Muda Talks

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Data dodania: 2019-08-17 20:58:07
Data aktualizacji: 2020-09-23 00:05:05
Audycji w katalogu: 34
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
Katarzyna Sobótka-Demianowska: Jak elektromobilność zmieni nasze życie w miastach?
Wiecie, że pierwszy samochód elektryczny powstał w 1842 roku? Później wszystkie kolejne podobnie przełomowe dla elektromobilności wydarzenia miały miejsce we wrześniu. Dlatego we współpracy z ABB przygotowałam dla Was odcinek poświęcony właśnie transportowi na baterie i ładowaniu. Rozmawiam z Katarzyną Sobótką-Demianowską dyrektorką ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB Polska nie tylko o ładowaniu samochodów osobowych, ale także ciężkiego transportu i komunikacji publicznej. Dlaczego na polskich ulicach nadal jest niewiele autobusów elektrycznych i czego potrzebuje ten sektor by rozwinąć się w Polsce? Czym jest "szybkie ładowanie" i co oznacza "ostatnia mila" w transporcie? To odcinek, w którym rowerzystka pyta specjalistkę o proste zagadnienia dotyczące elektromobilności, by zrozumieć dlaczego długofalowo samochody na baterie są lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i życie w mieście.
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Anna Zarudzka: Jak być piratem w zarządzaniu firmą?
Czy właściciele/lki firm są gotowi słuchać swoich pracowników? Jak prowadzić firmę o płaskiej strukturze? Co to znaczy samoorganizacja? Na czym polega zdecentralizowane zarządzanie firmą i co oznacza tajemnicze słowo holakracja? Jak firma dzięki innemu zarządzaniu poradziła sobie w pandemii i jak z odmieńca stała się liderem branży? Czy każda organizacja jest na taki model zarządzania gotowa? Jakie warunki powinna spełnić? Co to daje? I od czego w ogóle zacząć? Tym razem rozmawiam z Anną Zarudzką - Co-CEO Boldare, firmy, która zatrudnia dziś 160 osób i od 15 lat produkuje cyfrowe produkty dla całego świata (od Arabii Saudyjskiej aż po USA).
pobierz 56.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Katarzyna Boni: Jak powstało miasto z marzeń?
Jest takie miejsce na świecie, w którym nie ma polityków, dzieci same wymyśliły sobie szkołę, nie ma jednej obowiązującej religii. Prawie nie ma plastiku, nie ma też wielkich sklepów i marek, które wszyscy znamy. W sklepie bierzesz co chcesz, ale tylko tyle ile potrzebujesz. Na produktach nie ma cen. Zęby myje się specjalnym proszkiem, a naczynia czyści się popiołem i piaskiem. Są też kompostowe toalety, a wodę traktuje się jako największy skarb. Nic się nie marnuje, bo wszystko może się przydać. Jest las dwóch milionów drzew, który kiedyś był pustynią, a w środku niego założono miasto na niewielkim płaskowyżu, które stało się miejscem eksperymentu na rzeczywistości i marzeniach. Mowa o Auroville, które znajduje się na południu Indii i liczy około 3 000 mieszkańców. Założone około 50 lat temu jako symbol przyjaźni i jedności narodów, przypieczętowane przez Unesco, postawione na ziemi, symbolicznie przesłanej kiedyś z kilkudziesięciu krajów (również z Polski). Właśnie ukazała się książka Katarzyny Boni o tej niezwykłej wspólnocie pt. “Auroville. Miasto z marzeń”. Posłuchajcie odcinka, w którym Kasia opowiada o utopii, która się udaje. 
pobierz 60.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Filip Springer: Jak na nowo mówić o zmianach klimatycznych?
W czasach, w których nic nie jest pewne i nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzy się za kilka dni wszyscy zostali ekspertami i ekspertkami od tego jak będzie wyglądał świat po wielkim resecie. Może należałoby przyznać, że nie wiemy prawie nic i zacząć szukać języka na nowe czasy. Jak zatem mówić na nowo o katastrofie klimatycznej? O problemach z językiem, o naszym indywidualnym wpływie i jego braku. O szukaniu ciszy i znalezieniu ukojenia w poezji rozmawiamy z Filipem Springerem, jednym z naszych ulubionych reporterów, pisarzem, autorem wspaniałych podcastów "Umiar" i Nie wiem", autorem książek takich jak "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Źle urodzone". fot. Lechosław Kwiatkowski
pobierz 40.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Joanna Baranowska: Jak kompostować?
Na czym polega prawidłowe kompostowanie? Czym różni się to naturalne kompostowanie od napędzanego energią? Dlaczego dżdżownice kalifornijskie to super bohaterki i jak ważny jest humus? Ile tysięcy dżdżownic przypada na jedno miejskie gospodarstwo domowe? Jakie są rodzaje kompostu? Jak zrobić domowy kompostownik metodą DIY? Jak to możliwe, że kompost powstaje bez naszego szczególnego udziału, jeśli tylko przygotujemy mu dobre podłoże? Joanna Baranowska mogłaby mówić o kompoście 1000 godzin z czego połowę czasu zajęłaby jej opowieść o miłości do dżdżownic.
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Marta Dymek | Jadłonomia: Jak jeść roślinnie?
Rewolucjonistka diety Polek i Polaków. Kulinarna aktywistka, w ostatnim rankingu Otwarte Klatki uznana za jedną z 10 najbardziej wpływowych Polek w temacie walki o prawa zwierząt. Jej blog ma dziennie 2 mln odwiedzin a instagram śledzi ćwierć miliona ludzi. Chyba już wiecie, że chodzi o Martę Dymek, autorkę bloga Jadłononomia i dwóch książek kucharskich (trzecia w drodze) oraz prowadzącą program na kanale Kuchnia +. Marta opowiedziała nam o najnowszych projektach, ale też szeroko bardzo o jedzeniu i najczęstszych przyczynach rezygnacji z mięsa i nabiału. Marta dzieli się dużą ilością faktów i ciekawostek na temat diety wegańskiej i opowiada jak ostatnio na wegańskie gotowanie zaprosiło ją Koło Gospodyń Wiejskich MAK ze wsi Brzóze k. Mińska Mazowieckiego.
pobierz 36.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Marcin Gerwin: Jak usprawnić demokrację? Panele demokratyczne.
Tym razem naszym gościem jest Marcin Gerwin - specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji, koordynator paneli obywatelskich. Rozmawiamy o narzędziu, które sprawia, że demokracja jest mniej kulawa: o panelach obywatelskich. Na czym polega panel obywatelski i jak go zorganizować? O tym co jest nie tak z demokracją, że nie mamy poczucia sprawczości? Jak skuteczniej wykorzystać narzędzia, które nam daje?
pobierz 36.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Dobrosława Gogłoza | Otwarte klatki: Jak skutecznie walczyć z przemysłową hodowlą zwierząt?
Dziś dla większości z nas informacja o tym, że przemysłowa hodowla mięsa to jeden z największych szkodników i trucicieli naszej planety to już oczywistość. Ale czy wiecie dlaczego stowarzyszenie Otwarte Klatki całą swoją działalność dedykowało właśnie hodowli zwierząt? Dlaczego opierają się o idee efektywnego altruizmu i na czym ona polega? Czy wiecie, że kurczaki tuczy się do tak monstrualnych rozmiarów, że można by to porównać do 3-letniego dziecka ważącego 300 kg? Jak działają Otwarte Klatki? Jak udaje im się łączyć edukację konsumentów z działaniami na poziomie legislacyjnym? Jak przekonują decydentów i po prostu jak to się stało, że są dziś jedną z 4 najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie? (światowy ranking Animal Charity Evaluators). O tym wszystkim rozmawiamy z prezeską Stowarzyszenie Dobrosławą Gogłozą. Bardzo ważny i pełen informacji odcinek.
pobierz 36.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Extinction Rebellion | Jadwiga Klata: Jak działa XR?
Extinction Rebellion to oddolny ruch obywatelski, który powstał trochę ponad rok temu a już mocno namieszał. Jego oddziały znajdują się obecnie na całym świecie i właściwie każdy (bez partyjnej flagi) może do niego dołączyć. Czym jest XR, jak działa, czego się domaga? I jak wykorzystuje narzędzie jakim jest obywatelskie nieposłuszeństwo. O tym wszystkim opowiedziała nam niezwykle charyzmatyczna i (nie jest to ejdżyzm a podziw dla świadomości) młoda działaczka ruchu Jadwiga Klata. Posłuchajcie tej rozmowy, bo mimo iż od jej nagrania minęły jakieś 2 tygodnie, cały czas wybrzmiewa w naszych głowach.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Jak wygląda życie na Arktyce?
Jak wygląda życie na Arktyce? Dlaczego Norwegia zdecydowała się na niewydobywanie ropy na terenach arktycznych powyżej Lofotów? Jak wygląda dzisiaj układ sił w tym rejonie? Co robią tam Chińczycy, Rosjanie, Amerykanie, Kanadyjczycy i Duńczycy? Dlaczego buduje się elektrownie wiatrowe w miejscach, które zagrażają reniferom? Michał Siarek, fotograf i podróżnik od miesięcy eksploruje tereny arktyczne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które nie są w codziennym zainteresowaniu międzynarodowej publiczności i często są ignorowane przez główne tytuły prasowe.
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
MUDA QUICKIE: Jak przeżyć święta?
Jak przetrwać święta? A może nawet całkiem miło je spędzić? Czy trzeba je spędzać z biologiczną rodziną? Jak zorganizować ten czas na własnych zasadach i nie dać się wciągnąć w gorączkę szalonej konsumpcji? Jak zachować magię świąt i może nawet odpocząć? Rozmawiamy w duecie o prezentach, jedzeniu i relacjach w trakcie świąt. Opowiadamy o naszych najbliższych świętach i dajemy kilka tipów o tym jak zrobić święta po swojemu. Oddychajcie, odpoczywajcie i odpuszczajcie.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Ela Madej: Jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości?
Z Elą Madej, inwestorką i współwłaścicielką amerykańskiego funduszu FiftyYears.vc, który inwestuje w impaktowe startupy, rozmawiamy m.in. o przyszłości jedzenia i zamiennikach dla alkoholu. Z czego dzisiaj pozyskuje się wegańskie białko? Jak na rynek przetwórstwa żywości wpłynęła automatyzacja pracy i roboty?
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zosia Zochniak: Jak wygląda drugie życie ubrań?
Według danych co roku produkuje się około 150 miliardów sztuk odzieży. W tym samym roku 60% z nich wyląduje na śmietniku. Jedynie 1 % z tego poddaje się dziś recyklingowi. Co zrobić z pozostałym stosem ubrań, których już nie chcemy, jak sensownie nimi zarządzić? Jak odpowiedzialnie odesłać je do innego kraju? I czy w ogóle to robić? Jak wygląda drugie życie naszych ciuchów, ile i gdzie podróżują, po tym jak je wyrzucamy? I w końcu gdzie oddać niepotrzebne ubrania. O tym i innych problemach związanych z nadprodukcją odzieży rozmawiamy z Zosią Zochniak, co- founderką impaktowego start-upu Ubrania Do Oddania, która dokładnie opowiedziała nam o tym, jak wygląda życie ubrań w drugim obiegu.
pobierz 36.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
MUDA QUICKIE: Paweł Bownik: Kolory straconego czasu
Tym razem wrzucamy specjalny krótszy format, bo czas nas goni. Nazwałyśmy go MUDA Quickie czyli odcinek, który nie może czekać, bo zapowiada wydarzenie, które zaraz się ucieknie. Rozmawiamy z Pawłem Bownikiem - artystą wizualnym, fotografem, wykładowcą łódzkiej filmówki, który tym razem zajął się tematem straty. Jaki kolor ma strata i dlaczego Paweł poświęcił swój najnowszy cykl wymarłym gatunkom ptaków, dowiecie się z naszej dość filozoficznej, jak na nasz podcast, rozmowy. Rozmawiamy o szarości, antropocenie i utracie kolorów, ale też o less waste w fotografowaniu i uczeniu fotografii.
pobierz 51.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jakub Jędrak: Jak walczyć ze smogiem?
Jakub Jędrak jest członkiem Polskiego Alarmu Smogowego (należy do Krakowskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu). Z wykształcenia fizyk, w ramach działalności w Polskim Alarmie Smogowym zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie. Opowiedział nam co składa się na smog, czym są i czym się różnią pyły PM10 i PM2.5? Czy jest bezśpośredni związek pomiędzy zmianami klimatu a smogiem? Jakie są dobre i złe przykłady działań w miastach i państwach związane ze smogiem? Którym stacjom mierzącym zanieczyszczenia powietrza wierzyć, które są najbardziej wiarygodne? Czy maski antysmogowe działają? O tym wszystkim dowiecie się słuchająć tego odcinka!
pobierz 35.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Grzegorz Łapanowski: Jak naprawić system żywienia i jeść lepiej?
Nasz nowy gość realizuje super misję: chce uzdrowić system żywienia, edukować dzieciaki jak jeść lepiej i jak wybierać produkty. Grzegorz Łapanowski kucharz, edukator jedzeniowy, dziś chyba najbardziej kulinarny aktywista. Opowiedział nam o największych wyzwaniach związanych z żywieniem. Na poziomie makro: o polityce żywnieniowej, niezbędnych systemowych rozwiązaniach i mikro czyli: jak wybierać produkty, żeby szkodzić jak najmniej i jednocześnie odżywiać się zdrowo. O tym, że w jedzeniu zapisana jest nasza kultura, o sile edukacji, która daje moc i pozwala na bardziej świadome wybory, najlepiej od najmłodszych lat.
pobierz 38.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Martyna Sztaba: Jak budować impaktowy startup?
Jak stworzyć startup, w którym jest 50% impaktu i 50% biznesu. Czy to w ogóle możliwe? O Syntoilu, który zajął II miejsce w globalnym konkursie Chivas Venture na najlepszy impaktowy startup, o tym jak to jest być CEO oponiarskiego biznesu i jurorką w nowej edycji konkursu, porozmawiałyśmy w duecie.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Marta Niedźwiecka: Jak radzić sobie z lękami klimatycznymi?
Świat z narracji YOLO przeszedł na mocne i zdecydowane: despair. Oprócz odwiecznych lęków o nas samych, doszły kolejne, związane ze zmianami klimatycznymi. Jak je definiować? Z czego wynikają? Jak sobie z nimi radzić? Jak słuchać tych, którzy się boją? Jak towarzyszyć własnemu lękowi? Jak rodzice mogą rozmawiać o nich z dziećmi i jak dzieci mogą opowiadać o nich swoim rodzicom? O lękach klimatycznych opowiada nam Marta Niedźwiecka, terapeutka, psycholożka i autorka podcastu "O Zmierzchu".
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Monika Sadkowska: Jak być nieposłuszną/ym obywatelką/em?
Kto obroni Ziemię, która nie może sama pójść do sądu? Monika Sadkowska - aktywistka klimatyczna opowiedziała nam o organizacji, która broni interesów planety i nas wszystkich: "Client Earth". Wcześniej współpracowała z Fundacją RT-ON (Rozwój Tak - Odkrywki NIE), współtworzyła Obóz dla Klimatu i współorganizowała akcję zbierania podpisów pod przeprowadzeniem w Warszawie obywatelskiego panelu klimatycznego. Rozmawiałyśmy o tym jak "zablokowała" jednego z największych ubezpieczycieli kopalni. Dlaczego węgiel należy pozostawić pod ziemią? Jak nie załamać się publikowanymi regularnie raportami IPCC oraz jak je czytać? I co by zmieniła w Polsce mając magiczną moc premierki węglowego królestwa? Nadrzędnym tematem było jednak nieposłuszeństwo obywatelskie, w którym Monika widzi dziś największą moc.
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Kacper Pobłocki: Jak kapitalizm wpływa na zmianę klimatu?
Czy na planecie, która ma skończone zasoby możemy jeszcze mówić o nieskończonym wzroście? Jak w świecie, w którym wszystko jest opakowane logotypem i opatrzone ceną, przypomnieć sobie, że najważniejsze są bezcenne wartości jak np. woda i świeże powietrze? Czy "mila rewolucja" jest możliwa? Co mogłoby być alternatywą dla obecnego systemu? Nie ma tu prostych odpowiedzi, ale jest kilka ciekawych myśli wywodzących się z idei "degrowth" czyli post-wzrostu, które warto znać. O tym gdzie zapędziły nas idee kapitalizmu i jak nasze bezcenne, wspólne dobra zostały popakowane w pudełka kolejnych niepotrzebnych produktów, rozmawiałyśmy z Kacprem Pobłockim, autorem książki "Kapitalizm. Historia krótkiego trwania".
pobierz 33.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek