Inspiracje Sidorowicza

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja, w której rozmawiam z osobami mającymi coś do powiedzenia. Swoich gości proszę, żeby opowiedzieli mi o swojej młodości oraz o tym, jaką drogę musieli przejść, by stać się tymi, kim są teraz. Aktorzy, politycy, muzycy, dziennikarze, pisarze, sportowcy i wielu innych. Bo inspiracji warto szukać wszędzie.
Data dodania: 2019-08-17 15:52:43
Data aktualizacji: 2020-03-29 17:30:04
Audycji w katalogu: 33
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 22 godz. temu
#zostańwdomu! Robert Makłowicz w Domowych Inspiracjach
O kuchni w czasie kwarantanny, o książkach i o tym, co się stanie z restauracjami rozmawiałem z Robertem Makłowiczem.
pobierz 47.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany wczoraj
#zostańwdomu! Artur Andrus w Domowych Inspiracjach
Będzie na luzie! Bo z tym Panem to rozmawiając nawet o śmierci nie da się nie zaśmiać. Moi Drodzy, przekazuję Wam rozmowę z Arturem Andrusem - dziennikarzem, satyrykiem, komikiem, piosenkarzem, tekściarzem. Zawsze, jak uda nam się porozmawiać, to mam lepszy dzień. I tym razem było tak samo! Rozmawialiśmy o książkach, muzyce, filmach, ale także o e-receptach. Pan Andrus zdradził również, w jakich projektach wziął ostatnio udział ;) Zapraszam Was do słuchania!
pobierz 50.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 dni temu
#zostańwdomu! Adam Bodnar w Domowych Inspiracjach
O tym, jakie wyzwania będą stały przed Polską i przed światem w najbliższym czasie. O tym, czy ufać władzy w temacie koronawirusa i jakie działania w związku z tym podejmuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.  Ale także o tym, jakie książki nadrabia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
pobierz 39.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
#zostańwdomu! Małgorzata Rejmer z Albanii w Domowych Inspiracjach
W Albanii godzina policyjna obowiązuje przez 18 godzin. Nikt nie wie, jakie zasady i zakazy obowiązują, bo panuje ogromny chaos. Za jazdę samochodem można stracić dożywotnio prawo jazdy. Mimo, że to zabronione, niektórzy nielegalnie otwierają kawiarnie, żeby normalnie żyć. O sytuacji związanej z koronawirusem w Albanii rozmawiałem z pisarką Małgorzatą Rejmer, która na co dzień mieszka w Tiranie. Gosia jest autorką trzech książek: "Toksymia" , "Bukareszt. Kurz i krew" , "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii" .
pobierz 45.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
#zostańwdomu! Mateusz Wieczorek w Domowych Inspiracjach
Coś na rozluźnienie. Rozmowa bez nadęcia z pisarzem, który również jest górnikiem i... ojcem wiewiórki o imieniu Ebola. Tak, imię szczególnie na czasie w dzisiejszej sytuacji. Każdego dnia odwiedziny Instagrama Mateusza skutkują u mnie radością. Cieszę się, że są tacy ludzie, którzy dają innym coś od siebie, coś, co pozwala się oderwać od podłej rzeczywistości. Jeśli zastanawiacie się, jak wygląda dzień oswojonej wiewiórki... Zapraszam do słuchania!
pobierz 72.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
#zostańwdomu! Agnieszka Holland w Domowych Inspiracjach
No to był dla mnie zaszczyt... Rozmowa z panią Agnieszką Holland była moim marzeniem. Ale zawsze trudno było umówić dogodny termin, bo to Stany Zjednoczony, bo to Francja, Niemcy. Ale jednak, dzięki panującemu wirusowi, udało nam się na spokojnie połączyć i przez godzinę porozmawiać. A rozmawialiśmy o tym, czy czeka nas rok bez premier, czy będą filmy o koronawirusie, o sposobach na bezpieczny seks w czasie kwarantanny. Nie ominęliśmy tematu polityki i globalnego nieprzygotowania na wiele spraw. Posłuchajcie mojej rozmowy z Agnieszką Holland nagranej pomiędzy Krakowem a Francją! ;) 
pobierz 49.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
#zostańwdomu! Beata Borucka - Mądra Babcia - w Domowych Inspiracjach
Zapraszam na drugą rozmowę na odległość w ramach akcji #zostańwdomu! Tym razem moim gościem była pani Beata Borucka znana jako Mądra Bacia. Na jej fanpage'u na Facebooku stuknęło właśnie 100 000 tysięcy fanów! Pani Beata stworzyła olbrzymią społeczność promującą #babcing, czyli świadome budowanie roli babć w wychowywaniu wnuków (a polskie babcie najwięcej z nimi spędzają czasu!). O czym rozmawialiśmy? O sposobach na to, jak nie zwariować w tym trudnym czasie, jak wykorzystać większą ilość czasu do zwiększenia swojej świadomości o zdrowym odżywianiu, a także o tym, jak tworzyć konfliktów z innymi domownikami. Pani Beata dała mi mnóstwo nowych, ważnych myśli, za co bardzo jej dziękuję. A i podzieliła się swoim wierszem o koronawirusie :) 
pobierz 65.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
prof. Jerzy Bralczyk w Domowych Inspiracjach
Zapraszam Was do posłuchania pierwszych "Domowych Inspiracji Sidorowicza". Postanowiłem je przygotować ze względu na ten trudniejszy czas, kiedy powinniśmy zostać w domach. Pierwszą rozmowę na odległość przeprowadziłem z profesorem Jerzym Bralczykiem. A rozmawialiśmy o języku, o słowach, które towarzyszą koronawirusowi, o książkach, które Profesor zabrałby na bezludną wyspę i o tym, czy mówi się w Podgórzu czy na Podgórzu.
pobierz 38.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Wojciech Tochman w Inspiracjach Sidorowicza
Wojciech Tochman – reporter, autor reportaży przejmujących aż do bólu. Pisze o rzeczach ważnych, bo uważa, że błahymi nie można zawracać ludziom głowy. Rozmowę z Wojciechem Tochmanem nagrałem w grudniu ubiegłego roku, dzień przed wigilią. Trochę poczekała na swoją kolej do publikacji. Ale myślę, że dobrze, ponieważ po tych kilku miesiącach mogłem o niej zapomnieć i wrócić na nowo, odkrywając zupełnie nowe rzeczy.  Porozmawiamy o świecie, Polsce, trochę o polityce. Będzie też trochę o książkach, ale niekoniecznie napisanych przez Wojciecha Tochmana.
pobierz 54.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Filip Springer w Inspiracjach Sidorowicza
Z Filipem Springerem łączy mnie to, że obaj byliśmy w harcerstwie. Ba! Nawet, jak się okazało, pisaliśmy do tego samego harcerskiego magazynu. W różnym czasie oczywiście. Ale jednak myśl, że swoje dziennikarskie ciągoty realizuję w miejscu, w którym robił to również Springer, jest budująca.  Długo zabierałem się przeczytania książek Filipa Springera. Jakoś zawsze odstraszało mnie to, że pisze reportaże o architekturze. Mało fascynujący temat, zdawało mi się. Nic bardziej mylnego. Teraz z czystym sercem mogę Wam jego książki polecić. I właśnie zapraszam Was do rozmowy o książkach, o harcerstwie (mam nadzieję, że ta część będzie dla Was zrozumiała :P) i problemach świata. 
pobierz 59.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Nike: Mariusz Szczygieł w Inspiracjach Sidorowicza
Mariusz Szczygieł opowiada o nagrodzie Nike
pobierz 3.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Nike | Michał Nogaś w Inspiracjach Sidorowicza
W tym roku miałem niesamowitą przyjemność wziąć udział w Gali Literackiej Nagrody Nike. Wśród kilkorga nominowanych do tego wyróżnienia było  dwoje pisarzy-reporterów, którzy są dla mnie inspiracją. I z którymi mogłem porozmawiać zanim otrzymali nominacje... Wiem, co dobre :P Postanowiłem nagrać z nimi podczas gali, krótkie lub króciusieńkie wręcz rozmowy. Moimi rozmówcami byli Małgorzata Rejmer, Michał Nogaś (dziennikarz) i oczywiście sam laureat - Mariusz Szczygieł. Tym razem posłuchajcie wywiadu z Michałem Nogasiem - dziennikarzem, który pisze, mówi i rozmawia o kulturze. Nogaś, zaraz po naszej rozmowie, przeprowadził wywiad z Mariuszem Szczygłem. Tekst ukaże się w "Książki. Magazyn do czytania". Co niesamowite, Nogaś to też polski dziennikarz, który jako pierwszy przeprowadził wywiad z Olgą Tokarczuk następnego dnia po tym, jak pisarka dowiedziała się o Literackiej Nagrodzie Nobla.  Ta rozmowa z Michałem Nogasiem to krótki wstęp do kolejnej, którą będę miał przyjemność z nim przeprowadzić w trakcie festiwalu Conrada w Krakowie. 
pobierz 9.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Nike | Małgorzata Rejmer w Inspiracjach Sidorowicza
W tym roku miałem niesamowitą przyjemność wziąć udział w Gali Literackiej Nagrody Nike. Wśród kilkorga nominowanych do tego wyróżnienia było  dwoje pisarzy-reporterów, którzy są dla mnie inspiracją. I z którymi mogłem porozmawiać zanim otrzymali nominacje... Wiem, co dobre :P Postanowiłem nagrać z nimi podczas gali, krótkie lub króciusieńkie wręcz rozmowy. Moimi rozmówcami byli Małgorzata Rejmer, Michał Nogaś (dziennikarz) i oczywiście sam laureat - Mariusz Szczygieł. Jako pierwszego posłuchajcie krótkiego wywiadu z Małgorzatą Rejmer, która nominowana była za książkę " Błoto słodsze niż miód . Głosy komunistycznej Albanii" .
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Konrad Piasecki w Inspiracjach Sidorowicza
W warszawskich Łazienkach Królewskich spotkałem się z wybitnym dziennikarzem, Konradem Piaseckim. Pan Konrad prowadzi "Rozmowę Piaseckiego" i "Kawę na ławę" w TVN24. Ale związany jest z ogromną liczbą polskich redakcji, m.in RMF, w którym przepracował znaczną część swojego życia. Konrad Piasecki w 2015 roku został Dziennikarzem Roku otrzymując w tej kategorii Grand Press.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Janusz Schwertner i Mateusz Baczyński w Inspiracjach Sidorowicza
Kilka dni temu wrzucałem zdjęcie książki o antyterrorystach, której autorami są Janusz Schwertner​ i Mateusz Baczyński​.  Kilka dni temu w siedzibie portalu na "O" przy Marszałkowskiej w Warszawie spotkałem się z Januszem i Mateuszem, by nagrać z nimi rozmowę na temat efektów ich spotkań z wieloma byłymi i obecnymi funkcjonariuszami AT. Muszę przyznać, że książkę czytało się jak dobrą literaturę sensacyjną, czy kryminał. Jednak najbardziej zdumiewające jest to, że wszystko, co zostało napisane jest prawdą. Prawdą o ludziach wykonujących najniebezpieczniejszy zawód w Polsce. narażających swoje życie i zdrowie w służbie ludziom i pracujących pod ogromnym stresem, bo każda błędna decyzja, którą często muszą podjąć w ciągu sekundy, może skutkować wsadzeniem ich do więzienia. Wyobrażacie sobie, że antyterroryści - narażający swoje życie i zdrowie w służbie ludziom i pracujących pod ogromnym stresem, bo każda błędna decyzja, którą często muszą podjąć w ciągu sekundy, może skutkować wsadzeniem ich do więzienia - zarabiają trochę ponad 3000 zł? Dla mnie to jest absurd. I właśnieie książka Janusza i Mateusza oprócz pokazania czym tak naprawdę jest praca policjanta-antyterrorysty, ukazuje absurdy rzeczywistości w jakiej żyjemy. Panowie wyrazili pragnienie, by ktoś z MSWiA przeczytał tę książkę i zaczął traktować tych ludzi z godnością, na jaką zasługują. Książka "Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji" swoją premierę będzie miała 4 września.
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Małgorzata Rejmer w Inspiracjach Sidorowicza
W De Revolutionibus Books&Cafe spotkałem się z Małgorzatą Rejmer. Przyznam, że jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałem, kim jest. Przyjaciółka, zakochana w Bałkanach, opowiadała mi o dobrej, mocnej książce na temat komunizmu w Albanii. Poszliśmy razem na Non-fiction. Festiwal reportażu, na którym Małgosia Rejmer opowiadała o tej książce. Słuchałem z przejęciem, jak opowiadała o swoich spotkaniach z Albańczykami, o tym, co przeżyli i co jeszcze przeżywają. Tak podjąłem decyzję, że chciałbym poznać Małgosię i poprzez podcast przedstawić ją również Wam! Z naszego niedzielnego spotkania wyszła ponad godzinna rozmowa: o Albanii, o Rumunii, ale również o Polsce, która, według mnie, jest dzisiaj niebezpiecznie podobna do komunistycznej Albanii. A przecież u nas komunizm minął... Mniejsza.
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Renata Radłowska w Inspiracjach Sidorowicza
Mnie Nowa Huta jednocześnie zachwyca i przeraża. Dużo o niej słyszałem, często niezbyt przyjemnych rzeczy. Ale te gorsze mówiły mi osoby, które Nowej Huty nie znały.  Teraz mam możliwość codziennie bywać w środku tego wielkiego osiedla, obserwować ludzi, patrzeć jak toczy się tam życie. Nie ma w świecie chyba takiego drugiego miejsca, zbudowanego w jedną dekadę przez ludzi przepełnionych marzeniami. Nowa Huta ma coś, czego brakuje innym krakowskim dzielnicom, innym miastom w Polsce i na świecie. Ma tożsamość. I o tej tożsamości rozmawiałem z dziennikarką Gazety Wyborczej, Renatą Radłowską, która w formie książki pt.  "Nowohucka telenowela" przekazała kilkanaście pięknych historii o ludziach Nowej Huty. 
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Michał Rusinek u Szymborskiej w Inspiracjach Sidorowicza
Kiedyś sam pisałem wiersze. Na szczęście mogę użyć formy przeszłej. Niektóre, co łatwo dało się wyczuć, wzorowane były na poezji Wisławy Szymborskiej. Tak naprawdę poezję zacząłem czytać sięgając po naszą Noblistkę. Cóż, w Wisi zakochany byłem po uszy (i chyba jeszcze jestem). A w ostatnim czasie obcuję z Szymborską w zupełnie innym wymiarze. W rozmowie z aktorką Anną Lutosławską-Jaworską możecie usłyszeć, jak zachwycam się dotykając perły Szymborskiej i słuchając o niej zabawne historie. A teraz… zapraszam Was do przechadzki po mieszkaniu noblistki. A moim przewodnikiem był nikt inny jak Michał Rusinek - wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej i jej przyjaciel. Mam nadzieję, że choć trochę będziecie tak zachwyceni, jak byłem ja. 
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Anna Lutosławska-Jaworska w Inspiracjach Sidorowicza
To rozmowa trochę z przypadku. Ale, jak powiedziała mi znajoma dziennikarka, przypadki istnieją tylko w języku. Nie zawsze znane nazwisko będzie gwarantem dobrej rozmowy. Czasami najciekawsze historie kryją się wśród tych, o których niewiele słyszeliśmy. Choć w tym wypadku myślę, że o tym nazwisku po prostu nie słyszało moje pokolenie. Bardzo się cieszę, że mogę Wam oddać moją rozmowę z aktorką Anną Lutosławską-Jaworską. Zabiorę Was do mieszkania artystki, w którym dotknę pereł mojej ukochanej poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej.  Jest to rozmowa o pasjach, miłości, wierze, przyjaźni i życiu na pełnych obrotach. O aktorstwie i malarstwie. I o gotowaniu. Dużo będzie o Wisławie Szymborskiej, z którą Anna Lutosławska-Jaworska przyjaźniła się dziesiątki lat.  Jeśli po odsłuchaniu tej rozmowy ktoś stwierdzi, że moja rozmówczyni ma 92 lata, biada mu! :) 
pobierz 67.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Mariusz Szczygieł w Inspiracjach Sidorowicza
Lubię poznawać nowych ludzi, rozmawiać z nimi. A od niedawna lubię odwiedzać ich w domach, jeżeli oczywiście zostanę zaproszony. A takim zaproszeniem zostałem zaszczycony przez wybitnego reportera, autora wielu pięknych książek (jestem zachwycony szczególnie tą o tytule "Nie ma"), kolekcjonera obrazów (o ile niektóre z dziel dalej można obrazami nazywać), podróżnika, właściciela kotki o imieniu Afonia i posiadacza niezliczonej liczby książek. Mariuszu, dziękuję za rozmowę w Twojej kuchni (połączonej z salonem), pyszną kawę i możliwość szczerego śmiechu. Mam nadzieję, że rozmowa w takiej formie spodoba się Wam. To kolejny warszawski epizod "Inspiracji Sidorowicza". PS Bym zapomniał! To Mariusz Szczygieł, jako prowadzący talk-show "Na każdy temat", pierwszy wypowiedział w polskiej telewizji słowo ORGAZM. Nic dziwnego skoro w jego kuchni stoi forma do ciasta w kształcie prącia.
pobierz 65.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek