Muda Talks

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Data dodania: 2019-08-17 20:58:07
Data aktualizacji: 2020-12-04 00:05:07
Audycji w katalogu: 40
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 godz. temu
S0208 | Aga Rzewuska- Paca: Jak komunikować się bez przemocy kiedy kipi w nas gniew?
Porozumienie bez przemocy to inaczej komunikacja empatyczna lub język serca. Narzędzie jakim jest NVC zostało stworzone przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga i ma na celu wspieranie dialogu między ludźmi oraz budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb wszystkich osób. NVC pomaga świadomie ubierać w słowa to, co chcemy przekazać, tak by zwiększyć szansę na nawiązanie kontaktu i porozumienia. O NVC rozmawiam z Agą Rzewuską-Paca- trenerką NVC i coachką zen (tak to słowo istnieje w SJP) o tym co jest dla nas ważne? Jak porozumiewać się empatycznie? Jak rozmawiać żeby się porozumieć? Jak się porozumiewać żeby się zobaczyć? Jak się zauważyć i znaleźć wspólny język? Czym jest obserwacja a czym interpretacja? Jak nie oceniać tylko stwierdzać fakty? Dlaczego nie umiemy rozmawiać tak żeby się usłyszeć? Czym się różnimy a co nas łączy? O co prosimy kiedy krzyczymy? I co dalej po epoce “wypierdalać”? Posłuchajcie koniecznie, bo to ten przypadek kiedy pytana przeprowadza wywiad z pytającą. Dzięki empatycznemu podejściu Agnieszki i mimo mojego przerywania udało jej się mnie tu mocno odsłonić i myślę, że też dzięki temu możecie razem ze mną spróbować odpowiedzieć sobie na pytania, które zadała mi Aga.
pobierz 149.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
S02E07 | Karolina Woźniak: Jak ratować jedzenie i oszczędzać pieniądze? (odcinek zawiera prezent)
Ile aplikacji macie w telefonie? Jakie są Wasze ulubione? Które z nich istotnie ułatwiają nasze życie? Ten odcinek poświęciłam aplikacjom, o których mogę śmiało powiedzieć, że są "bezwzględnie dobre" i których ostatnio używam bardzo regularnie. Pierwsza z nich to znana już wielu z Was apka To Good To Go dedykowana ratowaniu jedzenia. Aplikacja polega na przechwytywaniu jedzenia, które inaczej mogłoby się zmarnować. W Polsce restauracje marnują blisko od 15 do 20% posiłków a przekazywanie jej np. potrzebującym czy bezdomnym jest nadal prawnie problematyczne. Dodatkowo nasz kraj zajmuje niechlubne 5 miejsce w Europie pod względem ilości wyrzucanego jedzenia. Dzięki To Good To Go można kupić jedzenie nawet do 50% taniej i zwyczajnie je uratować. Ten ratunek to nie tylko jedzenie ale i zasoby, które zostały zużyte do wyprodukowania jedzenia, a które nie poszły na marne. Razem z Wami aplikacji To good to go udało się już uratować blisko pół miliona posiłków.  O To Good To Go rozmawiam z Karoliną Woźniak- pr manager aplikacji.   Druga apka, która ostatnio mocno ułatwiła moje życie to BookBeat, czyli biblioteka audiobooków. To miejsce, gdzie znajdziecie bardzo szeroki wybór książek zapakowanych w przyjazny interfejs. Bookbeat polecam wszystkim, którzy kochają słuchać historii biegając, jadąc rowerem czy na spacerze w lesie oraz tym, którzy chętnie obdarowują prezentami w stylu zero waste. W związku z tym specjalnie dla słuchaczy i słuchaczek MUDY przygotowaliśmy razem z BookBeat prezent, czyli 30 dni korzystania z audio biblioteki za darmo, bez limitów, dla nowych użytkowników z kodem MUDATALKS. To prezent dla Was, a dla kogoś bliskiego możecie kupić kartę prezentową z dostępem do BookBeat, które do 30 listopada będą o 30% tańsze!   Specjalne linki dla słuchaczy i słuchaczek MUDA Talks: 30% z okazji Black Week  [link] Kod na darmowe 30 dni  [link]   Życzę dobrego, nieograniczonego odbioru literatury!   Co najmniej 10% przychodu z tego odcinka przeznaczę na fundację “Las Na zawsze”, której celem jest stworzenie w Polsce rozproszonego parku narodowego.
pobierz 43.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
S0206 | Jak Europejski Zielony Ład wpłynie na nasze życie?
Do 2050 r. UE ma stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. W tym celu Komisja podejmie szereg inicjatyw mających na celu ochronę środowiska i pobudzenie zielonej gospodarki zwanych Europejskim Zielonym Ładem. * Czy Zielony Ład dla Europy to już rewolucja? * Jak to porozumienie może wpłynąć na emisje i na nasz klimat? * Czy neutralność klimatyczna Europy w tak krótkim czasie jest w ogóle możliwa? * Co wpłynęło na przyspieszenie spraw i tak ambitne cele klimatyczne UE? * Jak do unijnych postanowień ma się nasze polskie podwórko? * Czym jest program "od pola do słołu”? * Na czym polega efektywność energetyczna? * Jaki plan na wprowadzenie tych wszystkich zmian ma Unia Europejska i jak w tej zielonej transformacji będzie pomagać krajom członkowskim? Rozmawiam z Izą Zygmunt- ekolożką i aktywistką organizacji CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci, niegdyś działaczką Partii Zieloni i urzędniczką w instytucjach UE, która bardzo przystępnie i rzeczowo wyjaśnia na czym polega to potężne zielone porozumienie. Jesteśmy na: Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, Spotify, YouTube.
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
S02E05 | Michał Paca: Jak stworzyć rozproszony park narodowy?
Wiecie ile lasu można posadzić za 350 pln? Fundacja "Las na zawsze" twierdzi, że aż 100 m2! Jak oni to robią? Wybierają gatunki liściaste, dobrze znoszące długie okresy suche a tam gdzie to możliwe obejmują opieką tereny, które pozwalają na budowanie naturalnej retencji. Nie używają środków biobójczych wiedzą, że natura sama dobiera najbardziej odpowiednie gatunki i sadzonki zdolne do dalszego rozwoju. Sadzą gatunki drzew, które dobrze się czują w okresach suchych i będą bardziej odporne na zmiany klimatyczne. Wybierają do gatunki drzew liściastych, bo to one zawsze były bardziej naturalne dla naszego klimatu. Sadzą wyspy drzew i krzewów (a nie monokultury), które stają się początkiem rozwoju całej bioróżnorodności, drzewa i krzewy, które przyciągają ptaki, które potem rozniosą nasiona. Mają radę naukową złożoną ze specjalistów w dziedzinie botaniki i bioróżnorodności. "Las na zawsze" to tak naprawdę nie sadzenie drzew a tworzenie przestrzeni, w której leśny ekosystem sam się rozwinie. Tym sposobem pomysłodawcy i pomysłodawczynie projektu chcą stworzyć rozproszony park narodowy i w końcu zasadzić całą Polskę! Posłuchajcie mojej rozmowy z Michałem Pacą- człowiekem eko renesansu, kiedyś Przedsiębiorcą, prezesem Bioodpady.pl Sp. z o.o. ekspertem branży odpadowej, który w sadzeniu lasów odnalazł sens i misję a opowiedział mi o tym tak, że mam ochotę rzucić wszystko i zamieszkać w środku gęstej puszczy.
pobierz 39.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S02E04 | Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Piotr Wierzbicki: Jak prowadzić odpowiedzialny biznes od 170-ciu lat?
Opis: Jeśli ktoś miałby mnie zapytać o najbardziej kultową polską słodkość to mój wybór padłby na Ptasie Mleczko®. Każdy zna markę od chmurki w czekoladzie, która istnieje już blisko 170 lat i od zawsze w Warszawie. Ale już nie każdy wie, że wyroby Wedla niezmiennie od lat 30 XX w. powstają na Warszawskiej Pradze. Dodatkowo fabryka w 100% opiera się na odnawialnych źródłach energii i rozwiązaniach pozwalających oszczędzać m.in. wodę i światło. Ale Wedel to nie tylko dom czekolady, na dachu fabryki mieszkają również pszczoły. Razem ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci, firma prowadzi projekt tzw. pasieki zlokalizowanej. Inicjatywa ta powstała z chęci nauki podstaw przedsiębiorczości i rozwijania świadomości związanej z zagrożeniem życia pszczół. Wedel należy do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zainicjowanej przez WWF, której przyświeca hasło „Nie bokotujmy, certyfikujmy”. PKZOP zrzesza producentów korzystających z oleju palmowego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. W lipcu tego roku firma ogłosiła również swoją strategię CSR do 2027 roku, o której dużo w tym odcinku dyskutujemy z Aleksandrą Kusz vel Sobczuk - Kierowniczką Komunikacji Korporacyjnej i CSR w Wedel. Rozmowa o warszawskiej marce nie mogłaby się odbyć bez tła historycznego, dlatego gościem podcastu będzie również varsavianista Piotr Wierzbicki, który opowie o wizjonerstwie i biznesowej odwadze braci Wedel w trudnych czasach, o inwestowaniu w pracowników i miasto Warszawa.
pobierz 43.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E04 | Marek Rabij: Jaki jest prawdziwy koszt naszych ubrań?
Jak dziś- 7 lat po katastrofie w Rana Plaza wygląda praca w Bangladeszu? Jak pandemia dodatkowo wpłynęła na jakość pracy w kraju, który jest wielką dla globalnych marek odzieżowych? Jaki jest prawdziwy koszt naszych tanich- drogich ubrań? Jak wygląda praca, którą boimy się zobaczyć? I co oznacza stwierdzenie “workers no problem”? Rozmawiam z Markiem Rabijem- dziennikarzem, autorem książki “Życie na miarę”, który długo obserwował system produkcji ubrań sieciowych marek mieszkając wiele miesięcy w w Bangladeszu. W swojej książce zebrał historie miejsc i ludzi z kraju, który jest dziś drugim największym producentem ubrań z metką “fast fashion” na świecie. Zachęcam do wysłuchania tego odcinka, bo obraz nie jest tak czarno biały i jednoznaczny jakby się wydawało. A poza tym Marek pięknie opowiada.
pobierz 60.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Katarzyna Sobótka-Demianowska: Jak elektromobilność zmieni nasze życie w miastach?
Wiecie, że pierwszy samochód elektryczny powstał w 1842 roku? Później wszystkie kolejne podobnie przełomowe dla elektromobilności wydarzenia miały miejsce we wrześniu. Dlatego we współpracy z ABB przygotowałam dla Was odcinek poświęcony właśnie transportowi na baterie i ładowaniu. Rozmawiam z Katarzyną Sobótką-Demianowską dyrektorką ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB Polska nie tylko o ładowaniu samochodów osobowych, ale także ciężkiego transportu i komunikacji publicznej. Dlaczego na polskich ulicach nadal jest niewiele autobusów elektrycznych i czego potrzebuje ten sektor by rozwinąć się w Polsce? Czym jest "szybkie ładowanie" i co oznacza "ostatnia mila" w transporcie? To odcinek, w którym rowerzystka pyta specjalistkę o proste zagadnienia dotyczące elektromobilności, by zrozumieć dlaczego długofalowo samochody na baterie są lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i życie w mieście.
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Anna Zarudzka: Jak być piratem w zarządzaniu firmą?
Czy właściciele/lki firm są gotowi słuchać swoich pracowników? Jak prowadzić firmę o płaskiej strukturze? Co to znaczy samoorganizacja? Na czym polega zdecentralizowane zarządzanie firmą i co oznacza tajemnicze słowo holakracja? Jak firma dzięki innemu zarządzaniu poradziła sobie w pandemii i jak z odmieńca stała się liderem branży? Czy każda organizacja jest na taki model zarządzania gotowa? Jakie warunki powinna spełnić? Co to daje? I od czego w ogóle zacząć? Tym razem rozmawiam z Anną Zarudzką - Co-CEO Boldare, firmy, która zatrudnia dziś 160 osób i od 15 lat produkuje cyfrowe produkty dla całego świata (od Arabii Saudyjskiej aż po USA).
pobierz 56.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Katarzyna Boni: Jak powstało miasto z marzeń?
Jest takie miejsce na świecie, w którym nie ma polityków, dzieci same wymyśliły sobie szkołę, nie ma jednej obowiązującej religii. Prawie nie ma plastiku, nie ma też wielkich sklepów i marek, które wszyscy znamy. W sklepie bierzesz co chcesz, ale tylko tyle ile potrzebujesz. Na produktach nie ma cen. Zęby myje się specjalnym proszkiem, a naczynia czyści się popiołem i piaskiem. Są też kompostowe toalety, a wodę traktuje się jako największy skarb. Nic się nie marnuje, bo wszystko może się przydać. Jest las dwóch milionów drzew, który kiedyś był pustynią, a w środku niego założono miasto na niewielkim płaskowyżu, które stało się miejscem eksperymentu na rzeczywistości i marzeniach. Mowa o Auroville, które znajduje się na południu Indii i liczy około 3 000 mieszkańców. Założone około 50 lat temu jako symbol przyjaźni i jedności narodów, przypieczętowane przez Unesco, postawione na ziemi, symbolicznie przesłanej kiedyś z kilkudziesięciu krajów (również z Polski). Właśnie ukazała się książka Katarzyny Boni o tej niezwykłej wspólnocie pt. “Auroville. Miasto z marzeń”. Posłuchajcie odcinka, w którym Kasia opowiada o utopii, która się udaje. 
pobierz 60.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Filip Springer: Jak na nowo mówić o zmianach klimatycznych?
W czasach, w których nic nie jest pewne i nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzy się za kilka dni wszyscy zostali ekspertami i ekspertkami od tego jak będzie wyglądał świat po wielkim resecie. Może należałoby przyznać, że nie wiemy prawie nic i zacząć szukać języka na nowe czasy. Jak zatem mówić na nowo o katastrofie klimatycznej? O problemach z językiem, o naszym indywidualnym wpływie i jego braku. O szukaniu ciszy i znalezieniu ukojenia w poezji rozmawiamy z Filipem Springerem, jednym z naszych ulubionych reporterów, pisarzem, autorem wspaniałych podcastów "Umiar" i Nie wiem", autorem książek takich jak "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Źle urodzone". fot. Lechosław Kwiatkowski
pobierz 40.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Joanna Baranowska: Jak kompostować?
Na czym polega prawidłowe kompostowanie? Czym różni się to naturalne kompostowanie od napędzanego energią? Dlaczego dżdżownice kalifornijskie to super bohaterki i jak ważny jest humus? Ile tysięcy dżdżownic przypada na jedno miejskie gospodarstwo domowe? Jakie są rodzaje kompostu? Jak zrobić domowy kompostownik metodą DIY? Jak to możliwe, że kompost powstaje bez naszego szczególnego udziału, jeśli tylko przygotujemy mu dobre podłoże? Joanna Baranowska mogłaby mówić o kompoście 1000 godzin z czego połowę czasu zajęłaby jej opowieść o miłości do dżdżownic.
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Marta Dymek | Jadłonomia: Jak jeść roślinnie?
Rewolucjonistka diety Polek i Polaków. Kulinarna aktywistka, w ostatnim rankingu Otwarte Klatki uznana za jedną z 10 najbardziej wpływowych Polek w temacie walki o prawa zwierząt. Jej blog ma dziennie 2 mln odwiedzin a instagram śledzi ćwierć miliona ludzi. Chyba już wiecie, że chodzi o Martę Dymek, autorkę bloga Jadłononomia i dwóch książek kucharskich (trzecia w drodze) oraz prowadzącą program na kanale Kuchnia +. Marta opowiedziała nam o najnowszych projektach, ale też szeroko bardzo o jedzeniu i najczęstszych przyczynach rezygnacji z mięsa i nabiału. Marta dzieli się dużą ilością faktów i ciekawostek na temat diety wegańskiej i opowiada jak ostatnio na wegańskie gotowanie zaprosiło ją Koło Gospodyń Wiejskich MAK ze wsi Brzóze k. Mińska Mazowieckiego.
pobierz 36.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Marcin Gerwin: Jak usprawnić demokrację? Panele demokratyczne.
Tym razem naszym gościem jest Marcin Gerwin - specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji, koordynator paneli obywatelskich. Rozmawiamy o narzędziu, które sprawia, że demokracja jest mniej kulawa: o panelach obywatelskich. Na czym polega panel obywatelski i jak go zorganizować? O tym co jest nie tak z demokracją, że nie mamy poczucia sprawczości? Jak skuteczniej wykorzystać narzędzia, które nam daje?
pobierz 36.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Dobrosława Gogłoza | Otwarte klatki: Jak skutecznie walczyć z przemysłową hodowlą zwierząt?
Dziś dla większości z nas informacja o tym, że przemysłowa hodowla mięsa to jeden z największych szkodników i trucicieli naszej planety to już oczywistość. Ale czy wiecie dlaczego stowarzyszenie Otwarte Klatki całą swoją działalność dedykowało właśnie hodowli zwierząt? Dlaczego opierają się o idee efektywnego altruizmu i na czym ona polega? Czy wiecie, że kurczaki tuczy się do tak monstrualnych rozmiarów, że można by to porównać do 3-letniego dziecka ważącego 300 kg? Jak działają Otwarte Klatki? Jak udaje im się łączyć edukację konsumentów z działaniami na poziomie legislacyjnym? Jak przekonują decydentów i po prostu jak to się stało, że są dziś jedną z 4 najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie? (światowy ranking Animal Charity Evaluators). O tym wszystkim rozmawiamy z prezeską Stowarzyszenie Dobrosławą Gogłozą. Bardzo ważny i pełen informacji odcinek.
pobierz 36.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Extinction Rebellion | Jadwiga Klata: Jak działa XR?
Extinction Rebellion to oddolny ruch obywatelski, który powstał trochę ponad rok temu a już mocno namieszał. Jego oddziały znajdują się obecnie na całym świecie i właściwie każdy (bez partyjnej flagi) może do niego dołączyć. Czym jest XR, jak działa, czego się domaga? I jak wykorzystuje narzędzie jakim jest obywatelskie nieposłuszeństwo. O tym wszystkim opowiedziała nam niezwykle charyzmatyczna i (nie jest to ejdżyzm a podziw dla świadomości) młoda działaczka ruchu Jadwiga Klata. Posłuchajcie tej rozmowy, bo mimo iż od jej nagrania minęły jakieś 2 tygodnie, cały czas wybrzmiewa w naszych głowach.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jak wygląda życie na Arktyce?
Jak wygląda życie na Arktyce? Dlaczego Norwegia zdecydowała się na niewydobywanie ropy na terenach arktycznych powyżej Lofotów? Jak wygląda dzisiaj układ sił w tym rejonie? Co robią tam Chińczycy, Rosjanie, Amerykanie, Kanadyjczycy i Duńczycy? Dlaczego buduje się elektrownie wiatrowe w miejscach, które zagrażają reniferom? Michał Siarek, fotograf i podróżnik od miesięcy eksploruje tereny arktyczne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które nie są w codziennym zainteresowaniu międzynarodowej publiczności i często są ignorowane przez główne tytuły prasowe.
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
MUDA QUICKIE: Jak przeżyć święta?
Jak przetrwać święta? A może nawet całkiem miło je spędzić? Czy trzeba je spędzać z biologiczną rodziną? Jak zorganizować ten czas na własnych zasadach i nie dać się wciągnąć w gorączkę szalonej konsumpcji? Jak zachować magię świąt i może nawet odpocząć? Rozmawiamy w duecie o prezentach, jedzeniu i relacjach w trakcie świąt. Opowiadamy o naszych najbliższych świętach i dajemy kilka tipów o tym jak zrobić święta po swojemu. Oddychajcie, odpoczywajcie i odpuszczajcie.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Ela Madej: Jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości?
Z Elą Madej, inwestorką i współwłaścicielką amerykańskiego funduszu FiftyYears.vc, który inwestuje w impaktowe startupy, rozmawiamy m.in. o przyszłości jedzenia i zamiennikach dla alkoholu. Z czego dzisiaj pozyskuje się wegańskie białko? Jak na rynek przetwórstwa żywości wpłynęła automatyzacja pracy i roboty?
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Zosia Zochniak: Jak wygląda drugie życie ubrań?
Według danych co roku produkuje się około 150 miliardów sztuk odzieży. W tym samym roku 60% z nich wyląduje na śmietniku. Jedynie 1 % z tego poddaje się dziś recyklingowi. Co zrobić z pozostałym stosem ubrań, których już nie chcemy, jak sensownie nimi zarządzić? Jak odpowiedzialnie odesłać je do innego kraju? I czy w ogóle to robić? Jak wygląda drugie życie naszych ciuchów, ile i gdzie podróżują, po tym jak je wyrzucamy? I w końcu gdzie oddać niepotrzebne ubrania. O tym i innych problemach związanych z nadprodukcją odzieży rozmawiamy z Zosią Zochniak, co- founderką impaktowego start-upu Ubrania Do Oddania, która dokładnie opowiedziała nam o tym, jak wygląda życie ubrań w drugim obiegu.
pobierz 36.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
MUDA QUICKIE: Paweł Bownik: Kolory straconego czasu
Tym razem wrzucamy specjalny krótszy format, bo czas nas goni. Nazwałyśmy go MUDA Quickie czyli odcinek, który nie może czekać, bo zapowiada wydarzenie, które zaraz się ucieknie. Rozmawiamy z Pawłem Bownikiem - artystą wizualnym, fotografem, wykładowcą łódzkiej filmówki, który tym razem zajął się tematem straty. Jaki kolor ma strata i dlaczego Paweł poświęcił swój najnowszy cykl wymarłym gatunkom ptaków, dowiecie się z naszej dość filozoficznej, jak na nasz podcast, rozmowy. Rozmawiamy o szarości, antropocenie i utracie kolorów, ale też o less waste w fotografowaniu i uczeniu fotografii.
pobierz 51.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek