Nightslime

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: illiam Malcolm (NIGHTRUN87) i Jarek Kowal (SzlamFest) rozmawiają o superbohaterach, mandze, horrorach i całym popkulturowym szlamie, jakie mogą pomieścić dwie głowy.
Data dodania: 2019-04-10 22:18:12
Data aktualizacji: 2020-07-14 22:25:14
Audycji w katalogu: 140
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 17 godz. temu
S03E30 [124]: Klątwa Ju-on: Początek
"Ju-on" to seria znacznie dłuższa i znacznie bardziej różnorodna niż publiczności na Zachodzie mogłoby się wydawać. W ostatnim filmie Kayako walczyła ze znaną z "The Ring" Sadako, w pierwszym Kayako nie było wcale, ale "Początek" - który niedawno trafił na Netflixa - to zupełnie nowe podejście. Nie tylko dlatego, że to pierwszy serial nakręcony pod tym szyldem, ale także ze względu na subtelną zmianę nastroju z klasycznego j-horroru na bardziej niepokojący i w wielu momentach wręcz obrzydliwy obraz. W sto dwudziestym czwartym odcinku Nightslime rozmawiamy o "Klątwa Ju-on: Początek", a także o onryo; "Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną" czy o zasadach, jakimi w horrorze powinno kierować się zło i o tym, dlaczego brak zasad w tym serialu działa na jego korzyść. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany wczoraj
Dead Night Cinema 16: Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (Live)
Druga "Teksańska masakra piłą mechaniczną" to film, w którym Tobe Hooper chciał pokazać inne oblicze wymyślonej przez siebie dwanaście lat wcześniej rodzinki kanibalów. To wciąż horror, ale o wyraźnym zabarwieniu czarną komedią, a w dodatku z rolą, jaką Bill Moseley (znany m.in. z "Domu 1000 trupów") określa jako najlepszą w swojej karierze i rolą, jaką Dennis Hopper (znany m.in. z "Easy Rider") określał jako jedną z najgorszych.
pobierz 13.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
S03E29 [123]: Złoty wiek anime
W latach 80. japońska animacja zmieniła się na zawsze. To właśnie w tym okresie działalność zainicjowało studio Ghibli, do kin trafiały wysokobudżetowe produkcje pokroju "Akiry", na małym ekranie królował "Dragon Ball", a rozwój rynku kaset VHS pozwolił uciec od cenzury i urzeczywistniać każdą, nawet najdziwniejszą fantazją, od cyberpunka po hentai. W sto dwudziestym trzecim odcinku Nightslime opowiadamy o Złotym wieku anime, o pierwszym użyciu CGI, o wpływie "Star Wars" i o naszych faworytach. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.  
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Dead Night Cinema: Koszmar z ulicy Wiązów III - Wojownicy snów (Live)
Dead Night Cinema powróciło do klubu Drizzly Grizzly w Gdańsku i pokazów filmowych na żywo. Nie znaczy to bynajmniej, że zamykamy nasz kanał na YouTube z filmami z publicznej domeny, ale będziemy udostępniać również te wprowadzenia, które wypowiadamy ze sceny do naszej publiczności. Jako pierwszy Freddy Krueger i Wojownicy Snów, z którymi przyszło mu się zmierzyć w trzeciej części "Koszmaru z ulicy Wiązów". Wspominamy przy okazji o niezwykłej filmografii Johna Saxona, o znanym ze ścieżki dźwiękowej do "Twin Peaks" Angelo Badalamentim czy o innych pomysłach na scenariusz do drugiego sequela "Koszmaru".
pobierz 6.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
S03E28 [122]: Dwudziestolecie Diablo II
O grach wideo rozmawiamy nieczęsto, ale tym razem okazja jest wyjątkowa, bo dwudziestolecie "Diablo II" - gry, której każdy z nas niegdyś poświęcił bardzo dużo czasu. W sto dwudziestym drugim odcinku Nightslime dzielimy się bardzo osobistymi (a nawet kompromitującymi) wspomnieniami z dziesiątek godzin, jakie odebrały nam wszystkie trzy części "Diablo"; opowiadamy o wyjątkowym roku 1997, kiedy poza pierwszym "Diablo", ukazały się również debiutanckie części "GTA" czy "Fallout", a także między innymi "Final Fantasy VII", "Tekken 3" albo "Quake II"; o "Lord of Destruction" - być może najlepszym dodatku do gry, jaki kiedykolwiek powstał, o "krowim levelu" i o tym, jak to dwie dekady temu wydawało się nam, że patrzymy na największe możliwe dokonanie w dziedzinie grafiki komputerowej. Sponsorem dzisiejszego odcinka jest: Restauracja Neighbours w Gdańsku.  Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 20.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
S03E27 [121]: Friday the 13th part I & II
Musimy porozmawiać o "Piątku trzynastego". To już najwyższa pora, żeby naświetlić losy Jasona Voorheesa (i jego matki, Pameli), bo chociaż najbardziej zagorzali fani horroru doskonale wiedzą, w której części po raz pierwszy pojawia się hokejowa maska albo kiedy zostajemy zabrani na wycieczkę w kosmos, wiele innych osób nie do końca pamięta, co i kiedy się wydarzyło. Na początku porównujemy te części, w których doszło do zmiany na pozycji czarnego charakteru, wspominamy o "Krzyku", bo przecież pierwsza ofiara Ghostface'a ginie właśnie przez nieznajomość "kanonu"; wspominamy o tym, skąd się wzięło słynne "ki ki ki ma ma ma" (nie, to nie jest "ci ci ci ha ha ha"), o podobieństwach do "Psychozy" Hitchcocka i "Halloween" Carpentera, a także o pierwszej masce Jasona, czyli... worku po kartoflach. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Dead Night Cinema 14: Horror Express
Peter Cushing i Christopher Lee spotykali się na ekranie dwadzieścia cztery razy - po raz pierwszy w 1948 roku w ekranizacji "Hamleta" Laurence'a Oliviera, po raz ostatni w "Domu długich cieni" w 1983 roku (gdzie towarzyszył im jeszcze jeden tytan kina grozy - Vincent Price). Dzisiaj wiele osób pierwszego z nich kojarzy przede wszystkim z "Gwiezdnymi wojnami", drugiego z "Władcą Pierścieni", ale ich najlepszy okres to lata 50. i filmy studia Hammer, między innymi "Przekleństwo Frankensteina", "Horror Draculi", "Pies Baskerville'ów" czy "Mumia". "Horror Express" jest w tym kontekście tytułem nieco zapomnianym, ale wyjątkowym chociażby dlatego, że tym razem bohaterowie grani przez Cushinga i Lee nie są przeciwnikami. To jeden z tych filmów z publicznej domeny, które prezentujemy w Dead Night Cinema z największą przyjemnością.
pobierz 9.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
S03E26 [120]: Trzydziestopięciolecie The Stuff
Pamiętacie dziwny plakat z napisem "The Stuff" wiszący w kinie w trzecim sezonie "Stranger Things"? To antykapitalistyczne dzieło filmu klasy B właśnie obchodzi trzydziestopięciolecie, a w kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy o tym, dlaczego powinniście ten familijny horror/czarną komedię obejrzeć. Będzie między innymi o znakomitym reżyserze ("A jednak żyje", "God told me to", "Ambulans") i scenarzyście (trzy części "Maniac Cop", "Telefon" Joela Schumachera) - Larrym Cohenie; a także o związkach "The Stuff" z "Koszmarem z ulicy Wiązów" czy o... "Żołnierzach kosmosu". Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Dead Night Cinema 13: The Killer Shrews
Ray Kellogg był w latach 50. cenionym w Hollywood specem od efektów specjalnych, który pracował przy takich hitach, jak "Mężczyźni wolą blondynki" z Marilyn Monroe, "Kochaj mnie czule" z Elvisem Presleyem czy "Śniegi Kilimandżaro". Pod koniec dekady postanowił jednak przejąć władze na planie i zadebiutować jako reżyser nie w jednym, a od razu w dwóch kręconych w tym samym czasie filmach - "Gigantycznej jaszczurce" oraz dzisiaj kultowych "Zabójczych ryjówkach", tak złym, że aż dobrym klasyku, który prezentujemy w kolejnym odcinku Dead Night Cinema.
pobierz 9.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dead Night Cinema 12: Savage Weekend
Dawno, dawno temu, gdzieś pomiędzy "Czarnymi świętami" a "Halloween" późniejszy reżyser i scenarzysta popularnych oper mydlanych ("Dallas" i "Dynastii") nakręcił slasher, o którym świat zapomniał. Gatunkowe klisze dopiero się tutaj formowały, wiele momentów może zaskakiwać - chociażby muzyka z pogranicza brzmień z południa Stanów Zjednoczonych i ścieżki dźwiękowej do "Pan Kleks w kosmosie" albo scena erotyczna z udziałem... krowy - i chociażby dlatego warto po dziwaczne, chyba nie najlepsze, ale na pewno warte uwagi "Savage Weekend" sięgnąć. Jest to także jeden z nielicznych slasherów, jakie są dostępne w publicznej domenie, a tym samym w naszym klubie - Dead Night Cinema.
pobierz 8.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S03E25 [119]: Dorohedoro
To będzie jeden z tych odcinków, kiedy brzmimy, jakbyśmy dostawali duże pieniądze za reklamę, ale nic na to nie poradzimy, że "Dorohedoro" nie ma słabych punktów i w naszych prywatnych rankingach awansowało do czołówki najlepszych anime w historii. Będzie o toalecie spalającej odchody ogniem piekielnym; o przepięknych tłach artysty znanego z "Akiry" czy "Mój sąsiad Totoro"; o szalonym umyśle Q Hayashidy; o zjawisku openingów w anime stanowiącym swoisty wyznacznik sukcesu dla wielu zespołów i o tym, dlaczego najprawdopodobniej (ale chcemy się mylić) manga "Dorohedoro" nie ukaże się w Polsce. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 12.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dead Night Cinema 11: Karate Warriors
Ten tytuł mówi sam za siebie - Japonia, sztuki walki, a do tego gangsterzy, samuraj, inspiracje "Strażą przyboczną" Akiry Kurosawy oraz "Samotnym wilkiem i szczenięciem". Mało? Do tego mamy do czynienia ze spin-offem (w pewnym sensie) cyklu "Street Fighter", a w roli głównej występuje Shin'ichi "Sonny" Chiba, którego jeśli nie z japońskich filmów, to znacie na pewno z "Kill Bill", gdzie wcielił się w Hanzo Hattoriego, mistrza szermierki. Jeżeli jesteście spragnieni kina eksploatacji z Kraju Kwitnącej Wiśni, to lepiej trafić nie mogliście.
pobierz 6.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S03E24 [118]: The Snyder Cut i co to znaczy dla popkultury
Prośby i żądania fanów wreszcie zostały wysłuchane - będziemy mogli obejrzeć "Ligę Sprawiedliwości" w wersji Zacka Snydera, ale czy można ten film uratować? Czy przy okazji powstanie niebezpieczny precedens i każda finansowa klapa w Hollywood będzie od teraz przerabiana nawet nie po to, żeby zadowolić fandom, a bardziej dla sztucznie pompowanego hype'u i wyciągnięcia jeszcze kilku tysięcy dolarów? O tym rozmawiamy w 118. odcinku Nightslime, a przy okazji przyglądamy się filmografii Snydera, DC Extended Universe i... Star Wars. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 19.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E23 [117]: Beyond Re-Animator
Brian Yuzna robi drugi podejście do Re-Animatora i według prawideł sztuki horrorowej rezultat powinien być fatalny (tym bardziej, że od poprzedniej części minęło ponad dziesięć lat). Jego szczera pasja oraz wciąż fascynująca charyzma Jeffrey'a Combsa (wcielającego się w Herberta Westa) sprawiły jednak, że zamknięcie trylogii okazało się zaskakująco udane, a przede wszystkim zupełnie inne od pozostałych filmów (chociażby dlatego, że całość nakręcono w więzieniu w Hiszpanii). W 117. odcinku Nightslime opowiadamy o kulisach powstania "Beyond Re-Animator", o niespełnionych planach na crossover z "Morderczymi kuleczkami", a także o... reanimowanym penisie walczącym na śmierć i życie ze szczurem. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 7.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dead Night Cinema 10: Detour
Pierwszy film klasy B w historii kina, który trafił do National Film Registry (lista filmów składających się na dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych, które przechowywane są w Bibliotece Kongresu) to zarazem pierwszy film noir, jaki mamy okazję przedstawić w ramach Dead Night Cinema . Wizja Edgara G. Ulmera (reżysera także "Czarnego Kota" z Borisem Karloffem czy "Zdumiewającego przezroczystego człowieka") powstała za grosze, w zaledwie kilka dni, ale dzięki znakomitej roli Ann Savage i gęstej atmosferze po latach urósł do rangi klasyka. Jeżeli wasze serca są noir, obejrzycie "Bezdroże" z zapartym tchem, podobnie jak "Sokoła maltańskiego" czy "Wielki sen".
pobierz 8.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E22 [116]: Bride of Re-Animator
Przy "Narzeczonej Re-Animatora" z stołkiem reżyserskim pożegnał się Stuart Gordon, który po sukcesie "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki" nie chciał pracować przy sequelach. Ster przejął Brian Yuzna i po dziś dzień jest najbardziej kojarzony z tą marką i to właśnie jemu poświęcamy większość czasu przy omawianiu jego reżyserskiego debiutu, choć kręconego niemal równocześnie z filmem numer dwa - "Towarzystwem". Będzie też o potworze Frankensteina, niezrealizowanych planach na kontynuację "Re-Animatora" czy o psie z ludzką ręką. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E21 [115]: Re-Animator
W tym tygodniu zapraszamy na trzy krótsze odcinki Nightslime, w których omówimy trylogię "Re-Animator" zainicjowaną w 1985 roku przez dopiero raczkujących producenta Briana Yuznę (później reżysera między innymi "Towarzystwa" czy "Powrotu żywych trupów 3") oraz niedawno zmarłego reżysera Stuarta Gordona (autora także "Zza światów", "Robot Jox" czy "Fortecy"). Będzie o tym, dlaczego "Re-Animator" to wyjątkowy komedio-horror; o pierwowzorze H.P. Lovecrafta, który powstał w ramach chałtury; a także o "Faust: Love of the Damned" czy "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki". Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dead Night Cinema 9: White Zombie
Z perspektywy dzisiejszych standardów "White Zombie" może wydawać się filmem kontrowersyjnym (jak to możliwe, że na Haiti mieszkają tylko biali ludzie?), ale ten blisko dziewięćdziesięcioletni klasyk to jedna z ważniejszych pozycji w historii kina grozy. Nie tylko dlatego, że Bela Lugosi odegrał tutaj prawdopodobnie drugą najbardziej rozpoznawalną rolę w swojej karierze (zaraz po Draculi), nie tylko dlatego, że tytuł stał się nazwą pierwszego zespołu Roba Zombiego, ale przede wszystkim dlatego, bo to pierwszy w historii pełnometrażowy film o żywych trupach.
pobierz 7.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dead Night Cinema 8: Killers from Space
Tytułu może nie znacie (tym bardziej, że polski to "Atak potworów"), ale te oczy pewnie już gdzieś widzieliście. "Killers From Space" to niezależny film z pierwszej połowy lat 50., odzwierciedlający ówczesny strach przed nuklearną zagładą, ale także wyprzedzający swoje czasy i od strony treści (porwania przez kosmitów i eksperymenty na ludziach stały się popularne dopiero dekadę później), i od strony technicznej (napisy na końcu filmu, a nie na początku). W kategorii "tak złe, że aż dobre" to jedno z najlepszych/najgorszych "widowisk" science-fiction tamtych czasów.
pobierz 6.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E20 [114]: Big Trouble in Little China - The Comic
"Wielka draka w chińskiej dzielnicy" Johna Carpentera zakończyła się zwycięstwem dobra nad złem, ale czy to na pewno koniec? W ostatnich latach Boom! Studios dopisuje kolejne rozdziały tej historii, a w sto czternastym odcinku Nightslime sprawdzamy, czy warto się z nimi zapoznać. Najpierw była bezpośrednia kontynuacja filmu napisana przez znakomitego Erica Powella (autora "The Goon"), a także samego Carpentera; później kilka grzeczniejszych zeszytów Freda Van Lente; dalej cross-over z "Ucieczką z Nowego Jorku" (Jack Burton Kurta Russella kontra Snake Plissken Kurta Russella) i wreszcie "Old Man Jack", czyli pozycja inspirowana między innymi "Old Man Logan". Pokrótce opowiadamy o wszystkich tych tytułach i porównujemy z "Wielką draką w chińskiej dzielnicy" z 1986 roku, jednym z najdziwniejszych filmów w historii Hollywood. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! 

 Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek