Wiedza nieoczywista

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: To, co oczywiste zwykle jest nudne. Dlatego ten podcast jest o wiedzy nieoczywistej. Mówię w nim o ekonomii zaskakującej, która jest piękna, interesująca i nieoderwana od rzeczywistości. Nazywam się Bartłomiej Biga i zawodowo przekonuję ludzi, że ekonomia jest piękna, prawo nie musi być nudne, a naukowiec może mówić zrozumiale. Wykładam na uczelniach, współpracuję z biznesem, prowadzę bloga, działam w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Zajmuję się przede wszystkim takimi tematami jak: własność intelektualna i inne aktywa niematerialne, ekonomia behawioralna, ekonomiczna analiza prawa i gospodarka cyfrowa. Wiem, że część z tych rzeczy albo brzmi groźnie, albo piekielnie nudno.
Data dodania: 2019-08-14 21:48:57
Data aktualizacji: 2020-01-23 15:10:18
Audycji w katalogu: 17
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 dni temu
WN017 – Dlaczego jesteś nieracjonalnym konsumentem? (wabik)
Sprzedawcy ochoczo korzystają ze zdobyczy ekonomii behawioralnej i coraz sprawniej zastawiają na nas pułapki. Opowiadam o różnych “wabikach”, które mają sprawić, że bardzo trudno dokonać nam racjonalnego wyboru. Co ciekawe, choć wiele z tych manipulacji jest powszechnie znanych, to i tak dajemy się na nie złapać. Dziś jednak chciałbym opowiedzieć o tych bardziej nieoczywistych sposobach wpływania na decyzję kupującego. Czasem wystarczy dobrze dobrany wabik. Zawartość odcinka “Dlaczego jesteś nieracjonalnym konsumentem? (wabik)”: Bardzo… Czytaj dalej Artykuł WN017 – Dlaczego jesteś nieracjonalnym konsumentem? (wabik) pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
WN016 – Czy prof. Bralczyk rozumie korpomowę? (rozmowa)
Jeśli mówić o mówieniu to tylko z prof. Bralczykiem! Ale czy prof. Bralczyk rozumie korpomowę? Jak mówić o ekonomii i innych trudnych tematach tak, aby być zrozumianym? I – co dla niektórych może być bardzo ważne – czy gdy pijemy piwo bezpośrednio z butelki, to pijemy z gwinta, czy z gwintu? Ale czy napewno wszyscy profesjonaliści chcą mówić jak najbardziej zrozumiale? Zdaniem prof. Jerzego Bralczyka niektórzy ekonomiści mogą uważać się… Czytaj dalej Artykuł WN016 – Czy prof. Bralczyk rozumie korpomowę? (rozmowa) pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
WN015 – Rafał Woś – najlepsze ekonomiczne książki roku (Economicus 2019)
Rozmowa z Rafałem Wosiem, który jest siłą sprawczą konkursu Dziennika Gazety Prawnej na najlepsze książki ekonomiczne Economicus 2019. Mówimy nie tylko o nagrodzonych książkach, ale także o tym, jaki będzie los pracowników w wyniku czwartej rewolucji przemysłowej. Rafał Woś ma opinię osoby o wyrazistych poglądach. Ale nawet osoby o zupełnie innym spojrzeniu na świat powinny posłuchać (poczytać) co ma on do powiedzenia, gdyż od niektórych problemów po prostu nie da… Czytaj dalej Artykuł WN015 – Rafał Woś – najlepsze ekonomiczne książki roku (Economicus 2019) pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
WN014 – Błędna teoria firmy
Czym jest błędna teoria firmy? To przekonanie, że najważniejszym (a według niektórych – jedynym) celem istnienia przedsiębiorstwa jest maksymalizowanie korzyści akcjonariuszy. Oznacza to, że trzeba się troszczyć tylko o wysoki kurs akcji i wypłacać sute dywidendy.  Takie podejście zdominowało świat dzisiejszych korporacji. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to szkodliwe dla społeczeństwa, środowiska, rozwoju. Ale, co nieoczywiste, takie myślenie także może szybko się zemścić na akcjonariuszach i rynkach… Czytaj dalej Artykuł WN014 – Błędna teoria firmy pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN013 – Czy myślenie ekonomiczne blokuje innowacje i postęp?
Myślenie ekonomiczne – co w nim złego? Przecież lekarze leczą, mosty projektują inżynierowie, to niech ekonomiści zajmują się gospodarką. Po prostu, także te sprawy zostawmy w rękach fachowców i cieszmy się jak wszystko rozkwita. A że rozkwita to widać na wykresie ile światowego PKB na przestrzeni ostatnich dwóch tysiącleci – rośnie aż miło patrzeć! Ale chyba nie możemy udawać, że ze wszystkim jest tak kolorowo. I żeby zrozumieć to, trzeba… Czytaj dalej Artykuł WN013 – Czy myślenie ekonomiczne blokuje innowacje i postęp? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN012 – Alek Tarkowski – Technologia silniejsza niż prawo: interesy twórców i dobro publiczne w cyfrowym świecie
Kto tak naprawdę rządzi w Internecie? Państwa, organizacje międzynarodowe, czy giganci technologiczni? Czy da się pogodzić interesy twórców z oczekiwaniami, że w Internecie (prawie) wszystko powinno być za darmo? Czy możemy przekonać właścicieli wielkich platform internetowych, żeby w większym stopniu przysługiwały się dobru publicznemu? O tym rozmawiałem z Alkiem Tarkowskim z Centrum Cyfrowego. Obiecałem rozszerzać formułę podcastu Wiedza Nieoczywista. Dziś pierwsza rozmowa o sprawach ważnych i – naturalnie – nieoczywistych.… Czytaj dalej Artykuł WN012 – Alek Tarkowski – Technologia silniejsza niż prawo: interesy twórców i dobro publiczne w cyfrowym świecie pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 61.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WN011 PRO – Prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych
Zapraszam do świata aktywów niematerialnych! Skuteczne strategie zarządzania własnością intelektualną firm zwykle są nieoczywiste. To nie jest tak, że zawsze trzeba patentować wszystko co się da. Często – szczególnie w gospodarce cyfrowej – lepsze okazuje się bardziej otwarte podejście. O tym, jak zarządzać własnością intelektualną firm rozmawiałem 24 września 2019 w ramach Open Eyes Economy on Tour na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z trojgiem znakomitych prawników, którzy maja w tym… Czytaj dalej Artykuł WN011 PRO – Prawnik w tajemniczym świecie aktywów niematerialnych pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
WN010 – Giełda to konkurs piękności
Jeśli ktoś twierdzi, że giełda to taka gra, gdzie inwestorzy, którzy mają takie same informacje starają się odnaleźć te spółki, które są aktualnie wyceniane poniżej/powyżej ich rzeczywistej wartości, żeby szybciej kupić/sprzedać jakieś akcje zanim zrobi to większa grupa inwestorów – to jest w błędzie. John Maynard Keynes powiedział, że giełda do konkurs piękności. I to dość specyficzny. Szukamy w nim bowiem nie tego, co nam się podoba, ani nawet nie… Czytaj dalej Artykuł WN010 – Giełda to konkurs piękności pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 12.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
WN009 – Uczciwość popłaca, współpraca popłaca!
Dla niektórych to oczywiste, że warto być uczciwym i opłaca się współpracować. Innych trzeba jednak przekonać konkretnymi argumentami ekonomicznymi. Najlepiej, jeśli korzyści z uczciwości i współpracy będą pojawiały się szybko, a nie w jakimś mglistym „długim okresie”. W tym odcinku zatem historie, które pokazują, że uczciwość i współpraca przynoszą korzyści tu i teraz. Z pomocą przychodzi nam oczywiście ekonomia behawioralna, która dostarcza argumentów, że nie zawsze opłaca się bezwzględnie maksymalizować… Czytaj dalej Artykuł WN009 – Uczciwość popłaca, współpraca popłaca! pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 19.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
WN008 – Okazje i zdzierstwa
Prawdziwi ludzie (a nie „Ekoni” istniejący wyłącznie w teoriach ekonomicznych) kupując biorą pod uwagę nie tylko tzw. nadwyżkę konsumenta, czyli użyteczność nabywczą. Tym czymś dodatkowym jest przekonanie o atrakcyjności zakupu, które Richard Thaler nazywa użytecznością transakcyjną. Jest to różnica między rzeczywiście zapłaconą ceną towaru, a kwotą, którą normalnie spodziewalibyśmy się zapłacić – tj. „ceną referencyjną”. Zatem Panie i Panowie, przed Państwem użyteczności nabywcza i transakcyjna oraz okazje i zdzierstwa! Użyteczność transakcyjna… Czytaj dalej Artykuł WN008 – Okazje i zdzierstwa pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 13.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
WN007 – Efekt posiadania
Efekt posiadania… czyli śmiertelnie poważne pytania. Ile dałbyś za antidotum na śmiertelną chorobę, gdyby istniało ryzyko, że jesteś zarażony? A ile zażądałbyś za wzięcie udziału w eksperymencie, który wiąże się z takim samym narażeniem na tę paskudną chorobę? Jak mają się w analogicznej sytuacji kolekcjonerzy wina? O co chodzi z kosztami alternatywnymi? Zawartość odcinka “Efekt posiadania” W siódmym odcinku podcastu Wiedza Nieoczywista m.in.: O eksperymencie Richarda Thalera, w którym studenci… Czytaj dalej Artykuł WN007 – Efekt posiadania pochodzi z serwisu .
pobierz 10.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
WN006 – Czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze?
Czy przy pomocy ekonomii jesteśmy w stanie wyjaśnić wszystkie strategie stosowane przez sklepy odzieżowe? Innymi słowy, czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze? Niektóre zjawiska są tu zupełnie nieoczywiste. Na przykład, dlaczego Victoria’s Secret oferuje klientom wysadzane klejnotami biustonosze za miliony dolarów, chociaż nikt ich nie nosi? Dlaczego na opakowaniach i w reklamach czasem umieszcza się napis „produkt identyczny z reklamowanym w TV”? Z jakiego powodu… Czytaj dalej Artykuł WN006 – Czy modna odzież i ekonomia mogą iść ze sobą w parze? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
WN005 – Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?
Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? Dlaczego taksówkarze w deszczowe dni kończą pracę wcześniej? Co skłania sprzedawców lodówek do wybijania młotkiem odprysków we własnych produktach?  Są ekonomiści lubujący się w zadawaniu pytań, które pozornie nie są związane z ekonomią. Zaletą efektów ich pracy jest nie tylko to, że są one interesujące. Takie podejście pozwala ekonomistom także lepiej zrozumieć świat – to jak bardzo jest on skomplikowany i że trudno sprowadzić go to… Czytaj dalej Artykuł WN005 – Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WN004 – Mózg nie służy do myślenia
Tytuł tego odcinka to cytat z prof. Jerzego Vetulaniego, który wielokrotnie powtarzał: mózg nie służy do myślenia – mózg służy do przeżycia. Myślenie, takie jak je rozumiemy intuicyjne, czyli celowe i w skupieniu to tylko jeden z trybów, które wykorzystujemy stosunkowo rzadko. Żeby ten tryb się aktywował, potrzebna jest nasza decyzja i wysiłek. A przecież z ekonomicznego punktu widzenia wysiłek to koszt. Psycholog Daniel Kahneman, który otrzymał Nobla z ekonomii,… Czytaj dalej Artykuł WN004 – Mózg nie służy do myślenia pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WN003 – Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy
Bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli pieniądze dla każdego – bez spełnienia jakichkolwiek warunków. Po prostu, za sam fakt, że się żyje. Brzmi wspaniale. Ale czy nie jest to czysta fantastyka? W trzecim odcinku o tym, skąd takie pomysły? Czy ktoś próbował to wprowadzać? Jakie są korzyści i zagrożenia? I skoro padło fantastyka, to będzie też klika słów o, nomen omen, fantastycznym rozwiązaniu ekonomicznym w obszarze bezwarunkowego dochodu podstawowego, który opisał Janusz Zajdel w… Czytaj dalej Artykuł WN003 – Fantastyczny bezwarunkowy dochód podstawowy pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WN002 – Licytacja czy kolejka? Jak decydować o dostępie do rzeczy rzadkich?
Przy rzeczach rzadkich musimy wybrać jakiś sposób decydowania, komu one mają przypaść. Najczęściej pada pytanie: licytacja czy kolejka (czyli “kto da więcej” vs. “kto pierwszy ten lepszy”). Studenci ekonomii nie raz nasłuchali się definicji, że ekonomia to nauka o gospodarowaniu w sytuacjach, gdy zasoby są ograniczone, a potrzeby nieograniczone. Z tego faktu, wiele osób wyprowadza wniosek, że trzeba trzymać się zasady, że przekazuje się dobro temu, kto za nie zapłaci najwięcej.… Czytaj dalej Artykuł WN002 – Licytacja czy kolejka? Jak decydować o dostępie do rzeczy rzadkich? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WN001 – Co motywuje lepiej niż pieniądze?
Pieniądze, jak wiadomo, motywują znakomicie. Dziś jednak opowiem o sytuacjach, w których eksperymenty ekonomiczne i psychologiczne dowiodły, że są rzeczy motywujące nas znacznie mocniej. Zatem, co motywuje lepiej niż pieniądze? Od razu zaznaczam, że nie chodzi tu o motywację w stylu: pistolet przyłożony do skroni. Opowiem o bardzo pozytywnych motywacjach, co może być dla niektórych zaskoczeniem. I tak ma być – w końcu to podcast Wiedza Nieoczywista. Nie ukrywam, że… Czytaj dalej Artykuł WN001 – Co motywuje lepiej niż pieniądze? pochodzi z serwisu Bartłomiej Biga .
pobierz 22.3 MB odcinki RSS iTunes www
miodek