Pismo

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Magazyn opinii.
Data dodania: 2019-06-07 20:46:00
Data aktualizacji: 2021-03-07 01:35:09
Audycji w katalogu: 242
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
Podcast Pisma. À propos buntu
Czy znajdujemy się w szczególnie zbuntowanym momencie dziejów? Czego możemy się nauczyć od innych czasów przełomu? Jak przeobrazić społeczne niezadowolenie w realną systemową zmianę? W jaki sposób bunt łączy się z krytycznym myśleniem? I dlaczego opór, nonkonformizm i walka o słyszalność własnego głosu jest tak istotna dla społecznej równowagi? O tym wszystkim, polecając co przeczytać, co obejrzeć i czego posłuchać, opowiadam w podcaście À propos buntu. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Aby uzyskać dostęp do wszystkich treści magazynu „Pismo” wykup prenumeratę: [link] Materiał zrealizowało Studio Osorno.
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 dni temu
Esej Pisma. Karolina Wigura, 2021: rok buntu
Czyta Katarzyna Obidzińska. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Wiersz na poniedziałek. Poezja pozamiejskiego krajobrazu
W pierwszym po krótkiej przerwie odcinku podcastu „Wiersz na poniedziałek” zwracam Waszą uwagę na poezję Urszuli Honek. W swojej twórczości eksperymentuje z różnymi formami, niezmienny jednak pozostaje w nich nastrój. Pełen tajemnic, bliski ziemi, naturze i tego, co w niej wciąż jeszcze niezmierzone, nieokreślone, niezbadane. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 7.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Hyperloop czy TLK? Kręte tory polskiej kolei
O tym, jak nam idzie nadrabianie kolejowych zaniedbań, o skutkach pandemii i ultraszybkiej kolei próżniowej, która docelowo ma pędzić z prędkością światła porozmawiam w najnowszym, jedenastym odcinku podcastu "Jak naprawić przyszłość?" Moimi gośćmi są: ✎ Karol Trammer, założyciel i redaktor naczelny dwumiesięcznika "Z biegiem szyn", autor książki "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej". ✎ Katarzyna Foljanty, współzałożycielka Nevomo (wcześniej Hyper Poland), odpowiedzialna za architekturę, planowanie przestrzenne i marketing. Start-up wykorzystując technologię hyperloop opracowuje innowacyjną, szybką kolej magnetyczną. Transport ma gigantyczny udział w światowej emisji gazów cieplarnianych. Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z rur wydechowych samochodów osobowych, bo to najpopularniejsze pojazdy. Najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego jest za to kolej. Na modernizację linii, składów i nowe inwestycje płyną szerokim strumieniem pieniądze z Brukseli, bo kolej jest kluczem do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. I to właśnie pociągom poświęcony będzie ten odcinek mojego podcastu. Tym tradycyjnym i takim, które mogą się pojawić na torach w przyszłości. Zapraszam! Barbara Sowa
pobierz 77.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Pismo poleca: Podkast Amerykański na linii z Berlinem – Międzymiastowa Podcast #034
W Europie śniegi stopniały i gdzie się nie spojrzy słońce, piknik i pieczone kiełbaski. W tych ocieplonych klimatach wiosenna „Międzymiastowa” przybywa do Was z podcastem w podcaście. Coż to takiego!? – zapytacie. Ano skok na podcast czyli wyskok z formatu! W „Międzymiastowej” „Podkast amerykański”. Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski odsuwają kotarę milczenia: dowiemy się między innymi, czy myją zęby przed podcastem a potem, ho, ho już tylko rasowa polityka i Ameryka no i Parys z Berlina, która próbuje za tym wszystkim nadążyć. Mówiąc krótko w #34 odcinku „Międzymiastowej” USA i Niemcy przybywają do Was, do Polski. Tego nie można przegapić! Magdalena Parys
pobierz 68.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Dziś w książce. Maria Janion. Dlaczego to kobiety są rewolucją?
W pierwszym odcinku podcastu „Dziś w książce” zaglądam do książki prof. Marii Janion Kobiety i duch inności. Opowiadam o tym, dlaczego temat praw kobiet i włączania różnych perspektyw do naszej kultury jest tak istotny właśnie teraz i w jaki sposób tłumaczy obecne napięcia w naszej rzeczywistości społecznej. Razem z dr Agatą Araszkiewicz przyglądamy się protestom przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego w Polsce przez pryzmat myśli prof. Janion i szukamy odpowiedzi na pytanie, czy „gorączka romantyczna”, która wytwarza i umacnia polski patriarchat, jest uleczalną chorobą, oraz czy „duch inności” ma szansę wygnać ducha „patriotycznego kiczu”. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
pobierz 41.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Premiera Pisma. Miłość w czasach narcyzmu
Czy mamy do czynienia z epidemią samouwielbienia? Jak opierać się kulturze cyfrowego narcyzmu i gdzie leży granica między zdrowym egoizmem, a egocentryzmem? Na te i wiele innych pytań dotyczących miłości, związków i rodziny w czasach hołdujących rozwijaniu „ja” szukaliśmy odpowiedzi w trakcie lutowej Premiery Pisma – pierwszej debaty zorganizowanej po dłuższej przerwie w formie online. Wracamy z serią comiesięcznych podcastów będących zapisem rozmów na ważne tematy społeczne, które poruszamy w „Piśmie”. W lutowej debacie poświęconej miłości w czasach narcyzmu udział wzieli Karolina Lewestam (dziennikarka, redaktorka Działu Idee i autorka tekstu „Teatr marionetek, czyli myśli o narcyźmie”, który ukazał się w lutowym numerze oraz stał się przyczynkiem do dyskusji o współczesnej miłości), Justyna Dąbrowska (psycholożka, psychoterapeutka, autorka rozmowy z Andrzejem Lederem o nadziei), Małgorzata Halber (pisarka, rysowniczka, feministka, współautorka „Książki o miłości” oraz twórczyni lifestylowego komiksu Bohater) i Grzegorz Ptaszek (doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, psycholog, językoznawca, tłumacz „Kultury narcyzmu” Christophera Lascha). Dyskusję poprowadziła dziennikarka związana z Radiem Kolor, Justyna Dżbik. Partnerem Premiery Pisma jest Empik.
pobierz 65.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Wiersz na poniedziałek. Moje pierwsze ostatnie słowo
W dzisiejszym odcinku zostawiam Cię z wierszem sam na sam. Zamiast mojej refleksji, oddaję Ci przestrzeń na Twoją. Posłuchaj wiersza Joanny Kulmowej „Moje pierwsze ostatnie słowo” w interpretacji Danuty Stenki. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 4.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Podcast Pisma. À propos kultury queer
Czym jest queer? W jaki sposób kultura queer rozsadza pojęcia związane z tożsamością? Na czym polega performowanie płci i co mają na myśli ci, którzy przekonują, że wszyscy to robimy? W jaki sposób kultura queer łączy się z kontrkulturą i feminizmem? Dlaczego wychodzenie z szafy jest wciąż heroiczne? Na czym polega zakłamywanie historii w kontekście queeru, w jaki sposób się ją obecnie odkłamuje, i dlaczego ten proces jest tak istotny? O tym wszystkim, polecając co przeczytać, co obejrzeć i czego posłuchać, opowiadam w podcaście À propos kultury queer. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Krytyki Politycznej, którego nakładem ukazała się książka „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak zdobyć swój egzemplarz w naszej zabawie.  Aby uzyskać dostęp do wszystkich treści magazynu „Pismo” wykup prenumeratę: [link] Materiał zrealizowało Studio Osorno.
pobierz 27.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Apteczka Pisma. Co w niej trzyma Mery Spolsky?
Czyta Mery Spolsky. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 4.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Wiersz na poniedziałek. Z dłońmi tak splecionymi
W dzisiejszym odcinku zostawiam Cię z wierszem sam na sam. Zamiast mojej refleksji, oddaję Ci przestrzeń na Twoją. Posłuchaj wiersza Bolesława Leśmiana „Z dłońmi tak splecionymi” w interpretacji Leszka Zdunia. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 2.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Pismo poleca: Bernadetta Darska i myśli o literaturze – Międzymiastowa Podcast #033
W najnowszym odcinku podcastu Gościnią Magdaleny Parys jest Bernadetta Darska, profesorka UWM i jedna z najbardziej znanych krytyczek literackich w Polsce. Dowiemy się wielu zaskakujących sekretów z jej życia zawodowego, a na deser wypłyną zupełnie nieoczekiwane ciekawostki o Berlinie i Wiedniu. Poznamy też ranking najlepszych książek według Bernadetty Darskiej. Bądźcie z nami, warto! Magdalena Parys
pobierz 69.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Felieton Pisma. Ania Morawiec, Wyścig do domu
Czyta Ania Morawiec. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 7.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Wiersz na poniedziałek. krzyżowe
W dzisiejszym odcinku zostawiam Cię z wierszem sam na sam. Zamiast mojej refleksji, oddaję Ci przestrzeń na Twoją. Posłuchaj wiersza Joanny Mueller „krzyżowe” w interpretacji Agaty Turkot. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 2.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Podcast Pisma. À propos miłości
Podobno największą epidemią XXI wieku nie jest koronawirus. Nie są nią też konsekwencje wdychania smogu. Są to postępujący rozpad więzi i coraz bardziej powszechna samotność. Dlatego w tym odcinku podcastu opowiadam o tym, co czytać, co oglądać i czego słuchać à propos… miłości, której potrzeba odczuwania łączy nas wszystkich. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Aby uzyskać dostęp do wszystkich treści magazynu „Pismo” wykup prenumeratę: [link] Materiał zrealizowało Studio Osorno.
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Wiersz na poniedziałek. obserwatorzy i fantaści
W dzisiejszym odcinku zostawiam Cię z wierszem sam na sam. Zamiast mojej refleksji, oddaję Ci przestrzeń na Twoją. Posłuchaj wiersza Ilony Witkowskiej „obserwatorzy i fantaści” w interpretacji Jacka Poniedziałka. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 1.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Pismo poleca: Monika Regulska i jej Syndykat Autorów – Międzymiastowa Podcast #032
W najnowszym odcinku gościnią Magdaleny Parys jest Monika Regulska. Monika zdradzi, jak funkcjonuje agencja literacka i scenariuszowa w Polsce i dlaczego bycie pod opieka agenta to już nie żadna ekstrawagancja a norma. Ciekawe informacje i zaskakujące wątki nie tylko dla początkujących pisarzy i filmowców. Bądźcie z nami! Magdalena Parys
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
JNP2050. Psychiatria. Już nie taka czarna owca medycyny
Kto to jest asystent zdrowienia? Na czym polega psychiatria środowiskowa? Jak powinna wyglądać ochrona zdrowia psychicznego w przyszłości? I jakie nowe zaburzenia psychiczne mogą nam doskwierać najbliższych dekadach? O tym wszystkim w dziesiątym odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?” . Moimi gościnami są: dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz z Zakładu, psycholożka, psychoterapeutka i socjoterapeutka z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersyetetu SWPS, wcześniej przez wiele lat związana ze Szpitalem Psychiatrycznym w Toszku oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach. Katarzyna Szczerbowska, dziennikarka, członkini rady fundacji eFKropka, która pracuje w biurze ds pilotażu Narodowego Programu ds Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego i asystentka zdrowienia, w trakcie kursu. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.  Zapraszam! Z panią Katarzyną rozmawiałam jeszcze w listopadzie, kiedy reforma Centrów Zdrowia Psychicznego była zagrożona. Po medialnej burzy udało się wywalczyć deklarację przedłużenie pilotażu, ale wciąż zbierane są podpisy pod petycją w sprawie przyszłości rozwijania psychiatrii środowiskowej. Tutaj link: [link] Wszelkie informacje o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziecie pod adresem:  [link] Tytuł podcastu nawiązuje do cytowanej w podcaście książki Jeffreya A. Liebermana, zatytułowanej "Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii" w przekładzie Macieja Miłkowskiego, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. A poniżej publikuję listę telefonów i przydatnych adresów, gdzie szukać pomocy w kryzysie: 800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Więcej informacji: liniawsparcia.pl 116 123 – bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych, dostępny codziennie od 14.00 do 22.00. 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc przez całą dobę. Więcej informacji: 116111.pl/napisz 800 080 222 – Linia dzieciom. Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Więcej informacji: liniadzieciom.pl 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Więcej informacji: [link] 800 280 900 – Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Więcej informacji: [link] 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Więcej informacji: niebieskalinia.org 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. 22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji. Więcej informacji: forumprzeciwdepresji.pl 22 628 52 22 – Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich rodzin i bliskich. 800 676 676 – Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich. 800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia. 801 889 880 – Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach od 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia. Więcej informacji: uzaleznieniabehawioralne.pl 800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich. Telefon wsparcia działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Więcej informacji: naglesami.org.pl Polecane strony internetowe: [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link] [link]
pobierz 69.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Apteczka Pisma. Co w niej trzyma Przemek Staroń?
Czyta Przemek Staroń. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 5.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Wiersz na poniedziałek. 54 poniedziałki
Kolejny odcinek podcastu, parafrazując Ulicę Sezamkową, sponsoruje literka „n”, „n” jak „nostalgia”. Od ponad roku spotykam się tu z Wami każdego tygodnia, starając poprzez opowiadanie o własnych emocjach i doświadczeniach związanych z czytaniem wierszy zainspirować do własnych poszukiwań poetyckich. Czas to doświadczenie podsumować. Zapraszam! Magdalena Kicińska Cykl powstaje we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek