Rafał Hetman o książkach

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Książki, głównie literatura faktu, przede wszystkim reportaże.
Data dodania: 2019-06-07 18:31:00
Data aktualizacji: 2019-08-18 07:50:02
Audycji w katalogu: 27
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany ponad miesiąc temu
#27: "Posełki" Olgi Wiechnik. To może być dobra książka na wakacje
Dziś o "Posełkach". Książka Olgi Wiechnik jest więc nie tylko bardzo dobrze napisanym reportażem historycznym, w którym poznajemy życie ośmiu pierwszych posłanek zasiadających w składzie Sejmu Ustawodawczego, to także, a może przede wszystkim, książka o niesłabnącej sile stereotypów na temat kobiet i o mizoginii w szeregach (pardon) elit narodu. Książka o tym, co kiedyś, a także o tym, co dziś. 
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#26 Jak zrobić internetową zbiórkę na festiwal książkowy? Rozmowa z Alicją Sawicką
Z Alicją Sawicką zajmującą się organizowaniem wydarzeń kulturalnych rozmawiam o tegorocznym Festiwalu im. Zygmunta Haupta oraz o tym, jak się robi internetową zbiórkę na taki festiwal i o czym warto pamiętać, żeby zbiórka okazała się sukcesem.
pobierz 28.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#25: Na gorąco o wrażeniach z targów książki w Warszawie
Oprócz tego, że w odcinku dzielę się wrażeniami o targach książki w Warszawie, mówię też, a może przede wszystkim o bardzo ciekawej serii książek z wydawnictwa Ossolineum. Książki dla tych, którzy szukają czegoś innego. A poza tym, chwalę się, że byłem gościem podcastu Literackiej Kavki.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#24: Dwie książki, których nie krytykuję, a które bardzo polecam
Głównymi bohaterkami tego odcinka są dwie - bardzo różne - książki. Pierwszą z nich są "Moraliści" Katarzyny Tubylewicz. Tę książkę polecam czytać przed każdymi wyborami. Drugą są wspomnienia Toiviego Blatta pt. "Z popiołów Sobiboru" i jest to książka o Holocauscie, ale zupełnie inna od tych, które powszechnie czytaliśmy w szkołach. Uważam, że to właśnie ta książka, a nie np. opowiadania Borowskiego, powinna być lekturą szkolną.
pobierz 13.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#23: Nowości maja. Przegląd premier i wznowień
W maju, jak to w maju, przed targami książki w Warszawie mamy wysyp premier. Z tego rogu obfitości wybrałem w sumie 7 książek z literatury faktu, na które chciałbym zwrócić waszą uwagę. Dwie z nich już wcześniej czytałem, bo to wznowienia, i bardzo wam polecam. Po pięć innych mam zamiar sięgnąć.
pobierz 9.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#22: Pięć dobrych i ciekawych reportaży na majówkę 2019
Patrzę na reportaże wydane w 2019 roku i zastanawiam się, co mógłbym wam polecić na majówkę. Wybieram z tego sporego zbioru pięć książek, które są nie tylko ciekawe, ale również bardzo dobrze napisane. W odcinku wyjaśniam, dlaczego właśnie ta piątka.
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#21: Weekend z dobrymi książkami i księgarniami
W odcinku opowiadam o trwającym Weekendzie Księgarń Kameralnych, a także o bardzo dobrym reportażu na temat wojny w Wietnamie - "Hue 1968. Wietnam we krwi" Marka Bowdena. Jest też konkurs, a w nim do wygrania książka Macieja Siembiedy "Gambit". Szczegóły w odcinku.
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#20: Jak rozmawiać o zmianach w świecie kultury i książek?
Wczoraj wróciłem z Perugii we Włoszech, gdzie przez pięć dni brałem udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziennikarstwa. Mam po tym wyjeździe kilka refleksji, nie tylko dziennikarski, także takich, które dotyczą kultury i książek.
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#19: Najlepszy reportaż o Polsce od lat
„Piękno reportażu polega na tym, że jedziemy gdzieś i nie wiemy, co nas spotka” – uważała Lidia Ostałowska, ceniona reporterka, która zmarła rok temu. „A co wyście myślały?” to książka, która powstała w duchu słów Lidii Ostałowskiej. „Wsiadłyśmy do samochodu bez wyraźnego celu podróży, prowadzone palcem po mapie zatrzymywałyśmy się, aby rozmawiać z napotkanymi kobietami” – piszą Agnieszka Pajączkowska i Aleksandra Zbroja we wstępnie do książki. Co wyszło z tych wypraw bez konkretnego celu w terenie? Dowiecie się w odcinku. A poza tym dowiecie się także o konkursie, w którym do wygrania jest książka "Tajemnica Korei Północnej” autorstwa dwóch dziennikarzy i publicystów - Daniela Tudora i Jamesa Pearsona. A także o akcji #Łączymy grupy reporterskiej Outriders.
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#18: Zaczytuję się w tej książce!
W tym odcinku opowiadam o dwóch książkach, ale w sumie wspominam o pięciu. Głównymi bohaterami są jednak dwie pozycje: nowy reportaż z Agory autorstwa Łukasz Pilipa "Podwórko bez trzepaka" (w odcinku znajdziecie pełną recenzję tego zbioru reportaży) i książka, którą trudno mi przerwać czytać "Autobiografia Alicji B. Toklas" Gertrudy Stein.
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#17: Najbardziej przerażająca książka Pawła Smoleńskiego
"Wnuki Jozuego" to chyba najbardziej przerażająca książka Pawła Smoleńskiego o Izraelu. Reporter pokazuje w niej religijne paliwo, jakim karmi się konflikt bliskowschodni. Tym paliwem są słowa biblijnych ksiąg Starego Testamentu, które dziś wielu Izraelczyków chce odczytywać w sposób dosłowny, motywując w ten sposób i usprawiedliwiając m.in. nielegalne działania osadników izraelskich. Uświęcanie konfliktu nigdy do niczego dobrego nie prowadzi, a jak zauważa Smoleński, religijna radykalizacja w Izraelu postępuje.
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#16: Nowości marca 2019. Przegląd premier z literatury faktu
 Już marzec, czas zatem na kolejny przegląd premier miesiąca. A w nim cztery książki, które chcę przeczytać i na które chciałbym zwrócić waszą uwagę. Jakie tytuły wybrałem w tym miesiącu?
pobierz 8.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#15: Ekstrakt literacki: 3 dobre książki, które warto zauważyć
Poznajcie Ekstrakt literacki, czyli specjalny odcinek podcastu, który będzie się pojawiał raz w miesiącu, a w którym znajdziecie kilka skrupulatnie wyselekcjonowanych, dobrych książek (nie tylko z literatury faktu). Więcej o tym, czym jest Ekstrakt, wyjaśniam w odcinku.
pobierz 10.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#14: Nowości lutego. Przegląd premier z literatury faktu
W lutym wydawcy zaplanowali sporo nowości w literaturze faktu. Część z tych książek mam już u siebie i czytam. Na część czekam przebierając nogami, bo zapowiadają się nieźle. Wystarczy spojrzeć tylko na autorów lutowych premier: Smoleński, Winnicka, Sturis, Tochman. A to nie wszyscy. Co więcej, w lutym swój tom poezji wydaje reporterka Magdalena Kicińska.
pobierz 15.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#13: Ciekawy komiks non-fiction "Arab przyszłości" Riada Sattoufa
"Arab przyszłości" leżał na mojej półce chyba dwa lata. Po średnio udanej przygodzie z komiksem non-fiction autorstwa Guya Delisela odechciało mi się komiksu na jakiś czas. Jednak niedawno wróciłem do kurzącej się opowieści o Bliskim Wschodzie autorstwa Riada Sattoufa i nie żałuję. W odcinku opowiadam też o kilku książkach, które właśnie przeczytałem i które mam zamiar przeczytać w najbliższej przyszłości.
pobierz 12.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#12: Czy żołnierz hitlerowski albo radziecki może być ofiarą? O odwróceniu perspektywy w reportażach
Reportaż pozwala czasami spojrzeć na znane nam wydarzenia czy zjawiska z nowej, zaskakującej często, perspektywy. Odkąd czytam reportaże jednym z najbardziej wyrazistych przykładów zmiany optyki był dla mnie reportaż Włodzimierza Nowaka, ukazujący Powstanie Warszawskie oczami żołnierza Wehrmachtu. W najnowszej książce Julii Wizowskiej i Grzegorza Szymanika też mamy do czynienia z odwróceniem perspektywy – na historię Polski patrzymy z pozycji żołnierzy Armii Radzieckiej stacjonujących w naszym kraju.
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#11: Najlepsze książki 2018 roku: "Zdrowaś Mario" Aleksandry Pezdy
W Polsce od 17 stycznia 2019 można kupować legalnie medyczną marihuanę. - Do tej pory mieliśmy prawo, które pozwalało na stosowanie medycznej marihuany, ale nie mieliśmy leku. Dla pacjentów zaczyna się nowa era – powiedział z tej okazji „Wyborczej” dr Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu z warszawskiego Hospicjum św. Krzysztofa. Okazuje się zatem, że książka Aleksandry Pezdy staje się dziś w pewnej części nieaktualna. Ale nadal warto ją czytać, bo to reportaż z uniwersalnym przesłaniem.
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#10: Najlepsze książki 2018 roku: "Dom z dwiema wieżami" Macieja Zaremby Bielawskiego
Książka Macieja Zaremby Bielawskiego to bez wątpienia jedna z najlepszych książek 2018 roku i być może najważniejsza w dorobku tego polsko-szwedzkiego autora. Wybitnie napisana porusza kilka niezwykle ciekawych i ważnych wątków. Ja chciałbym się skupić na jednym: języku, który Bielawski ukazuje jako narzędzie opresji i walki politycznej. Dziś nazwalibyśmy ten język mową nienawiści.
pobierz 11.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#9: Najlepsze książki 2018 roku: "Wyhoduj sobie wolność" Maria Hawranek, Szymon Opryszek
Kontynuując serię odcinków o najlepszych według mnie książkach 2018 roku z kategorii literatury faktu, czas na "Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju" Marii Hawranek i Szymona Opryszka.  To przemyślany, nieoczywisty i solidny reportaż o Urugwaju, pokazujący w zupełnie innej optyce te same problemy, z którymi zmagamy się w Polsce. W odcinku wspominam też o innych książkach poświęconych Ameryce Łacińskiej.
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#8: Najlepsze książki 2018 roku: "Urobieni" Marka Szymaniaka. Recenzja i rozmowa z autorem
W kolejnym odcinku, w którym mówię o najlepszych książkach 2018 roku, mamy niespodziankę. Oprócz recenzji "Urobionych" posłuchacie rozmowy z autorem, Markiem Szymaniakiem.
pobierz 32.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek