Hej Mama

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiam w imieniu mam. Nagrywam podcast z ekspertami, specjalistami i blogerami. Zadaję pytania zarówno oczywiste jak i trudne, bo chcę uporządkować wiedzę i informacje, których jest za dużo, a do tego często sprzeczne. Podcastu możesz słuchać wykonując wiele innych czynności jak spacer, ćwiczenia na siłowni, gotowanie - oszczędzając przy tym czas, oczy i jednocześnie dostając odpowiedzi na konkretne zagadnienia związane z rodzicielstwem. Zdarza się też, że rozmawiam po prostu o życiu mam. O tym co się zmieniło po urodzeniu dziecka, bo zmienia się wiele.
Data dodania: 2019-08-17 16:26:41
Data aktualizacji: 2020-02-28 07:25:20
Audycji w katalogu: 43
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 12 dni temu
#043 - Porozumienie bez przemocy w praktyce - rozmowa z Magdaleną Boćko Mysiorską
W tym odcinku rozmawiam z Magdaleną Boćko - Mysiorską. Magda jest pedagogiem i psychopedagogiem, coachem, trenerem, metodykiem, tłumaczem, wykładowcą i lektorem języka niemieckiego. Autorką i współautorką podręczników, testów, programów nauczania i artykułów. Promotorką Rodzicielstwa Bliskości (RB), Porozumienia bez Przemocy (NVC), Self-Reg, neuropsychologii i neurodydaktyki. Od niedawna także „mikrobadaczem”. Na co dzień wspiera rodziców w obszarze całościowego i naturalnego rozwoju ich pociech. Rozmawiałyśmy o porozumieniu bez przemocy w praktyce. Magda obaliła kilka mitów, rozwiała wątpliwości i odpowiedziała na pytania słuchaczy. Jeśli chcesz zainspirować się sposobem komunikacji opartym an szacunku, empatii i miłości to ten odcinek jest dla Ciebie! Miłego słuchania
pobierz 117.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
#042 - Rodzicielstwo bliskości w żłobku i przedszkolu - rozmowa z Karoliną Tlak z Zielonej Wieży
Dużo mówi się o filozofii rodzicielstwa bliskości w kontekście rodziców i dzieci. Z Karoliną rozmawiałyśmy o tym jak założenia rb mogą być praktykowane w żłobkach i przedszkolach. Czy możliwe jest zachowanie bliskości i uważności przy licznej grupie dzieci? Jak usypiają dzieci, które w domu zasypiają tylko przy piersi? Czy opiekunki noszą dzieci w chustach? Czy można być blisko z każdym dzieckiem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym odcinku. Miłego słuchania!
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#41 - Jak się ubrać do porodu? Rozmowa z Basią Kądzielą - współtwórczynią marki granatOVO
W tym odcinku rozmawiam z Basią Kądzielą, która jest współwłaścicielką marki GranatOVO. Basia opowiada o tym jak powstała firma, gdzie powstają ubrania i kto je projektuje oraz i przede wszystkim: - w czym rodzić i dlaczego to ma znaczenie - w czym karmić komfortowo i wygodnie - o współpracy z fundacją Rodzić po ludzku Ten odcinek był już dostępny na moim drugim kanale "Mamy styl", ale umieszczam go również tutaj, ponieważ porusza bardzo ważne tematy związane z porodem.
pobierz 83.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#40 - Jak przygotować siebie i dziecko na rodzeństwo - rozmowa z Gosią Stańczyk
Jeśli słuchasz tego w styczniu to masz szansę na skorzystanie z prezentu - szczegóły na końcu podcastu. Na ten odcinek sama długo czekałam. Nie ukrywam, że staramy się o drugie dziecko, a to obudziło we mnie pewną ciekawość. Ciekawość związaną z przygotowaniem pierwszego dziecka na pojawienie się kolejnego oraz wiele pytań o przywództwo w rodzinie, w której jest więcej niż jedno dziecko, o gospodarowanie czasem i miłością, o konflikty. Wtedy w moje ręce wpadła książka "Rodzeństwo" i odleciałam :). Autorka ksiązki Gosia Stańczyk zgodziła się na rozmowę i mogłam zadać pojawiające się we mnie pytania oraz te, które do mnie wysłaliście: - czy warto kupować książki o relacji rodzeństwa i o tym skąd się biorą dzieci? - jak reagować, kiedy dzieci się kłócą? - jak reagować, kiedy dzieci się biją? - jak przygotować rodzinę na pojawienie się dziecka pod kątem logistycznym? - czy jest najlepszy moment na decyzję o kolejnym dziecku? - czy w rodzeństwie powinno być wszystkiego po równo? Czym jest sprawiedliwość? Jeśli posiadacie więcej niż jedno dziecko lub planujecie kolejne potomstwo, to koniecznie przeczytajcie książkę Gosi "Rodzeństwo" i posłuchajcie naszej rozmowy!
pobierz 55.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#039 - pożegnania i powitania w żłobku z szacunkiem dla dziecka, rodzica i opiekunek - rozmowa z Kasią Jeruzalską
Kolejna rozmowa przybliżająca Zieloną Wieżę - demokratyczny żłobek i przedszkole, które w swoim podejściu inspiruje się rodzicielstwem bliskości, NVC, edukacją demokratyczną, pedagogiką Montessori oraz wartościami promowanymi przez Jespera Juula. Tym razem rozmawiamy o tym jak się żegnać i witać z dzieckiem w żłobku, a konkretnie: - czy to ok, że zostawiamy płaczące dzieci? - czy jest jedna, uniwersalna, właściwa metoda pożegnań? - czy rodzic powinien przebywać w strefie dla dzieci? - co robić, kiedy dziecko nie chce wyjść ze żłobka? Poznacie też Kasię i jej historię, która mnie fascynuje. Kasia zrezygnowała z kariery w korporacji i po długich poszukiwaniach postanowiła pracować z dziećmi.
pobierz 62.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#038 - Baby Blues i depresja okołoporodowa - rozmowa z Joanną Frejus
8 na 10 kobiet doświadcza baby blues'a. Ile z tych kobiet dostaje w tym czasie odpowiednie wsparcie? Nie wiem. Bardzo bym chciała, żeby każda kobieta była świadoma tego co może się dziać po porodzie, żeby mogła się na to odpowiednio przygotować i przede wszystkim, aby mogła liczyć na wsparcie najbliższych. Aby to się stało temat baby blues'a powinien być częściej omawiany i normalizowany. Działając w mojej strefie wpływu postanowiłam nagrać podcast poruszający to zagadnienie. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszej osoby do poruszenia tego zagadnienia. Joanna Frejus jest psycholożką zajmującą się tematem depresji. Pisze o dobrym życiu z depresją. Założyła fundację i prowadzi grupowe wsparcie dla kobiet w ciąży i młodych mam pod nazwą Czułe Wojowniczki. W rozmowie poruszyłyśmy zagadnienia: - baby blues - czym jest i jak wesprzeć siebie oraz osobę, która go doświadcza - jak odróżnić baby blues'a od depresji - kiedy udać się do specjalisty - czym są testy do pomiaru depresji - profilaktyka - jak dbać o zdrowie psychiczne - komu polecamy psychoterapię Zapraszam do słuchania. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie!
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#037 - o macierzyństwie w USA z Natalią Ligenzą (Run with mum)
Natalię usłyszałam w podcaście Dominika Juszczyka i się po prostu zakochałam. Jest moją inspiracją do biegania. Tworzy miejsce w sieci, w którym czuję się bezpieczeni z moim macierzyństwem. Jest autentyczna i wciągająca :) Mama trójki, która obecnie mieszka w Colorado. Za chwilę pojawi się jej ebook dotyczący emocjonalnego jedzenia. Zaprosiłam Natalię do rozmowy o różnicach w prowadzeniu ciąży, podejściu do porodu, karmienia piersią, urlopu macierzyńskiego i innych aspektów rodzicielstwa, między Polską a USA. Jeśli ciekawi Cię: - czy Amerykanie przepuszczają ciężarne w kolejce? - jak długo (albo czy w ogóle...) trwa urlop macierzyński? - ile kosztuje poród w Colorado? to koniecznie posłuchaj tego odcinka!
pobierz 72.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#36 - Podróż do świata naturalnej sensoryki z The Beejoy - rozmowa z Barbarą Jankowską Wąsowicz
The Beejoy to kolejna firma, która powstała dzięki wspaniałej kobiecie, która została mamą. Poznajcie historię Basi Jankowskiej Wąsowicz, która tworzy panele sensoryczne dla dzieci. Tak Basia pisze o sobie: "Tworząc naturalne pomoce sensoryczne, za główny cel postawiłam sobie wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt, poprzez stymulację najważniejszego zmysłu w pierwszych latach dziecka – zmysłu dotyku. Misją natomiast jest zaszczepienie w tych małych odkrywcach miłości i szacunku do otaczającego nas świata, uwrażliwienie ich na piękno i hojność natury, a także ukazanie, jak niewiele potrzeba, aby stać się prawdziwie szczęśliwym. Do współpracy zaprosiłam Matkę Naturę, a z naszych działań wyszły istne senso-cudeńka, wytworzone tylko i wyłącznie z naturalnych surowców." Pozostaje mi potwierdzić, że Basia naprawdę zaraża miłością do natury, a to co tworzy jest przepiękne. Specjalnie dla słuchaczy i słuchaczek podcastu Basia przygotowała 10% zniżki na hasło "hejmama" na zakupy na stronie [link] . Kod rabatowy jest ważny do 15-ego listopada. Miłego słuchania!
pobierz 52.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#35 - Baby planning - rozmowa z Magdą Marchlewską
Baby planning - czym jest? Magda Marchlewska jako pierwsza oferuje usługę baby planningu w Polsce. Z tej rozmowy dowiesz się czym jest baby planning i jak może pomóc Ci na Twojej nowej, macierzyńskiej drodze życia!
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#34 - Jak wybrać żłobek i przejść przez adaptację na przykładzie Zielonej Wieży - rozmowa z Kasią Kalinowską
Wybór żłobka to nie jest taka prosta sprawa. Warto pomyśleć o tym co jest dla nas ważne dużo wcześniej i wybrać miejsce dobre dla dziecka, ale również dla rodziców. My zmieniliśmy żłobek i nasz drugi wybór padł na Zieloną Wieżę. Ważne było dla nas, aby znaleźć miejsce wspierające m.in. rodzicielstwo bliskości. Z tego podcastu dowiesz się co nas przyciągnęło do Zielonej Wieży oraz jak powinna przebiegać adaptacja. Do rozmowy zaprosiłam Kasię Kalinowską, która jest metodykiem w Zielonej Wieży oraz psychologiem i trenerką Family Lab. Kasia tworzy również projekt Przystanek Relacja, do którego Was serdecznie zapraszam po inspiracje i ogrom wiedzy.
pobierz 52.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#033 - Franczyza jako pomysł na biznes oraz o angielskim dla dzieci w Early Stage - rozmowa z Kariną Burchardt
Karinę poznałam w trakcie wykonywania usługi stylistycznej polegającej na przeglądzie szafy. Taka usługa trwa kilka godzin i jest idealnym momentem na rozmowy o życiu. Okazało się, że Karina idealnie pasuje do cyklu rozmów z mamami, które otworzyły własne biznesy na macierzyńskim. Szczególnie, że postanowiła pójść we franczyzę, a o tej formie działalności nie miałam jeszcze przyjemności rozmawiać z żadną z mam. Słuchając tego odcinka dowiesz się: - o plusach i minusach wynikających z franczyzy - jak otworzyć własną szkołę Early Stage - jak Early Stage wspiera młode mamy - o nauce języków dla najmłodszych Karina bardzo chciała pozdrowić swoją mamę, ale nie złapało się to na montaż więc pozdrawiamy mamę w opisie :)
pobierz 35.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#032 - Jesper Juul - inspirująca rozmowa z Anną Kasprzycką trenerką w FamilyLab
Zapraszam do wysłuchania rozmowy, w której znajdziesz wiele inspiracji. Anna Kasprzycka jest certyfikowanym trenerem międzynarodowego stowarzyszenia FamilyLab Association zajmującego się wspieraniem rodziców w budowaniu dobrych relacji z dziećmi, wychowaniu w atmosferze wzajemnego szacunku, poszanowania integralności dzieci oraz odpowiedzialności. Z Anią rozmawiałyśmy o Jesperze Juulu i jego dorobku oraz podejściu, którym jestem zafascynowana. Z naszej rozmowy dowiecie się też czym jest FamilyLab, czego możecie się nauczyć podczas warsztatów, które są organizowane przez trenerów oraz jak zostać trenerem. Poruszyłyśmy również temat autentyczności w relacjach z dziećmi. Wątek ten nie dawał mi spokoju i postanowiłam go skomentować na końcu odcinka. Ania odniosła się do mojego komentarza i doszłyśmy do wniosku, że ten temat warto rozwinąć w osobnym podcaście, co mam nadzieję już niebawem uczynimy. Dowiecie się również o październikowej konferencji Relacja w edukacji, na którą w imieniu Ani serdecznie Was zapraszam.
pobierz 67.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#031 - Biznes na macierzynskim - rekodzielo - rozmowa z Agnieszka Gaczkowska - Oplotki rekodzielo dla wnetrz
Fascynuje mnie to jak mamy otwierają nowe biznesy będąc totalnie w nowej roli. W tym odcinku posłuchasz jak Agnieszka Gaczkowska stworzyła Oplotki. Agnieszka zajmuje się rękodziełem dla wnętrz i w szczerej rozmowie wyznała jakie błędy popełniła na początku, co się u niej sprawdza, a co kompletnie nie oraz skąd czerpie wiedzę i inspiracje. Ostrzegam, że ta rozmowa może zmotywować Cię do działania :) Więcej o Agnieszce na [link]
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#030 - Hej Mama poleca - polskie książki rodzicielskie, które musisz przeczytać!
Hej Mama poleca - 4 książki polskich autorów, które musisz przeczytać! Są takie książki, które powodują zwarcie na neuronach i zmuszają do przemyślenia pewnych spraw, zmiany schematów myślenia i przyjrzeniu się sobie. W tym odcinku posłuchacie mojej recenzji czterech książek, które zostały napisane przez Polki - Agnieszkę Stein, Karolinę Piotrowską i Marię Tymańską.
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#029 - Bajkowy podcast - rozmowa z Wojtkiem Strózikiem
Rozmowa z Wojtkiem Strózikiem - twórcą podcastu Rozwój osobisty dla każdego oraz bloga Poradnikowo. Wojtek postanowił poszerzyć swoją pozazawodową działalności i nagrać kolejny podcast, tym razem dla dzieci. Tak powstał bajkowy podcast, którego możecie słuchać z dziećmi np. w trakcie podróży samochodem. Wojtek ma niesamowity głos i do tego zachęca młodego słuchacza do interakcji i refleksji. O kulisach powstania bajkowego podcastu dowiecie się z naszej rozmowy. Zachęcam do słuchania!
pobierz 39.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#028 - Co na to psychologia? - rozmowa z Anną Zalewską - regulacja emocji
Drugi odcinek z cyklu "Co na to psychologia", który nagrywam z psychologiem Anną Zalewską. Tym razem poruszyłyśmy temat regulacji emocji. Z odcinka dowiesz się: - czym są emocje i czym różnią się od uczuć - czy wszystkie emocje są w porządku - czy z emocjami trzeba sobie radzić - jak można sobie radzić - co się może stać kiedy będziemy podważać emocje dziecka - jak radzić sobie z napięciem - jak rozmawiać o emocjach Zachęcam do słuchania wszystkich odcinków z cyklu nagranego z Anią. Jest to dla mnie studnia wiedzy odnośnie psychologii. O cyklu "Co na to psychologia?": Internet jest pełen "dobrych rad” odnośnie wychowania dzieci. Można wśród nich znaleźć dużo przyzwoitych, opartych na literaturze oraz doświadczeniu artykułów. Niestety, można natknąć się też na sporo sprzecznych informacji, krzywdzących opinii i zbyt subiektywnych wrażeń, które nijak mają się do naszej sytuacji. Poszukując wiedzy chciałabym mieć pewność, że to o czym czytam i później wdrażam w życie ma jakieś oparcie w nauce. W kwestiach rodzicielskich ocieramy się o naukę w wielu obszarach. Są to m. in. medycyna, dietetyka, fizjoterapia oraz psychologia. W tej serii zajmiemy się psychologią. Kto? Ja, Natalia Łuczak - po kierunkach pedagogicznym i psychologicznym. Zagadnienia psychologiczne są jedną z moich pasji. Czytam w tym temacie sporo książek, wdrażam to co przeczytam w życie, dzięki czemu czuję, że się rozwijam. Godzinami mogłabym rozmawiać o tym jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie, albo jak słowa kreują rzeczywistość. Mam to szczęścia, że mam w tym temacie doskonałego partnera do rozmowy. Osobę, od której mogę się wiele nauczyć i rozmawiać o wszystkim bez poczucia, że będzie mnie oceniać. Dodatkowo jest to moja przyjaciółka: Anna Zalewska - zdobyła dwa tytuły magistra z Zarządzania specjalizacja Psychologia w Zarządzaniu oraz Psychologii Klinicznej. Pasjonatka psychologii oraz kryminologii. Potrafi przekształcać wiedzę naukowa w konkretne wskazówki w sposób niezwykle delikatny i nienachalny.
pobierz 88.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#027 - inspirujące historie mam, które po urodzeniu dziecka otworzyły własne biznesy
Mam takie silne przeświadczenie, że powinniśmy się wszyscy wspierać w tym co robimy. Wiadomo, że nie da się wspierać wszystkiego, ale w takim razie wybierzmy coś co jest nam bliskie, w co wierzymy i co nas napędza. Mnie napędza siła kobiet, a szczególnie mam. Jak wiecie, bardzo interesują mnie historie tych mam, które po porodzie otworzyły własne biznesy. Postanowiłam więc bliżej się im przyjrzeć i na jednej z grup na facebooku, która ma na celu wspieranie kobiecych biznesów, zaprosiłam chętne mamy do podzielenia się swoimi historiami w trzyminutowych wypowiedziach przy użyciu mikrofonu w telefonie. Efekt tych nagrań możecie usłyszeć w dzisiejszym odcinku. Wszystkim mamom, które nagrały swoją historię bardzo dziękuję. Was, drogie słuchaczki, zachęcam do zapoznania się z historiami powstania tych firm. Jeśli czujecie, że chciałybyście coś zmienić na swojej drodze zawodowej - być może to Was zainspiruje i zmotywuje. Jeśli nie chcecie nic zmieniać, to po prostu poznajcie fajne, polskie projekty prowadzone przez wspaniałe mamy - może będziecie chciały skorzystać z ich usług? Poniżej linki bezpośrednie do stron marek przedstawionych w podcaście: Milk and Love [link] [link] Bebissimo Baby Planning [link] Utuleni [link] [link] KP Design [link] [link] JTStudio [link] [link] EncePence [link] [link] Macie swoje ulubione, polskie marki? Podzielcie się szczególnie tymi, które założyły mamy :)
pobierz 22.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#026 - (Nie)plac zabaw - rozmowa z Anną Komorowską
Zastanawiałaś się kiedyś kto projektuje plac zabaw? Czy można wchodzić po zjeżdżalni zamiast po drabince? Czy Twoje dziecko może wchodzić na dach domku? Dlaczego na jednym placu zabaw jest trawa, a na innym miękka mata? Czy można wywalczyć lepsze miejsca do zabaw dla naszych dzieci w miejscu zamieszkania? Czym są naturalne place zabaw? Czy dziecko lepiej bawi się na placu zabaw, czy może w lesie? Czy place zabaw mogę być miejscem przyjaznym również dorosłym? O tym i o wielu innych zagadnieniach związanych z miejscami do zabaw z dziećmi i dla dzieci dowiesz się z 26-ego odcinka podcastu. Rozmowę na ten temat poprowadziłam z Anną Komorowską ( [link] . Ania jest mamą Franka i Antka, architektem i wraz ze swoim partnerem prowadzi projekt Pracownia K., w którym projektują ogrody i instalacje do zabawy. Dodatkowo Ania nagrywa podcast oraz prowadzi bloga i grupę na facebook’u. Jet również współautorką książek „Kuchnia błotna” oraz „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”.
pobierz 41.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#025 - Co na to psychologia? - rozmowa z Anną Zalewską o typach więzi cz. 2
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#024 - Co na to psychologia? - rozmowa z Anną Zalewską o typach więzi cz. 1
Fundamenty - nawiązywanie więzi. Wpływ uczuć na rozwój mózgu. W tym odcinku przyglądamy się temu jak uczucia, relacje i więzi z rodzicami wpływają na rozwój i postrzeganie świata przez dziecko. Dowiecie się jakie są style przywiązania, dlaczego są ważne i jak wpływają na rozwój mózgu oraz jak budować więzi.
pobierz 47.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek