Rafał Hetman o książkach

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Książki, głównie literatura faktu, przede wszystkim reportaże.
Data dodania: 2019-06-07 18:31:00
Data aktualizacji: 2019-10-14 17:20:08
Audycji w katalogu: 33
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
#33: Dziewięć ciekawych książek. Literackie podsumowanie ostatnich tygodni z Kasią Daniluk
W najnowszym odcinku podcastu podsumowujemy razem z Kasią Daniluk, księgarką z księgarni Korekty w Warszawie, ostatnie tygodnie na polskim rynku książek. Komentujemy werdykt jury Nagrody Literackiej Nike i rozmawiamy o ciekawych książkach, które pojawiły się w ostatnim czasie w księgarniach. Dziś mówimy o następujących książkach: „Nie ma” Mariusza Szczygła, „Krótkiej wymianie ognia” Zyty Rudzkiej, „Jeszcze kocham…” Anny Świrszczyńskiej, „Wędrownym zakładzie fotograficznym” Agnieszki Pajączkowskiej, „Nauce o klimacie” Aleksandry E. Kardaś, Marcina Popkiewicza, Szymona Malinowskiego, „Scenach z życia rodzinnego” Grety Thunberg, Beaty Ernman, Maleny Ernman, Svante Thunberg, a także o „Białym morzu” Roya Jacobsena i „Kocie niebieskim” Martyny Bundy. Fragment rozmowy: Kasia Daniluk: Książka Zyty Rudzkiej podobała mi się, bo jest bardzo esencjonalna, emocjonalna, zmysłowa. I bliska mnie, jako kobiecie. Bohaterką książki jest kobieta dojrzała, poetka. Z bogatym życiem wewnętrznym i bogatym życiem zewnętrznym. Ma nieprzeciętą pępowinę z mężem. Jest wciąż nienasycona życia. To książka żywa i przejmująca. Bardzo jej kibicowałam. Szkoda, że nie można przyznać dwóch nike. Rafał Hetman: To nie Nobel… (…) RH: To jest też ciekawe, że seksualna energia głównej bohaterki, która od niej bije, zwraca największą uwagę czytelników. A przecież, tak jak powiedziałaś, to jest książka o relacjach między ludźmi. A ten erotyzm aż tak dużo miejsca nie zajmuje w tej książce. KD: Te relacje są głębokie… RH: Pogmatwane. KD. Dużo jest niezałatwionych spraw. I to jest ciekawe dla czytelnika.
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
#32: O człowieku, który wynalazł internet. Rozmowa z Wojciechem Orlińskim
W trzydziestym drugim odcinku podcastu rozmawiam z Wojciechem Orlińskim autorem książki "Człowiek, który wynalazł internet", czyli biografii urodzonego w Polsce Paula Barana. Odcinek przygotowany jest we współpracy z Wydawnictwem Agora. I dzięki tej współpracy mamy dla was konkurs, o którym mówimy w rozmowie. Do wygrania jest 5 egzemplarzy książki Wojciecha Orlińskiego. A oto fragment rozmowy: Wojciech Orliński: Baran był pierwszym człowiekiem, który ostrzegał przed Internetem i który go krytykował. Nie mógł tego robić nikt przed nim, bo zanim zaczęto koncepcję internetu wcielać w życie, zanim ona przybrała finalny kształt, Baran już zauważył, jakie może nieść ze sobą złe skutki. (…) To interesujące, że ta krytyka była bardzo współczesna: przed nowymi rodzajami przestępczości, przed zagrożeniami dla demokracji, przed zagrożeniami dla prywatności, przed zagrożeniami dla mediów. To był kwiecień 1965. A najwcześniejsza rzecz, którą możemy nazwać transmisją internetową, to był październik 1969. Za chwilę 50. Urodziny internetu. A więc Baran ostrzegał nas już na cztery lata przed uruchomieniem internetu. (…) Baran miał bardzo sensowne propozycje, jak stworzyć regulacje, które by nas zabezpieczały. Ten stan prawny, który mamy teraz jest taką straszną partaniną. On dokładnie przed tym ostrzegał, że jak nie zadba się o to na samym początku, to później nakładane na to „łatki” będą drogie i mało skuteczne. RODO jest właśnie taką próbą wsadzenia takiej „łatki” regulacyjnej. Ale ponieważ nie można zmienić tego wszystkiego, co już zrobiono na początku, czyli np. producent systemu operacyjnego nie podlega żadnej niczyjej kontroli, a to jest złe. Oczywiście, jeśli producenta na czymś przyłapią, to nałożą na niego karę, ale to jest rozpaczliwie mało. I to jest rozpaczliwie nieskuteczne. (…) W związku z tym, drodzy słuchacze, wszystko tu jest tak skonstruowane, że na samym końcu okazuje się, że wy nie macie żadnych praw.
pobierz 31.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
#31: Ile można zarobić na książkach? O książkowych biznesach rozmawiam z Michałem Michalskim
W trzydziestym pierwszym odcinku podcastu rozmawiamy o książkach i pieniądzach. Michał Michalski z ArtRage.pl i biblioteczka.net opowiada o swoich biznesach książkowych - o tym jak książki sprzedaje, wydaje i rozwozi pracownikom korporacji. Fragment naszej rozmowy:  Rafał Hetman: Dostarczasz do firm książki, tak jak się dostarcza owoce. Skąd pomysł, żeby stworzyć taki biznes? Przecież nikt nie czyta książek. Michał Michalski: Nie, to nie jest tak, że nikt nie czyta. A nawet jeśli nie czyta, to mamy taką misję, że może zacznie, bo dostaje coś za darmo. To są takie owocowe czwartki, tylko że nie owoce, a książki i nie raz w tygodniu tylko raz w miesiącu. A poza tym wszystko jest dokładnie to samo. Przywozimy pakiet książek. To są pakiety przez nas dobrane. RH: Na jakiej zasadzie dobrane? MM: Że ma być dobre. Ale to nie znaczy, że to musi być ambitne. Chodzi o to, żeby każdy w takim pakiecie mógł znaleźć coś dla siebie. (...) RH: Jak przekonujecie, że warto skorzystać z waszej usługi? MM: Naszym naczelnym argumentem jest usprawnienie komunikacji, która jest gigantycznym problemem w korporacjach, gdzie przewalasz się mailami, odbywasz masę bezsensownych spotkań, głównie dlatego, że ludzie nie rozumieją siebie nawzajem. Nie nauczysz się lepiej porozumiewać z ludźmi z podręcznika „Jak porozumiewać się z ludźmi lepiej”. A tylko za pomocą czytania literatury, wzbogacanie swojego słownictwa i zwiększanie empatii. Ludzie, którzy już się odzywają do nas po książki, są tego świadomi. Inną rzeczą jest też aspekt integracyjny. Przywozimy te książki raz w miesiącu. Idzie mail po firmie, tak jak wtedy, kiedy przychodzi „pan kanapka”. Ludzie wtedy faktycznie się zbierają w kuchni czy na recepcji i wybierają coś dla siebie i rozmawiają ze sobą. I kiedy chcą książkę pożyczyć, czy kolejną wziąć, to rozmawiają między sobą, dyskutują o tym tak samo, jak się rozmawia o filmach czy o muzyce. (…) Bardzo fajnie działa to w software housach, firmach programistycznych, które biorą od nas książki. Gdzie jest problem z tym, żeby ludzie rozmawiali ze sobą, odklejali się od tych komputerów. To się przyjmuje. Nawet jeśli na początku byli sceptyczni i mówili: my byśmy chcieli tylko książki z zakresu IT. Nie samą pracą człowiek żyje. Książka to jest dodatkowa forma relaksu.
pobierz 24.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
#30: Czy wiesz, co to jest "inspirational porn"? Rozmowa z Marią Reimann
W tym odcinku rozmawiam z Marią Reimann autorką książki "Nie przywitam się z państwem na ulicy". Rozmawiamy o debiutanckiej książce autorki, a także o książkach, które Maria Reimann ostatnio przeczytała i które poleca. Moją recenzję książki "Nie przywitam się z państwem na ulicy" znajdziecie tutaj: [link] Oto fragment rozmowy: Rafał Hetman: Czy doświadczenie niepełnosprawności jest w pewien sposób uniwersalne? Maria Reimann: Myślę, że doświadczenie własnej inności jest uniwersalne. Wiele osób, które przeczytały tę książkę, a nie żyje z niepełnosprawnością, mówi mi: znam to i to jest też o mnie. Miałam sygnały od moich znajomych gejów, którzy mówili mi: słuchaj, przejrzałem się totalnie w twoim doświadczeniu. Czyli w doświadczeniu własnej inności. Tego, że w pewnym momencie w naszym życiu nagle okazuje się, że zmagamy się z czymś, czego może inni nie mają, nie rozumieją, co może sprawia, że nie jesteśmy tacy sami. I podejrzewam, że to jest doświadczenie, które zna większość ludzi. Każdy się w jakimś momencie wyodrębnia i widzi, że nie jest taki jak inni i może czuje, że jest niedoskonały, inni są lepsi. (…) RH: Piszesz też, że my wszyscy tworzymy niepełnosprawność albo się do niej dokładamy. Na czym to polega? MR: Powinniśmy o niepełnosprawności myśleć jako o konstrukcie społecznym. Czyli jest tak, że mamy ciało, które może być w jakimś wymiarze niesprawne, np. tak jak moje, które gorzej widzi, albo czyjeś ciało, które potrzebuje wózka żeby się poruszać z miejsca na miejsce. I to jest fakt, z którym nie ma co dyskutować. (…) Te trudności nie wynikają z tego niesprawnego ciała, wynikają z tego, co się naokoło tego niesprawnego ciała wydarza, a nie musiałoby. RH: Czytając twoją książkę, można zauważyć, że pojęcie niepełnosprawności nie jest ostre, jest bardzo płynne. MR: Teraz się w ogóle mówi nie o osobach niepełnosprawnych, ale o osobach żyjących z niepełnosprawnością, żeby nie tworzyć takiej tożsamości.  (…) RH: Ale też piszesz o tych momentach, to są momenty dorastania najczęściej, w których i ty i osoby z innymi niepełnosprawnościami zdają sobie sprawę, że… No właśnie i tutaj jest pytanie. …że zaczynają się mieścić w tych kategoriach niepełnosprawności albo, że ktoś zaczyna je umieszczać w tych kategoriach. MR: Mnie to bardzo poruszyło, że dziecko raczej zwykle uważa, że jest normalnym dzieckiem. Takim, jakie powinno być. I wiele razy, i kobiety, z którymi rozmawiałam i moi znajomi, mówili mi, że dopiero potem, pewnie przez kontakty z innymi, którzy się śmieją albo dokuczają, człowiek zaczyna widzieć, że, kurczę, jest jakiś inny.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
#29: Siedem ciekawych podcastów o książkach. Rozmowa z Pawłem Cybulskim
Razem z Pawłem Cybulskim autorem bloga i podcastu "Przy muzyce o książkach" rozmawiamy o podcastach książkowych, których słuchamy, a także o paradoksach "mediów książkowych": Paweł: Posty z premierami miesiąca mają zawsze w miesiącu najwięcej odwiedzin. To jest z jednej strony dziwne, ale z drugiej fajne. Rafał: Dlaczego dziwne? Paweł: Dziwne, bo wkładam w te posty najmniej pracy. (…) dużo, dużo mniej pracy niż w jakikolwiek tekst o książkach. Rafał: To jest w ogóle paradoks „mediów książkowych”, że recenzje (w jakiejkolwiek formie, czy podcastowej, czy filmikowej czy tekstowej) czytają się najgorzej, mimo że wkładasz w nie najwięcej pracy. Paweł: To jest trochę straszne… (…) Rafał: Ale czasami jest śmiesznie, że wrzucasz zdjęcie książki, którą czytasz i na samym Facebooku ma ono 5 tysięcy zasięgu, a wrzucasz recenzję, nad którą pracowałeś dwa dni i jest pięć lajków, a zasięg 500. Zapraszamy do słuchania!
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#28: Czym jest Noc księgarń? Rozmowa z Anną Karczewską
Słyszęliście o Nocy księgarń? To nowe wydarzenie na książkowej mapie Polski. Odbędzie się 20 września w wielu miastach w całym kraju. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego warto odwiedzić tę imprezę, posłuchajcie najnowszego odcinka podcastu. O Nocy księgarń rozmawiam z Anną Karczewską, jedną z organizatorek imprezy.
pobierz 18.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#27: "Posełki" Olgi Wiechnik. To może być dobra książka na wakacje
Dziś o "Posełkach". Książka Olgi Wiechnik jest więc nie tylko bardzo dobrze napisanym reportażem historycznym, w którym poznajemy życie ośmiu pierwszych posłanek zasiadających w składzie Sejmu Ustawodawczego, to także, a może przede wszystkim, książka o niesłabnącej sile stereotypów na temat kobiet i o mizoginii w szeregach (pardon) elit narodu. Książka o tym, co kiedyś, a także o tym, co dziś. 
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#26 Jak zrobić internetową zbiórkę na festiwal książkowy? Rozmowa z Alicją Sawicką
Z Alicją Sawicką zajmującą się organizowaniem wydarzeń kulturalnych rozmawiam o tegorocznym Festiwalu im. Zygmunta Haupta oraz o tym, jak się robi internetową zbiórkę na taki festiwal i o czym warto pamiętać, żeby zbiórka okazała się sukcesem.
pobierz 28.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#25: Na gorąco o wrażeniach z targów książki w Warszawie
Oprócz tego, że w odcinku dzielę się wrażeniami o targach książki w Warszawie, mówię też, a może przede wszystkim o bardzo ciekawej serii książek z wydawnictwa Ossolineum. Książki dla tych, którzy szukają czegoś innego. A poza tym, chwalę się, że byłem gościem podcastu Literackiej Kavki.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#24: Dwie książki, których nie krytykuję, a które bardzo polecam
Głównymi bohaterkami tego odcinka są dwie - bardzo różne - książki. Pierwszą z nich są "Moraliści" Katarzyny Tubylewicz. Tę książkę polecam czytać przed każdymi wyborami. Drugą są wspomnienia Toiviego Blatta pt. "Z popiołów Sobiboru" i jest to książka o Holocauscie, ale zupełnie inna od tych, które powszechnie czytaliśmy w szkołach. Uważam, że to właśnie ta książka, a nie np. opowiadania Borowskiego, powinna być lekturą szkolną.
pobierz 13.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#23: Nowości maja. Przegląd premier i wznowień
W maju, jak to w maju, przed targami książki w Warszawie mamy wysyp premier. Z tego rogu obfitości wybrałem w sumie 7 książek z literatury faktu, na które chciałbym zwrócić waszą uwagę. Dwie z nich już wcześniej czytałem, bo to wznowienia, i bardzo wam polecam. Po pięć innych mam zamiar sięgnąć.
pobierz 9.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#22: Pięć dobrych i ciekawych reportaży na majówkę 2019
Patrzę na reportaże wydane w 2019 roku i zastanawiam się, co mógłbym wam polecić na majówkę. Wybieram z tego sporego zbioru pięć książek, które są nie tylko ciekawe, ale również bardzo dobrze napisane. W odcinku wyjaśniam, dlaczego właśnie ta piątka.
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#21: Weekend z dobrymi książkami i księgarniami
W odcinku opowiadam o trwającym Weekendzie Księgarń Kameralnych, a także o bardzo dobrym reportażu na temat wojny w Wietnamie - "Hue 1968. Wietnam we krwi" Marka Bowdena. Jest też konkurs, a w nim do wygrania książka Macieja Siembiedy "Gambit". Szczegóły w odcinku.
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#20: Jak rozmawiać o zmianach w świecie kultury i książek?
Wczoraj wróciłem z Perugii we Włoszech, gdzie przez pięć dni brałem udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziennikarstwa. Mam po tym wyjeździe kilka refleksji, nie tylko dziennikarski, także takich, które dotyczą kultury i książek.
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#19: Najlepszy reportaż o Polsce od lat
„Piękno reportażu polega na tym, że jedziemy gdzieś i nie wiemy, co nas spotka” – uważała Lidia Ostałowska, ceniona reporterka, która zmarła rok temu. „A co wyście myślały?” to książka, która powstała w duchu słów Lidii Ostałowskiej. „Wsiadłyśmy do samochodu bez wyraźnego celu podróży, prowadzone palcem po mapie zatrzymywałyśmy się, aby rozmawiać z napotkanymi kobietami” – piszą Agnieszka Pajączkowska i Aleksandra Zbroja we wstępnie do książki. Co wyszło z tych wypraw bez konkretnego celu w terenie? Dowiecie się w odcinku. A poza tym dowiecie się także o konkursie, w którym do wygrania jest książka "Tajemnica Korei Północnej” autorstwa dwóch dziennikarzy i publicystów - Daniela Tudora i Jamesa Pearsona. A także o akcji #Łączymy grupy reporterskiej Outriders.
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#18: Zaczytuję się w tej książce!
W tym odcinku opowiadam o dwóch książkach, ale w sumie wspominam o pięciu. Głównymi bohaterami są jednak dwie pozycje: nowy reportaż z Agory autorstwa Łukasz Pilipa "Podwórko bez trzepaka" (w odcinku znajdziecie pełną recenzję tego zbioru reportaży) i książka, którą trudno mi przerwać czytać "Autobiografia Alicji B. Toklas" Gertrudy Stein.
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#17: Najbardziej przerażająca książka Pawła Smoleńskiego
"Wnuki Jozuego" to chyba najbardziej przerażająca książka Pawła Smoleńskiego o Izraelu. Reporter pokazuje w niej religijne paliwo, jakim karmi się konflikt bliskowschodni. Tym paliwem są słowa biblijnych ksiąg Starego Testamentu, które dziś wielu Izraelczyków chce odczytywać w sposób dosłowny, motywując w ten sposób i usprawiedliwiając m.in. nielegalne działania osadników izraelskich. Uświęcanie konfliktu nigdy do niczego dobrego nie prowadzi, a jak zauważa Smoleński, religijna radykalizacja w Izraelu postępuje.
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#16: Nowości marca 2019. Przegląd premier z literatury faktu
 Już marzec, czas zatem na kolejny przegląd premier miesiąca. A w nim cztery książki, które chcę przeczytać i na które chciałbym zwrócić waszą uwagę. Jakie tytuły wybrałem w tym miesiącu?
pobierz 8.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#15: Ekstrakt literacki: 3 dobre książki, które warto zauważyć
Poznajcie Ekstrakt literacki, czyli specjalny odcinek podcastu, który będzie się pojawiał raz w miesiącu, a w którym znajdziecie kilka skrupulatnie wyselekcjonowanych, dobrych książek (nie tylko z literatury faktu). Więcej o tym, czym jest Ekstrakt, wyjaśniam w odcinku.
pobierz 10.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#14: Nowości lutego. Przegląd premier z literatury faktu
W lutym wydawcy zaplanowali sporo nowości w literaturze faktu. Część z tych książek mam już u siebie i czytam. Na część czekam przebierając nogami, bo zapowiadają się nieźle. Wystarczy spojrzeć tylko na autorów lutowych premier: Smoleński, Winnicka, Sturis, Tochman. A to nie wszyscy. Co więcej, w lutym swój tom poezji wydaje reporterka Magdalena Kicińska.
pobierz 15.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek