Nightslime

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: illiam Malcolm (NIGHTRUN87) i Jarek Kowal (SzlamFest) rozmawiają o superbohaterach, mandze, horrorach i całym popkulturowym szlamie, jakie mogą pomieścić dwie głowy.
Data dodania: 2019-04-10 22:18:12
Data aktualizacji: 2020-04-03 06:45:06
Audycji w katalogu: 109
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
S03E13 [107]: Trzydziestolecie Wojowniczych Żółwi Ninja na dużym ekranie
30 marca 1990 roku minęły trzy dekady od premiery pierwszych kinowych Wojowniczych Żółwi Ninja. Jak zieloni fanatycy pizzy z nowojorskich kanałów zestarzeli się? O tym opowiadamy w 107. odcinku Nightslime. Będzie o problemach z dystrybucją filmu, który ostatecznie wzięło pod skrzydła wówczas raczkujące New Line Cinema; będzie o wyrzuceniu reżysera Steve'a Barrona z planu, bo jego wersja Żółwi szła w zbyt ponurym kierunku; będzie o Video Nasties; będą też porównania do kultowej animacji z 1987 roku czy do filmu z 2014 roku wyprodukowanego przez Michaela Bay'a, a nawet do... Daredevila.
pobierz 39.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Dead Night Cinema 2: Carnival of Souls
W drugim odcinku wirtualnego Dead Night Cinema sięgamy po "Karnawał dusz" - film, który stanowił bezpośrednią inspirację dla George'a A. Romero przy tworzeniu "Nocy żywych trupów", a także jeden z pierwszych psychologicznych horrorów. Nie ma tutaj krwi, nie ma jump scare'ów, jest w zamian wyjątkowa, niepokojąca atmosfera i tyle wystraszyło, by ówczesna (rok 1962) publiczność doznała szoku, a reżyser Herk Harvey już nigdy nie dostał angażu przy filmie pełnometrażowym.
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
S03E12 [106]: W lesie dziś nie zaśnie nikt
"W lesie dziś nie zaśnie nikt" zamiast do kin, trafiło na Netflixa i chyba na dobre mu to wyszło, bo wygląda na to, że cała Polska ogląda teraz pierwszy polski slasher. Przy okazji pojawia się jednak wiele zarzutów, z którymi w 106. odcinku naszego podcastu postanowiliśmy się rozprawić. Będzie między innymi o tym, że: • Każdy slasher to horror, ale nie każdy horror to slasher; • sięganie po gatunkowe schematy nie jest niczym złym; • tak, "Krzyk" sięgał po klisze i przerabiał je w oryginalny sposób, ale to film z 1996 roku, a slashery z XXI wieku są znacznie bardziej odtwórcze; • każdy rodzaj kina gatunkowego bezwstydnie czerpie ze schematów; • we "W lesie dziś nie zaśnie nikt" są również elementy oryginalne.
pobierz 48.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
S03E11 [105]: Co oglądać podczas kwarantanny?
Wirus nas nie powstrzyma! Nie możemy nagrywać razem w studiu, ale nagrywamy razem za pośrednictwem internetu i w pierwszym odcinku rejestrowanym pod przymusem społecznego dystansowania poruszamy adekwatny temat - co oglądać podczas kwarantanny? Większość osób ma oczywiście Netflixa, zna CDA, a są (podobno) nawet takie, które wciąż korzystają z telewizji, ale to tak samo, jak otworzyć Google i nie wiedzieć, jakie wpisać hasło. W 105. odcinku Nightslime polecamy kilka niszowych stron, tytułów i autorów, a nawet... darmowy wrestling federacji AEW i MLW. Mało tego, założyliśmy kanał Dead Night Cinema, gdzie sami będziemy umieszczać filmy z publicznej domeny opatrzone naszymi wstępami. Zostańcie w domach i oglądajcie!
pobierz 33.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Dead Night Cinema 1: Night of the Living Dead
Sytuacja zmusiła nas do przerwania pokazów Dead Night Cinema na żywo, w klubie Drizzly Grizzly w Gdańsku, ale nie poddajemy się - postanowiliśmy przenieść cykl do internetu. Właśnie utworzyliśmy kanał na YouTube, gdzie będziemy udostępniać filmy znajdujące w domenie publicznej i do każdego dogramy wstęp na wzór tych, jakie do niedawna wypowiadaliśmy ze sceny. W pierwszym odcinku przedstawiamy "Noc żywych trupów" George'a A. Romero z 1968 roku, jeden z najbardziej dochodowych niezależnych filmów w historii kina, który możecie oglądać legalnie i za darmo dlatego, bo... Romero zapomniał zastrzec prawa autorskie. To właśnie tutaj utrwalił się archetyp zombie znany we współczesnej popkulturze i niezależnie, czy sięgniecie po szalone "Dead Snow", naszpikowane akcją "Resident Evil" czy kameralne "Rammbock", wszystkie inspiracje prowadzą właśnie do "Nocy żywych trupów".
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
S03E10 [104]: Color Out Of Space
Prozy H.P. Lovecrafta raczej się nie ekranizuje, ale w końcu znalazł się ktoś, kto podjął to wyzwanie, a w dodatku w roli głównej obsadził rozkwitającego po raz kolejny Nicolasa Cage'a. Czy "Color Out of Space" sprawdziło się? Czy to zaledwie nieudolna próba powtórzenia sukcesu "Mandy"? Dlaczego Lovecrafta tak trudno przenieść z książek na ekrany? O tym rozmawiamy w 104. odcinku Nightslime.
pobierz 31.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
S03E09 [103]: Star Trek Picard
Jak powszechnie wiadomo, Patrick Stewart nie starzeje się. Zestarzała się natomiast jedna z jego najpopularniejszych postaci - Jean-Luc Picard i po latach powróciła w bardziej dojrzałym, ponurym i przyziemnym wydaniu... ale czy lepszym albo przynajmniej równie udanym? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku Nightslime.
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S03E08 [102]: Slasher Horror Holidays
Nie ma takiej okazji, którą twórcy kina grozy przegapiliby. Nie ważne, czy będą to idealnie pasujące do slashera Piątek Trzynastego albo Halloween, czy pozornie tak niewinne święta, jak Walentynki, Prima Aprilis albo Boże Narodzenie - zawsze znajdzie się pretekst, by nastraszyć publiczność psychopatycznymi mordercami, a w kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy o kilku takich okazjach.
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E07 [101]: Mówili na niego Karol
Karol nie żyje... ale kim właściwie był? Wieloma postaciami i nikim zarazem, a przede wszystkim zbiorowym bohaterem trzeciego tytułu w dorobku Wydawnictwa 23 - "Mówili na niego Karol". W 101. odcinku naszego podcastu opowiadamy o tym krótkim, nietuzinkowym i pięknie narysowanym komiksie, a przy próbujemy zdemaskować Karola, wysuwając domysły sięgające od MacGuffina po cenzopapę.
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E06 [100]: Marvel vs DC
100 odcinków minęło! Na jubileuszowe spotkanie wybraliśmy temat absolutny, nie do rozstrzygnięcia, temat, o którym można rozmawiać godzinami - Marvel czy DC? Zarówno w komiksie, jak i w filmie, serialu i produkcjach animowanych. Spoiler: Nie ma na to pytanie jednej prostej odpowiedzi.
pobierz 46.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E05 [99]: Co dalej ze Star Wars?
Kolejna trylogia i serial "The Mandalorian" dobiegły końca w grudniu 2019 roku i co dalej? Czy "Gwiezdne wojny" to wciąż silna marka, czy etykieta zawieszona na paluchu bezskutecznie reanimowanego trupa? W kolejnym odcinku Nightslime rozmawiamy o najnowszych wcieleniach sagi o Skywalkerach i historiach z jej otoczenia, o tym, co się nie udało, ale także o dobrych rozwiązaniach i przede wszystkim o tym, dokąd "Star Wars" zmierza i gdzie sami chcielibyśmy je ujrzeć.
pobierz 34.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E04 [98]: Trigun - Deep Space Planet Future Gun Action!
Vash the Stampede to postać, którą każdy czytelnik mang i każdy widz anime z przełomu XX i XXI wieku musi znać. "Trigun" może nie wyznaczał trendów, ale był jedną z najpopularniejszych i najbardziej zaskakujących historii swoich czasów, a teraz wersję papierową wreszcie można przeczytać w Polsce. Trzy tomy "Trigun" ukazały się u nas w jednym, potężnym tomisku wydanym przez Studio JG, co może nie jest praktyczne, kiedy próbujecie czytać w podróży, ale znakomicie prezentuje się na regale. W kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy o tej gigantycznej, zajmującej siedemset stron knidze, o tym, czy w 2020 roku może zainteresować nowych odbiorców mangi, o podobieństwach i różnicach w porównaniu z wersją animowaną, a także o tym, dlaczego tak stare tytuły rzadko będą trafiały na polski rynek.
pobierz 29.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S03E03 [97]: Dead Night Cinema - Twardzi jak skała
Kto w latach 80. i 90. był twardy jak skała? Wiadomo - Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Jean-Claude Van Damme oraz Chuck Norris i to właśnie oni będą bohaterami kolejnego odcinka Nightslime. To nie jest zaledwie nagły przypływ nostalgii, wybraliśmy taki temat, ponieważ pod hasłem "Twardzi jak skała" zorganizujemy w lutym w gdańskim Drizzly Grizzly cztery pokazy filmowe, gdzie pot, krew i testosteron stworzą wybuchową mieszankę. Z drugiej strony postaramy się udowodnić, że "Samotny wilk McQuade", "Commando", "Cobra" i "Podwójne uderzenie" to więcej niż prosta rozrywka dla mas.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E02 [96]: Green Lantern - Najczarniejsza noc
We wstępie do wydanego niedawno przez Egmont "Green Lantern - Najczarniejsza noc" pojawia się nawiązanie do filmu z 2011 roku z Ryanem Reynoldsem i to najsłabszy punkt tego albumu. Sama "Najczarniejsza noc" jest z kolei jedną z najciekawszych historii z Latarniami (nie tylko zielonymi) w rolach głównych, a przy okazji to wyjątkowo oryginalny komiks z żywymi trupami (kto nie chciałby zobaczyć Batmana, Aquamana czy Marsjańskiego Łowcę jako zombie?!). W kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy, dlaczego powinniście ten komiks mieć na regałach.
pobierz 27.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S03E01 [95]: Nasze ulubione filmy z 2019
W pierwszym odcinku trzeciego sezonu Nightslime robimy to, co po zakończeniu roku wypada zrobić - podsumowujemy. Będzie trochę o kinowych przebojach (Joker, Pewnego razu... w Hollywood, To my), będzie też o niskobudżetowych, dziwacznych filmach klasy B (The Banana Splits Movie, Killer Sofa, Jesus Shows You the Way to the Highway).
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S02E58 [94]: Mity Cthulhu
Jarek czytał "Mity Cthulhu", ale nigdy nie czytał H.P. Lovecrafta, William prozę Lovecrafta zna doskonale, ale nie czytał komiksu wydanego niedawno przez Non Stop Comics. Razem próbujemy ustalić, na ile Alberto Breccia wiarygodnie oddał w swoich niepokojących grafikach nastrój materiału źródłowego, a przy okazji wspominamy o "Martwym źle", Conanie Barbarzyńcy i Stephenie Kingu.
pobierz 29.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S02E57 [93]: Czterdziestopięciolecie Black Christmas
20 grudnia 1974 roku - czterdzieści pięć lat temu - na ekrany kin trafił film przez wielu uznawany za pierwszy slasher w historii - "Czarne święta". W dziewięćdziesiątym trzecim odcinku Nightslime opowiadamy o inspiracjach giallo reżysera Boba Clarka, o wpływie, jakie wywarł na Johna Carpentera i jego "Halloween", a nawet o nieszczęsnym tegorocznym remake'u.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S02E56 [92]: Wiedźmin - ten prawdziwy
Wiedźmin dogonił Chopina i Curie-Skłodowską, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z polskim rodowodem, a wkrótce w jego portfolio znajdzie się kolejny wyczyn - wysokobudżetowy serial Netflixa z Supermanem w roli tytułowej. Nie zawsze jednak Geralt z Rivii miał tyle szczęścia, a w kolejnym odcinku Nightslime wracamy do najczarniejszego okresu w jego historii, czyli do koszmarnego filmu z 2001 roku.
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S02E55 [91]: Czterdziestolecie Star Trek The Motion Picture
6 grudnia minęło czterdzieści lat od premiery "Star Trek: The Motion Picture" - pierwszego kinowego filmu, którego akcja rozgrywa się w świecie Star Trek, a zarazem kontynuacji oryginalnej serii z Williamem Shatnerem i Leonardem Nimoy'em w rolach głównych. Jak po latach wypada ten klasyk w kontekście nie tylko o dwa lata młodszych "Gwiezdnych wojen", ale także całego współczesnego dorobku kina science-fiction? O tym opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime.
pobierz 35.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S02E54 [90]: Polskie "Siedem", czyli Zbigniew Zgroza na tropie
Debiutował w superbohaterskim "Lisie" wydawnictwa Sol Invictus, później wrócił z własną historią - Zbigniew Zgroza to bezpardonowy detektyw z sarmackim wąsem, który musi rozwikłać mroczną zagadkę rodem z odcinka "Z archiwum X", a w kolejnym odcinku Nightslime sprawdzamy, czy warto się w tę przygodę zabrać razem z nim.
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek