Muda Talks

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Data dodania: 2019-08-17 20:58:07
Data aktualizacji: 2020-01-23 11:25:04
Audycji w katalogu: 26
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 dni temu
Extinction Rebellion | Jadwiga Klata: Jak działa XR?
Extinction Rebellion to oddolny ruch obywatelski, który powstał trochę ponad rok temu a już mocno namieszał. Jego oddziały znajdują się obecnie na całym świecie i właściwie każdy (bez partyjnej flagi) może do niego dołączyć. Czym jest XR, jak działa, czego się domaga? I jak wykorzystuje narzędzie jakim jest obywatelskie nieposłuszeństwo. O tym wszystkim opowiedziała nam niezwykle charyzmatyczna i (nie jest to ejdżyzm a podziw dla świadomości) młoda działaczka ruchu Jadwiga Klata. Posłuchajcie tej rozmowy, bo mimo iż od jej nagrania minęły jakieś 2 tygodnie, cały czas wybrzmiewa w naszych głowach.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Jak wygląda życie na Arktyce?
Jak wygląda życie na Arktyce? Dlaczego Norwegia zdecydowała się na niewydobywanie ropy na terenach arktycznych powyżej Lofotów? Jak wygląda dzisiaj układ sił w tym rejonie? Co robią tam Chińczycy, Rosjanie, Amerykanie, Kanadyjczycy i Duńczycy? Dlaczego buduje się elektrownie wiatrowe w miejscach, które zagrażają reniferom? Michał Siarek, fotograf i podróżnik od miesięcy eksploruje tereny arktyczne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które nie są w codziennym zainteresowaniu międzynarodowej publiczności i często są ignorowane przez główne tytuły prasowe.
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
MUDA QUICKIE: Jak przeżyć święta?
Jak przetrwać święta? A może nawet całkiem miło je spędzić? Czy trzeba je spędzać z biologiczną rodziną? Jak zorganizować ten czas na własnych zasadach i nie dać się wciągnąć w gorączkę szalonej konsumpcji? Jak zachować magię świąt i może nawet odpocząć? Rozmawiamy w duecie o prezentach, jedzeniu i relacjach w trakcie świąt. Opowiadamy o naszych najbliższych świętach i dajemy kilka tipów o tym jak zrobić święta po swojemu. Oddychajcie, odpoczywajcie i odpuszczajcie.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Ela Madej: Jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości?
Z Elą Madej, inwestorką i współwłaścicielką amerykańskiego funduszu FiftyYears.vc, który inwestuje w impaktowe startupy, rozmawiamy m.in. o przyszłości jedzenia i zamiennikach dla alkoholu. Z czego dzisiaj pozyskuje się wegańskie białko? Jak na rynek przetwórstwa żywości wpłynęła automatyzacja pracy i roboty?
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Zosia Zochniak: Jak wygląda drugie życie ubrań?
Według danych co roku produkuje się około 150 miliardów sztuk odzieży. W tym samym roku 60% z nich wyląduje na śmietniku. Jedynie 1 % z tego poddaje się dziś recyklingowi. Co zrobić z pozostałym stosem ubrań, których już nie chcemy, jak sensownie nimi zarządzić? Jak odpowiedzialnie odesłać je do innego kraju? I czy w ogóle to robić? Jak wygląda drugie życie naszych ciuchów, ile i gdzie podróżują, po tym jak je wyrzucamy? I w końcu gdzie oddać niepotrzebne ubrania. O tym i innych problemach związanych z nadprodukcją odzieży rozmawiamy z Zosią Zochniak, co- founderką impaktowego start-upu Ubrania Do Oddania, która dokładnie opowiedziała nam o tym, jak wygląda życie ubrań w drugim obiegu.
pobierz 36.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
MUDA QUICKIE: Paweł Bownik: Kolory straconego czasu
Tym razem wrzucamy specjalny krótszy format, bo czas nas goni. Nazwałyśmy go MUDA Quickie czyli odcinek, który nie może czekać, bo zapowiada wydarzenie, które zaraz się ucieknie. Rozmawiamy z Pawłem Bownikiem - artystą wizualnym, fotografem, wykładowcą łódzkiej filmówki, który tym razem zajął się tematem straty. Jaki kolor ma strata i dlaczego Paweł poświęcił swój najnowszy cykl wymarłym gatunkom ptaków, dowiecie się z naszej dość filozoficznej, jak na nasz podcast, rozmowy. Rozmawiamy o szarości, antropocenie i utracie kolorów, ale też o less waste w fotografowaniu i uczeniu fotografii.
pobierz 51.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jakub Jędrak: Jak walczyć ze smogiem?
Jakub Jędrak jest członkiem Polskiego Alarmu Smogowego (należy do Krakowskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu). Z wykształcenia fizyk, w ramach działalności w Polskim Alarmie Smogowym zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie. Opowiedział nam co składa się na smog, czym są i czym się różnią pyły PM10 i PM2.5? Czy jest bezśpośredni związek pomiędzy zmianami klimatu a smogiem? Jakie są dobre i złe przykłady działań w miastach i państwach związane ze smogiem? Którym stacjom mierzącym zanieczyszczenia powietrza wierzyć, które są najbardziej wiarygodne? Czy maski antysmogowe działają? O tym wszystkim dowiecie się słuchająć tego odcinka!
pobierz 35.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Grzegorz Łapanowski: Jak naprawić system żywienia i jeść lepiej?
Nasz nowy gość realizuje super misję: chce uzdrowić system żywienia, edukować dzieciaki jak jeść lepiej i jak wybierać produkty. Grzegorz Łapanowski kucharz, edukator jedzeniowy, dziś chyba najbardziej kulinarny aktywista. Opowiedział nam o największych wyzwaniach związanych z żywieniem. Na poziomie makro: o polityce żywnieniowej, niezbędnych systemowych rozwiązaniach i mikro czyli: jak wybierać produkty, żeby szkodzić jak najmniej i jednocześnie odżywiać się zdrowo. O tym, że w jedzeniu zapisana jest nasza kultura, o sile edukacji, która daje moc i pozwala na bardziej świadome wybory, najlepiej od najmłodszych lat.
pobierz 38.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Martyna Sztaba: Jak budować impaktowy startup?
Jak stworzyć startup, w którym jest 50% impaktu i 50% biznesu. Czy to w ogóle możliwe? O Syntoilu, który zajął II miejsce w globalnym konkursie Chivas Venture na najlepszy impaktowy startup, o tym jak to jest być CEO oponiarskiego biznesu i jurorką w nowej edycji konkursu, porozmawiałyśmy w duecie.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Marta Niedźwiecka: Jak radzić sobie z lękami klimatycznymi?
Świat z narracji YOLO przeszedł na mocne i zdecydowane: despair. Oprócz odwiecznych lęków o nas samych, doszły kolejne, związane ze zmianami klimatycznymi. Jak je definiować? Z czego wynikają? Jak sobie z nimi radzić? Jak słuchać tych, którzy się boją? Jak towarzyszyć własnemu lękowi? Jak rodzice mogą rozmawiać o nich z dziećmi i jak dzieci mogą opowiadać o nich swoim rodzicom? O lękach klimatycznych opowiada nam Marta Niedźwiecka, terapeutka, psycholożka i autorka podcastu "O Zmierzchu".
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Monika Sadkowska: Jak być nieposłuszną/ym obywatelką/em?
Kto obroni Ziemię, która nie może sama pójść do sądu? Monika Sadkowska - aktywistka klimatyczna opowiedziała nam o organizacji, która broni interesów planety i nas wszystkich: "Client Earth". Wcześniej współpracowała z Fundacją RT-ON (Rozwój Tak - Odkrywki NIE), współtworzyła Obóz dla Klimatu i współorganizowała akcję zbierania podpisów pod przeprowadzeniem w Warszawie obywatelskiego panelu klimatycznego. Rozmawiałyśmy o tym jak "zablokowała" jednego z największych ubezpieczycieli kopalni. Dlaczego węgiel należy pozostawić pod ziemią? Jak nie załamać się publikowanymi regularnie raportami IPCC oraz jak je czytać? I co by zmieniła w Polsce mając magiczną moc premierki węglowego królestwa? Nadrzędnym tematem było jednak nieposłuszeństwo obywatelskie, w którym Monika widzi dziś największą moc.
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Kacper Pobłocki: Jak kapitalizm wpływa na zmianę klimatu?
Czy na planecie, która ma skończone zasoby możemy jeszcze mówić o nieskończonym wzroście? Jak w świecie, w którym wszystko jest opakowane logotypem i opatrzone ceną, przypomnieć sobie, że najważniejsze są bezcenne wartości jak np. woda i świeże powietrze? Czy "mila rewolucja" jest możliwa? Co mogłoby być alternatywą dla obecnego systemu? Nie ma tu prostych odpowiedzi, ale jest kilka ciekawych myśli wywodzących się z idei "degrowth" czyli post-wzrostu, które warto znać. O tym gdzie zapędziły nas idee kapitalizmu i jak nasze bezcenne, wspólne dobra zostały popakowane w pudełka kolejnych niepotrzebnych produktów, rozmawiałyśmy z Kacprem Pobłockim, autorem książki "Kapitalizm. Historia krótkiego trwania".
pobierz 33.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Crazy Nauka: Jakie są największe mity i fakty na temat zmieniającego się klimatu?
Tym razem jest odcinek na cztery głosy, a to dlatego, że naszymi gośćmi był zespół Crazy Nauki. Dokładniej to Ola i Piotr Stanisławscy - małżeństwo, które od ponad dekady pisze o nauce, klimacie, globalnym ociepleniu, energii odnawialnej etc. Pasjonaci z potężną wiedzą, blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Kiedyś publikowali m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie”, „Newsweeku”, „Wiedzy i Życiu”. Ale potem zapragnęli pisać na własny rachunek i tak narodziła się Crazy Nauka – najpierw jako fanpage na Facebooku, potem również jako blog. Dziś to już portal pełen informacji o klimacie i nie tylko, a także kanał na youtubie i niedługo nawet książka. Rozmawialiśmy długo i bardzo treściwie o faktach i mitach dotyczących klimatu, CO2 i OZE. Posłuchajcie, bo pada naprawdę dużo informacji przekazanych w naukowej pigułce.
pobierz 39.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Róża Janusz: Jak mikroogranizmy mogą zastąpić plastikowe opakowania?
Czy czeka nas rewolucja w opakowaniach? SCOBY - flagowy produkt Make Grow Lab - startupu Róży Janusz, Josha Brito i mikroorganizmów, które dwoje pierwszych founderów uznało za równoprawnych partnerów. Make Grow Lab zaproponowało zrównoważoną pod względem ekologicznym alternatywę dla opakowań niektórych produktów jak kawa czy kosmetyki. Ich rozwiązanie jest zrobione z odpadów, jest kompostowalne i powstaje bez użycia światła i gleby. Jakie wyzwania czekają przed tym startupem? Czy klienci na ten produkt są w stanie zaakceptować opakowanie, które musi rosnąć przez ok. 4 dni? Skąd wziął się pomysł na taki produkt? Czy nowoczesne ekologiczne rozwiązania powinny przypominać wyglądem istniejące rozwiązania jak plastik, czy własnie zupełnie się od nich odróżniać wizualnie? Róża Janusz opowiedziała nam o swojej drodze w startupie Make Grow Lab, potrzebie redefinicji własności intelektualnej i idei open source w nauce i przemyśle.
pobierz 32.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Bolesław Rok: Jak biznes to z sensem.
Tym razem naszym gościem była legenda CSRu. Bolesław Rok opowiedział nam o tym jak i dlaczego warto łączyć biznes z sensem społecznym. Opowiedział nam więcej o start-upach pozytywnego wpływu i o tym skąd od tylu lat bierze siły na pracę u podstaw. Ikona odpowiedzialnego biznesu w Polsce, feminista a także jeden z pionierów wegetarianizmu w Polsce.
pobierz 113.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Kamil Wyszkowski: Jak organizacje międzynarodowe starają się powstrzymać kryzys klimatyczny?
Tym razem rozmawiamy z Kamilem Wyszkowskim, który od 17 pracuje dla ONZ, a obecnie pełni rolę przedstawiciela i przewodniczącego United Nations Global Compact w Polsce. Kamil opowiedział nam o priorytetach tej organizacji na najbliższe lata czyli o zmianie klimatu i jej konsekwencjach. Rozmawiamy również o tym jak niewielkie zasoby wody ma Polska, jak skomplikowanym morskim ekosystem jest Bałtyk i co będzie energią przyszłości.
pobierz 106.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Marcin Tischner: Jak szkodliwa jest przemysłowa hodowla mięsa?
Jak to możliwe, że przemysłowa produkcja mięsa ma aż tak zły wpływ na środowisko? Ile CO2 jest produkowane przy tej okazji? Ile wody zużywa rocznie mięsna branża? Jak to możliwe, że usunięcie lub ograniczenie mięsa w jadłospisie to dziś najlepsze, co możemy zrobić dla przyszłości naszej planety? Marcin Tischner opowiedział nam o wielkim, negatywnym wpływie przemysłowej hodowli mięsa na środowisko, ale także o tym jak nie marnować jedzenia w mieście i jak efektywnie pomagać.
pobierz 78.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Joanna Pawluśkiewicz: Jak wygląda życie w Puszczy Białowieskiej?
Ten odcinek to opowieść o symbiozie z naturą, której porządek został drastycznie zakłócony kilka lat temu. Joanna Pawluśkiewicz opowiedziała nam o tym, dlaczego porzuciła wielkie miasto dla życia w pierwotnym lesie i dołączyła do Ruchu Obywatelskiego "Obóz dla Puszczy". A także o tym jak dziś wygląda sprawa tego cennego ekosystemu. O miłości do natury i walce o każde drzewo. Ten odcinek to także opowieść o głębokiej potrzebie bliskości natury i życiowych priorytetach w dobie katastrofy klimatycznej.
pobierz 102.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Bartek Ladra: Jak moda może być etyczna i transparentna?
Elementy to jedna z nielicznych modowych marek, która część swoich przychodów przeznacza na cele społecznie. Do tego są bardzo transparentni i z dumą pokazują co składa się na cenę każdego ubrania. Szyją z dobrych materiałów, a kolekcje Elementów są klasyczne i łatwe do zestawienia z tym co już macie w szafie. O tym skąd pomysł na taką markę, dlaczego biznes bez sensu nie ma sensu opowiedział nam współwłaściciel/ współzałożyciel/ co-founder marki, który prawo zamienił na modę - Bartek Ladra.
pobierz 79.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Anna Pięta: Jak się ubierać, żeby nie szkodzić?
Ten odcinek jest wyjątkowy, ponieważ postanowiłyśmy porozmawiać w duecie. O czym? O tym, że jedna z nas tj. Ania Pięta półtora roku temu przeszła na modowy detoks. Mówimy o modzie i jej śladzie środowiskowym. Dlaczego przemysł odzieżowy zajmuje 2-3 miejsce na podium największych trucicieli planety. Ile branża mody rocznie zużywa wody pitnej i ile CO2 wytarza? Co zawierają nasze ubrania i jaki jest ich prawdziwy koszt? Jak kupować mniej lub wcale? Gdzie i w co w takim razie się ubierać, żeby nie szkodzić?
pobierz 94.6 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek