Teologia Tolkiena

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W najnowszym podcaście Stacji7 zapraszamy do krainy hobbitów, elfów, ludzi i orków. Ksiądz Staszek Adamiak, na co dzień wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, człowiek-encyklopedia, pasjonat historii i znawca literatury odkrywa w opowieściach ze Śródziemia najważniejsze prawdy chrześcijaństwa.
Data dodania: 2019-08-17 20:04:56
Data aktualizacji: 2021-01-17 03:30:07
Audycji w katalogu: 17
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 9 miesięcy temu
VII. RELIGIA [SEZON II]
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
VI. ŻYCIE WIECZNE [SEZON 2]
pobierz 29.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
V. ZBAWIENIE [SEZON II]
We Władcy Pierścieni nie ma Mesjasza. Tolkien nie śmiałby wprowadzać do opowieści kogoś na kształt lwa Aslana. Są natomiast postacie, które stanowią symbol misji Zbawienia i każda z nich w jakimś sensie przeszła przez śmierć.
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
IV. ŚMIERĆ [SEZON II]
Ludzie umierają - jak to mówią elfowie i Valarowie - naprawdę. Niebo to dla chrześcijan zupełnie inna rzeczywistość.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
III. ANIOŁOWIE I DEMONY [SEZON II]
pobierz 31.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
II. SUBKREACJA [SEZON II]
"Wtór-stwarzanie" to termin zaproponowany w polskim tłumaczeniu "Silimarillionu" i odnosi się do subkreacji. Słowo to co jakiś czas pojawia się u Tolkiena w jego rozważaniach na temat sztuki.
pobierz 31.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
I. STWORZENIE [SEZON II]
pobierz 25.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
SEZON II: SILMARILLION [ZAPOWIEDŹ]
Autor: Ks. Stanisław Adamiak Produkcja: Andrzej Mitek Stacja7 Realizacja: Marian Król
pobierz 2.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
PODSUMOWANIE
W podsumowaniu serii "Teologia Tolkiena" ks. Staszek Adamiak odpowiada na najczęściej zadawane pytania w trakcie trwania serii.
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
MĘSTWO
We "Władcy Pierścieni" ze wszystkich cnót najwięcej mowy jest o męstwie. W sytuacji wojny to właśnie męstwo jest najbardziej pożądaną cnotą.
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
PRZEZNACZENIE
Czy przeznaczenie, los, fatum kieruje człowiekiem nieodwołalnie? Przeznaczenie to ważny termin we "Władcy Pierścieni", choćby ze względu na cel wyprawy Froda, jakim była właśnie Góra Przeznaczenia.
pobierz 37.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
OPATRZNOŚĆ
Ktoś może się zdziwić – jaka Opatrzność? Przecież we „Władcy Pierścieni” nie ma sił wyższych, Boga, Opatrzności. Na pozór.
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
NARZĘDZIA ŁASKI
Działanie Pana Boga najczęściej dokonuje się przez jakieś narzędzia – najczęściej są nimi po prostu ludzie. Działanie łaski często jest czymś “dotykalnym”, czymś namacalnym. Jeśli mówimy, że otrzymujemy łaskę wiary, to otrzymujemy ją nie tyle, przez jakieś niewidzialne natchnienia, co przede wszystkim najczęściej przez fakt tego, że się urodziliśmy w chrześcijańskiej rodzinie, że zostaliśmy przyniesieni do chrztu, że rodzice nas wychowywali po chrześcijańsku, że przekazali nam wiarę. I to także jest działanie Bożej łaski. [link] | Złap pociąg do wiary!
pobierz 28.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
MIŁOSIERDZIE
Chrześcijaństwo, w które głęboko wierzył autor "Władcy Pierścieni" jest religią łaski, religią miłosierdzia. Jeśli mówimy o temacie miłosierdzia, trzeba znów zacząć od Silimarilionu, który jest dziełem o charakterze niemalże biblijnym. Jest w nim pokazane - zwłaszcza na przykładzie elfów - jak grzech wiąże się z odrzuceniem przez Boga. To odrzucenie jest nie tyle karą co automatczną konsekwencją tego co się zrobiło. Elfowie sami wybierają, że muszą odejść z błogosławionego królestwa a i tak część z nich pozostaje. Tak jak w Biblii przy wszystkich niewiernościach Ludu Wybranego zawsze pozostaje ta reszta Izraela, która jest wierna. Dzięki łasce i miłosierdziu, które Frodo okazuje Gollumowi "Władca Pierścieni" kończy się dobrze.
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
SUMIENIE
Tolkien poprzez postać Faramira przedstawia podręcznikowy przykład dobrego, wcześniejszego rozpoznania sprawy przez sumienie i konsekwentnej wierności tej decyzji.
pobierz 19.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
POKUSA
Tolkien poprzez postacie Gandalfa, Galadrieli i Sama przedstawił w swoim dziele „Władca Pierścieni” temat pokusy we wspaniały sposób. Przepraszamy za problemy techniczne związane z dźwiękiem.
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
GRZECH
Choć w Tolkienowskim dziele „Władca Pierścieni” nie pada wprost słowo „grzech”, to na kartach powieści wielokrotnie spotykamy się z tym tematem. Jak autorowi „Władcy Pierścieni” udało się przemycić w swojej powieści różne myśli teologiczne, pomimo że nie ma w niej wprost mowy o Bogu, Chrystusie, Kościele? Chcąc się nad tym zastanawiać, trzeba na początku odpowiedzieć na pytanie czym jest tolkienowski pierścień. O tym ks. Staszek Adamiak w pierwszym odcinku podcastu „Teologia Tolkiena”.
pobierz 22.2 MB odcinki RSS iTunes www
miodek