Wiedza nieoczywista

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: To, co oczywiste zwykle jest nudne. Dlatego ten podcast jest o wiedzy nieoczywistej. Mówię w nim o ekonomii zaskakującej, która jest piękna, interesująca i nieoderwana od rzeczywistości. Nazywam się Bartłomiej Biga i zawodowo przekonuję ludzi, że ekonomia jest piękna, prawo nie musi być nudne, a naukowiec może mówić zrozumiale. Wykładam na uczelniach, współpracuję z biznesem, prowadzę bloga, działam w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Zajmuję się przede wszystkim takimi tematami jak: własność intelektualna i inne aktywa niematerialne, ekonomia behawioralna, ekonomiczna analiza prawa i gospodarka cyfrowa. Wiem, że część z tych rzeczy albo brzmi groźnie, albo piekielnie nudno.
Data dodania: 2019-08-14 21:48:57
Data aktualizacji: 2019-09-19 01:40:14
Audycji w katalogu: 6
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 dni temu
WN006 – Czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze?
Czy przy pomocy ekonomii jesteśmy w stanie wyjaśnić wszystkie strategie stosowane przez sklepy odzieżowe? Innymi słowy, czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze? Niektóre zjawiska są tu zupełnie nieoczywiste. Na przykład, dlaczego Victoria’s Secret oferuje klientom wysadzane klejnotami biustonosze za miliony dolarów, chociaż nikt ich nie nosi? Dlaczego na opakowaniach i w reklamach czasem umieszcza się napis „produkt identyczny z reklamowanym w TV”? Z jakiego powodu… Artykuł WN006 – Czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
WN005 – Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?
Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Dlaczego taksówkarze w deszczowe dni kończą pracę wcześniej? Co skłania sprzedawców lodówek do wybijania młotkiem odprysków we własnych produktach?  Są ekonomiści lubujący się w zadawaniu pytań, które pozornie nie są związane z ekonomią. Zaletą efektów ich pracy jest nie tylko to, że są one interesujące. Takie podejście pozwala ekonomistom także lepiej zrozumieć świat – to jak bardzo jest on skomplikowany i że trudno sprowadzić go to… Artykuł WN005 – Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
WN004 – Mózg nie służy do myślenia
Tytuł tego odcinka to cytat z prof. Jerzego Vetulaniego, który wielokrotnie powtarzał: mózg nie służy do myślenia – mózg służy do przeżycia. Myślenie, takie jak je rozumiemy intuicyjne, czyli celowe i w skupieniu to tylko jeden z trybów, które wykorzystujemy stosunkowo rzadko. Żeby ten tryb się aktywował, potrzebna jest nasza decyzja i wysiłek. A przecież z ekonomicznego punktu widzenia wysiłek to koszt. Psycholog Daniel Kahneman, który otrzymał Nobla z ekonomii,… Artykuł WN004 – Mózg nie służy do myślenia pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN003 – Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy
Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli pieniądze dla każdego – bez spełnienia jakichkolwiek warunków. Po prostu, za sam fakt, że się żyje. Brzmi wspaniale. Ale czy nie jest to czysta fantastyka? W trzecim odcinku o tym, skąd takie pomysły? Czy ktoś próbował to wprowadzać? Jakie są korzyści i zagrożenia? I skoro padło fantastyka, to będzie też klika słów o, nomen omen, fantastycznym rozwiązaniu ekonomicznym w obszarze bezwarunkowego dochodu podstawowego, który opisał Janusz Zajdel w… Artykuł WN003 – Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN002 – Licytacja czy kolejka? Jak decydować o dostępie do rzeczy rzadkich?
Przy rzeczach rzadkich musimy wybrać jakiś sposób decydowania, komu one mają przypaść. Najczęściej pada pytanie: licytacja czy kolejka (czyli “kto da więcej” vs. “kto pierwszy ten lepszy”). Studenci ekonomii nie raz nasłuchali się definicji, że ekonomia to nauka o gospodarowaniu w sytuacjach, gdy zasoby są ograniczone, a potrzeby nieograniczone. Z tego faktu, wiele osób wyprowadza wniosek, że trzeba trzymać się zasady, że przekazuje się dobro temu, kto za nie zapłaci najwięcej.… Artykuł WN002 – Licytacja czy kolejka? Jak decydować o dostępie do rzeczy rzadkich? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN001 – Co motywuje lepiej niż pieniądze?
Pieniądze, jak wiadomo, motywują znakomicie. Dziś jednak opowiem o sytuacjach, w których eksperymenty ekonomiczne i psychologiczne dowiodły, że są rzeczy motywujące nas znacznie mocniej. Zatem, co motywuje lepiej niż pieniądze? Od razu zaznaczam, że nie chodzi tu o motywację w stylu: pistolet przyłożony do skroni. Opowiem o bardzo pozytywnych motywacjach, co może być dla niektórych zaskoczeniem. I tak ma być – w końcu to podcast Wiedza Nieoczywista. Nie ukrywam, że… Artykuł WN001 – Co motywuje lepiej niż pieniądze? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 22.3 MB odcinki RSS iTunes www
miodek