Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2020-07-15 05:10:07
Audycji w katalogu: 66
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 9 dni temu
#63: Dworzec Główny w Olsztynie
Fot. faxepl / Flickr / lic. CC BY-SA 2.0 Epopeja dworcowa w Olsztynie trwa już długie lata i niewiele wskazuje żeby miała się zakończyć. Tym razem w kolejny etap wchodzi kwestia skomplikowanych relacji pomiędzy PKP SA a Retail Provider – właścicielem dawnego dworca PKS. Czy wreszcie doczekamy się nowego dworca w Olsztynie? A może nadal będziemy korzystać z dotychczasowego, kontrowersyjnego obiektu? A może jest jakiś trzeci scenariusz? O tym wszystkim rozmawiam z architektem Tomaszem Birezowskim z Forum Rozwoju Olsztyna . Temat dworca w Olsztynie poruszałem wcześniej w odcinku #23: Dworce dodatnie, dworce ujemne , a przywołany dworzec w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziłem z Karolem Trammerem w odcinku #7: Dworce . Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0 .
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
#62: Rowery towarowe
Fot. towarowe.pl Rowery towarowe zdobywają coraz większą popularność. Czy to tylko efekciarski gadżet czy jednak nowoczesny środek transportu który może zastąpić samochód w mieście? O wadach i zaletach rowerów cargo rozmawiam z Hubertem Mazurem ze sklepu towarowe.pl. Dzielę się również własnymi wrażeniami z jazdy elektrycznym rowerem towarowym. W ramach uzupełnienia odcinka zapraszam do przeczytania recenzji roweru Babboe City Mountain autorstwa Agaty Rzędowskiej w najnowszym Green Car magazine . Temat parkowania rowerów w miejscu zamieszkania był poruszany w odcinku „ Gdzie parkować swój rower „, a Huberta Mazura poprzednio mogliście usłyszeć w relacji z Kongresu Transportu Publicznego .
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#61: Monorail dla Rzeszowa i GOP
Fot. Bernard Spragg. NZ / Flickr Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera wykonawce studium wykonalności dla kolei metropolitalnej w ramach której rozważa kolej jednoszynową na lotnisko. Z kolei w Rzeszowie politycy i urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości (sic!) obiecują rozwiązania prawne pozwalające na budowę takiej kolei. Czy obiecywany od 11 lat monorail wyleczy wszystkie problemy komunikacyjne „stolicy innowacji”? Czy naprawdę dojazd z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach wymaga budowy trasy czterokrotnie droższej od zwykłej kolei? W jakich warunkach kolej jednoszynowa może się sprawdzać? Jakie są jej wady i zalety? Razem z moimi gośćmi, Maciejem Dutkiewiczem z Tramwajów Warszawskich (przeczytajcie jego tekst w którym konfrontuje jedno- i dwuszynowe systemy transportowe ) i Witoldem Urbanowiczem z portalu transport-publiczny.pl rozmawiamy o faktach i mitach monoraila . Macieja poprzednio mogliście usłyszeć w 22. odcinku o tramwajach w USA , a Witolda w 4. odcinku o nowych tramwajach dla Warszawy .
pobierz 37.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#60: Choroby współwystępujące z wykluczeniem transportowym
Fot. Krzysztof Dobrzański Koronawirus i problemy związane z dojazdem na egzaminy maturalne dopisują kolejny rozdział opowieści pt. „ Wykluczenie transportowe w Polsce „. Nadal bez happy endu, wciąż z tymi samymi negatywnymi bohaterami – brakiem zainteresowania i know-how wśród samorządów. W trakcie odcinka przywołuję 52. odcinek podcastu pt. „ Pandemia a mobilność ” oraz nowy rozkład jazdy PKS Kłodzko (który błędnie opisałem jako obowiązujący od 1 czerwca za co przepraszam). W audycji wykorzystano fragment konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury z 15 kwietnia 2020 r. oraz piosenki „Warszawa” (wyk: T.Love, muz: Jan Benedek, sł: Zygmunt Staszczyk, wyd: Arston).
pobierz 12.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#59: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych
Fot. Krzysztof Dobrzański Lata mijają, a bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czy naprawdę jest z nim tak źle? Co można zrobić żeby je poprawić? Dlaczego większość działań w tej kwestii jest realizowana przez podmioty kolejowe mimo że sprawcami większości wypadków są kierowcy samochodów? W pierwszej części podcastu odpowiedzi na te pytania szukam u Piotra Malarskiego, pełnomocnika Zarządu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w Kolejach Wielkopolskich . W drugiej – dyskutuję na ten temat z Jakubem Majewskim z Fundacji ProKolej . Jakub Majewski gościł wcześniej w odcinku dot. „szprych” do Centralnego Portu Komunikacyjnego .
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#Hot16Challenge2
Dostałem nominację od Krzysztofa Woźniaka ( Skołowani, TOK FM ), więc nie mogę pozostawić sprawy bez rozpoznania. Jednocześnie nominuję Łukasza Zboralskiego ( BRD24.pl ) i ekipę podcastu „ Krakoskie Gadanie „. To jest oczywiście zabawa, ale temat wsparcia ochrony zdrowia w czasie pandemii jest jak najbardziej poważny. Wpłacajcie i pomagajcie !
pobierz 2.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#58: Mobilność wolnobieżna w Pułtusku
Ciekawe przykłady zrównoważonej mobilności i elektromobilności znajdziemy nie tylko w dużych miastach. Pułtusk pokazuje jak można rozwiązać problem skomunikowania peryferiów z centrum miasta bez użycia samochodów. Czy idealnie? Nie, ale błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi. Przy okazji zaglądam na pułtuski dworzec PKS, a raczej to co co powstało na jego miejscu. O transporcie publicznym w gminie miejsko-wiejskiej możecie posłuchać w odcinku „ Konecka komunikacja gminna „, a o trudnych losach dworców po dawnych PKSach w odcinku „ Dworce dodatnie, dworce ujemne „. Dziękuję Mateuszowi Pierogowi za pomoc w realizacji odcinka.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#57: Regulowanie UTO na nowo
Fot. Mussi Katz Nowy projekt ustawy o Urządzeniach Transportu Osobistego trafił do konsultacji publicznych. W tym odcinku konsultuję go z Adamem Jędrzejewskim z „ Mobilnego Miasta „. Czy nowy projekt jest lepszy od ubiegłorocznego? Czy możemy liczyć na uregulowanie porzucanych na chodnikach hulajnóg? A co z bezpieczeństwem pieszych? Mam nadzieję że przynajmniej na część z tych pytań udało nam się odpowiedzieć. Poprzednio z Adamem rozmawiałem w odcinku o problemach branży rowerów współdzielonych , a temat elektrycznych hulajnóg był poruszany rok temu, przy okazji pierwszej zapowiedzi regulacji .
pobierz 37.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#56: Gdzie parkować swój rower?
Fot. tomcosway / Pixabay Promując rowery czasem zapominamy o fakcie, że spora część z nas nie ma gdzie go „zaparkować” w miejscu zamieszkania. Wózkownie bywają spywatyzowane, z kolei w piwnicach nie ma miejsca. Roweru na klatce schodowej parkować nie należy, a pod blokiem narażamy się na ryzyko kradzieży. Gdzie zatem postawić rower, aby był bezpieczny i łatwo dostępny? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć z moim gościem – Maciejem Różańskim, twórcą mapy parkingów rowerowych w Warszawie i współtwórca aplikacji miejski.bike – zawierającej mapy z infrastruktura rowerowa w miastach.
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#55: Personel latający
Fot. Daniel Lobo Jak linie lotnicze radzą sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem? Kto zwalnia pracowników, kto próbuje ich zatrzymać a kto może liczyć na państwowe wsparcie? Jak wyglądały loty repatriacyjne? O tych wyjątkowych, jak i o zupełnie zwykłych sytuacjach w pracy personelu pokładowego w liniach lotniczych opowiada Paweł Śliwiński, steward. Rozmawiamy też o tym czy załogi mają swoje ulubione samoloty i lotniska oraz o bezpieczeństwie pasażerów.
pobierz 38.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#54: Hyperloop
Fot. ausdew / Look and Learn Magazine Magrail, Hyperrail i Hyperloop. Co oznaczają te nazwy? Czy futurystyczna wizja kolei w próżniowych tunelach to tylko wizja czy jednak realny projekt infrastrukturalny? Czy po istniejących liniach kolejowych można jeździć znacznie szybciej bez korekty ich przebiegu? Jak może przebiegać wdrożenie projektu kolei magnetycznej na konwencjonalnym torze? Czy groźniejsze jest przyspieszenie o wartości 5g czy sieć 5G? Na te pytania odpowiada Michał Litwin, dyrektor ds. strategii w Hyper Poland .
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#53: Polityka transportowa: Paweł Szramka
W trzecim odcinku z cyklu „Polityka transportowa” mam przyjemność gościć posła Pawła Szramkę z Kukiz’15 – Koalicja Polska. Z parlamentarzystą z Brodnicy rozmawialiśmy o przywróceniu połączeń kolejowych pomiędzy Brodnicą a Grudziądzem. Poruszyliśmy również te bardziej i mniej popularne tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Postanowiłem również zapytać przed czym należy bronić kierowców a także o przyszłe działania pana posła w ramach zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym. W poprzednim odcinku cyklu „Polityka transportowa” rozmawiałem z Bartłomiejem Andrzejewskim z partii KORWiN .
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#52: Pandemia a mobilność
Fot. TheUjulala / Pixabay Pandemia SARS-Cov-2 całkowicie zmieniła naszą mobilność. Najpierw przestały do nas przyjeżdżać chińskie kontenery i zatrzymały się zagraniczne wycieczki. Potem z wiejskiego krajobrazu zniknęły autobusy a z miast – elektryczne hulajnogi. W jaki sposób pandemia wpłynęła na naszą mobilność? Czy po epidemii wrócimy do tego co było, czy jednak musimy zbudować sobie „nową normalność”? Kto przetrwa kryzys? W audycji cytuję fragment tekstu „ Przewoźnicy zawieszają kursy. Twierdzą, że frekwencja w autobusach znacznie spadła. Ilu ludzi zostanie bez dojazdu do pracy? ” oraz fragmenty: piosenki „Nie mam nogi”, wyk., sł. i muz. Kazik Staszewski, wyd. SP Records, filmu „Psy”, reż. Władysław Pasikowski.
pobierz 17.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#51: Covid-19 a transport drogowy
Fot. Schwoaze / Pixabay Koronawirus wpłynął na niemal wszystkie elementy naszego życia. Nie inaczej jest z transportem drogowym. Stojące godzinami na granicach ciężarówki i problemy branży przewoźników turystycznych były jednymi z głównych tematów w branży transportowej w ostatnich dniach. Jak w tej chwili wygląda sytuacja przewoźników i kierowców? Czy zatory na granicach udało się rozładować? Jakie zmiany prawne zostały już przeprowadzone? Co politycy obiecali przedsiębiorcom? O tym wszystkim rozmawiam z Maciejem Wrońskim, prezesem związku pracodawców „ Transport i Logistyka Polska „.
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#50: Transport na Pomorzu środkowym
Fot. Kacper Lawiński / Pixabay Pomorze środkowe to region borykający się z różnymi problemami społeczno-gospodarczymi. Wykluczenie transportowe i słaba infrastruktura komunikacyjna stanowią główne problemy. Poza problemami istnieją również ciekawe perspektywy rozwoju. Bo co wspólnego mogą mieć morskie farmy wiatrowe z rozbudową portu w Ustce lub obwodnicą Słupska? A może słyszeliście o linii autobusowej organizowanej przez… ZUS? O tym i kilku innych ciekawostkach z okolic Słupsk opowiada Adam Sito – geograf inwestycyjny, specjalista w zakresie przygotowania inwestycji infrastrukturalnych.
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#49: Konecka komunikacja gminna
Fot. Mateusz Pieróg Do tej pory temat komunikacji lokalnej pojawiał się w tym podcaście jedynie w kontekście kolejnych likwidacji połączeń lub wątpliwej jakości ustaw. Tym razem jednak pora na dobre wiadomości. Oprócz medialnego show związanego z podpisaniem ustawy Kolej+ , Końskie uruchomiło własny system transportu publicznego. W dodatku ze wsparciem ze środków funduszu rozwoju połączeń autobusowych . O tym jak zbudować system transportu publicznego wokół małego miasteczka opowiedział mi Mateusz Pieróg – konsultant ds. transportu publicznego i pasjonat komunikacji autobusowej.
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#48: 8 lat po katastrofie w Szczekocinach
Fot. Grzegorz Koclęga W 8 lat po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami z moimi gośćmi przypomnieliśmy sobie tamten tragiczny dzień i wspomnieliśmy ofiary tego wypadku. Zastanowiliśmy się jeszcze raz nad jego przyczynami i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie okoliczności tego dramatycznego zdarzenia zostały wyjaśnione. Gośćmi programu byli: Jarosław Gacki – naczelnik dyspozytury zakładu centralnego PKP Intercity Igor Sokołowski – dziennikarz TVN24 oraz dyżurny ruchu w Lokalnym Centrum Sterowania Błonie Michał Stilger – rzecznik prasowy PKP SA, a wcześniej również „Przewozów Regionalnych” Karol Trammer – redaktor naczelny dwumiesięcznika Z Biegiem Szyn oraz autor książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”. Podcast jest zapisem audycji na żywo, nadawanej na kanale „Węzła” na YouTube .
pobierz 51.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#47: Prawo autobusowe
Fot. Kasper Fiszer Jak wygląda dostęp do krajowego rynku przewozów autobusowych? Czy łatwo jest uruchomić nową linię autobusową? Ile trwają formalności z tym związane i z czego one wynikają? O zezwoleniach, skargach „organizacji społecznych” i ulgach ustawowych rozmawiam z Marcinem Chlewickim, prawnikiem z polskiego oddziału FlixBusa .
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#46: Polityka transportowa: Bartłomiej Andrzejewski
Zapraszam na drugą rozmowę z cyklu „Polityka transportowa”, w którym rozmawiam z politykami na tematy związane z transportem i mobilnością. Tym razem moim gościem jest Bartłomiej Andrzejewski, członek partii KORWiN z Katowic. Konserwatywno-liberalni liderzy polityczni i publicyści raczej mało pochlebnie wypowiadają się na temat transportu publicznego. Jednocześnie sprzeciwiają się opłatom za korzystanie z infrastruktury drogowej . Trudno jednak im to uzasadnić argumentami pasującymi do wolnorynkowych teorii ekonomicznych. Mój dzisiejszy gość zdecydowanie nie pasuje do tego wzorca, o czym możecie przekonać się słuchając tego odcinka. Jeżeli jednak wolicie poczytać, zapraszam na profil Bartłomieja Andrzejewskiego na facebooku oraz na jego blog . W poprzednim odcinku cyklu „Polityka transportowa” rozmawiałem z posłanką Pauliną Matysiak z partii Razem .
pobierz 29.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#45: Rowery publiczne
Systemy rowerów publicznych przeżywają kryzys. Operator trójmiejskiego MEVO jeszcze jesienią ogłosił upadłość a od stycznia nie działa krakowskie Wavelo. Problemy z wyborem nowego operatora ma również Łódź. Dlaczego spada liczba wypożyczeń rowerów publicznych i czy mają coś z tym wspólnego elektryczne hulajnogi ? Jaka powinna być rola roweru publicznego w systemie miejskiej mobilności? Czy wypożyczalnie rowerów powinny być prywatnym biznesem czy raczej usługą użyteczności publicznej? Na te pytania szukałem odpowiedzi wraz z moimi gośćmi. Tym razem byli nimi Adam Jędrzejewski ( Mobilne Miasto ) oraz Bartosz Piłat ( Polski Alarm Smogowy ). Miejsca na nagranie użyczył nam warszawski oddział Klubu Jagiellońskiego .
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek