Nightslime

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: illiam Malcolm (NIGHTRUN87) i Jarek Kowal (SzlamFest) rozmawiają o superbohaterach, mandze, horrorach i całym popkulturowym szlamie, jakie mogą pomieścić dwie głowy.
Data dodania: 2019-04-10 22:18:12
Data aktualizacji: 2021-02-21 20:15:04
Audycji w katalogu: 161
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 4 miesiące temu
S03E46 [140]: Setna rocznica Der Golem
Setna rocznica premiery filmu "Golem" Paula Wegenera (pochodzącego z Arnoldsdorf, dzisiejszego Jarnołtówka w województwie kujawsko-pomorskim) to nie tylko jubileusz wyjątkowego dzieła niemieckiego ekspresjonizmu, to także setne urodziny horroru w ogóle, bo to jeden z pierwszych obrazów w historii kina, które można pod tę kategorię podciągnąć. W sto czterdziestym odcinku Nightslime rozmawiamy także o innych wybitnych dziełach tego nurtu - "Gabinecie doktora Caligari" czy "Nosferatu - symfonia grozy"; o odpowiedzialnym za zdjęcia Karlu Freundzie, który dekadę później był już w Hollywood i pracował przy "Draculi" z Belą Lugosi czy "Mumii" z Borisem Karloffem; a także o tym, którą właściwie wersję "Golema" warto obejrzeć. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S03E45 [139]: Space Nazis Must DIE!
Trudno o bardziej wyrazisty symbol zła od Adolfa Hitlera i nazistów, co w realiach filmowych potrafi przyjąć upiorną i odrażającą formę (na przykład w "Salo, 120 dni sodomy" Piera Paolo Pasoliniego), ale także karykaturalną i prześmiewczą (na przykład w fińskim "Iron Sky"). O tym dziwacznym popkulturowym zjawisku i o tym dlaczego nie należy go demonizować opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime. Wspominamy o Elzie, wilczycy SS, która zapoczątkowała nurt nazisploitation i zainspirowanych nią włoskich filmach il sadiconazista; będzie o nieistniejącym filmie Roba Zombiego - "Werewolf Women of the SS", który doczekał się jedynie zwiastuna w ramach projektu Grindhouse Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino, a który stał się inspiracją dla Timo Vuorensoli i jego kosmicznych nazistów. Nie zabraknie także komiksów, Kapitanów Ameryki i Marvela (dzisiejszy Shazam) na wojnie z III Rzeszą czy Supermana jako jej członka w alternatywnej rzeczywistości, a nawet pojawią się Zwariowane Melodie i Disney. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Jan Wiśniewski. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.        
pobierz 24.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S03E44 [138]: Chainsaw Man. Manga jak horror klasy B (Alex Siemiradzka/Waneko)
W połowie człowiek, w połowie piła mechaniczna, a w dodatku łowca demonów i amant o niezbyt wyszukanym słownictwie - nie, to nie o Ashu Williamsie z "Martwego zła", to o Denjim, znanym także jako Chainsaw Man, bohaterze nowej serii Waneko, która powinna przypaść do gustu nie tylko stałym odbiorcom mangi, ale również sympatykom horroru klasy B, gore i czarnego humoru. W sto trzydziestym ósmym odcinku Nightslime gościmy Alex Siemiradzką z wydawnictwa Waneko, która opowiada nie tylko o Człowieku-Pile Mechanicznej, ale również o kulisach rodzimego rynku mangi, o tym kto i co czyta w Polsce najwięcej; o aktualnych schematach panujących w tytułach shounen; o magazynie Heavy Metal, o niskobudżetowym kinie grozy i o tym, jakie mangi na Halloween warto przeczytać. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 29.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S03E43 [137]: Dlaczego jeszcze nie żyjemy w czasach post apokalipsy?
Gdybyśmy żyli w realiach z filmów "2019: After the Fall of New York", "2020 Texas Gladiators" albo "Warriors of the Wasteland", to już nosilibyśmy skórzane ubrania nabijane ćwiekami i przy pomocy uzbrojonych motocyklów oraz laserowych pistoletów, walczylibyśmy na śmierć i życie o wodę, pożywienie czy paliwo. Postapokalipsa wciąż jednak nie nadeszła, ale w kolejnych odcinku Nightslime opowiadamy o tym, jak mogłaby wyglądać. Temat jest na tyle rozległy, że sięgamy aż do lat 50., do filmów pokroju "Dzień końca świata", i przemierzamy kolejne dekady wraz z "Ostatnim człowiekiem na Ziemi", "Planetą małp", "Zielona pożywką" czy przełomowym "Mad Maxem", który dał początek modzie na włoską postapokalipsę klasy B z lat 80. Będzie także o wątku polskim - Seksmisji i filmach Piotra Szulkina czy o najbardziej współczesnych ujęciach tematu w filmach pokroju "Turbo Kid" albo "Droga". Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dead Night Cinema: US Catman - Lethal Track (Live)
Godfrey Ho to reżyser, który nakręcił dziesiątki filmów i prawie wszystkie mają w tytule słowo "ninja". "Amerykański kocur" to wyjątek, ale też wyjątkowy film, przedziwna produkcja łącząca zdjęcia z niskobudżetowej produkcji z Azji z dokręconymi zdjęciami z amerykańską obsadą, a w dodatku jest to historia superbohatera podrapanego przez radioaktywnego kota, który walczy z księdzem i byłym agentem KGB w jednym. Brzmi absurdalnie i jest absurdalne, a więcej dowiecie się z kolejnego odcinka Nightslime.
pobierz 4.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dead Night Cinema: Flash Gordon (Live)
Filmowy Flash Gordon wielu znany jest wyłącznie ze ścieżki dźwiękowej autorstwa Queen, a te osoby, które widziały ekranizację z 1980 roku pamiętają przede wszystkim kicz i absurd pasujący do kategorii "tak złe, że aż dobre". Gordon nie zawsze był jednak tak postrzegany, komiksowy pierwowzór miał znacznie poważniejszy charakter, a chętnymi do reżyserii hollywoodzkiego przeboju byli między innymi Federico Fellini czy Sergio Leone. Odstraszyła ich wizja producenta Dino De Laurentiisa i ostatecznie dostaliśmy może nie aż tak ambitny obraz, ale za to wyjątkowo rozrywkowy. O jego trudnych losach i przed produkcją, i już w jej trakcie, o staraniach Arnolda Schwarzeneggera, by wcielić się w rolę tytułową czy o sfrustrowanym George'u Lucasie, który nie mógł zdobyć praw do nakręcenia "Flasha Gordona", więc nakręcił własną space operę - "Star Wars" opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime.
pobierz 5.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S03E42 [136]: Batman - Last Knight on Earth
Scott Snyder i Greg Capullo to jeden z najciekawszych duetów, w ręce których oddano losy Batmana, a "Trybunał sów", "Śmierć rodziny" i wiele innych historii ich autorstwa stworzonych w ramach The New 52 pozwoliło ożywić skostniały świat miasta Gotham. Postapokaliptyczny "Ostatni rycerz na Ziemi" jest natomiast godnym zwieńczeniem ich wspólnej pracy nad tą postacią. W kolejnym odcinku Nightslime opowiadamy o podobieństwach "Ostatniego rycerza na Ziemi" do wydanej także w Polsce (dzięki TM-Semic w 1997 roku) "Legendy Mrocznego Rycerza - Maska", ale także do "Staruszka Logana", "Head Lopper" Andrew MacLeana czy nawet... Power Rangers; o nieco zbyt dużym nacisku na fanserwis i o tym, czy Keith Richards ma szansę zostać ostatnim rycerzem naszej planety. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dead Night Cinema: The Rocky Horror Picture Show (Live)
Podobno człowieka można poznać po tym, skąd zna Tima Curry'ego - dla jednych będzie to portier z "Kevina samego w Nowym Jorku", dla innych pierwszy filmowy Pennywise, ale kariera tego charyzmatycznego aktora zaczęła się od prawdopodobnie najważniejszego horror-musicalu w historii kina - "Rocky Horror Picture Show". O znaczeniu tego filmu, jego wpływie na popkulturę, fanach oraz fankach, którzy wracają do niego od lat i od pokoleń, a nawet o tym, że musical z lektorem może przypominać koncert Synów opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime.
pobierz 5.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S03E41 [135]: Posiadłość
"Posiadłość" tria Tim Daniel, Michael Moreci i Joshua Hixson to horror wybitny, zdecydowanie jeden z najciekawszych na polskim rynku komiksowym i chociaż nie jest szczególnie oryginalny (podobieństwa do "Nawiedzonego domu na wzgórzu" są aż nazbyt wyraźne), każdy schemat i każdą kliszę odmienia na własny, wyjątkowy sposób. Vault Comics to wydawnictwo liczące zaledwie cztery lata, ale nawiązuje do tradycji znacznie bardziej wiekowych, pulpowej literatury, fantastyczno-naukowych magazynów pokroju Amazing Stories czy Weird Tales, a także ich komiksowych odpowiedników, chociażby House of Secrets DC Comics, gdzie debiutował między innymi Potwór z Bagien. Tytuły z katalogu Vault stały się z kolei bazą dla polskiego wydawnictwa - Lost in Time, które zadebiutowało świetnym "Dzikim lądem", a niedawno dorzuciło tajemniczą, ponurą "Posiadłość". Dla zwolenników historii z pogranicza science-fiction i horroru w nieco archaicznym wydaniu, to pozycja bezdyskusyjnie obowiązkowa. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S03E40 [134]: Cyberpunk 2077: Trauma Team
Przez lata gra fabularna stworzona przez Mike'a Pondsmitha miała oddane, ale bardzo niszowe grono fanów, aż do momentu, kiedy sięgnęli po nią twórcy ze studia CD Projekt Red i postanowili przemienić ją w grę wideo. Ekspansja świata Cyberpunk na tym jednak nie poprzestanie - w planach jest anime "Cyberpunk: Edgerunners", a do sprzedaży trafił już komiks "Cyberpunk 2077: Trauma Team" sygnowany przez wydawnictwo Dark Horse. W sto trzydziestym czwartym odcinku Nightslime opowiadamy pokrótce o historii marki Cyberpunk, ale także o cyberpunku jako gatunku zainicjowanym przez Williama Gibsona; o jego amerykańskich i japońskich odłamach; o znanym z "Szóstego rewolweru" albo "Hrabstwa Harrow" Cullenie Bunnie, który odpowiada za scenariusz komiksu, a także o samej grze "Cyberpunk 2077", która ukaże się 19 listopada. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 18.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S03E39 [133]: DC FanDome
Czy Robert Pattinson sprawdzi się jako Batman? Czy The Rock jako Black Adam wymierzy Shazamowi potężny People's Elbow? Kim jest nowa ekipa Suicide Squad? O tym opowiadamy w kolejnym odcinku Nightslime. Właściwie każdy aktor po obsadzeniu w roli Mrocznego Rycerza spotyka się z gniewem fanów, ale Pattinson chociażby w "Lighthouse" udowodnił, że nie jest tylko błyszczącym od diamentów wampirem. Ale czy droga na uboczu DCEU wyjdzie mu na dobre, czy nie? Zupełnie nowe rozdanie wraz ze znanym ze "Strażników Galaktyki" (a innym z "Robali") Jamesem Gunnem dostanie także Legion Samobójców, więc na tę okazję pokrótce omawiamy wszystkie te dziwaczne postacie, od taniej wersji Kapitana Ameryki - Peacemakera przez T.D.K., który potrafi odczepiać swoje kończyny i używać ich jak maczug po Polkę Dot Mana tworzącego przedmioty z kropeczek zdobiących jego strój... Będzie też o Flashu, o Aquamanie czy o Wonder Woman i Zack Snyder's Justice League. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 17.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
S03E38 [132]: Trzydziestolecie Hardware
Kująca w oczy czerwień, postapokaliptyczne plenery i cyberpunkowe potwory - debiutancki film Richarda Stanley'a to wyjątkowe dzieło zainspirowane krótkim komiksem "Shok!" z uniwersum 2000AD (tego samego, gdzie prawo stanowi Sędzia Dredd), a 14 września stuknie mu trzydzieści lat. Historia Stanley'a jest równie ciekawa, co historia zawarta w filmie - zaczynał jako reżyser teledysków (dzięki czemu do "Hardware" udało mu się zaangażować między innymi Iggy'ego Popa, Lemmy'ego Kilmistera z Motörhead czy Carla McCoy'a z Fields of the Nephilim), a po imponującym debiucie nakręcił równie ambitny, choć znacznie bardziej stonowany "Diabelski pył" i wtedy zawisły nad nim czarne chmury... W 1996 roku powierzono mu nową ekranizację "Wyspy doktora Moreau", co okazało się do tego stopnia bolesnym doświadczeniem, że na wiele lat zniknął i powrócił dopiero w ubiegłym roku, filmem "Kolor z przestworzy" z Nicolasem Cagem. O losach Stanley'a, o jego ogromnej miłości do muzyki, o przerażającym M.A.R.K. 13 i sequelu, który nigdy nie powstał opowiadamy w sto trzydziestym drugim odcinku Nightslime. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
S03E37 [131]: Firefly
Space opera i western to doskonałe połączenie, o czym od dawna wiedzą chociażby fani i fanki anime oraz takich tytułów, jak "Cowboy Bebop" albo "Trigun". Połączenie to świetnie sprawdziło się także w dzisiaj już kultowym serialu "Firefly", którego wielbiciele osiemnaście lat po premierze nadal nie mogą się pogodzić z brakiem drugiego sezonu. W sto trzydziestym pierwszym odcinku Nightslime rozmawiamy także o Jossu Whedonie, który w tamtym okresie w CV mógł wpisać jedynie reżyserię "Buffy: Postrach wampirów" i "Anioła ciemności" oraz scenariusze do "Toy Story" czy "Obcy: Przebudzenie", a dzisiaj znany jest przede wszystkim z dwóch filmów o Avengers. Rozmawiamy o charyzmatycznym Nathanie Fillionie, o komiksowych kontynuacjach filmów oraz seriali i o tym, jak to możliwe, że powstaje aktorska wersja Atomówek, a drugiego sezonu "Firefly" wciąż nie ma na horyzoncie. Temat dzisiejszego odcinka wybrał Krzysztof Sieja. Dziękujemy! Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 22.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Dead Night Cinema: The Lost Boys (Live)
One thing about living in Santa Carla I never could stomach, all the damn vampires...
pobierz 6.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
S03E36 [130]: Lovecraft Country
Wielu próbowało zmierzyć się z twórczością Lovecrafta i przenieść ją na ekrany, ale nie udało się niemalże nikomu, więc również w serial nakręcony na podstawie powieści Matta Ruffa można było powątpiewać. Po pierwszym odcinku "Kraina Lovecrafta" zapowiada się jednak na zaskakująco solidną pozycję. W sto trzydziestym odcinku Nightslime opowiadamy o podobieństwach serialu HBO do stworzonego na bazie szeregu powieści Stephena Kina "Castle Rock", o Cthulhu i o shoggothach, o słonecznych latach 50. i pochmurnych czasach napędzanego Prawami Jima Crowa rasizmu, zastanawiając się jednocześnie, czy rasistowskie poglądy samego Lovecrafta mogą wpływać na to, jak odbieramy jego twórczość. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
S03E35 [129]: Krzyk i śpiew, horror w musicalu
Musicali kręci się coraz mniej, chociaż sukces na przykład "La La Land" pokazuje, że wiele osób wciąż uwielbia ten rodzaj filmowej rozrywki. W sto dwudziestym dziewiątym odcinku podcastu Nightslime omawiamy natomiast bardzo wąski odłam musicali - wyłącznie te, w których odnaleźć można wątki grozy. Najważniejszym tytułem w tej dziedzinie jest i zawsze będzie "Rocky Horror Picture Show" z 1975 roku - perfekcyjne połączenie horroru i science-fiction klasy B z wczesnym glam rockiem i seksualnym wyzwoleniem oraz wybitnym debiutem Tima Curry'ego. Nie mogło jednak zabraknąć także takich pozycji, jak "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" Tima Burtona, "Poultrygeist: Noc kurczęcich trucheł" studia Troma, "Szczęścia rodziny Katakuri" niezłomnego Takashiego Miike czy brutalnego "Repo! The Genetic Opera". Przy okazji rozmawiamy także o Genie Kellym, Disney'u i dawnych czasach, kiedy w domach stały fortepiany i całe rodziny zbierały się wokół nich, by wspólnie, wyłącznie w celach rozrywkowych, śpiewać. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
S03E34 [128]: Star Trek: Lower Decks
Uniwersum Star Trek rozrasta się w coraz bardziej zaskakujących kierunkach - w ostatnich latach mieliśmy już Discovery i powrót Jean-Luca Picarda, teraz przyszła pora na nową animację, pierwszą od prawie pięćdziesięciu lat, ale czy warto poświęcić czas na "Lower Decks"? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku Nightslime. Będzie również o roli (według pogłosek dobiegającej końca) Alexa Kurtzmana przy niemal wszystkich Star Trekach z XXI wieku, o podobieństwach do "Ricka i Morty'ego", o niepotrzebnym geekfeście, o zmarnowanej szansie na wyjście poza charakterystyczny dla serii antropocentryzm i o zmarnowanej szansie na przyciągnięcie młodszych odbiorców, a przy okazji zarysowujemy laurkę na cześć... Johna Wicka. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
S03E33 [127]: Transformers: Wojna o Cybertron - trylogia
Nowe Transformersy od Netflixa to najwierniejsze nawiązanie do Generation 1 z lat 80. i znakomitego, choć kontrowersyjnego "The Transformers: The Movie", ale czy nostalgia wystarczy, żeby polubić "Transformers: Wojna o Cybertron - trylogia"? O tym rozmawiamy w sto dwudziestym siódmym odcinku Nightslime. Przy okazji rozmawiamy o tym, czy Optimus Prime i Megatron bez głosów Kłapouchego i Scooby'ego-Doo mają wystarczająco dużo charyzmy; czy autoboty faktycznie były aż tak dobre, a deceptikony złe do szpiku kości; co łączy Optimusa z Chrystusem; a także jak zmienia się perspektywa na ten serial, kiedy do Transformersów nie wracaliście od serii z połowy lat 80., a jak kiedy oglądaliście wszystkie dwadzieścia dwie serie po tej oryginalnej. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski i Krzysztof Sieja.
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
S03E32 [126]: Anime z lat 90.
Rozmawialiśmy już o anime z lat 80., teraz pora na kolejną dekadę, która przynajmniej przez pierwszą połowę była bezpośrednią kontynuacją wcześniejszych trendów między innymi w zakresie doboru tematów (wystarczy wspomnieć liczne kontynuacje i kopie "gundamów" i "macrossów"), aż wreszcie nastały przełomowe Neon Genesis Evangelion, Cowboy Bebop i Ghost in the Shell. W sto dwudziestym szóstym odcinku Nightslime wspominamy także o sytuacji w studiu Ghibli i jego rekordowo drogich produkcjach, o szaleństwie na punkcie Sailor Moon, Pokémon Dragon Ball Z, a nawet o przemianie Vegety w Janusza. Będą również pozycje skierowane wyłącznie do dorosłych odbiorców - Serial Experiments Lain czy Berserk, wyjątkowo piękne wizje studia Clamp i krótki opis cech charakterystycznych animacji z lat 90. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Sieja
pobierz 21.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
S03E31 [125]: Superman - Rok pierwszy
"Batman - Rok pierwszy" Franka Millera to jedna z najważniejszych historii z Mrocznym Rycerzem w roli głównej, więc po "Superman - Rok pierwszy" można by się spodziewać tego samego... Można by, gdyby nie to, że Miller od lat jest w kiepskiej formie, a przy tym tytule postanowił się nie wysilać i serwuje standard od zmagań z prześladowaniami w podstawówce przez pierwszą miłość po debiutanckie starcia z porywaczami czy złodziejaszkami. W sto dwudziestym piątym odcinku Nightslime rozmawiamy na ten temat, a przy okazji również o misternym kamuflażu Clarka Kenta, o Supermanie z lat 30. i tym w wydaniu Christophera Reeve'a, o G.I. Joe: Totalna selekcja czy anatomii według Johna Romity Jr.-a. Patronami dzisiejszego odcinka są: Jan Wiśniewski, Paweł Jaksik, Jakub Kraszewski, Krzysztof Krywult i Krzysztof Sieja.
pobierz 21.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek