Nightslime

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: illiam Malcolm (NIGHTRUN87) i Jarek Kowal (SzlamFest) rozmawiają o superbohaterach, mandze, horrorach i całym popkulturowym szlamie, jakie mogą pomieścić dwie głowy.
Data dodania: 2019-04-10 22:18:12
Data aktualizacji: 2020-09-20 03:40:08
Audycji w katalogu: 151
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
S03E39 [133]: DC FanDome
Czy Robert Pattinson sprawdzi się jako Batman? Czy The Rock jako Black Adam wymierzy Shazamowi potężny People's Elbow? Kim jest nowa ekipa Suicide Squad? O tym opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime. Właściwie każdy aktor po obsadzeniu w roli Mrocznego Rycerza spotyka się z gniewem fanów, ale Pattinson chociażby w "Lighthouse" udowodnił, że nie jest tylko błyszczącym od diamentów wampirem. Ale czy droga na uboczu DCEU wyjdzie mu na dobre, czy nie? Zupełnie nowe rozdanie wraz ze znanym ze "Strażników Galaktyki" (a innym z "Robali") Jamesem Gunnem dostanie także Legion Samobójców, więc na tę okazję pokrótce omawiamy wszystkie te dziwaczne postacie, od taniej wersji Kapitana Ameryki - Peacemakera przez T.D.K., który potrafi odczepiać swoje kończyny i używać ich jak maczug po Polkę Dot Mana tworzącego przedmioty z kropeczek zdobiących jego strój... Będzie też o Flashu, o Aquamanie czy o Wonder Woman i Zack Snyder's Justice League. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 17.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
S03E38 [132]: Trzydziestolecie Hardware
Kująca w oczy czerwień, postapokaliptyczne plenery i cyberpunkowe potwory - debiutancki film Richarda Stanley'a to wyjątkowe dzieło zainspirowane krótkim komiksem "Shok!" z uniwersum 2000AD (tego samego, gdzie prawo stanowi Sędzia Dredd), a 14 września stuknie mu trzydzieści lat. Historia Stanley'a jest równie ciekawa, co historia zawarta w filmie - zaczynał jako reżyser teledysków (dzięki czemu do "Hardware" udało mu się zaangażować między innymi Iggy'ego Popa, Lemmy'ego Kilmistera z Motörhead czy Carla McCoy'a z Fields of the Nephilim), a po imponującym debiucie nakręcił równie ambitny, choć znacznie bardziej stonowany "Diabelski pył" i wtedy zawisły nad nim czarne chmury... W 1996 roku powierzono mu nową ekranizację "Wyspy doktora Moreau", co okazało się do tego stopnia bolesnym doświadczeniem, że na wiele lat zniknął i powrócił dopiero w ubiegłym roku, filmem "Kolor z przestworzy" z Nicolasem Cagem. O losach Stanley'a, o jego ogromnej miłości do muzyki, o przerażającym M.A.R.K. 13 i sequelu, który nigdy nie powstał opowiadamy w sto trzydziestym drugim odcinku Nightslime. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
S03E37 [131]: Firefly
Space opera i western to doskonałe połączenie, o czym od dawna wiedzą chociażby fani i fanki anime oraz takich tytułów, jak "Cowboy Bebop" albo "Trigun". Połączenie to świetnie sprawdziło się także w dzisiaj już kultowym serialu "Firefly", którego wielbiciele osiemnaście lat po premierze nadal nie mogą się pogodzić z brakiem drugiego sezonu. W sto trzydziestym pierwszym odcinku Nightslime rozmawiamy także o Jossu Whedonie, który w tamtym okresie w CV mógł wpisać jedynie reżyserię "Buffy: Postrach wampirów" i "Anioła ciemności" oraz scenariusze do "Toy Story" czy "Obcy: Przebudzenie", a dzisiaj znany jest przede wszystkim z dwóch filmów o Avengers. Rozmawiamy o charyzmatycznym Nathanie Fillionie, o komiksowych kontynuacjach filmów oraz seriali i o tym, jak to możliwe, że powstaje aktorska wersja Atomówek, a drugiego sezonu "Firefly" wciąż nie ma na horyzoncie. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 22.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Dead Night Cinema: The Lost Boys (Live)
One thing about living in Santa Carla I never could stomach, all the damn vampires...
pobierz 6.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
S03E36 [130]: Lovecraft Country
Wielu próbowało zmierzyć się z twórczością Lovecrafta i przenieść ją na ekrany, ale nie udało się niemalże nikomu, więc również w serial nakręcony na podstawie powieści Matta Ruffa można było powątpiewać. Po pierwszym odcinku "Kraina Lovecrafta" zapowiada się jednak na zaskakująco solidną pozycję. W sto trzydziestym odcinku Nightslime opowiadamy o podobieństwach serialu HBO do stworzonego na bazie szeregu powieści Stephena Kina "Castle Rock", o Cthulhu i o shoggothach, o słonecznych latach 50. i pochmurnych czasach napędzanego Prawami Jima Crowa rasizmu, zastanawiając się jednocześnie, czy rasistowskie poglądy samego Lovecrafta mogą wpływać na to, jak odbieramy jego twórczość. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S03E35 [129]: Krzyk i śpiew, horror w musicalu
Musicali kręci się coraz mniej, chociaż sukces na przykład "La La Land" pokazuje, że wiele osób wciąż uwielbia ten rodzaj filmowej rozrywki. W sto dwudziestym dziewiątym odcinku podcastu Nightslime omawiamy natomiast bardzo wąski odłam musicali - wyłącznie te, w których odnaleźć można wątki grozy. Najważniejszym tytułem w tej dziedzinie jest i zawsze będzie "Rocky Horror Picture Show" z 1975 roku - perfekcyjne połączenie horroru i science-fiction klasy B z wczesnym glam rockiem i seksualnym wyzwoleniem oraz wybitnym debiutem Tima Curry'ego. Nie mogło jednak zabraknąć także takich pozycji, jak "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" Tima Burtona, "Poultrygeist: Noc kurczęcich trucheł" studia Troma, "Szczęścia rodziny Katakuri" niezłomnego Takashiego Miike czy brutalnego "Repo! The Genetic Opera". Przy okazji rozmawiamy także o Genie Kellym, Disney'u i dawnych czasach, kiedy w domach stały fortepiany i całe rodziny zbierały się wokół nich, by wspólnie, wyłącznie w celach rozrywkowych, śpiewać. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S03E34 [128]: Star Trek: Lower Decks
Uniwersum Star Trek rozrasta się w coraz bardziej zaskakujących kierunkach - w ostatnich latach mieliśmy już Discovery i powrót Jean-Luca Picarda, teraz przyszła pora na nową animację, pierwszą od prawie pięćdziesięciu lat, ale czy warto poświęcić czas na "Lower Decks"? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku Nightslime. Będzie również o roli (według pogłosek dobiegającej końca) Alexa Kurtzmana przy niemal wszystkich Star Trekach z XXI wieku, o podobieństwach do "Ricka i Morty'ego", o niepotrzebnym geekfeście, o zmarnowanej szansie na wyjście poza charakterystyczny dla serii antropocentryzm i o zmarnowanej szansie na przyciągnięcie młodszych odbiorców, a przy okazji zarysowujemy laurkę na cześć... Johna Wicka. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E33 [127]: Transformers: Wojna o Cybertron - trylogia
Nowe Transformersy od Netflixa to najwierniejsze nawiązanie do Generation 1 z lat 80. i znakomitego, choć kontrowersyjnego "The Transformers: The Movie", ale czy nostalgia wystarczy, żeby polubić "Transformers: Wojna o Cybertron - trylogia"? O tym rozmawiamy w sto dwudziestym siódmym odcinku Nightslime. Przy okazji rozmawiamy o tym, czy Optimus Prime i Megatron bez głosów Kłapouchego i Scooby'ego-Doo mają wystarczająco dużo charyzmy; czy autoboty faktycznie były aż tak dobre, a deceptikony złe do szpiku kości; co łączy Optimusa z Chrystusem; a także jak zmienia się perspektywa na ten serial, kiedy do Transformersów nie wracaliście od serii z połowy lat 80., a jak kiedy oglądaliście wszystkie dwadzieścia dwie serie po tej oryginalnej. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E32 [126]: Anime z lat 90.
Rozmawialiśmy już o anime z lat 80., teraz pora na kolejną dekadę, która przynajmniej przez pierwszą połowę była bezpośrednią kontynuacją wcześniejszych trendów między innymi w zakresie doboru tematów (wystarczy wspomnieć liczne kontynuacje i kopie "gundamów" i "macrossów"), aż wreszcie nastały przełomowe Neon Genesis Evangelion, Cowboy Bebop i Ghost in the Shell. W sto dwudziestym szóstym odcinku Nightslime wspominamy także o sytuacji w studiu Ghibli i jego rekordowo drogich produkcjach, o szaleństwie na punkcie Sailor Moon, Pokémon Dragon Ball Z, a nawet o przemianie Vegety w Janusza. Będą również pozycje skierowane wyłącznie do dorosłych odbiorców - Serial Experiments Lain czy Berserk, wyjątkowo piękne wizje studia Clamp i krótki opis cech charakterystycznych animacji z lat 90. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 21.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E31 [125]: Superman - Rok pierwszy
"Batman - Rok pierwszy" Franka Millera to jedna z najważniejszych historii z Mrocznym Rycerzem w roli głównej, więc po "Superman - Rok pierwszy" można by się spodziewać tego samego... Można by, gdyby nie to, że Miller od lat jest w kiepskiej formie, a przy tym tytule postanowił się nie wysilać i serwuje standard od zmagań z prześladowaniami w podstawówce przez pierwszą miłość po debiutanckie starcia z porywaczami czy złodziejaszkami. W sto dwudziestym piątym odcinku Nightslime rozmawiamy na ten temat, a przy okazji również o misternym kamuflażu Clarka Kenta, o Supermanie z lat 30. i tym w wydaniu Christophera Reeve'a, o G.I. Joe: Totalna selekcja czy anatomii według Johna Romity Jr.-a. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult i Krzysztof Sieja.
pobierz 21.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dead Night Cinema: Halloween 3: Sezon czarownic (Live)
"Halloween III: Sezon czarownic" albo "Pora czarownicy" (jak czyta Tomasz Knapik na kasetowym wydaniu), albo... "Zaduszki III" (jak można przeczytać w opisie załączonym do kasety) to jedna jedyna część serii, w której nie ma Michaela Myersa i z tego powodu często oceniana jest negatywnie. Podczas kolejnego spotkania w ramach Dead Night Cinema bierzemy jednak film Tommy'ego Lee Wallace'a w obronę i opowiadamy także o znakomitej ścieżce dźwiękowej, "Niebezpiecznym zbiegu" czy podobieństwach do codzienności 2020 roku.
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E30 [124]: Klątwa Ju-on: Początek
"Ju-on" to seria znacznie dłuższa i znacznie bardziej różnorodna niż publiczności na Zachodzie mogłoby się wydawać. W ostatnim filmie Kayako walczyła ze znaną z "The Ring" Sadako, w pierwszym Kayako nie było wcale, ale "Początek" - który niedawno trafił na Netflixa - to zupełnie nowe podejście. Nie tylko dlatego, że to pierwszy serial nakręcony pod tym szyldem, ale także ze względu na subtelną zmianę nastroju z klasycznego j-horroru na bardziej niepokojący i w wielu momentach wręcz obrzydliwy obraz. W sto dwudziestym czwartym odcinku Nightslime rozmawiamy o "Klątwa Ju-on: Początek", a także o onryo; "Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną" czy o zasadach, jakimi w horrorze powinno kierować się zło i o tym, dlaczego brak zasad w tym serialu działa na jego korzyść. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dead Night Cinema 16: Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (Live)
Druga "Teksańska masakra piłą mechaniczną" to film, w którym Tobe Hooper chciał pokazać inne oblicze wymyślonej przez siebie dwanaście lat wcześniej rodzinki kanibalów. To wciąż horror, ale o wyraźnym zabarwieniu czarną komedią, a w dodatku z rolą, jaką Bill Moseley (znany m.in. z "Domu 1000 trupów") określa jako najlepszą w swojej karierze i rolą, jaką Dennis Hopper (znany m.in. z "Easy Rider") określał jako jedną z najgorszych.
pobierz 13.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E29 [123]: Złoty wiek anime
W latach 80. japońska animacja zmieniła się na zawsze. To właśnie w tym okresie działalność zainicjowało studio Ghibli, do kin trafiały wysokobudżetowe produkcje pokroju "Akiry", na małym ekranie królował "Dragon Ball", a rozwój rynku kaset VHS pozwolił uciec od cenzury i urzeczywistniać każdą, nawet najdziwniejszą fantazją, od cyberpunka po hentai. W sto dwudziestym trzecim odcinku Nightslime opowiadamy o Złotym wieku anime, o pierwszym użyciu CGI, o wpływie "Star Wars" i o naszych faworytach. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.  
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Dead Night Cinema: Koszmar z ulicy Wiązów III - Wojownicy snów (Live)
Dead Night Cinema powróciło do klubu Drizzly Grizzly w Gdańsku i pokazów filmowych na żywo. Nie znaczy to bynajmniej, że zamykamy nasz kanał na YouTube z filmami z publicznej domeny, ale będziemy udostępniać również te wprowadzenia, które wypowiadamy ze sceny do naszej publiczności. Jako pierwszy Freddy Krueger i Wojownicy Snów, z którymi przyszło mu się zmierzyć w trzeciej części "Koszmaru z ulicy Wiązów". Wspominamy przy okazji o niezwykłej filmografii Johna Saxona, o znanym ze ścieżki dźwiękowej do "Twin Peaks" Angelo Badalamentim czy o innych pomysłach na scenariusz do drugiego sequela "Koszmaru".
pobierz 6.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E28 [122]: Dwudziestolecie Diablo II
O grach wideo rozmawiamy nieczęsto, ale tym razem okazja jest wyjątkowa, bo dwudziestolecie "Diablo II" - gry, której każdy z nas niegdyś poświęcił bardzo dużo czasu. W sto dwudziestym drugim odcinku Nightslime dzielimy się bardzo osobistymi (a nawet kompromitującymi) wspomnieniami z dziesiątek godzin, jakie odebrały nam wszystkie trzy części "Diablo"; opowiadamy o wyjątkowym roku 1997, kiedy poza pierwszym "Diablo", ukazały się również debiutanckie części "GTA" czy "Fallout", a także między innymi "Final Fantasy VII", "Tekken 3" albo "Quake II"; o "Lord of Destruction" - być może najlepszym dodatku do gry, jaki kiedykolwiek powstał, o "krowim levelu" i o tym, jak to dwie dekady temu wydawało się nam, że patrzymy na największe możliwe dokonanie w dziedzinie grafiki komputerowej. Sponsorem dzisiejszego odcinka jest: Restauracja Neighbours w Gdańsku.  Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 20.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E27 [121]: Friday the 13th part I & II
Musimy porozmawiać o "Piątku trzynastego". To już najwyższa pora, żeby naświetlić losy Jasona Voorheesa (i jego matki, Pameli), bo chociaż najbardziej zagorzali fani horroru doskonale wiedzą, w której części po raz pierwszy pojawia się hokejowa maska albo kiedy zostajemy zabrani na wycieczkę w kosmos, wiele innych osób nie do końca pamięta, co i kiedy się wydarzyło. Na początku porównujemy te części, w których doszło do zmiany na pozycji czarnego charakteru, wspominamy o "Krzyku", bo przecież pierwsza ofiara Ghostface'a ginie właśnie przez nieznajomość "kanonu"; wspominamy o tym, skąd się wzięło słynne "ki ki ki ma ma ma" (nie, to nie jest "ci ci ci ha ha ha"), o podobieństwach do "Psychozy" Hitchcocka i "Halloween" Carpentera, a także o pierwszej masce Jasona, czyli... worku po kartoflach. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Dead Night Cinema 14: Horror Express
Peter Cushing i Christopher Lee spotykali się na ekranie dwadzieścia cztery razy - po raz pierwszy w 1948 roku w ekranizacji "Hamleta" Laurence'a Oliviera, po raz ostatni w "Domu długich cieni" w 1983 roku (gdzie towarzyszył im jeszcze jeden tytan kina grozy - Vincent Price). Dzisiaj wiele osób pierwszego z nich kojarzy przede wszystkim z "Gwiezdnymi wojnami", drugiego z "Władcą Pierścieni", ale ich najlepszy okres to lata 50. i filmy studia Hammer, między innymi "Przekleństwo Frankensteina", "Horror Draculi", "Pies Baskerville'ów" czy "Mumia". "Horror Express" jest w tym kontekście tytułem nieco zapomnianym, ale wyjątkowym chociażby dlatego, że tym razem bohaterowie grani przez Cushinga i Lee nie są przeciwnikami. To jeden z tych filmów z publicznej domeny, które prezentujemy w Dead Night Cinema z największą przyjemnością.
pobierz 9.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E26 [120]: Trzydziestopięciolecie The Stuff
Pamiętacie dziwny plakat z napisem "The Stuff" wiszący w kinie w trzecim sezonie "Stranger Things"? To antykapitalistyczne dzieło filmu klasy B właśnie obchodzi trzydziestopięciolecie, a w kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy o tym, dlaczego powinniście ten familijny horror/czarną komedię obejrzeć. Będzie między innymi o znakomitym reżyserze ("A jednak żyje", "God told me to", "Ambulans") i scenarzyście (trzy części "Maniac Cop", "Telefon" Joela Schumachera) - Larrym Cohenie; a także o związkach "The Stuff" z "Koszmarem z ulicy Wiązów" czy o... "Żołnierzach kosmosu". Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult, Krzysztof Sieja i Wiedźma z lubelskiego lasu.
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Dead Night Cinema 13: The Killer Shrews
Ray Kellogg był w latach 50. cenionym w Hollywood specem od efektów specjalnych, który pracował przy takich hitach, jak "Mężczyźni wolą blondynki" z Marilyn Monroe, "Kochaj mnie czule" z Elvisem Presleyem czy "Śniegi Kilimandżaro". Pod koniec dekady postanowił jednak przejąć władze na planie i zadebiutować jako reżyser nie w jednym, a od razu w dwóch kręconych w tym samym czasie filmach - "Gigantycznej jaszczurce" oraz dzisiaj kultowych "Zabójczych ryjówkach", tak złym, że aż dobrym klasyku, który prezentujemy w kolejnym odcinku Dead Night Cinema.
pobierz 9.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek