Strefa designu uniwerstytetu SWPS

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Kanał dedykowany designowi, projektowaniu, UX, grafice, wzornictwu i dziedzinom zbliżonym.
Data dodania: 2019-08-17 16:36:07
Data aktualizacji: 2019-09-19 07:35:10
Audycji w katalogu: 36
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Edukacja przez działanie – zróbmy razem zielone miasto - Łukasz Pawlik
Dzisiejsze miasta, w dobie zmian klimatu, stają przed nowymi wyzwaniami. Aby im sprostać, konieczna jest współpraca zarówno urzędów, jak i samych mieszkańców. Dlatego właśnie Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stawia na angażowanie i edukowanie mieszkańców poprzez najprostsze działania. Zmiana jakości przestrzeni miejskich poprzez zakładanie wielu hektarów łąk kwietnych czy zamienianie zapomnianych skwerów w wielofunkcyjne parki kieszonkowe to działania, które mieszkańcy dostrzegają. Jednak to nie wszystko. Aby faktycznie dotrzeć do nich, konieczne jest wciągnięcie ich w działanie. Czasem będzie to wspólne sadzenie drzew, innym razem będą mogli czytać treści edukacyjne wplecione w otaczającą ich przestrzeń. Za każdym razem chodzi jednak o stworzenie okazji do nauczenia się czegoś o świecie. Kolejnym krokiem jest wspieranie ich inicjatyw, tj. ogrodów społecznych czy Parku Krakowian. Wierząc, że kluczem do zmiany jest edukacja przyszłych pokoleń, stworzyliśmy innowacyjne Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, zlokalizowane w zabytkowym Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim. Przykład modernistycznego pawilonu, w którym historia łączy się z nowoczesnymi ekologicznymi rozwiązaniami doskonale pokazuje, że nawet w takich obiektach zrównoważony rozwój jest możliwy. Działania edukacyjne prowadzone w „Symbiozie” mają jednak daleko szerszy wymiar – zero waste, permakultura czy edukacja przyrodnicza, to tylko część z bogatej oferty naszego centrum. Bycie częścią zmiany to nie tylko wyzwanie, lecz także obowiązek, bez którego nasza przyszłość stanie pod znakiem zapytania.
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Przyszłość to śmieci - Anna Pięta
Dlaczego można w ogóle do produkcji jednej koszulki wykorzystać dwuletni zapas wody pitnej, a branża mody wytwarza co roku więcej CO2 niż wszystkie linie lotnicze świata? Dlaczego model take-make-dispose doprowadził branżę mody (i nie tylko) na skraj wysypiska śmieci? Dlaczego w ten sposób nie możemy już dalej niczego wytwarzać i dlaczego głównym źródłem ubrań przyszłości będą śmieci? Opowiem też o dobrych praktykach, które już istnieją w branży odzieżowej, ale nadal brakuje im skali, i o problemach wielkich gigantów mody, którzy zapomnieli, że ziemia i jej zasoby to dobro wspólne wszystkich jej mieszkańców i mieszkanek. Również o tym dlaczego wszyscy powinniśmy zacząć być odpowiedzialni za nasze konsumenckie wybory, bo to co nosimy zagraża nie tylko środowisku i ludziom, którzy wykonują ubrania, ale także nam samym.
pobierz 21.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Projektanci dla ekosystemu - Dorota Kabała - We design for physical culture
Traktowanie człowieka, siebie samego jako części ekosystemu, to podstawa do budowania ekonomii cyrkularnej, czyli takiej, w której zasoby nie są zużywane, lecz krążą. Niebezpieczne podejście „human centered design” powinno już dawno być przez nas zastąpione „ecosystem centered design” lub „planet centered design”. To wyzwanie zarówno dla producentów, projektantów, jak i dla każdego, w swoich codziennych decyzjach i działaniach. W czasie wykładu zaprezentowane zostały przykłady produktów, rozwiązań i decyzji użytkowników, które zbliżają nas do życia w równowadze ze sobą, otoczeniem i naturą. Przytoczone zostały także przykłady rozwiązań systemowych i ich wpływ na wycofywanie lub rozwój poszczególnych produktów, w związku z problemami nadmiernych odpadów i eksploatacji surowców naturalnych.
pobierz 24.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Zrównoważony design: jak chronić naturę i projektować na lata? - Róża Janusz i Michał Bachowski
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. Guma do produkcji opon wyhodowana z mleczy? Materiał o właściwościach plastiku wydalany przez zestresowane bakterie? Dojrzewające lampy z grzybni? Terminy znane z rolnictwa coraz częściej przenikają do świata designu i technologii. W poszukiwaniu materiałów, które zastąpią tworzywa sztuczne i nie będą eksploatować środowiska naturalnego, coraz częściej sięgamy do odkryć biotechnologicznych. Czy to oznacza nadchodzącą bio-rewolucję? Podczas spotkania online z Różą Janusz ze School of Form rozmawialiśmy o zrównoważonym designie.
pobierz 45.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Design w cieniu katastrofy - Katarzyna Andrzejczyk-Briks
Od eksperymentalnego festiwalu Dutch Design Week w Eindhoven po mainstreamowy i komercyjny Mediolan, design zmaga się z największym problemem naszych czasów – katastrofą ekologiczną. Zniszczona natura, brak zasobów, koniec ery plastiku, zmieniający się klimat, to tematy powtarzające się obsesyjnie. Rośnie w siłę nowa świadomość projektowania w duchu #zero waste. Ci najbardziej świadomi: rezygnują, redukują, używają ponownie, przetwarzają, kompostują, naprawiają i pamiętają, że jako konsumenci mamy ogromny wpływ na planetę i innych ludzi. Czy uda się nam, jako społeczeństwu, zmienić swoje nawyki i porzucić przyzwyczajenia do wygodnego, szybkiego życia, w którym JA dominuje nad MY? Czy design sprosta wyzwaniu jakim jest projektowanie dla gospodarki zamkniętego obiegu? Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowie o tym, jak młodzi projektanci eksperymentują, tworzą wykorzystując rośliny, grzyby i bakterie. Przekraczają tabu i wykorzystują materie zwyczajowo uważane za brudne, odstraszające, brzydkie, takie jak krew zwierzęcą, włosy, pot, odchody zwierzęce i ludzkie,śmieci, odpady produkcyjne czy pył z zanieczyszczeń. Powracają do trwałych przedmiotów. Nie boją się wyzwań, wiedzą, że nie ma planety B.
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Zrównoważony design: jak chronić naturę i projektować na lata? – dr Karol Murlak i Michał Bachowski
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. Jak projektować, przy okazji szanując zasoby naturalne? Tworzyć nie na chwilę, a na lata? Podczas spotkania online z dr Karolem Murlakiem z School of Form porozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed projektantami w związku z kurczącymi się zasobami surowców i materiałów. Zamiast uganiać się za nowinkami technologicznymi coraz chętniej wracamy do tego, co daje natura. Z tego powodu nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na surowce, takie jak drewno. Na ziemi jest jednak coraz mniej lasów i innych zasobów naturalnych, dlatego naszym zadaniem powinno być szukanie wydajniejszych metod wykorzystywania odziedziczonych po przodkach bogactw.
pobierz 49.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Od projektowania reklam do własnego konceptu kulinarnego - Igor Dąbrowski
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. W jaki sposób od projektowania reklam dojść do gotowania? Igor Dąbrowski opowie o swoich doświadczeniach zawodowych po studiach, o pracy w agencji i tworzeniu dużych projektów reklamowych. A także o świadomej rezygnacji z promowania marek i produktów, często niepotrzebnych i szkodliwych dla odbiorców reklam, na rzecz budowania własnego konceptu kulinarnego. Odpowie również na pytanie: co wspólnego, z tym gdzie jest i co robi, ma Wojciech Cejrowski, napoje energetyczne i czysta wódka? Igor Dąbrowski – absolwent grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Współpracował przy projektach reklam dla największych polskich i zagranicznych marek. Aktualnie stara się karmić ludzi, prowadząc własny koncept kulinarny Kocharz
pobierz 6.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Od projektowania do zazieleniania świata, czyli jak zbudować własną markę - Weronika Muszkieta i Aleksandra Sieńko
Droga od projektowania do zazieleniania świata czyli jak zbudować własny biznes, markę i konsekwentnie realizować przyjęte założenia. Czy da się stworzyć markę podczas jednego spaceru? Jakie etapy trzeba przejść od wizji do jej realizacji? Czy relacja jaką jest przyjaźń sprzyja czy jest przeszkodą w tworzeniu wspólnej inicjatywy? Te i inne tematy podczas swojego wystąpienia poruszą Weronika Muszkieta i Aleksandra Sieńko, twórczynie projektu Rośliny.
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Design to projekt – a ten to więcej niż design thinking! – dr Dorota Płuchowska i Katarzyna Jezierska-Krupa
Co to jest design, a czym jest designerstwo? Jak się ma design do spraw społecznych? Co rozumiemy przez human centered design? O designie i projektowaniu opowie dr Dorota Płuchowska, wykładowca na kierunku Grafika Uniwersytetu SWPS. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Jezierska-Krupa, projektantka z wieloletnim doświadczeniem.
pobierz 53.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Zespół projektowy - 3 perspektywy pracy zespołowej - Filip Susmanek
pobierz 12.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Jak studiować grafikę, nie chcąc zostać grafikiem - Adrianna Czerkawska
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. Czy można studiować grafikę, nie chcąc zostać grafikiem, a za to z myślą o zbudowaniu własnej marki produktowej? Zróżnicowane kompetencje zdobyte podczas studiowania, dają mnóstwo możliwości do wykorzystania. Połączenie umiejętności z zakresu projektowania graficznego, komunikacji społecznej oraz kreowania marki dają solidne podstawy do stworzenia przemyślnego i spójnego brandu. O tym, jak dziś poza tworzeniem produktu, czerpie się ogromną radość z samodzielnego budowania tożsamości marki, opowie Adrianna Czerkawska.
pobierz 8.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Projektant musi (w pewnym sensie) znać się na wszystkim - Przemysław Antas
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. Na czym polega praca projektanta i jakie elementy się na nią składają? Jak szerokie muszą być jego kompetencje? O procesie projektowym, którego finalny, wizualny efekt jest efektem wiedzy jaką projektant musiał pozyskać i filtrowania jej względem własnych spostrzeżeń i przemyśleń w danym obszarze. A każdy projekt/każdy klient wiele uczy i poszerza horyzonty poznawcze, pomaga w zrozumieniu funkcjonowania otoczenia. O wszystkim tym opowie Przemysław Antas, oczywiście w oparciu o własne doświadczenia i projekty.
pobierz 10.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Dlaczego warto być dzieckiem (podczas projektowania)? - Mateusz Antczak
Interesujesz się designem? Zapraszamy na naszą stronę: [link] - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych. Codziennie w naszym życiu doświadczamy różnych decyzji projektowych i sami takie podejmujemy. O projektowaniu mówi się jako o potężnym narzędziu zmian naszego świata i tym samym życia. Czym jest to projektowanie? Czym powinno być? Jak wykorzystywać wewnętrzne dziecko do badania i projektowania komunikacji? O tym wszystkim opowiedział Mateusz Antczak, projektant komunikacji.
pobierz 8.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Neuronauka, sztuka i projektowanie - dr Malgorzata Jabłońska i Natalia Bienias (Zebza) - webinar
Interesujesz się designem? Zajrzyj na naszego bloga: [link] Zapraszamy też do grupy na FB dedykowanej designowi i projektowaniu: [link] Jak mają się do siebie mózg i działalność twórcza? Kto bada i badał takie zależności? Czy neuronauka odsłania mechanizmy komunikacji poprzez sztukę i projektowanie? Czy może być to istotne dla twórców, odbiorców, projektantów, użytkowników? Na te i ine pytania odpowie Małgorzata Jabłońska, wykładowca na kierunku Grafika Uniwersytetu SWPS. Spotkanie poprowadzi Natalia Bienias, projektantka działająca w obszarze digital. W ramach webinaru Małgorzata Jabłońska skoncentruje się na mózgu, twórcach i odbiorcach... A dokładniej będzie o tym, że odkrycia i hipotezy pojawiające się w obszarze neuronauki mogą objaśniać to, co dzieje się w sztuce i projektowaniu, zwłaszcza w projektowaniu graficznym. Istnieje już neurosztuka, neuroarchitektura, w kontekście architektury wnętrz został już zaproponowany neurodesign. W obszarze badania twórczości i komunikacji na linii twórca – odbiorca pojawili się, obok neurobiologów, neuroestetycy, neurohistorycy sztuki czy neuromuzeolodzy.
pobierz 55.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Dziś nie da się projektować bez empatii - Michał Bachowski
Design empatyczny jest uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. Umiejętność obserwacji konsumentów i spoglądania na świat z ich perspektywy pozwala tworzyć produkty lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, a więc takie, które mają większe szanse na sukces rynkowy. To nie wszystko. Dzięki temu projektanci mogą też tworzyć produkty i usługi, które lepiej odpowiadają na różne problemy współczesności. To bardzo ważne chociażby w dobie takich wyzwań jak wyrównywanie szans chorych czy kwestia starzenia się społeczeństw. Podczas prezentacji Michał Bachowski opowiedział jak projektanci odpowiadają na problemy związane z niepełnosprawnością, chorobami, dysfunkcjami. Pokazał jak badają te zjawiska, by następnie odpowiedzieć na nie funkcjonalnym projektem.
pobierz 19.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Projektowanie komunikacji - od teorii do praktyki - Mateusz Antczak i Natalia Bienias (Zebza) - webinar
Interesujesz się designem? Zajrzyj na naszego bloga: [link] Zapraszamy też do grupy na FB dedykowanej designowi i projektowaniu: [link] Co to projektowanie komunikacji? Jak można rozumieć pojęcie komunikacji w kontekście designu? Co można zrobić, żeby dana marka odniosła sukces? Te i inne kwestie poruszono podczas webinaru z Mateuszem Antczakiem z Grafiki Uniwersytetu SWPS. W trakcie webinaru dowiedzieliśmy się, że w efekcie działania komunikacji codziennie stajemy przed wyborami i naturalnie dokonujemy decyzji projektowych – począwszy od wyboru ubioru, aż po decyzje zakupowe. Doświadczamy również efektu wizji projektowych innych designerów, przykładowo: wyciągając telefon komórkowy lub wsiadając do samochodu. Mateusz Antczak wyjaśnił również, że projektowanie komunikacji nie polega jedynie na wytwarzaniu alternatyw w kontekście tworzenia kolejnych produktów lub usług, lecz przede wszystkim na zmianie zachowań i postaw społecznych. Dlatego projektowanie komunikacji wiążę się z odpowiedzialnością i wymaga rozwagi projektantów.
pobierz 55.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Jak projektować to czego ludzie naprawdę potrzebują - Henryk Stawicki i Kasia Rodek - webinar
Człowiek nie potrzebuje produktów i usług, ale wartości, którą produkt może dostarczyć. Dlatego paradoksalnie: odpowiedzialny design zorientowany na człowieka może być odejściem od projektowania kolejnych produktów. Dlatego mądre, odpowiedzialne projektowanie powinno upraszczać nasz świat, porządkować i humanizować sferę produktów, usług i organizacji. Zapraszamy na webinar, podczas którego porozmawiamy z Henrykiem Stawickim, wykładowcą ze School of Form Uniwersytetu SWPS, o realnych ludzkich potrzebach. Formuła webinaru pozwoli również na dyskusję z publicznością. Spotkanie poprowadzi Kasia Rodek, szef redakcji kultury Radia Kampus.
pobierz 46.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Odpowiedzialne projektowanie w praktyce - Michał Bachowski i Kasia Rodek - webinar
Dawniej klienci byli przyzwyczajeni do kupowania rzeczy, które są wytworem projektanta i jego sposobu postrzegania rzeczywistości. Od pewnego czasu design wyszedł naprzeciw ludziom, stając się bardziej empatyczny. Zapraszamy na webinar, w czasie którego, na podstawie konkretnych przykładów, Michał Bachowski opowie o odpowiedzialnym projektowaniu w praktyce. Formuła webinaru pozwoli również na dyskusję z publicznością. Spotkanie poprowadzi Kasia Rodek, szef redakcji kultury Radia Kampus. Interesujesz się designem? Zajrzyj też na naszego bloga: - [link] Jeśli szukasz inspiracji i chcesz podyskutować o designie, zapraszamy na grupę Strefy Designu Uniwersytetu SWPS [link]
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Zaprojektować przyszłość: design spekulatywny - Wiesław Bartkowski i prof. Mirosław Filiciak
Trudno pozbyć się wrażenia, że przeżywamy kryzys przyszłości. Wizje lepszego świata, budowanego przy pomocy nowych technologii, w dużej mierze się wyczerpały. Jedną z prób odpowiedzi na ten kryzys jest design spekulatywny – skoncentrowany nie tyle na przewidywaniu przyszłości, co poszukiwaniu możliwości zmiany. W wykładzie Wiesław Bartkowski i prof. Mirosław Filiciak opowiadają o tym, w jaki sposób design spekulatywny może zmienić codzienne funkcjonowanie ludzi i rozwiązać ich najbardziej palące problemy.
pobierz 87.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Strefa Designu Uniwersytetu SWPS »
Ciało i dotyk w projektowaniu - Beata Wilczek
Czy projektanci tworzą z myślą o dotyku i ciele? Jak sensoryczne podejście do projektowania może pomóc w kształtowaniu bardziej zrównoważonych i etycznych obiektów? Na te pytania odpowiada Beata Wilczek, wykładowczyni School of Form Uniwersytetu SWPS. Głównym tematem wystąpienia było ciało i dotyk w projektowaniu w kontekście odpowiedzialności. Interesujesz się designem i projektowaniem? Po więcej wiedzy zapraszamy na design.swps.pl
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek