Głowa rządzi

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.
Data dodania: 2019-07-16 16:46:08
Data aktualizacji: 2019-10-14 17:35:02
Audycji w katalogu: 17
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 13 dni temu
GRz 016: Alicja Tchórz | Jak można zdobywać fundusze na swój sportowy rozwój?
Gościem szesnastego odcinka podcastu Głowa Rządzi jest Alicja Tchórz, polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, olimpijka z Londynu i Rio, obecnie z celownikiem ustawionym na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Oprócz prowadzenia własnej kariery sportowej, Alicja jest również inicjatorem i głównym mózgiem operacyjnym platformy internetowej nasimistrzowie.pl, który łączy zawodników różnych dyscyplin z potencjalnymi sponsorami. Nasza rozmowa jest podzielona na dwie części. W pierwszej pytam Alicję o jej własną karierę sportową i osobiste perspektywy na pływanie. Odpowiada między innymi na takie pytania: - Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem? Co lub kto zainspirował Alicję do uprawiania akurat pływania? - Co uważa za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie i dlaczego? - W jaki sposób przygotowuje się mentalnie do najważniejszych startów? Czy ma jakieś techniki treningu mentalnego, które lubi najbardziej lub które uważa za najskuteczniejsze? - Jak łączyć wyczynowe uprawianie sportu ze studiami i własnym rozwojem poza pływalnią? Czy to jest w ogóle możliwe!? W drugiej części zwracamy się już ku tematom związanym z finansowaniem zawodników w Polsce i istocie odpowiedniego zaplecza finansowego. Tutaj Alicja odpowiada na następujące pytania: - Jak ważne jest odpowiednie finansowanie dla „spokojnej głowy” zawodnika przygotowującego się do startów na arenie międzynarodowej? Co ono oznacza – tj. ile funduszy jest koniecznych do optymalnego przygotowania się? Na co one są przeznaczane? - Jakie są potencjalne źródła pozyskiwania funduszy zawodników klasy światowej, np. w pływaniu? - Skąd wziął się pomysł na projekt nasimistrzowie.pl? W jaki sposób działa, jakie ma cele? Dlaczego jest potrzebny? Jakie są echa projektu ze strony środowiska sportowego i biznesowego? Dla mnie cała historia Alicji to piękny przykład metamorfozy sposobu myślenia i nastawienia. Po psychologicznemu powiedzielibyśmy, że było to przesunięcie punktu umiejscowienia kontroli z zewnętrznego na wewnętrzny. Po ludzku - zamiast czekać, aż zmieni się świat, Alicja wzięła sprawy w swoje ręce i to ona krok po kroku zaczęła go zmieniać. Mam nadzieję, że ten odcinek będzie nie tylko inspiracją do działania z takim rozmachem i odwagą jak Alicja Tchórz, ale także stanie się konkretnym drogowskazem do tego jak można zdobyć fundusze na realizowanie swoich sportowych marzeń. Koniecznie przesłuchajcie do samego końca i odwiedźcie stronę nasimistrzowie.pl ! Dobrego dnia!
pobierz 60.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
GRz 015: Ewa Moroch | O co chodzi w jogowych wygibasach?
W piętnastym odcinku w końcu udało mi się ugościć dr Ewę Moroch, joginkę i instruktora Vinyasa Flow oraz psychologa sportu piłkarskiego Śląska Wrocław. Ewa jest bardzo pozytywną osobą, o ogromnej wiedzy i wielu doświadczeniach psychologicznych i jogowych. W tym odcinku odpowiada na tytułowe pytanie, czyli o co chodzi w jogowych wygibasach, ale robi też zdecydowanie więcej dzieląc się swoim podejściem i filozofią praktyki jogi, psychologii, i w ogóle życia. W trakcie rozmowy towarzyszyły nam takie oto pytania:   - Czy jodze po drodze z psychologią i dlaczego? - Jakie są popularne mity na temat jogi? - Czym jest mentalna gibkość i w jaki sposób joga ma wpływ na jej kształtowanie? - Czy jest ktoś kto nie nadaje się do jogi lub nie powinien jej uprawiać? - Czy współczesna moda na jogę jej pomaga czy przeszkadza? - Dlaczego warto podróżować, żeby zdobywać wiedzę? Jakie nauki przywozi Ewa ze swoich jogowych wędrówek? - Jak ważna jest wiarygodność w tym, co się robi? - Co ma joga do piłki nożnej? - Który światowej klasy piłkarz jako pierwszy „przyznał się” do praktykowania jogi? - Jak angażować piłkarzy do pracy nad sobą, nad świadomością własnego ciała i umysłu poprzez jogę i trening mentalny? - Do jakiego projektu zobowiązała się Ewa we współpracy z Grzegorzem?   Zapraszam serdecznie do słuchania i komentowania!
pobierz 71.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
GRz 014: Mikołaj Lasek | Jakie są zadania współczesnego nauczyciela wychowania fizycznego?
W czternastym odcinku podcastu Głowa Rządzi, w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego, przepytuję Pana Wuefistę z kwestii związanych z szeroko pojętym wychowaniem fizycznym w kontekście polskiej oświaty. Pan Wuefista odpowiada dzielnie i rzetelnie na takie i inne pytania:   - Czy wychowujemy dzieci pierdoły? Jak wygląda sprawność ruchowa współczesnych dzieci w porównaniu do poprzednich pokoleń? - Jaka jest różnica między zorganizowaną a spontaniczną aktywnością dzieci i młodzieży? - Jakie są główne powody braku aktywności wśród dzieci i młodzieży? - Jak mądrze korzystać ze współczesnych technologii? - Szkoła, kluby czy rodzice – kto jest odpowiedzialny za aktywność fizyczną najmłodszych obywateli? - Kiedy przypada „złoty wiek” rozwoju motorycznego dzieci i jakie wyzwania stoją przed polskim systemem oświatowym w mądrym zagospodarowaniu tego okresu? - Jakie są zadania współczesnego nauczyciela wychowania fizycznego? - Jak WF i nauczyciele WF są obecnie postrzegani przez innych nauczycieli w gronie pedagogicznym? - Z jakiego przedmiotu najłatwiej podnieść ocenę na koniec roku i dlaczego? - W jaki sposób współczesny nauczyciel wychowania fizycznego może kształtować mentalność młodych ludzi w szkole? Jakie konkretne umiejętności mentalne są najważniejsze z perspektywy wuefistów? Co nauczyciel WF może popsuć, czyli jak zniechęcić młodych do sportu i aktywności fizycznej? - Jakie są sposoby na nawiązywanie dobrych relacji z uczniami? - Czy można być jednocześnie nauczycielem wymagającym i lubianym? Zapraszam do słuchania, komentowania i dzielenia się!
pobierz 70.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
GRz 013: Paweł Fortuna | Pozytywna psychologia porażki, czyli jak z cytryn zrobić lemoniadę?
W trzynastym odcinku rozmawiam z Pawłem Fortuną o psychologii porażki. Nie ma drugiego psychologa w Polsce, a być może i na świecie, który o porażce dowiedziałby więcej, niż Paweł Fortuna. Nie chodzi tu o jego osobiste doświadczenia, choć tymi mój gość również się dzieli, ale o rzeczowe studium psychologiczne tego zjawiska zdecydowanie wykraczające poza płyciznę cytatów i memów rodem z taniego forum dla entuzjastów rozwoju osobistego. Mam nadzieję, że z tej audycji dowiesz nie tylko czym jest porażka z perspektywy psychologii, ale też jak sobie z nią konstruktywnie radzić. W toku tej rozmowy Paweł Fortuna odpowiada m.in. na takie pytania:   - Czego można nauczyć się żonglując? - W jakim nurcie psychologii możemy umiejscowić rozważania o porażkach? - Jak wygląda proces twórczy? - Co to znaczy, że żyjemy współcześnie w społeczeństwie osiągnięć? W jaki sposób można w nim dobrze funkcjonować? - Czym jest porażka na poziomie psychologicznym? Jak możemy ją definiować? Jakie ma konsekwencje? - Jak wygląda zdrowy schemat zdrowego radzenia sobie z porażką? - Jakie mechanizmy obronne uruchamiamy, żeby porażek nie dostrzegać, a co za tym idzie nie akceptować? - Czym jest kręgosłup psychiczny człowieka i jak porażka może sprawdzić jego wytrzymałość? - Jak sobie radzić z internetowym hejtem, który często pojawia się po sportowych niepowodzeniach? - Czym jest poczucie własnej skuteczności? Co zrobić, żeby odbudować je kiedy nam się załamie? - Czym różni się nauka od nauczki i mądrości? - Dlaczego warto przespać się po porażce? - Jak rodzice młodych sportowców powinni wspierać swoje dzieci? Co jest najważniejsze?   Zapraszam do słuchania, komentowania i dzielenia się!
pobierz 115.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
GRz 012: Przemysław Lis | Czego możemy nauczyć się od gimnastyki i gimnastyków?
To już dwunasty odcinek podcastu, a w nim ultra ciekawy gość z bogatym CV zarówno zawodniczym jak i trenerskim - Przemysław Lis, obecnie trener kadry narodowej w gimnastyce sportowej Azerbejdżanu. Złapaliśmy się niedawno, gdzieś w przerwie między naszymi obowiązkami zawodowymi i pogadaliśmy sobie o współczesnym sporcie. Oczywiście punktem zaczepienia była gimnastyka sportowa bo prostu nie mogło być inaczej. Dzięki uważnemu przesłuchaniu tego odcinka, dowiesz się m.in. o:   - sportowej przygodzie trenera Przemka Lisa – od początków gimnastycznej zajawki, przez kadrę narodową w roli zawodnika, po trenera obieżyświata (NB: w szczególności warto zwrócić uwagę na momenty przejścia, np. z roli zawodnika kadry narodowej do trenera-instruktora, czy z roli trenera-instruktora do trenera kadr narodowych), - specyficznych zapachach na salach treningowych gimnastyki sportowej, - filozofii pracy trenera Lisa i powodach dla których jest taka skuteczna, - kulisach współpracy trenera Lisa z olimpijką i jedynym reprezentantem polskiej gimnastyki sportowej na IO w Rio, Katarzyną Jurkowską-Kowalską , - związku tatuażu z wiarą trenera w swojego podopiecznego, - podobieństwach i różnicach pomiędzy trzema światami kultury sportowej, w kontekście gimnastycznym, których doświadczył trener Lis - Polski, Australii i Azerbejdżanu, - optymalnym wieku specjalizacji sportowej w gimnastyce, - roli rodzica w sporcie dzieci i młodzieży, - mentalności gimnastyków, która pomaga im funkcjonować na najwyższym poziomie, - ciekawych filmach z gimnastykami w roli głównej, okraszonych sporą dawką psychologii.   Zapraszam do słuchania! Żółwik!
pobierz 68.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
GRz 011: [Odcinek Specjalny] Kongres FEPSAC | Czego polscy psychologowie nauczyli się w Münster?
FEPSAC , czyli Europejska Federacja Psychologii Sportu to obecnie najstarsza, największa i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca europejskich specjalistów psychologii sportu, zarówno badaczy, praktyków jak i edukatorów. Istnieje od 1969 roku (dobrze policzyliście, w tym roku obchodzi 50 lecie!) i stara się promować rzetelne działania psychologiczne w sporcie na naszym kontynencie. Czuję się mocno związany z FEPSACiem. Jestem członkiem indywidualnym od konferencji w Paryżu (2013), na której moje badania dotyczące wczesnej specjalizacji sportowej zostały wyróżnione trzecią nagrodą. W 2015 roku byłem też na Kongresie w Bernie, a w tym nie mogło mnie zabraknąć w Munster, szczególnie biorąc pod uwagę okrągłą rocznicę urodzin tej organizacji oraz powiązania między FEPSACiem a ENYSSPem , któremu obecnie przewodniczę.   Podczas 15 Kongresu Psychologii Sportu FEPSAC działo się bardzo dużo, a tygodniowy program był wypakowany po samiutkie brzegi. Największym problemem podczas sesji równoległych była decyzja, gdzie się udać, bo wyboru było ponad miarę. Najważniejszym trendem podczas kongresu było moim poszukiwanie równowagi między treningiem mentalnym i wspomaganiem zawodników w polepszaniu swoich wyników sportowych, a wspieraniem ich dobrostanu psychofizycznego. Dużo było też sympozjów i warsztatów poświęconych modelom uważnościowym (ang. Mindfulness), a także samoregulacji i rezyliencji. Ogólnie rzecz ujmując wydarzenie na pięć z plusem. Jako psycholog czuję, że znowu urosłem te kilka centymentrów. Z pewnością wyciągnąłem z Kongresu wiele konkretnej wiedzy i inspiracji do dalszego działania na polskim sportowym podwórku.   W ramach tego odcinka, posłuchasz rozmów z sześcioma polskimi psychologami sportu, praktykami i badaczami, o zróżnicowanych zainteresowaniach i doświadczeniach, którzy opowiedzą o doświadczeniach kongresu ze swojej perspektywy. Każda rozmowa jest trochę inna, bo każdy z nich doświadczył kongresu z trochę innego kąta. Niemniej jednak każda z nich jest ciekawa i warta wysłuchania.   A słuchając tego odcinka od deski do deski dowiesz się m.in .   - czym jest i jak działa Europejska Federacja Psychologii Sportu FEPSAC? - jakie są współczesne trendy psychologii sportu w Europie i na świecie? - jak doświadczyli kongresu polscy psychologowie sportu – praktycy i badacze? - w jaki sposób wykorzystają wiedzę, inspiracje i kontakty zdobyte podczas kongresu w swojej polskiej rzeczywistości?   Zapraszam do słuchania!
pobierz 66.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
GRz 010: Mateusz Gawełczyk | To, co na talerzu i to, co w bidonie, a wyniki i samopoczucie
To jubileuszowy, dziesiąty już odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym moim gościem jest Mateusz Gawełczyk, dietetyk sportowy z Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu, który pomaga sportowcom odżywiać się nie tylko smacznie, ale i pożywnie! Niejednokrotnie mówi się, że to co sportowcy mają na swoim talerzu czy w bidonie, to paliwo, na którym jadą przez cały czas trwania treningu lub zawodów. Dlatego dietetyka, podobnie zresztą jak psychologia, to dziedzina, która może zrobić różnicę w optymalnym przygotowaniu zawodnika do startu i w kluczowym momencie stać się języczkiem u wagi dając zwycięską przewagę w rywalizacji. W tym odcinku mój gość opowiada o swojej pracy w sportach wytrzymałościowych, poleca pewne konkretne rozwiązania, a także obala mity związane z żywieniem. Dla mnie Mateusz jest specjalistą, których na rynku ciągle za mało, bo swoją solidną i rzetelną podstawę teoretyczną jest w stanie wyłożyć w przystępny i mocno praktyczny sposób. Dzięki przesłuchaniu tego odcinka, dowiecie się m.in . - Dlaczego znalezienie równowagi między teorią a praktyką jest tak istotne i jak po mistrzowsku robi to Mateusz w dziedzinie dietetyki sportowej? - Z jakimi kwestiami zawodnicy najczęściej zwracają się do dietetyka sportowego? - Jak dietetyka sportowa w sportach wytrzymałościowych zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat? - Co jest ważne z punktu widzenia dietetyki sportowej w kwestiach regeneracji potreningowej? Co najlepiej spożyć po treningu? - Czy dobrze jest nagradzać siebie jedzeniem? - Jak może wyglądać prototyp śniadania mistrzów? - Jakie nieprawdziwe, nieskuteczne i potencjalnie niebezpieczne porady dietetyczne spotyka się obecnie w szerokim internecie? - Jak wygląda klasyfikacja suplementów diety? - Jakie suplementy warto stosować dla lepszego funkcjonowania umysłu i ciała?   Źółwik!
pobierz 67.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
GRz 009: Anna Ryczek | Dlaczego świadomy oddech zmienia wszystko?
„Świadomy oddech jest buforem na szaleństwa obecnego świata”. A. Ryczek.  Ten odcinek jest o naszej podstawowej czynności życiowej – oddychaniu. Bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać kilka, kilkanaście dni. Bez wody jeszcze krócej. A bez powietrza? Cóż, większość z nas najwyżej kilka minut, najlepsi wytrenowani do tego typu wyczynów ludzie – kilkanaście. To mało. Oddychanie jest nam potrzebne, niezależnie od tego kim jesteśmy i co robimy. Jest nam niezbędne do przeżycia do tego stopnia, że nie musimy o nim świadomie myśleć. Dzieje się tak dlatego, że proces oddychania kontrolowany jest przez pierwotne ośrodki znajdujące się w pniu mózgu odpowiedzialne za utrzymanie nas przy życiu. O oddychaniu nie musimy pamiętać. Tak samo jak nie musimy myśleć o tym, żeby pracowało nasze serce oraz inne organy wewnętrzne czy ciało utrzymywało stabilną temperaturę. To się dzieje automatycznie. Jednak jak się okazuje, a wiemy to zarówno z badań jak i z praktyki, poprzez budowanie świadomości oddechu możemy zdziałać bardzo wiele dobrego dla polepszenia naszego dobrostanu psychofizjologicznego, ogólnej jakości życia, a w przypadku sportowców również wyników sportowych. O istocie oddechu opowiada mój gość - Anna Ryczek, ekspert i ambasador metody Butejki w Polsce. Porusza między innymi takie kwestie jak:   - historię metody Konstantina Butejki i jego metody, - fizjologię oddychania, - paradoks tlenowy i chorobę nadmiernego oddychania, - zasady oddechowe zgodne z metodologią Butejki, - dysfunkcyjne wzorce oddechowe (i proste sposoby na to jak sobie z nimi poradzić), - najważniejsze korzyści płynące z oddychania przez nos, - tlenową przewagę dla sportowców. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka i zwrócenia swojej uwagi na... własny oddech! Żółwik!
pobierz 60.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
GRz 008: Bartek Nowicki | Jak można świadomie budować relacje ze swoimi podopiecznymi?
W ósmym odcinku gościem jest nie byle kto, bo medalista Halowych Mistrzostw Europy w biegu na 1500m - Bartek Nowicki. Chociaż Bartek jest już na sportowej emeryturze, to cały czas cieszy się bieganiem. Oprócz tego, że sam nie stroni od butów biegowych, to jest trenerem w klubie MKL Szczecin, gdzie przygotowuje do startów młodych zawodników. Jest to rozmowa, która naturalnie podzieliła się na dwie, niemalże niezależne części. W pierwszej Bartek opowiada o bieganiu z perspektywy zawodnika europejskiej elity, a w drugiej patrzy na świat już okiem trenera. Na bazie swoich bogatych doświadczeń, Bartek odpowiada na między innymi na takie pytania:   - jak godnie i mądrze można zakończyć karierę sportową? O co warto zadbać przy przejściu z roli zawodnika do roli trenera? - jak wygląda życie zawodnika po decyzji o zakończeniu kariery sportowej? Z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć? Jak sobie z nimi poradzić? - jak wygląda przygotowanie mentalne lekkoatletów biegających średnie dystanse? Dlaczego te biegi są takie trudne i wymagające? - jak można korzystać ze wsparcia psychologicznego w procesie przygotowań do imprez mistrzowskich? - czym jest „dziennik pozytywności”? - co robić z czasem wolnym od treningu po zakończeniu kariery sportowej i w trakcie jej trwania (np. na etapie superkompensacji)? - na czym budować pewność siebie? - o co chodzi w powiedzeniu don’t think it, ink it! ? - co się dzieje w głowie biegacza startującego na średnim dystansie? - jak podejmować decyzje podczas biegu – trzymać się założonego planu czy zaufać intuicji? - jak sobie radzić z bólem? - dlaczego każdy trener powinien znać podstawy psychologii sportu? - jak wygląda filozofia trenerska Bartka? Jak buduje relacje ze swoimi podopiecznymi? Jak wdraża psychologię sportu w trening? - z kim pracuje obecnie Bartek? - gdzie i kiedy można potrenować z Bartkiem? - jakie rzeczy można nauczyć się poprzez zaangażowanie w sport, które mogą potem zaprocentować w innych obszarach życia? - dlaczego warto czytać i co Bartek ma w swojej biblioteczce?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, bo rozmowa jest miód - malina! Piona!
pobierz 70.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
GRz 007: Natalia Koperska | Ile sportu w e-sporcie?
W siódmym odcinku, wspólnie z Natalią Koperską, zagłębiłem się w wirtualny świat e-sportu oraz jego jak najbardziej realne zakamarki psychologiczne. Jestem przekonany, że to ważny odcinek zarówno dla ludzi zakochanych w grach komputerowych, jak i dla tych, którzy go w ogóle nie rozumieją. Natalia śmiało i elokwentnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. W toku rozmowy odpowiadamy (lub podejmujemy próbę odpowiedzi) na takie oto pytania:   - czym jest e-sport i czy to rzeczywiście sport? - jakie są podobieństwa i różnice między e-sportem, a tradycyjnymi dyscyplinami sportu? - do jakich dyscyplin sportowych można porównać wydatek energetyczny gracza komputerowego? - jaka jest różnica między graczem nałogowo grającym w gry, a zawodnikiem e-sportu? - dlaczego e-sport nie jest uzależnieniem od komputera? - jak można wciągnąć się w oglądanie i śledzenie rozgrywek e-sportowych w TV? - jaka jest różnica w rozgrywkach online i offline i jakie niesie to za sobą konsekwencje dla graczy? - jak wygląda trening mentalny zawodników e-sportu? - czy e-sport ma szanse wejść w program igrzysk olimpijskich? - ile osób ogląda rozgrywki e-sportowe i gdzie można je obejrzeć? - czym jest presja w e-sporcie i jak sobie z nią radzić? - jak może wyglądać hejt w internecie w ogóle, a w szczególności w stosunku do gracza? Czy można coś z nim zrobić? - czy wszyscy e-sportowcy są introwertykami? - jak budować i utrzymać pewność siebie w nierzadko toksycznym środowisku e-sportowym? - jakie jest postrzeganie społeczne e-sportu? Jak młodzi gracze reagują na negatywne postawy swoich opiekunów i nauczycieli względem ich e-sportowej pasji? Jak sobie radzić negatywnym nastawieniem rodziców, opiekunów i nauczycieli względem e-sportowej zajawki? - co mogą zrobić rodzice dzieci, które interesują się grami? Jaka jest w ogóle rola rodzica w sporcie, e-sporcie i rozwoju młodego człowieka? - jak często zmieniają się składy drużyn e-sportowych? - jak gracze mogą zadbać o regenerację i ogólnie rozumianą higienę psychiczną?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
pobierz 88.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
GRz 006: Tomasz Biduś | Sport daje ludziom szansę, niezależnie od stanu w którym się znajdują
Do szóstego odcinka podcastu zawitał Tomasz Biduś, koordynator i ambasador projektu Avalon Extreme . To rozmowa, w której poruszamy wiele kwestii związanych z niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem sportu, w tym również dyscyplin ekstremalnych. Wraz z Tomkiem odpowiadamy między innymi na takie pytania:   - czym jest porażenie czterokończynowe? - jak to jest na co dzień poruszać się na wózku? Co może, a czego nie może zrobić dzisiaj Tomek? - jakie stereotypy osób z niepełnosprawnościami pokutują w naszym społeczeństwie? - jak przebiega proces przystosowania się do niepełnosprawności nabytej? (pierwsza wersja wg literatury psychologicznej, druga wg doświadczeń Tomka), - na czym polega akceptacja niepełnosprawności? Jak długo trzeba do niej dochodzić? - jaka jest rola aktywności sportowej w procesie rehabilitacji i reintegracji w sytuacji trwałej utraty sprawności fizycznej? - w którym momencie dla osoby z niepełnosprawnością nabytą kończy się rehabilitacja, a zaczyna się wyczyn sportowy? - po co ustalać sobie cele i jak można to robić? - dlaczego warto zadbać o indywidualne podejście we wszystkim, co się robi? - od kiedy paraolimpijczycy stali się medialni? - jakie są różnice wizerunkowe parasportowców w Polsce i na świecie? - czym różnią się igrzyska paraolimpijskie od igrzysk olimpiad specjalnych? - o co chodzi w rugby na wózkach - skąd się wzięło, jak się w to gra? - jak zaadoptować każdą dyscyplinę pod osobę z niepełnosprawnością? - czym zajmuje się projekt Avalon Extreme i kim są jego ambasadorzy? - za co Tomek podziwia burmistrza Nasielska?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
pobierz 89.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
GRz 005: Krzysztof Olech | Kiedy, komu i jak może pomóc fizjoterapeuta?
To piąta rozmowa w podcaście, ale pierwsza z fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego. Mój gość, Krzysztof Olech z Blueball , to prawdziwy profesjonalista w swoim fachu i świetny człowiek! O swojej pracy opowiada merytorycznie, ale też z wielką pasją. Jak sam przyznaje, praca w sporcie to najlepsze, co mu się przydarzyło w życiu. Myślę, że to słychać w każdej minucie nagrania! Zachęcam do wysłuchania całej audycji, bo często zmieniamy w niej biegi rozmawiając o perspektywie pracy w sporcie zawodowym, amatorskim oraz dzieci i młodzieży.   Z Krzyśkiem poruszamy między innymi takie kwestie: - jaka jest rola nowoczesnego fizjoterapeuty we współczesnym sporcie? - jakie istnieją podobieństwa i różnice między pracą fizjoterapeuty, masera a trenera przygotowania motorycznego? - jak wygląda poziom świadomości wśród polskiego środowiska sportowego potrzeby współpracy z fizjoterapeutą? jak się zmieniał na przestrzeni ostatnich lat? - dlaczego fizjoterapeuci cieszą się tak dużym zaufaniem zawodników? - jakie kwestie poruszają zawodnicy podczas terapii i/lub treningu? - jak wygląda rzetelna ocena fizjoterapeutyczna i dlaczego jest taka ważna? - jakie są analogie w pracy fizjoterapeuty i psychologa? - epidemiologia kontuzji wśród biegaczy amatorów, - najważniejsze rekomendacje treningowe dla biegaczy-amatorów, - dlaczego trening siłowy jest tak ważny, nawet w sportach wytrzymałościowych? - korzyści dla ciała i głowy, - jak mądrze ustalać cele przy wsparciu fizjoterapeuty i/lub trenera przygotowania motorycznego? oraz jak mądrze zwiększać objętość i intensywność treningową? - jakie są najlepsze sposoby na regenerację potreningową i odnowę biologiczną?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
pobierz 79.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
GRz 004: Katarzyna Herok | Za co można pokochać szachy?
Szachy to prawdziwie królewska gra, do tego w pełni mentalna. Nie mógłbym pominąć nawiązania do szachów w ramach tego podcastu. Okazja ku temu nadarzyła się już w czwartym odcinku. Rozmowa z Kasią Herok - byłą zawodniczką, a obecnie sędziną, instruktorem i przede wszystkim psychologiem - powinna zaciekawić zarówno osoby już związane z szachami, jak i te, który chcą się od szachów czegoś nauczyć. Poruszymy tutaj m.in . takie tematy:   - miłość do szachów - skąd się w ogóle bierze? - ranking szachowy dla żółtodziobów - jak funkcjonuje? jaka jest różnica pomiędzy partiami klasycznymi, szybkimi, błyskawicznymi a buletowymi? - kariera szachowa - jak wcześnie można (trzeba) zacząć grę? jak długo potrafią siedzieć nad partią szachiści w różnym wieku? - trening umiejętności poznawczych - jakie konkretne umiejętności można trenować dzięki grze w szachy? - talent w szachach - czym jest i jakie trzeba mieć predyspozycje do tej gry? - różne wymiary inteligencji - na ile sposobów można być inteligentnym? - psycholog w szachach dzieci i młodzieży - z jakimi kwestiami rodzice młodych szachistów zgłaszają się do psychologa? - umiejętności mentalne w szachach - jak działa drzewko decyzyjne? jak sobie radzić ze stresem, presją i emocjami? jak wygląda mowa wewnętrzna szachisty? co robią dobre i złe duszki? - twarz pokerzysty i mowa ciała - dlaczego są takie ważne w szachach i jak możemy to przenieść do innych kontekstów? - żargon szachowy - np. co oznacza określenie szachistów, że „siadło przygotowanie”? - przyszłość szachów - w jaki sposób szachy „idą do przodu” i dlaczego trzeba być na bieżąco z nowinkami? jaka jest różnica w grze przeciwko komputerowi a przeciwko sztucznej inteligencji? - szachoboks - o co tu chodzi i kto to w ogóle wymyślił!?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
GRz 003: Tomasz Ulfik | Co siedzi w głowie bramkarza futsalu?
Bramkarz ma niezwykle trudną i odpowiedzialną fuchę na boisku, bo jego każdy błąd może drogo kosztować. Dlatego też rola bramkarza wymaga odpowiednich predyspozycji, wszechstronnego przygotowania i dużej odporności psychicznej. W rozmowie z Tomkiem Ulfikiem, trenerem bramkarzy w sztabie Reprezentacji Polski w futsalu, poruszamy tematy z tym właśnie związane. Słuchając tego odcinka dowiecie się:   - jaka jest różnica między futsalem a piłką nożną ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki treningu bramkarskiego? - jaka różnica między futsalem w Polsce, a zagranicą? - dlaczego tak trudno o profesjonalizację szkolenia futsalu w Polsce? - jakie cechy genetyczne, motoryczne i mentalne potrzebuje posiadać klasowy bramkarz? - ile strzałów w światło bramki dostaje średnio bramkarz futsalu w trakcie trwania jednego meczu? - jak pozytywnie zachować się po puszczonej bramce? - czy każdy bramkarz musi być szalony? - co w treningu decyzyjności u bramkarza jest ważniejsze od podejmowania szybkich decyzji? - jak trenować mocno i jednocześnie zachować świeżość? - kto jest numerem 1 w bramce reprezentacji Polski w futsalu? - jak może przebiec skuteczny transfer z roli zawodnika do roli trenera? - czy każdy dobry zawodnik będzie dobrym trenerem? - na czym najlepiej oprzeć swoją filozofię trenerską? - jak poszło Polsce na ME w 2018 w futsalu? Z kim będzie bić się o awans do MŚ w 2020? - w jakim kierunku zmierza futsal w Polsce?   Zapraszam do wysłuchania i komentowania tego odcinka! Piona!
pobierz 66.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
GRz 002: Paweł Urbański | Jak zdobywać szczyty i mądrze radzić sobie z sukcesem?
Drugim gościem podcastu jest Paweł Urbański, niewidomy wspinacz, podróżnik i przedsiębiorca. Z Pawłem rozmawiamy między innymi o:   - sportowych początkach, wyczynach i sukcesach podczas nauki w liceum w Norwegii, - sposobach na trening i grę w golfa bez udziału zmysłu wzroku, - technikach i strategiach treningu mentalnego zastosowanych do życia sportowego, podróżniczego i codziennego, - adaptacji do nagłej utraty wzroku oraz obecnej organizacji funkcjonowania Pawła, - istocie radzenia sobie z sukcesem, - indywidualnych strefach optymalnego funkcjonowania, - potrzebie odpoczynku i regeneracji, szczególnie w postaci snu.   Z tego odcinka dowiesz się również:   - czy osoba niewidoma ma "czarno przed oczami", - czym jest efekt Pigmaliona, czyli samospełniajaca się przepowiednia, - co można zrobić ze zbyt wysoko zawieszoną poprzeczką, - dlaczego przeciążenie informacjami ze smartfonów i tabletów może rozregulować cykl dobowy, - czy wypada powiedzieć do osoby niewidomej lub słabo widzącej "do widzenia"?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!
pobierz 84.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
GRz 001: Karolina Chlebosz | Jakie są korzyści z połączenia studiów o głowie ze studiami o ciele?
Oto i pierwsza rozmowa w podcaście. Wybór gościa nieprzypadkowy. Karolina Chlebosz to wulkan pozytywnej energii i znakomity specjalista w moim fachu. Rozmawiamy między innymi o:   - satysfakcji i nauce jaka płynie z biegów długodystansowych, - filozofii pracy psychologa sportu i najczęstszych kwestiach, które przydarzają się w gabinetach, - różnicach w studiowaniu psychologii i wychowania fizycznego, - motywacji i silnej woli, - sposobach pracy nad samooceną i pewnością siebie, - efekcie Krugera-Duninga, - istocie krytycznego myślenia we współczesnych czasach, - rozwoju i pseudorozwoju...   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!   Notatki:  [link]
pobierz 78.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
GRz 000: Grzegorz Więcław | O swoich początkach w psychologii sportu, podróżach i innych zajawkach
Odcinek zerowy jest solo i jest w całości o mnie. Słuchając go dowiesz się trochę więcej o mojej ścieżce rozwoju zawodowego i osobistego, a także o kilku moich pasjach i zajawkach. W szczególności opowiadam o:   - moich doświadczeniach związanych z edukacją zagranicą, - motywacji do zostania psychologiem sportu, - dotychczasowych wyzwaniach zawodowych, - filozofii praktyki, - podróżach, - przygodach ze sportem, aktywnością fizyczną oraz różnego rodzaju grami i zabawami...   Odpowiadam też na pytanie za 100 punktów - dlaczego zdecydowałem się rozpocząć podcastowanie?   Zapraszam do wysłuchania tego odcinka! Piona!   Notatki:  [link]
pobierz 68.8 MB odcinki RSS iTunes www
miodek