Pismo

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Magazyn opinii.
Data dodania: 2019-06-07 20:46:00
Data aktualizacji: 2020-01-27 15:05:08
Audycji w katalogu: 81
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 17 godz. temu
Wiersz na poniedziałek: Sylwia Jaworska i słodko-gorzkie wspomnienia
W drugim odcinku podcastu mówię o wierszu Sylwii Jaworskiej i o tym, że na łamach Pisma ukazują się nie tylko teksty uznanych już autorów i autorek, ale również tych na początku swojej twórczej drogi. Propozycji wierszy do opublikowania dostajemy sporo, czasem trudno wybrać spośród wielu propozycji ten jeden utwór. Wiersz Jaworskiej zwrócił moją uwagę, bo autorce udało się uchwycić i opisać pewien stan ducha, który wielu z nas, chyba większość - jeśli miała szczęście - przeżyła. Jaki? Posłuchajcie podcastu, zapraszam. Magdalena Kicińska ------------------------------ (...) SYLWIA JAWORSKA Wylejemy na siebie wrzątek latem. Będziemy sobie parzyć stopy z miłości. Zimą odmrozimy sobie ręce. Włożymy je do piachu. Wykopiemy na wiosnę. Ale teraz jest jesień. Nie ma zagrożenia.
pobierz 5.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Esej Pisma: Kacper Pobłocki, W poszukiwaniu czułego punktu
Czyta Maciej Więckowski. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 41.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Wiersz na poniedziałek: Bronka Nowicka o empatii i stracie
Posłuchaj pierwszego odcinka nowego podcastu Pisma autorstwa redaktorki naczelnej magazynu, Magdaleny Kicińskiej. Kolejne odcinki będziemy publikować w każdy poniedziałek. --------------------------- Wiersz na poniedziałek: BRONKA NOWICKA "Bestiariusze. O empatii i stracie" Codziennie kupowała siatkę bułek. – Wstyd mi żyć – mówiła sprzedawczyniom. Widać uznała, że w jej wieku jest to nadużyciem. Chowała kajzerki i uśmiechała się przepraszająco, odsłaniając zęby podobne do macew. Kilka poczerniałych steli zapadło się w dziąsła. Cmentarz w ustach był wiekowym miejscem pochówku. Po wyjściu z piekarni, nie odrywając stóp od ziemi, przesuwała się w stronę parku. Niedołężne ręce nie mogły skubać pieczywa, więc by nakarmić ptaki, darła bułki na grobach. Pluła rozdrobnionym ciastem pod nogi. Gromada przyfruwała, zaczynała dziobanie. Gołębie i staruszka gruchali do siebie godzinami. Jeśli kiedyś na świecie zabranie bułek – pomyślałam – ona zacznie drobić ptakom siebie. Rzuci im resztki zębów, włosy, mięso. Gołębie zjedzą je i polecą ku górze. Stara, unoszona przez stado, wniebowstąpi. Pies umarł jesienią. Latem leżał na tarasie i liniał na sztuczną trawę. Gdy rozłożyłam ją następnego roku, zleciały się wróble. Wyskubywały sierść spomiędzy nylonowych źdźbeł. Ciułały kłaki, aż uzbierały solidne wiązki; wtedy odlatywały. Pies leżał w ziemi pod rdestem. Ubrany w mrówki, żuki i larwy motyli nie szczekał na złodziei własnego futra. Ptaki zamierzały ogrzewać nim pisklęta, dopóki nie wyrosną im pióra. Do psa podpełzały korzenie rdestu, w którym były ukryte lęgowiska, jeszcze puste. Wróble zostawiały tam sierść, po czym wracały na taras. Stałam w ogrodzie i patrzyłam, jak mój pies zamienia się w gniazda. I choć poczułam, że nie istnieje coś takiego jak strata, poszłam pozbierać białe włosy z trawy. Zbiłam je w kłębek, włożyłam do kieszeni i miesiącami – nitka po nitce – jadłam.
pobierz 12.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Premiera Pisma. Czy będziemy żyć w mądrych miastach?
W trakcie styczniowej Premiery Pisma rozmawialiśmy o inteligentnych miastach – jaki wpływ na ich powstawanie mają technologia oraz nowe myśli społeczne, a także jakie rozwiązania funkcjonują w nich już dziś, a na jakie wciąż musimy poczekać. W rozmowie wzięli udział Natalia Szcześniak, architektka i urbanistka, współtwórczyni wideobloga o architekturze i sztuce – Architecture is a good idea, Jola Starzak, architektka związana z Uniwersytetem SWPS oraz Kacper Pobłocki, antropolog, autor wielu książek i publikacji z zakresu nauk humanistycznych i socjologii miast. Dyskusję poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka związana z Radiem ZET. Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 8 stycznia w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerami styczniowej Premiery Pisma byli E.ON edis energia oraz kancelaria prawna CMS Polska – Kariera. Podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur Uniwersytetu SWPS.
pobierz 72.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Po co nam teorie spiskowe?
Specjalistów od „medycyny alternatywnej” jest na polskim rynku więcej niż barów z wódką w okolicy Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurencja jest naprawdę duża - żartuje mój dzisiejszy gość. I to nie jedyne zgrabne porównanie jego autorstwa. Z dr hab. Marcinem Napiórkowskim, semiotykiem kultury, wykładowcą UW i autorem bloga mitologiawspółczesna.pl rozmawiam nie tylko o współczesnych szarlatanach, którzy panoszą się w internecie, ale też o tym, dlaczego jesteśmy podatni na teorie spiskowe i jak rozpoznać pseudonaukę. 
Z podcastu dowiecie się m.in., dlaczego nie warto rysować czarnych scenariuszy i straszyć zagładą ludzkości. Ale porozmawiamy nie tylko o globalnym ociepleniu, ciekawych wątków, przykładów i wniosków będzie znacznie więcej. 
Tradycyjnie pojawi się też futurologiczna sonda. Kto będzie autorytetem w 2050 roku? O swoich wizjach na temat influencerów przyszłości opowiedzą Ola i Piotr Stanisławscy, twórcy portalu CrazyNauka.pl oraz Grzegorz Kasdepke, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarz i publicysta. Posłuchajcie pierwszego w Nowym Roku odcinka podcastu "Jak naprawić przyszłość? 2050".
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Opowiadanie Pisma: Magdalena Koryntczyk, Białe karły
Czyta Maciej Więckowski. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Premiera Pisma. Rodzina na nowe czasy
Od rozmowy na temat okładki grudniowego Pisma, autorstwa Tomka Pieńczaka zaczęła się się ostatnia w tym roku dyskusja z cyklu Premiera Pisma. Spotkanie prowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Radia ZET.  Tytuł najnowszej okładki brzmi „Wybierz sobie rodzinę” i nawiązuje do tematu debaty, "Rodzina na nowe czasy". - Ta okładka dobrze oddaje sens współczesnej rodziny, wielorakiej, różnorodnej. Najważniejsze są więzi, a nie to czy są zadekretowane - mówiła Alina Gutek, dziennikarka „Zwierciadła”, współautorka książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?”. Wraz z nią, w charakterze ekspertów o współczesnych problemach, przed jakimi stoi rodzina i sposobach na ich pokonanie rozmawiali też Paweł Bochniarz, współtwórca inicjatywy tato.net oraz Grzegorz Kasdepke, autor książek dla najmłodszych i publicysta, który publikowała m.in. na łamach „Pisma”.  Posłuchaj całej dyskusji.
pobierz 85.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pismo na święta: pomysły na prezenty od Arety Szpury
Czyta Miłogost Reczek. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak kupować odpowiedzialnie?
Czy zakupy mogą nam dać szczęście? - Nie, nigdy. Mogą nam dać zadowolenie, radość, ale nie szczęcie - mówi prof. Dominika Maison, dziekan wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w najnowszym odcinku podcastu "Jak naprawić przyszłość?". Im więcej kupujemy, tym bardziej przyczyniamy się do degradacji naszej planety. Pytanie, czy zaczniemy w końcu kupować odpowiedzialnie, zbierać informacje o produkcie, dociekać, pytać o jego pochodzenie, skład, metody produkcji czy społeczną odpowiedzialność firmy, która go sprzedaje.  W tym odcinku dowiecie się też,  kto ma zadatki na materialistę, jak będzie wyglądał konsument przyszłości, dlaczego to emeryci są najbardziej "zero waste". Tradycyjnie przeniesiemy się też do roku 2050 roku. Jak będziemy kupować w przyszłości? Czym będziemy płacić? W futurologicznej sondzie wzięli udział Jacek Uryniuk, szef serwisu Cashless.pl, Mateusz Zmyślony, założyciel i dyrektor kreatywny Eskadry, współorganizator międzynarodowego forum ekonomicznego Open Eyes Economy Summit w Krakowie oraz dr Mikołaj Lewicki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Posłuchaj podcastu!
pobierz 54.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Odcinek 6. Kto będzie następny?
W szóstym i ostatnim odcinku Śledztwa Mirek sprawdza, czy Agata rzeczywiście nie żyje. Rozmawia też z Agnieszką, najstarszą z czwórki dzieci, którymi opiekowali się bohaterowie podcastu, dziś już pełnoletnią. Jak dziewczyna wspomina pobyt w tym domu? Czy podtrzymuje drastyczne zeznania? Przypomnijmy, że w 2013 roku wyszła na jaw przemoc, jaką Agata i Jan przez wiele lat stosowali wobec czwórki dzieci. Przez kilka miesięcy dziennikarskiego śledztwa Mirek próbował dociec, czy rzeczywiście to zrobili. I dlaczego wciąż przebywają na wolności? Szybko okazało się, że Agata i Jan nie tylko znęcali się nad swoimi podopiecznymi. Przez lata oszukiwali ludzi i instytucje. Fałszowali dokumenty. Podszywali się pod znane osoby. Manipulowali swoimi ofiarami. Aż do zagrożenia zdrowia. A może nawet życia. Słuchaj finałowego odcinka Śledztwa! Materiały dodatkowe, nagrania, które nie weszły do serialu czy fragmenty korespondencji między fałszywym doktorem Religą a Joanną znajdziesz na [link].
pobierz 49.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Odcinek 5. W pajęczej sieci
W piątym odcinku Śledztwa Mirek odnajduje kolejne ofiary Agaty i Jana. Wraca też do sprawy tajemniczego samobójstwa wspólnej znajomej Agaty i Joanny. Czy ktoś mógł maczać w tym palce? Do Joanny Contessy, której opowieść poznaliśmy w poprzednich odcinkach Śledztwa, dołączają dwie inne kobiety - Jadwiga i Janina. Mirek nazywa je trzema paniami „J”; wszystkie w podobny wieku co Agata, inteligentne, z klasy średniej. Wydawałoby się, że nie dają sobie w kaszę dmuchać. Jak to się stało, że wraz ze swoimi bliskimi dały się omotać i uwierzyły w serię kłamstw? W poprzednim odcinku wyszło na jaw, że doktor Grzegorz Religa nigdy nie korespondował z Joanną ani nie zalecał jej zdalnie żadnych kuracji. Co więcej, Agaty ani Jana nie znał. Teraz okazuje się, że kardiolog nie był jedyną znaną osobistością, na którą powoływało się małżeństwo. Kolejny, szósty i ostatni odcinek reporterskiego serialu podcastowego już 22 listopada w serwisie sledztwopisma.pl, naszym kanale na YouTube i w aplikacji Tok FM. W poniedziałek, 25 listopada ten odcinek zostanie opublikowany w najpopularniejszych kanałach podcastowych.
pobierz 44.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Premiera Pisma. Po co nam praca?
O tym, jaką funkcję w naszym życiu pełni praca i czy w ogóle będziemy mieli pracę w przyszłości rozmawialiśmy w czasie listopadowej debaty z cyklu Premiera Pisma. Przymus, kariera, prestiż czy może powołanie albo pasja?  Jak traktujemy swoją pracę? Który model jest lepszy? - pytała ekspertów Justyna Dżbik-Kluge, prowadząca debatę. W debacie wzięli udział Dariusz Żuk, współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Business Linku, Malwina Puchalska-Kamińska, psycholożka i trenerka biznesu związana z Uniwersytetem SWPS oraz profesor Wojciech Paprocki, dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności w SGH oraz ekspert Open Eyes Economy Summit. Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 6 listopada w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS, podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur SWPS.
pobierz 69.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Odcinek 4. Wszystkie życia Agaty
W czwartym odcinku Śledztwa Mirek Wlekły opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w domu Joanny. Podąża śladem życiorysu Agaty i dociera do doktora Grzegorza Religi. W poprzednim odcinku poznaliśmy historię Joanny Contessy oraz jej znajomości z Agatą i Janem. Wskutek niesamowitego zbiegu okoliczności okazało się, że Joanna i Agata są bliźniaczkami. A równocześnie na jaw wyszły przejmujące fakty z dzieciństwa Agaty. Czy traumatyczne wydarzenia z przeszłości kobiety usprawiedliwiają to, co robiła dzieciom w Ostrowie? Reporter dociera do krewnych Agaty, umawia się też na wywiad z doktorem Grzegorzem Religą, który miał odpowiadać za leczenie bohaterek serialu. Premiera piątego odcinka serialu w piątek 15 listopada na śledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. Od poniedziałku, 18 listopada ten odcinek będzie dostępny również w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.
pobierz 40.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Reportaż Pisma: Juliusz Ćwieluch, Stratni
Czyta Miłogost Reczek. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 36.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Odcinek 3. Opowieść o dwóch siostrach
W trzecim odcinku Śledztwa poznajemy Joannę. Informacje od kobiety, członków jej rodziny i znajomych rzucają nowe światło na głównych bohaterów. „Od sierpnia 2016, po nagłej i zdumiewającej diagnozie dotyczącej serca, nie pracuję zawodowo (przynajmniej mam czas dla męża i pasje). Niestety powyższy fakt spowodował pojawienie się Agaty i Jana na mojej drodze życia” – napisała reporterowi kobieta. Jaką rolę w jej życiu odegrali Agata i Jan? Co wydarzyło się w jej domu? W poprzednich odcinkach Śledztwa poznaliśmy Agatę i Jana oraz zarzuty, które nad nimi ciążą. Małżeństwo zostało skazane na 5 lat więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi. Ale za kraty nie trafiło. Wyrok nie jest prawomocny. Dlaczego wciąż są na wolności? Kolejny, czwarty odcinek reporterskiego serialu podcastowego już w piątek, 8 listopada na śledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. W poniedziałek, 11 listopada odcinek będzie dostępny w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.
pobierz 42.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Odcinek 2. Szatan przychodzi do księdza
Mirek Wlekły opisuje swoje pierwsze spotkanie z Agatą i Janem, latem 2014 roku, kiedy pisał na ich temat tekst dla „Dużego Formatu”. Był jedynym dziennikarzem, z którym para zdecydowała się porozmawiać. Prokuratura oskarżyła ich wówczas o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi. Ze szczególnym okrucieństwem. W pierwszym odcinku cytowaliśmy zeznania czwórki dzieci, dla których byli rodzicami zastępczymi. Wstrząsające. Podopieczni mówili o biciu tłuczkiem do mięsa, kopaniu, głodzeniu i wiązaniu na noc. Co na to Agata i Jan? Czy przyznali się? Jakie sekrety skrywają? W drugim odcinku Śledztwa poznajemy nie tylko ich wersje wydarzeń, ale też nowe, zaskakujące fakty z życia Agaty i Jana. A Mirek próbuje rozumieć, dlaczego w ogóle powierzono im dzieci. I czy – w końcu – są winni, czy też nie. Kolejny, trzeci odcinek podcastu już 1 listopada na sledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. A od poniedziałku 4. listopada w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.
pobierz 47.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy smartfony niszczą dzieciństwo?
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak nasze dzieci i wnuki będą wspominać swoje dzieciństwo? Ile miejsca w tych wspomnieniach zajmą smartfony, aplikacje, gry, czy lajki i komcie w serwisach społecznościowych? O fatalnych skutkach uzależnienia od internetu donoszą już eksperci z większości rozwiniętych krajów. Podobnie jak o rosnącej liczbie samobójstw i problemach psychicznych dzieciaków urodzonych po roku 1995. Jak nowe technologie, z którymi dzieci mają do czynienia od najmłodszych lat uformują je w dorosłym życiu? Na kogo wyrosną? A może przesadzamy z tymi czarnymi wizjami? O tym wszystkim porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj wiceprezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, która uczy tego, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych. Będzie też dwójka specjalnych gości. Swoje futurologiczne wizje dzieciństwa w 2050 roku przedstawią Karolina Lewestam, publicystka związana m.in. z Pismem oraz Dominik Batorski, socjolog internetu z UW. Nazywam się Barbara Sowa i zapraszam do słuchania drugiego odcinka mojego podcastu z cyklu "Jak naprawić przyszłość?"
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Odcinek 1. Dzień, w którym Damian pękł
Mirosław Wlekły wraca do dwójki bohaterów swojego reportażu opublikowanego w 2014 roku w „Dużym Formacie". Chce zrozumieć, jak to się stało, że nikt nie dostrzegł zła w domu Agaty i Jana, i dlaczego oboje wciąż nie zostali skutecznie osądzeni. A przede wszystkim by ich odszukać i zapytać: Czy to zrobili? Dlaczego? I najważniejsze: Jak mogą z tym żyć? Kolejny, drugi odcinek serialu już 25 października w serwisie śledztwopisma.pl. Od poniedziałku, 28 października ten odcinek będzie dostępny również w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.
pobierz 43.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Reportaż Pisma, Justyna Suchecka, Wychowanie do życia
Czyta Agata Turkot. Wykup prenumeratę, aby przeczytać ten i inne teksty oraz zyskać dostęp do wszystkich wydań AUDIO miesięcznika. magazynpismo.pl/prenumerata/ Materiał nagrano w Studiu Osorno.
pobierz 101.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Premiera Pisma. Dlaczego nie wyciągamy wniosków z historii?
O błędach z przeszłości, narodowym narcyzmie i o kolejnych wcieleniach kozła ofiarnego w polskiej historii rozmawialiśmy w czasie październikowej debaty z cyklu Premiera Pisma. Dyskusję poprowadziła Hanna Zielińska z TOK FM. Wzięli w niej udział prof. Teresa Gardocka, specjalistka prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS, Anna Kowalczyk, dziennikarka i blogerka, autorka książki "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” oraz prof. Paweł Machcewicz, historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pierwszy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmowa została nagrana w czasie wieczornej debaty zorganizowanej 12 wrzśnia w Przestrzeni from Facebook w Warszawie. Partnerem Premiery Pisma jest kancelaria CMS, podcast powstał przy współpracy ze Strefą Kultur SWPS. Październikowy numer Pisma oraz debaty z cyklu Premiera Pisma w Warszawie i Berlinie powstały dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w ramach linii projektowej „1939-1989-2019: historia do (prze)myślenia” finansowanej ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
pobierz 164.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek