PKP SA a Retail Provider – właścicielem dawnego dworca PKS. Czy wreszcie doczekamy się nowego dworca w Olsztynie? A może nadal będziemy korzystać z dotychczasowego, kontrowersyjnego obiektu? A może jest jakiś trzeci scenariusz? O tym wszystkim rozmawiam z architektem Tomaszem Birezowskim z Forum Rozwoju Olsztyna . Temat dworca w Olsztynie poruszałem wcześniej w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne , a przywołany dworzec w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziłem z Karolem Trammerem w odcinku #7: Dworce . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0 .
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#62: Rowery towarowe
Fot. towarowe.pl Rowery towarowe zdobywają coraz większą popularność. Czy to tylko efekciarski gadżet czy jednak nowoczesny środek transportu który może zastąpić samochód w mieście? O wadach i zaletach rowerów cargo rozmawiam z Hubertem Mazurem ze sklepu towarowe.pl. Dzielę się również własnymi wrażeniami z jazdy elektrycznym rowerem towarowym. W ramach uzupełnienia odcinka zapraszam do przeczytania recenzji roweru Babboe City Mountain autorstwa Agaty Rzędowskiej w najnowszym Green Car magazine . Temat parkowania rowerów w miejscu zamieszkania był poruszany w odcinku „ Gdzie parkować swój rower „, a Huberta Mazura poprzednio mogliście usłyszeć w relacji z Kongresu Transportu Publicznego .
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#61: Monorail dla Rzeszowa i GOP
Fot. Bernard Spragg. NZ / Flickr Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera wykonawce studium wykonalności dla kolei metropolitalnej w ramach której rozważa kolej jednoszynową na lotnisko. Z kolei w Rzeszowie politycy i urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości (sic!) obiecują rozwiązania prawne pozwalające na budowę takiej kolei. Czy obiecywany od 11 lat monorail wyleczy wszystkie problemy komunikacyjne „stolicy innowacji”? Czy naprawdę dojazd z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach wymaga budowy trasy czterokrotnie droższej od zwykłej kolei? W jakich warunkach kolej jednoszynowa może się sprawdzać? Jakie są jej wady i zalety? Razem z moimi gośćmi, Maciejem Dutkiewiczem z Tramwajów Warszawskich (przeczytajcie jego tekst w którym konfrontuje jedno- i dwuszynowe systemy transportowe ) i Witoldem Urbanowiczem z portalu transport-publiczny.pl rozmawiamy o faktach i mitach monoraila . Macieja poprzednio mogliście usłyszeć w 22. odcinku o tramwajach w USA , a Witolda w 4. odcinku o nowych tramwajach dla Warszawy .
pobierz 37.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym
Fot. Krzysztof Dobrzański Koronawirus i problemy związane z dojazdem na egzaminy maturalne dopisują kolejny rozdział opowieści pt. „ Wykluczenie transportowe w Polsce „. Nadal bez happy endu, wciąż z tymi samymi negatywnymi bohaterami – brakiem zainteresowania i know-how wśród samorządów. W trakcie odcinka przywołuję 52. odcinek podcastu pt. „ Pandemia a mobilność ” oraz nowy rozkład jazdy PKS Kłodzko (który błędnie opisałem jako obowiązujący od 1 czerwca za co przepraszam). W audycji wykorzystano fragment konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2020 r. oraz piosenki „Warszawa” (wyk: T.Love, muz: Jan Benedek, sł: Zygmunt Staszczyk, wyd: Arston).
pobierz 12.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych
Fot. Krzysztof Dobrzański Lata mijają, a bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czy naprawdę jest z nim tak źle? Co można zrobić żeby je poprawić? Dlaczego większość działań w tej kwestii jest realizowana przez podmioty kolejowe mimo że sprawcami większości wypadków są kierowcy samochodów? W pierwszej części podcastu odpowiedzi na te pytania szukam u Piotra Malarskiego, pełnomocnika Zarządu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w Kolejach Wielkopolskich . W drugiej – dyskutuję na ten temat z Jakubem Majewskim z Fundacji ProKolej . Jakub Majewski gościł wcześniej w odcinku dot. „szprych” do Centralnego Portu Komunikacyjnego .
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#Hot16Challenge2
Dostałem nominację od Krzysztofa Woźniaka ( Skołowani, TOK FM ), więc nie mogę pozostawić sprawy bez rozpoznania. Jednocześnie nominuję Łukasza Zboralskiego ( BRD24.pl ) i ekipę podcastu „ Krakoskie Gadanie „. To jest oczywiście zabawa, ale temat wsparcia ochrony zdrowia w czasie pandemii jest jak najbardziej poważny. Wpłacajcie i pomagajcie !
pobierz 2.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#58: Mobilność wolnobieżna w Pułtusku
Ciekawe przykłady zrównoważonej mobilności i elektromobilności znajdziemy nie tylko w dużych miastach. Pułtusk pokazuje jak można rozwiązać problem skomunikowania peryferiów z centrum miasta bez użycia samochodów. Czy idealnie? Nie, ale błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi. Przy okazji zaglądam na pułtuski dworzec PKS, a raczej to co co powstało na jego miejscu. O transporcie publicznym w gminie miejsko-wiejskiej możecie posłuchać w odcinku „ Konecka komunikacja gminna „, a o trudnych losach dworców po dawnych PKSach w odcinku „ Dworce dodatnie, dworce ujemne „. Dziękuję Mateuszowi Pierogowi za pomoc w realizacji odcinka.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#57: Regulowanie UTO na nowo
Fot. Mussi Katz Nowy projekt ustawy o Urządzeniach Transportu Osobistego trafił do konsultacji publicznych. W tym odcinku konsultuję go z Adamem Jędrzejewskim z „ Mobilnego Miasta „. Czy nowy projekt jest lepszy od ubiegłorocznego? Czy możemy liczyć na uregulowanie porzucanych na chodnikach hulajnóg? A co z bezpieczeństwem pieszych? Mam nadzieję że przynajmniej na część z tych pytań udało nam się odpowiedzieć. Poprzednio z Adamem rozmawiałem w odcinku o problemach branży rowerów współdzielonych , a temat elektrycznych hulajnóg był poruszany rok temu, przy okazji pierwszej zapowiedzi regulacji .
pobierz 37.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#56: Gdzie parkować swój rower?
Fot. tomcosway / Pixabay Promując rowery czasem zapominamy o fakcie, że spora część z nas nie ma gdzie go „zaparkować” w miejscu zamieszkania. Wózkownie bywają spywatyzowane, z kolei w piwnicach nie ma miejsca. Roweru na klatce schodowej parkować nie należy, a pod blokiem narażamy się na ryzyko kradzieży. Gdzie zatem postawić rower, aby był bezpieczny i łatwo dostępny? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć z moim gościem – Maciejem Różańskim, twórcą mapy parkingów rowerowych w Warszawie i współtwórca aplikacji miejski.bike – zawierającej mapy z infrastruktura rowerowa w miastach.
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#55: Personel latający
Fot. Daniel Lobo Jak linie lotnicze radzą sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem? Kto zwalnia pracowników, kto próbuje ich zatrzymać a kto może liczyć na państwowe wsparcie? Jak wyglądały loty repatriacyjne? O tych wyjątkowych, jak i o zupełnie zwykłych sytuacjach w pracy personelu pokładowego w liniach lotniczych opowiada Paweł Śliwiński, steward. Rozmawiamy też o tym czy załogi mają swoje ulubione samoloty i lotniska oraz o bezpieczeństwie pasażerów.
pobierz 38.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#54: Hyperloop
Fot. ausdew / Look and Learn Magazine Magrail, Hyperrail i Hyperloop. Co oznaczają te nazwy? Czy futurystyczna wizja kolei w próżniowych tunelach to tylko wizja czy jednak realny projekt infrastrukturalny? Czy po istniejących liniach kolejowych można jeździć znacznie szybciej bez korekty ich przebiegu? Jak może przebiegać wdrożenie projektu kolei magnetycznej na konwencjonalnym torze? Czy groźniejsze jest przyspieszenie o wartości 5g czy sieć 5G? Na te pytania odpowiada Michał Litwin, dyrektor ds. strategii w Hyper Poland .
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek