Pismo

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Magazyn opinii.
Data dodania: 2019-06-07 20:46:00
Data aktualizacji: 2019-10-14 17:20:09
Audycji w katalogu: 62
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
Premiera Pisma. Dlaczego nie wyciągamy wniosków z historii?
O błędach z przeszłości, narodowym narcyzmie i o kolejnych wcieleniach kozła ofiarnego w polskiej historii rozmawialiśmy w czasie październikowej debaty z cyklu Premiera Pisma. Dyskusję poprowadziła Hanna Zielińska z TOK FM. Wzięli w niej udział prof. Teresa Gardocka, specjalistka prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS, Anna Kowalczyk, dziennikarka i blogerka, autorka książki "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” oraz prof. Paweł Machcewicz, historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pierwszy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 12 wrzśnia w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS, podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur SWPS. Październikowy numer Pisma oraz debaty z cyklu Premiera Pisma w Warszawie i Berlinie powstały dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w ramach linii projektowej „1939-1989-2019: historia do (prze)myślenia” finansowanej ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
pobierz 164.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Mirek Wlekły: Słuchaj Śledztwa Pisma
Pięć lat temu Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką przybranych dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Do dziś nie zostali skazani. Kiedy spotkałem ich po raz pierwszy, wydawało się, że skrywają tylko jedną tajemnicę. Szybko wyszła na jaw. Dziś wiem, że kłamstw, manipulacji i ofiar w życiu tej pary jest więcej. Dlaczego nie odpowiedzieli za swoje czyny? Jaką rolę w całej sprawie odegrały znane nam nazwiska ? Czy uda mi się ich odnaleźć? Nazywam się Mirosław Wlekły, a to jest Śledztwo Pisma, reporterska historia w odcinkach.
pobierz 602.6 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Przemoc, manipulacja, znane nazwiska. Słuchaj Śledztwa Pisma
Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Minęło pięć lat. Nie zostali skazani. Czyżby byli niewinni? A może są inne powody? Okazuje się, że przemoc wobec dzieci to czubek góry lodowej. Manipulacja. Oszustwo. Nieudolny wymiar sprawiedliwości. A w tle znane nazwiska. Słuchaj Śledztwa Pisma, reporterskiej historii opowiadanej tydzień po tygodniu.
pobierz 238.1 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Esej Pisma. Tomasz Żukowski, Czy warto zaczepiać Władysława Bartoszewskiego
Czyta Miłogost Reczek. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 69.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Dieta dobra dla klimatu. Czy zaczniemy jeść mięso z probówki?
O realnych konsekwencjach kryzysu klimatycznego dla naszej diety, o tym, czy nasze wybory żywieniowe mają znaczenie oraz o tym, jak powinna wyglądać dieta przyjazna środowisku rozmawiam z prof. Ewą Rembiałkowską, prezes Stowarzyszenia Forum Rolnictwa Ekologicznego im M. Górnego. Co powinno lądować na naszym talerzu, a z czego powinniśmy zrezygnować, jeśli nie chcemy, by posiłek odbijał nam się moralną czkawką? Dodatkowo pytam uczestników debaty z cyklu Premiera Pisma o to, jak sobie wyobrażają jedzenie przyszłości. Co będziemy mieli na talerzach w 2050 roku? Odpowiadają Ewa Rewers (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny), prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego (naukaoklimacie.pl), Anna Iżyńska (Otwarte Klatki) oraz Tomasz Chruszczow, Champion COP24 ds. działań klimatycznych, ekspert związany z ministerstwem środowiska. Posłuchajcie pierwszego odcinka mojego podcastu! Barbara Sowa
pobierz 59.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Premiera Pisma. Jak naprawić internet?
Czy inicjatywy zmierzające do „uzdrowienia sieci” mają realne szanse powodzenia czy to tylko mrzonki? Jak poszerzyć dostęp do sieci, zapewnić bezpieczne ramy dla debaty i wzmocnić ochronę prywatności? W fotelach ekspertów zasiedli znakomici goście – Richard Allan, wiceprezesi Facebooka ds. polityki publicznej, Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji oraz Dominik Batorski, socjolog internetu z ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Posłuchajcie debaty Pisma! Podcast jest częścią cyklu "Jak naprawić internet?", którego partnerem jest Facebook.
pobierz 116.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Startujemy z nowym podcastem!
"Jak naprawić przyszłość", czyli nowy podcast Pisma - ze szczyptą futurologii. Prowadzi Barbara Sowa.
pobierz 2.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Karolina Lewestam, Zombie w błękitnej poświacie
Czyta Miłogost Reczek. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Tekst jest częścią cyklu: "Jak naprawić internet?". Mecenasem cyklu jest Facebook. Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 42.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Darek Foks, Ludzie kultury
Czyta Krzysztof Czeczot. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 968.8 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Mila Bulska, Bezpieczeństwo w.
Czyta Mariusz Bonaszewski. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno. fot. Fryta 73 from Strzegom [CC BY-SA 2.0.(https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]
pobierz 1.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Premiera Pisma. Kogo obchodzi globalne ocieplenie?
Premiera Pisma. Kogo obchodzi globalne ocieplenie? by Pismo. Magazyn opinii
pobierz 67.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Premiera Pisma. Po co nam empatia?
W rozmowie o dobrych i złych stronach współodczuwania wzięli udział Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka z SWPS Innowacje, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, reportażystka, autorka głośnego tekstu opublikowanego w pierwszym numerze Pisma pt. "Więźniowie czwartego piętra" oraz Maciej Dąbrowski, youtuber, autor popularnego kanału ZDupy. Debatę prowadziła Justyna Dżbik-Kluge z Radia ZET. Więcej tekstów i nagrań znajdziesz na stronie [link].
pobierz 75.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Premiera Pisma. Co nasze dzieci wiedzieć powinny?
Premiera Pisma. Co nasze dzieci wiedzieć powinny? by Pismo. Magazyn opinii
pobierz 77.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dobra literatura może powstawać na Facebooku. Rozmowa z Zofią Król o Oldze Tokarczuk w ChilliZet
Świetnie nam się rozmawiało, rozmawiałyśmy kilka godzin, bardzo wiele myśli weszło do tego wywiadu - opowiada na antenie Chilli Zet Zofia Król, autorka wywiadu z Olgą Tokarczuk, który ukazał się w majowym numerze Pisma pod tytułem „Literatura to podważanie oczywistości”(https://magazynpismo.pl/olga-tokarczuk-apostorf-ksiazki-bieguni-booker/). Posłuchajcie rozmowy o odpowiedzialnym podróżowaniu, braku odporności na fake newsy i roli literatury we współczesnym świecie. Rozmów z autorami Pisma możecie słuchać na antenie Chillizet albo w serwisie magazynpismo.pl/
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Premiera Pisma: Trudno nie wierzyć w nic. Gdzie szukać oparcia we współczesnym świecie?
Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów o ważnych sprawach. Posłuchaj podcastu z debaty na temat kryzysu w Kościele, duchowości magicznej i korzeniach wiary. Czy w Kościele katolickim jest miejsce na bunt? Czy z kryzysu wiary cieszą się ateiści? A może doczekamy się narodzin nowej, masowej religii? Na te pytania próbowali odpowiedzieć nasi goście. Jolanta Szymańska, prawniczka z wykształcenia, autorka wielu wywiadów o tematyce chrześcijańskiej, prowadząca kanał "Jola Szymańska" na You Tube, Renata Dancewicz, aktorka i feministka oraz prof. Wojciech Burszta, antropolog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS. 
 Debatę poprowadził Jerzy Sosnowski. Podcast z każdej kolejnej debaty będzie dostępny co miesiąc w serwisie [link]. Rozmowa została nagrana w czasie popołudniowej debaty zorganizowanej w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS.
pobierz 63.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Krzysztof Gonciarz, Apteczka
Czyta Leszek Zduń. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 6.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Milan Děžinský, Łódka na jeziorze
Czyta Łukasz Simlat. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Michał Szczęch, Matka Boska rozkłada ręce
Czyta Agata Turkot. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Premiera Pisma: Prawda w mediach. Skąd wiemy, to co wiemy?
Premiera Pisma to cykl wyjątkowych rozmów o ważnych sprawach. Posłuchaj premierowego podcastu z debaty na temat prawdy w mediach i powinnościach dziennikarzy. Skąd wiemy to, co wiemy? Czy prawda w tak spolaryzowanym społeczeństwie jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Czy dziennikarz powinien się dostosowywać do przekonań swoich odbiorców czy też ma ich wybijać ze strefy komfortu? Na te pytania próbowali odpowiedzieć nasi goście. W rozmowie wzięli udział Jarosław Gugała z Polsatu, Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna miesięcznika Pismo i Rafał Madajczak, twórca Aszdziennika, rozrywkowo-satyrycznego serwisu, który publikuje zmyślone teksty. Debatę poprowadziła Karolina Głowacka z TOK FM. Podcast z każdej kolejnej debaty będzie dostępny co miesiąc w serwisie [link]
pobierz 137.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Maciej Robert, Co o nich wiem
Czyta Jerzy Bończak. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno. fot. Paweł Matyka [CC BY-SA 4.0 ([link]
pobierz 1.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek