Węzeł przesiadkowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Węźle przesiadkowym ja i moi goście rozmawiamy o transporcie, mobilności, infrastrukturze i wszystkich innych kwestiach związanych z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy.
Data dodania: 2019-03-22 10:27:21
Data aktualizacji: 2019-08-18 07:41:12
Audycji w katalogu: 24
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
#23: Dworce dodatnie, dworce ujemne
Mimo wakacji, w temacie dworców dzieje się bardzo dużo. Dworce kolejowe są remontowane i buduje się nowe. Z kolei dworce autobusowe, należące do PKSów, przeżywają trudne chwile. Jakie perspektywy stoją przed dworcami kolejowymi i jak jest obecnie finansowane ich utrzymanie? Jak wygląda model sprzedaży PKSów „na dworce”? Czy to źle że olsztyński dworzec nie zostanie zabytkiem i czy na jego miejscu powstanie coś lepszego? Dworcom poświęcony był również odcinek #7: Dworce . W audycji przywołuję film Jakuba Kuleckiego „ Po kolei z Kuleckim – Odcinek 63 – Olsztyński dylemat dworcowy „.
pobierz 12.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
#22: Tramwaje w USA
W środku wakacji zapraszam na podróż w czasie i przestrzeni do Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy XIX-wieczny, wielki tramwajowy boom i złote czasy kapitalizmu. To historia tramwajów rozwijających ogromne prędkości i kursujących na naprawdę długich trasach. XX wiek to seria ciosów wymierzonych w transport szynowy. Wielki Kryzys, a po II Wojnie Światowej – rządowy program budowy autostrad i antytramwajowy spisek . W efekcie, w USA nastąpiła masowa likwidacja linii tramwajowych. Dopiero w latach 80-tych doczekaliśmy się odbudowy systemów transportu szynowego. Na szczęście XXI wiek to już absolutny renesans lekkiej kolei. O tym wszystkim opowie Maciej Dutkiewicz – zawodowo rzecznik prasowy „Tramwajów Warszawskich”, a prywatnie miłośnik tramwajów. W audycji wykorzystano fragment filmu „Chłopaki nie płaczą”, reż. Olaf Lubaszenko.
pobierz 38.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
#21: Kącik literacki – Ostre cięcie
Czy historia demontażu polskiej kolei to szybkie i ostre "cięcie" czy jednak seria przypadkowych i niezorganizowanych działań? Na te pytania odpowiada Karol Trammer, autor książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej"
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
#20: Wdrażanie Lex PKS
Pośpiech w przygotowaniu ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych przełożył się również na jeszcze większy pośpiech w jej wdrażaniu. Z kim rząd chce w 4 dni konsultować kluczowe dla ustawy porozumienie? Dlaczego umowy które będą zawierać z przewoźnikami samorządy będą w większości nielegalne? Jak bałagan prawny komplikuje funkcjonowanie z pozoru prostej sprawy? Wykluczenie transportowe, którego zresztą nikt porządnie nie zbadał, niestety nie zniknie tak szybko. W audycji wykorzystano fragmenty: Serialu animowanego Bing , odcinek Zabawa w chowanego ; Filmu Miś, reż. Stanisław Bareja; Filmu animowanego Madagaskar 2 ; Utworu Mniej niż zero , słowa: Andrzej Mogielnicki, muzyka: Jan Borysewicz, wyk: Lady Pank, wyd: MTJ. O funduszu rozwoju połączeń autobusowych mówiłem wcześniej w odcinku #10: Lex PKS .
pobierz 13.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#19: Kto i jak buduje drogi w Polsce?
Który rząd wybudował najwięcej dróg? Skąd wzięły się zamiary inwestycyjne Państwa w zakresie dróg krajowych i jak później przekładają się na faktycznie wylewany asfalt? Co sprawia, że formuła „zaprojektuj i zbuduj” staje się formułą „zaprojektuj i zbankrutuj”? W tym odcinku opowiadam o tym jak zmieniają się ceny asfaltu i co powoduje „budowlaną czkawkę”. Odsyłam w nim do tekstów Maćka Dulaka: „Budowaliśmy za darmo” , „Niemądry Polak po szkodzie” oraz „Byle tanio, byle szybko, byle jak” . Do przygotowania odcinka korzystałem z danych zamieszczonych na forum skyscrapercity.com . Zdjęcie w domenie publicznej , autor: Mike Linksvayer. O drogach szybkiego ruchu i problemach z ich budową mówiłem wcześniej również w odcinku #6: Autostradowe mity .
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#18: Chodzi o życie (pieszych)
Dlaczego w Polsce to piesi ustępują pierwszeństwa kierowcom? Może dlatego że ci nagminnie przekraczają prędkość przy przejściach dla pieszych?
pobierz 18.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#17: Świat kierowców
Co o mobilności myślą kierowcy? Czy na pewno ich głos to głos większości? Czy samorządowcy powinni słuchać tego głosu i czy go słuchają?
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#16: Małaszewicze
Reportaż z Małaszewicz - polskiego ogniwa łańcucha "Nowego Jedwabnego Szlaku". O tym jak wygląda praca na terminalu przeładunkowym i wiele więcej.
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#15: Pieszy zawsze pierwszy
Najciekawsze wypowiedzi prelegentów konferencji "Pieszy zawsze pierwszy" zorganizowanej przez fundację "Drogi Mazowsza".
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#14: Elektryczne hulajnogi
Rząd próbuje zdefiniować czym jest elektryczna hulajnoga i gdzie nią będzie wolno jeździć. Razem z Krzysztofem Woźniakiem komentujemy te propozycje.
pobierz 21.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#13: Samochód w mieście
Przy okazji polemiki z Edytą Bryłą i Wojciechem Maziarskim mówię trochę o tym jak poruszamy się po mieście, dlaczego robimy to samochodem i dlaczego to źle.
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#12: Pocztówka z podróży – Karkonosze
Pierwszy odcinek z pobocznego cyklu o mobilności w czasie wolnym. Krótki wyjazd w Karkonosze i kilka słów o tym jak funkcjonuje transport publiczny po obu stronach granicy.
pobierz 13.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#11: Prom śródlądowy
O tym jak wygląda dziś i jak kiedyś wyglądała żegluga śródlądowa rozmawiam z panem Jackiem Jopowiczem - armatorem promu Karczew - Gassy.
pobierz 15.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#10: Lex PKS
Gdzie są największe dziury w ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych? Co trzeba w niej poprawić?
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#9: Rozbudowa sieci kolejowej w Polsce
Razem z Jakubem Majewskim z fundacji ProKolej dyskutujemy o rozbudowie sieci kolejowej w Polsce przewidzianej w ramach komponentu kolejowego CPK.
pobierz 31.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#8: Parkowanie po warszawsku
Tym razem wchodzę w parkingowe kontrowersje. Dowiecie się czym jest patoparking i biologiczny wkład do motoryzacji, ile kosztuje wynajem 12 metrów kwadratowych w centrum Warszawy i dlaczego parkować jest taniej niż wynajmować mieszkanie czy biuro.
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#7: Dworce
Zapraszam w podróż po mazowieckich dworcach. Razem z Karolem Trammerem odwiedzamy Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki i Ciechanów.
pobierz 26.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#6: Autostradowe mity
Co łączy T.Love, Kazika Staszewskiego i Maanam? Dlaczego autostrady w Polsce są takie drogie? Czy drogi ekspresowe wpływają pozytywnie na poziom naszego życia?
pobierz 12.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#5: Marketing kolejowy i tysiąc niepowodzeń
Pociąg do Kolonii przez Zbąszynek i Świebodzin, przeprosiny za wydłużoną relację pociągu, życzymy przyjemnej podróży i przypominamy żeby uważać na kieszonkowców. Specjalny, primaaprilisowy odcinek Węzła przesiadkowego o wpadkach promocyjnych kolei.
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#4: Tramwaje dla Warszawy
Jak wygląda walka o tramwajowy „kontrakt stulecia”? O ile "podrożały lokomotywy"? Czy w przetargu startuje się po to żeby wygrać? Kiedy wreszcie dowiemy się kto dostarczy tramwaje dla Warszawy?
pobierz 29.6 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek