Inspiracje Sidorowicza

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja, w której rozmawiam z osobami mającymi coś do powiedzenia. Swoich gości proszę, żeby opowiedzieli mi o swojej młodości oraz o tym, jaką drogę musieli przejść, by stać się tymi, kim są teraz. Aktorzy, politycy, muzycy, dziennikarze, pisarze, sportowcy i wielu innych. Bo inspiracji warto szukać wszędzie.
Data dodania: 2019-08-17 15:52:43
Data aktualizacji: 2020-01-20 18:10:07
Audycji w katalogu: 22
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 miesiące temu
Nike | Michał Nogaś w Inspiracjach Sidorowicza
W tym roku miałem niesamowitą przyjemność wziąć udział w Gali Literackiej Nagrody Nike. Wśród kilkorga nominowanych do tego wyróżnienia było  dwoje pisarzy-reporterów, którzy są dla mnie inspiracją. I z którymi mogłem porozmawiać zanim otrzymali nominacje... Wiem, co dobre :P Postanowiłem nagrać z nimi podczas gali, krótkie lub króciusieńkie wręcz rozmowy. Moimi rozmówcami byli Małgorzata Rejmer, Michał Nogaś (dziennikarz) i oczywiście sam laureat - Mariusz Szczygieł. Tym razem posłuchajcie wywiadu z Michałem Nogasiem - dziennikarzem, który pisze, mówi i rozmawia o kulturze. Nogaś, zaraz po naszej rozmowie, przeprowadził wywiad z Mariuszem Szczygłem. Tekst ukaże się w "Książki. Magazyn do czytania". Co niesamowite, Nogaś to też polski dziennikarz, który jako pierwszy przeprowadził wywiad z Olgą Tokarczuk następnego dnia po tym, jak pisarka dowiedziała się o Literackiej Nagrodzie Nobla.  Ta rozmowa z Michałem Nogasiem to krótki wstęp do kolejnej, którą będę miał przyjemność z nim przeprowadzić w trakcie festiwalu Conrada w Krakowie. 
pobierz 9.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Nike | Małgorzata Rejmer w Inspiracjach Sidorowicza
W tym roku miałem niesamowitą przyjemność wziąć udział w Gali Literackiej Nagrody Nike. Wśród kilkorga nominowanych do tego wyróżnienia było  dwoje pisarzy-reporterów, którzy są dla mnie inspiracją. I z którymi mogłem porozmawiać zanim otrzymali nominacje... Wiem, co dobre :P Postanowiłem nagrać z nimi podczas gali, krótkie lub króciusieńkie wręcz rozmowy. Moimi rozmówcami byli Małgorzata Rejmer, Michał Nogaś (dziennikarz) i oczywiście sam laureat - Mariusz Szczygieł. Jako pierwszego posłuchajcie krótkiego wywiadu z Małgorzatą Rejmer, która nominowana była za książkę " Błoto słodsze niż miód . Głosy komunistycznej Albanii" .
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Konrad Piasecki w Inspiracjach Sidorowicza
W warszawskich Łazienkach Królewskich spotkałem się z wybitnym dziennikarzem, Konradem Piaseckim. Pan Konrad prowadzi "Rozmowę Piaseckiego" i "Kawę na ławę" w TVN24. Ale związany jest z ogromną liczbą polskich redakcji, m.in RMF, w którym przepracował znaczną część swojego życia. Konrad Piasecki w 2015 roku został Dziennikarzem Roku otrzymując w tej kategorii Grand Press.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Janusz Schwertner i Mateusz Baczyński w Inspiracjach Sidorowicza
Kilka dni temu wrzucałem zdjęcie książki o antyterrorystach, której autorami są Janusz Schwertner​ i Mateusz Baczyński​.  Kilka dni temu w siedzibie portalu na "O" przy Marszałkowskiej w Warszawie spotkałem się z Januszem i Mateuszem, by nagrać z nimi rozmowę na temat efektów ich spotkań z wieloma byłymi i obecnymi funkcjonariuszami AT. Muszę przyznać, że książkę czytało się jak dobrą literaturę sensacyjną, czy kryminał. Jednak najbardziej zdumiewające jest to, że wszystko, co zostało napisane jest prawdą. Prawdą o ludziach wykonujących najniebezpieczniejszy zawód w Polsce. narażających swoje życie i zdrowie w służbie ludziom i pracujących pod ogromnym stresem, bo każda błędna decyzja, którą często muszą podjąć w ciągu sekundy, może skutkować wsadzeniem ich do więzienia. Wyobrażacie sobie, że antyterroryści - narażający swoje życie i zdrowie w służbie ludziom i pracujących pod ogromnym stresem, bo każda błędna decyzja, którą często muszą podjąć w ciągu sekundy, może skutkować wsadzeniem ich do więzienia - zarabiają trochę ponad 3000 zł? Dla mnie to jest absurd. I właśnieie książka Janusza i Mateusza oprócz pokazania czym tak naprawdę jest praca policjanta-antyterrorysty, ukazuje absurdy rzeczywistości w jakiej żyjemy. Panowie wyrazili pragnienie, by ktoś z MSWiA przeczytał tę książkę i zaczął traktować tych ludzi z godnością, na jaką zasługują. Książka "Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji" swoją premierę będzie miała 4 września.
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Małgorzata Rejmer w Inspiracjach Sidorowicza
W De Revolutionibus Books&Cafe spotkałem się z Małgorzatą Rejmer. Przyznam, że jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałem, kim jest. Przyjaciółka, zakochana w Bałkanach, opowiadała mi o dobrej, mocnej książce na temat komunizmu w Albanii. Poszliśmy razem na Non-fiction. Festiwal reportażu, na którym Małgosia Rejmer opowiadała o tej książce. Słuchałem z przejęciem, jak opowiadała o swoich spotkaniach z Albańczykami, o tym, co przeżyli i co jeszcze przeżywają. Tak podjąłem decyzję, że chciałbym poznać Małgosię i poprzez podcast przedstawić ją również Wam! Z naszego niedzielnego spotkania wyszła ponad godzinna rozmowa: o Albanii, o Rumunii, ale również o Polsce, która, według mnie, jest dzisiaj niebezpiecznie podobna do komunistycznej Albanii. A przecież u nas komunizm minął... Mniejsza.
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Renata Radłowska w Inspiracjach Sidorowicza
Mnie Nowa Huta jednocześnie zachwyca i przeraża. Dużo o niej słyszałem, często niezbyt przyjemnych rzeczy. Ale te gorsze mówiły mi osoby, które Nowej Huty nie znały.  Teraz mam możliwość codziennie bywać w środku tego wielkiego osiedla, obserwować ludzi, patrzeć jak toczy się tam życie. Nie ma w świecie chyba takiego drugiego miejsca, zbudowanego w jedną dekadę przez ludzi przepełnionych marzeniami. Nowa Huta ma coś, czego brakuje innym krakowskim dzielnicom, innym miastom w Polsce i na świecie. Ma tożsamość. I o tej tożsamości rozmawiałem z dziennikarką Gazety Wyborczej, Renatą Radłowską, która w formie książki pt.  "Nowohucka telenowela" przekazała kilkanaście pięknych historii o ludziach Nowej Huty. 
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Michał Rusinek u Szymborskiej w Inspiracjach Sidorowicza
Kiedyś sam pisałem wiersze. Na szczęście mogę użyć formy przeszłej. Niektóre, co łatwo dało się wyczuć, wzorowane były na poezji Wisławy Szymborskiej. Tak naprawdę poezję zacząłem czytać sięgając po naszą Noblistkę. Cóż, w Wisi zakochany byłem po uszy (i chyba jeszcze jestem). A w ostatnim czasie obcuję z Szymborską w zupełnie innym wymiarze. W rozmowie z aktorką Anną Lutosławską-Jaworską możecie usłyszeć, jak zachwycam się dotykając perły Szymborskiej i słuchając o niej zabawne historie. A teraz… zapraszam Was do przechadzki po mieszkaniu noblistki. A moim przewodnikiem był nikt inny jak Michał Rusinek - wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej i jej przyjaciel. Mam nadzieję, że choć trochę będziecie tak zachwyceni, jak byłem ja. 
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Anna Lutosławska-Jaworska w Inspiracjach Sidorowicza
To rozmowa trochę z przypadku. Ale, jak powiedziała mi znajoma dziennikarka, przypadki istnieją tylko w języku. Nie zawsze znane nazwisko będzie gwarantem dobrej rozmowy. Czasami najciekawsze historie kryją się wśród tych, o których niewiele słyszeliśmy. Choć w tym wypadku myślę, że o tym nazwisku po prostu nie słyszało moje pokolenie. Bardzo się cieszę, że mogę Wam oddać moją rozmowę z aktorką Anną Lutosławską-Jaworską. Zabiorę Was do mieszkania artystki, w którym dotknę pereł mojej ukochanej poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej.  Jest to rozmowa o pasjach, miłości, wierze, przyjaźni i życiu na pełnych obrotach. O aktorstwie i malarstwie. I o gotowaniu. Dużo będzie o Wisławie Szymborskiej, z którą Anna Lutosławska-Jaworska przyjaźniła się dziesiątki lat.  Jeśli po odsłuchaniu tej rozmowy ktoś stwierdzi, że moja rozmówczyni ma 92 lata, biada mu! :) 
pobierz 67.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Mariusz Szczygieł w Inspiracjach Sidorowicza
Lubię poznawać nowych ludzi, rozmawiać z nimi. A od niedawna lubię odwiedzać ich w domach, jeżeli oczywiście zostanę zaproszony. A takim zaproszeniem zostałem zaszczycony przez wybitnego reportera, autora wielu pięknych książek (jestem zachwycony szczególnie tą o tytule "Nie ma"), kolekcjonera obrazów (o ile niektóre z dziel dalej można obrazami nazywać), podróżnika, właściciela kotki o imieniu Afonia i posiadacza niezliczonej liczby książek. Mariuszu, dziękuję za rozmowę w Twojej kuchni (połączonej z salonem), pyszną kawę i możliwość szczerego śmiechu. Mam nadzieję, że rozmowa w takiej formie spodoba się Wam. To kolejny warszawski epizod "Inspiracji Sidorowicza". PS Bym zapomniał! To Mariusz Szczygieł, jako prowadzący talk-show "Na każdy temat", pierwszy wypowiedział w polskiej telewizji słowo ORGAZM. Nic dziwnego skoro w jego kuchni stoi forma do ciasta w kształcie prącia.
pobierz 65.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Baobaby w Inspiracjach Sidorowicza
Znani mają to do siebie, że o wizycie w radio zapominają zaraz po wyjściu ze studia. Oni zapamiętają jednak Radio Bonus na długo. Klasa Baobabów ze Szkoły Podstawowej "Nasze montesorii", do której chodzi moja siedmioletnia siostrzenica Ala, odwiedziła Radio Bonus. A w podcaście możecie posłuchać jak czytają wiersze w profesjonalnym studio.
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Bartosz Węglarczyk w Inspiracjach Sidorowicza
Zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z dziennikarzem, Bartoszem Węglarczykiem. Naczelny Onetu opowiada m.in.  o swojej pracy w Gazecie Wyborczej, o roli korespondenta zagranicznego i mediach w Polsce w ogóle. 
pobierz 96.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Tomasz Sekielski w Inspiracjach Sidorowicza
Dziennikarz śledczy, reporter, korespondent wojenny. Sekielski jest reżyserem filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" traktującego o pedofilii w Kościele i który ma niemal 22 miliony odsłon na YouTubie. Bardzo doświadczony dziennikarz, marka sama w sobie. Rozmawiamy m.in. o jego początkach w TVN, polityce i koszulkach z okładką dokumentu "Tylko nie mów nikomu".
pobierz 112.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Artur Andrus (i Robert Mazurek) w Inspiracjach Sidorowicza
O nauczycielu, który przychodził do szkoły z krową, żeby dostać 500+, o studiowaniu dziennikarstwa i pracy w radio, a także o funkcji jaką pełnił w Głównej Kwaterze ZHP. Rozmowa z Arturem Andrusem, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Gościem specjalnym, całkowicie niespodziewanym jest mój dziennikarski guru - Robert Mazurek ;) Co tam się działo!
pobierz 98.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Marek Michalak w Inspiracjach Sidorowicza
Marek Michalak przez 10 lat był Rzecznikiem Praw Dziecka . Powoływany przez polityków swą pracę wykonywał niezależnie i obiektywnie. Tak samo punktował każdego z premierów sprawujących w danym momencie władzę. Marek Michalak jest kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. To bardzo mądry i dobry człowiek z niezwykle szerokim spojrzeniem na sprawy wszelakie. Szczególnie na sprawy dzieci. 
pobierz 101.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Janusz Schwertner w Inspiracjach Sidorowicza
Ma zaledwie 27 lat, a już można nazwać go czołówką polskiego dziennikarstwa. Całe zamieszanie wokół ks. Jacka Stryczka i stowarzyszenia Wiosna wynikło za sprawą jego mocnego tekstu. Pokazał, że nawet najpiękniejsza idea nie daje przyzwolenia na krzywdę. Polecam przeczytać. Janusz odpowiada także za zniknięcie lidera opozycji, lidera KODu ze sceny publicznej. To także za sprawą jego śledczego dziennikarstwa. W ostatnim czasie ukazała się książka "Smoleńsk. 96 wspomnień" – swoisty pomnik dla każdej ofiary katastrofy z 2010 roku. Ja jestem pod wrażeniem osoby Janusza Schwertnera!
pobierz 156.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Robert Kasprzycki w Inspiracjach Sidorowicza
Niektórzy książki palą, a niektórzy pożerają. Tak jak Robert Kasprzycki, z którym rozmawiam o jego młodości, zamiłowaniu do literatury, muzyce i wszechobecnej informacji. Kasprzycki jest poetą, pieśniarzem, muzykiem i mistrzem riposty. Z nim nie da się nudzić ;)
pobierz 91.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Maciej Balcar w Inspiracjach Sidorowicza
Wokalista legendarnego zespołu Dżem, ale także muzyk solowy. W swoim dorobku ma 5 płyt solowych: Czarno, Ogień i Woda, Ruletka, Znak oraz Struś. Przez wiele lat odgrywał rolę Jezusa w rock operze Jesus Christus Super Star w chorzowskim Teatrze Rozrywki. 
pobierz 42.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Michał Rusinek w Inspiracjach Sidorowicza
Rozmowa z Michałem Rusinkiem – doktorem literaturoznawstwa, poetą, tłumaczem, pisarzem. Pewnie wielu z Was wie, że potajemnie kocham się w Wisławie Szymborskiej, więc trzeba też wspomnieć, że Michał Rusinek był jej sekretarzem. Mowa nienawiści, dzisiejszy język, trochę polityki, życiowe wybory – to niektóre z tematów, które pojawiły się w rozmowie.
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Janusz Radek w Inspiracjach Sidorowicza
Wokalista o olbrzymiej skali głosu. Od zawsze trzyma się z dala od showbiznesu interpretując świat na swój nietypowy muzyczny sposób. Janusz Radek w Inspiracjach Sidorowicza.
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Robert Biedroń w Inspiracjach Sidorowicza
Polski samorządowiec, działacz społeczny na rzecz równouprawnienia. Były prezydent Słupska, założyciel stowarzyszenia Kampania Przeciwko Homofobii. Od lat idący pod prąd. Robert Biedroń w Inspiracjach Sidorowicza.
pobierz 29.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek