Muda Talks

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Data dodania: 2019-08-17 20:58:07
Data aktualizacji: 2021-03-06 05:55:09
Audycji w katalogu: 49
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 22 godz. temu
S02E18 | Hania Ferenc & Agata Matlak- Lutyk: Jak stworzyć buty na wiele lat?
Balagan zadebiutował na polskim rynku 6 lat temu i od tamtego czasu stał się jedną z najbardziej popularnych polskich autorskich marek butów. Jakie przemyślenia towarzyszą założycielkom marki po kilku latach na rynku? Jak przedłużają życie swoim projektom? Jakie wartości stoją dziś za marką balagan i co ją wyróżnia? Jak założycielki marki mówią o transparentności cen i jakie projekty społeczne wspierają? Rozmawiamy bardzo szczerze na temat tego, gdzie po kilku latach jest balagan i o tym czy inwestor to konieczność czy może jedna z opcji. Oraz o tym, że czasami wystarczy żeby firma była dobrym miejscem pracy dla wszystkich osób, które ją tworzą i chcą się w niej rozwijać. Ta rozmowa sprawiła mi ogromną przyjemność, a moją uwagę zwróciła wyjątkowa szczerość dziewczyn w mówieniu o rozwoju marki i pamiętaniu o wartościach jakie przyświecały biznesowi na samym początku. Zapraszam na spotkanie z balagan studio: Agatą Matlak- Lutyk i Hanią Ferenc.   odcinek jest dostępny na wszystkich platformach podcastowo- muzycznych: spotify, anchor, apple podcasts, google podcasts, youtube, breaker, radio public. 
pobierz 43.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
S02E17 | Katarzyna Ślęzak: Jak czytać ubraniowe metki i nie dać się oszukać?
Wiecie co oznaczają symbole na waszych ubraniowych metkach? Jeśli tak to może zdajecie sobie sprawę z tego, że na metkach mamy więcej informacji niż nam się wydaje. Niestety nie do końca pozytywnych. Jak producenci chronią się przed naszymi roszczeniami? Na przykład piszą, że można prać tylko w niskiej temperaturze, umieszczają informację, że ubranie może brudzić nasze inne ubrania czy nawet meble na których siadamy albo, że (takie obowiązuje prawo w Kalifornii) ubranie zawiera rakotwórcze barwniki. Jak to w ogóle możliwe, że barwniki powodujące raka mogą występować w naszych ciuchach? Nie wiem, ale w rozmowie z Katarzyną Ślęzak zburzyłyśmy co najmniej kilka mitów. Rozmawiałyśmy o metkach, certyfikatach i materiałach a także wszystkich ściemach i mitach jakim ulegamy. Dlaczego tencel to prawie to samo co wiskoza, rayon czy modal, chociaż dziś uchodzi za najbardziej zrównoważony materiał. Jak sprawdzać certyfikaty i na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupów? Kasia to specjalistka od "label crime" i upcyklingu ubrań, którym zajmuje się jej firma UPDIWU i KNK Kanaka. Słuchajcie na wszystkich popularnych platformach: youtube/ spotify/ google podcasts/ apple podcast/ anchor. 
pobierz 39.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
S02E16 | Franek Sterczewski: Jak rowerem wjechać do Sejmu RP?
Jak w trampkach i na rowerze wjechać do Sejmu RP z poparciem 25 tysięcy wyborców/ czyń? Rozmawiam o tym z jednym z polityków/ polityczek młodej, nowej fali, która w ostatnich wyborach wprowadziła (w końcu) jakieś pozytywne zamieszanie w sejmie. Franek Sterczewski opowiada jak wyglądała jego kampania w duchu less waste, bo nie miał ani jednego banera ani ulotki. Przede wszystkim jednak rozmawiamy o tym, co Frankowi udało się już zrobić i co jeszcze planuje w tej kadencji. Jest też o wykluczeniu komunikacyjnym i rowerowej komisji, o mniejszych i większych interwencjach i o tym, że inna polityka jest możliwa. A na koniec o tym, że w polityce warto być przyzwoitym i możliwe jest bycie człowiekiem, tak po prostu. Foto gazeta wyborcza- Łukasz Cynalewski.
pobierz 57.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
S02E15 | Michał Woźniak: Jak konopie mogą uratować świat?
Trudno nazwać to rozmową o CBD, bo przez godzinę gadaliśmy o tym skąd pochodzą konopie, ile mają lat, co je wyparło i jakie bogactwo tkwi w tej prze bogatej roślinie. Wiecie, że pierwsza flaga USA była z konopi? Że te rośliny zawierają więcej celulozy niż drzewa a papier z nich jest mocniejszy i może być poddawany recyklingowi więcej razy, niż papier z drewna? Co więcej z jednego akra konopi można wyprodukować tyle użytecznego włókna, co z czterech akrów drzew a olej konopny, z powodzeniem wykorzystywany jest do produkcji naturalnych farb do drewna. Dodatkowo świetnie regeneruje glebę, nie pochłania wiele wody za to potrafi pożerać potężne ilości CO2. To dlaczego jeszcze nie rośnie wszędzie? Rozmawiam o tym z Michałem Woźniakiem jednym z założycieli marki EIR HEALTH, która produkuje olejki CBD, ale to dla nich tylko początek. Co jeszcze mają w planach? I dlaczego będzie to prawdopodobnie plastik z konopii:) Posłuchajcie ostatniego odcinka MUDY by dowiedzieć się więcej o tej wielozadaniowej roślinie. Michał to encyklopedia wiedzy w tym temacie dlatego rozmawiamy bardzo szeroko o zastosowaniu konopi, wyzwaniach i potrzebach tej branży.
pobierz 55.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S02E14 | Paweł Niziński: Jak działają firmy z certyfikatem b-corp?
B corp to certyfikat przyznawany firmo, które używają swojego zysku m.in w znacznym stopniu do rozwiązywania problemów społecznych czy środowiskowych. To firmy, które dbają o swoich pracowników, ład korporacyjny i otoczenie firmy. W Polsce i na wschodzie Europy nie ma ich prawie wcale. W krajach Europy zachodniej i USA już całkiem sporo. Jakie jeszcze wartości stoją za tym znaczkiem, który nosi Patagonia czy lody Ben & Jerry’s? Jakie warunki musi spełniać b- organizacja? Jak ten model skopiować na wszystkie firmy i w końcu na poważnie włączyć biznes w myślenie people- planet- purpose- profit? Czy bycie biznesem z pozytywnym wpływem środowiskowo- społecznym to musi być ekskluzywny klub dla kilku tysięcy firm? Czy w dobie wyzwań z przed jakimi stoimy my i nasza planeta takie podejście nie powinno być normą? O idei b corp rozmawiam z Pawłem Nizińskim- propagatorem ruchu b corp w Polsce i szefem firmy doradczej Better, która pomaga biznesom przejść transformację i wskoczyć na inny poziom myślenia o swoich wartościach i miejscu w świecie.
pobierz 62.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E12 | Jan Mencwel: Jak zabetonowane są polskie miasta?
Dlaczego skoro w Polsce jest tak ładnie to jest tak brzydko? Dlaczego na potęgę wycinamy najlepsze na świecie oczyszczacze powietrza czyli drzewa? Dlaczego słowo rewitalizacja oznacza betonozę w miastach? Dlaczego żadna wycinka drzew w Polsce nie odbywa się w pełni legalnie? Dlaczego w polskich miastach panuje taki chaos wizualny i jak można temu zapobiec? Rozmawiam z Janem Mencwelem aktywistą i działaczem społecznym, przewodniczącym stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autorem książki "Betonoza". Nasza rozmowa dotyczy głównie książki, która opowiada o trudnych przypadkach polskiej przestrzeni publicznej, wycinaniu i betonowaniu żyjących serc miast i skali tego trudnego zjawiska. Posłuchajcie doświadczonego aktywisty i jego obserwacji na temat małych i dużych miast, które przez lata powielały model: wyciąć drzewa, zalać betonem, zapomnieć. Rozmowa dostępna jest na wszystkich popularnych platformach: apple podcasts, google podcasts, spotify, spreaker, youtube.
pobierz 53.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jaki był rok 2020 i czego nas nauczył?
Jaki był dla Was rok 2020? Niektórzy nawet nie chcą go liczyć i wolą myśleć, że 2020 nie było. Minęło jednak 12 miesięcy tego rewolucyjnego roku i pewnie wszyscy intensywnie go odczuliśmy. Zmienił nasz sposób pracy, pozbawił wielu z nas źródeł przychodu, wpłynął na nasze relacje i na nasze samopoczucie po miesiącach spędzonych w domu. Jak 2020 wpłynął na życie Krzyśka Rzymana- przedsiębiorcy, właściciela dwóch kawiarni, działacza partii Zieloni i autora Zielonego podcastu? Jak Krzysiek w tym dziwnym roku znalazł jeszcze więcej siły i czasu na działanie? Jak się nie załamał i jak widzi kolejny rok dla siebie i swoich licznych działań? Wyszła nam trochę luźna rozmowa o życiu, o działaniu w czasach kryzysu, ocalaniu biznesu z dobrymi ludźmi i szukaniu swojej formy aktywizmu. To pierwszy taki odcinek Mudy, ponieważ podzieliliśmy go z Krzyśkiem na dwie części. Jedną usłyszycie w Mudzie a drugą w Zielonym podcaście.
pobierz 50.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S02E10 | Marta Karwacka- Jak wprowadzić prawdziwą odpowiedzialność do naszego biznesu?
Przyznaję to historyczny odcinek, bo po pierwsze jest najdłuższy w historii MUDY (1 ha 22 min) oraz od dawna chciałam przenieść nasze życiowo- modowo- biznesowe rozmowy do podcastu. W końcu udało mi się porozmawiać z Martą Karwacką- socjolożką biznesu, specjalistką csr, właścicielką firmy Sensa- Sustainable Thinking, ale przede wszystkim osobą, która zawsze potrafi zadawać niesztampowe pytania. Zadaje je biznesom, którym pomaga przejść na bardziej zrównoważoną drogę. Nasza najdłuższa na świecie rozmowa dotyczyła tego czym w ogóle jest odpowiedzialność w dużej firmie? Jak przeprowadzić taką odpowiedzialną zmianę w organizacji? Co wziąć pod uwagę? Dlaczego nie wystarczy przesadzić pracowników “na rowery” a zrównoważony rozwój to systemowa odpowiedzialność. I czym jest VUCA? Oczywiście zahaczyłyśmy o modę, greenwashing i zrzucanie odpowiedzialności na pojedyncze wybory, a najlepszym podsumowaniem rozmowy niech będą słowa Marty o tym, że każdy z nas ma wpływ ale to nie na nas spoczywa cała odpowiedzialność i dopóki biznes się diametralnie i kompleksowo nie zmieni, nasze wysiłki niewiele zmienią. Jak nie macie aż tyle czasu weźcie ten odcinek na 2 razy naprawdę warto posłuchać przemyśleń Marty, która zajmuje się csr-em i zrównoważeniem od wielu lat i mówi też o tym jak ostatnie 2 lata z jej perspektywy stały się przełomem w obszarze zrównoważenia. Muda Talks znajdziecie na wszystkich popularnych platformach: @youtube @spotify @applepodcasts @googlepodcats @spreaker
pobierz 75.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S0209 | Kasia Pliszczyńska & Agnieszka Pędzich: Jak warszawski panel klimatyczny wpłynie na życie w stolicy?
Wiecie już pewnie do czego służą panele obywatelskie i jak w sumie mądre i potrzebne jest to narzędzie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilka paneli obywatelskich i dotyczyły one bardzo różnych tematów: od wody i opadów w Gdańsku przez temat transportu we Wrocławiu, problem smogu w Lublinie czy zieleni miejskiej w Łodzi. Uczestniczki i uczestnicy panelu są wybierani losowo, w dyskusjach- deliberacjach panuje pełna otwartość, cały proces prowadzony jest przez niezależnych ekspertów i ekspertki, wszystkie wypowiedzi, przebieg panelu i jego wyniki są w pełni transparentne na każdym etapie. Przede wszystkim jednak to narzędzie, które oddaje decyzje w nasze ręce, pozwala decydować o tym jak ma wyglądać nasze najbliższe miejskie lub wiejskie podwórko. Rozmawiam z przedstawicielkami dwóch z trzech organizacji, które przygotowały Warszawski Panel Klimatyczny. Z Kasią Pliszczyńską z Fundacji Stocznia, Agnieszką Pędzich z Fundacji Pole dialogu (trzeci podmiot organizujący panel to Fundacja Civis Polonus). * A zatem jak wyglądał cały proces przygotowania panelu? * Dlaczego ta edycja panelu poświęcona została tylko energii? * Jakie rekomendacje przegłosowali panelistki i paneliści? * Co warszawski panel klimatyczny oznacza dla Warszawy? * Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zmian? * Jak panel klimatyczny ma się do deklaracji prezydenta Warszawy o neutralności klimatycznej stolicy dopiero w 2050 roku? * I co najważniejsze: kiedy panel o transporcie? Nowy odcinek MUDY znajdziecie na wszystkich popularnych platformach: @spotify @spreaker @googlepodcasts @applepodcasts @youtube
pobierz 50.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S0208 | Aga Rzewuska- Paca: Jak komunikować się bez przemocy kiedy kipi w nas gniew?
Porozumienie bez przemocy to inaczej komunikacja empatyczna lub język serca. Narzędzie jakim jest NVC zostało stworzone przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga i ma na celu wspieranie dialogu między ludźmi oraz budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb wszystkich osób. NVC pomaga świadomie ubierać w słowa to, co chcemy przekazać, tak by zwiększyć szansę na nawiązanie kontaktu i porozumienia. O NVC rozmawiam z Agą Rzewuską-Paca- trenerką NVC i coachką zen (tak to słowo istnieje w SJP) o tym co jest dla nas ważne? Jak porozumiewać się empatycznie? Jak rozmawiać żeby się porozumieć? Jak się porozumiewać żeby się zobaczyć? Jak się zauważyć i znaleźć wspólny język? Czym jest obserwacja a czym interpretacja? Jak nie oceniać tylko stwierdzać fakty? Dlaczego nie umiemy rozmawiać tak żeby się usłyszeć? Czym się różnimy a co nas łączy? O co prosimy kiedy krzyczymy? I co dalej po epoce “wypierdalać”? Posłuchajcie koniecznie, bo to ten przypadek kiedy pytana przeprowadza wywiad z pytającą. Dzięki empatycznemu podejściu Agnieszki i mimo mojego przerywania udało jej się mnie tu mocno odsłonić i myślę, że też dzięki temu możecie razem ze mną spróbować odpowiedzieć sobie na pytania, które zadała mi Aga.
pobierz 149.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S02E07 | Karolina Woźniak: Jak ratować jedzenie i oszczędzać pieniądze? (odcinek zawiera prezent)
Ile aplikacji macie w telefonie? Jakie są Wasze ulubione? Które z nich istotnie ułatwiają nasze życie? Ten odcinek poświęciłam aplikacjom, o których mogę śmiało powiedzieć, że są "bezwzględnie dobre" i których ostatnio używam bardzo regularnie. Pierwsza z nich to znana już wielu z Was apka To Good To Go dedykowana ratowaniu jedzenia. Aplikacja polega na przechwytywaniu jedzenia, które inaczej mogłoby się zmarnować. W Polsce restauracje marnują blisko od 15 do 20% posiłków a przekazywanie jej np. potrzebującym czy bezdomnym jest nadal prawnie problematyczne. Dodatkowo nasz kraj zajmuje niechlubne 5 miejsce w Europie pod względem ilości wyrzucanego jedzenia. Dzięki To Good To Go można kupić jedzenie nawet do 50% taniej i zwyczajnie je uratować. Ten ratunek to nie tylko jedzenie ale i zasoby, które zostały zużyte do wyprodukowania jedzenia, a które nie poszły na marne. Razem z Wami aplikacji To good to go udało się już uratować blisko pół miliona posiłków.  O To Good To Go rozmawiam z Karoliną Woźniak- pr manager aplikacji.   Druga apka, która ostatnio mocno ułatwiła moje życie to BookBeat, czyli biblioteka audiobooków. To miejsce, gdzie znajdziecie bardzo szeroki wybór książek zapakowanych w przyjazny interfejs. Bookbeat polecam wszystkim, którzy kochają słuchać historii biegając, jadąc rowerem czy na spacerze w lesie oraz tym, którzy chętnie obdarowują prezentami w stylu zero waste. W związku z tym specjalnie dla słuchaczy i słuchaczek MUDY przygotowaliśmy razem z BookBeat prezent, czyli 30 dni korzystania z audio biblioteki za darmo, bez limitów, dla nowych użytkowników z kodem MUDATALKS. To prezent dla Was, a dla kogoś bliskiego możecie kupić kartę prezentową z dostępem do BookBeat, które do 30 listopada będą o 30% tańsze!   Specjalne linki dla słuchaczy i słuchaczek MUDA Talks: 30% z okazji Black Week  [link] Kod na darmowe 30 dni  [link]   Życzę dobrego, nieograniczonego odbioru literatury!   Co najmniej 10% przychodu z tego odcinka przeznaczę na fundację “Las Na zawsze”, której celem jest stworzenie w Polsce rozproszonego parku narodowego.
pobierz 43.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S0206 | Jak Europejski Zielony Ład wpłynie na nasze życie?
Do 2050 r. UE ma stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. W tym celu Komisja podejmie szereg inicjatyw mających na celu ochronę środowiska i pobudzenie zielonej gospodarki zwanych Europejskim Zielonym Ładem. * Czy Zielony Ład dla Europy to już rewolucja? * Jak to porozumienie może wpłynąć na emisje i na nasz klimat? * Czy neutralność klimatyczna Europy w tak krótkim czasie jest w ogóle możliwa? * Co wpłynęło na przyspieszenie spraw i tak ambitne cele klimatyczne UE? * Jak do unijnych postanowień ma się nasze polskie podwórko? * Czym jest program "od pola do słołu”? * Na czym polega efektywność energetyczna? * Jaki plan na wprowadzenie tych wszystkich zmian ma Unia Europejska i jak w tej zielonej transformacji będzie pomagać krajom członkowskim? Rozmawiam z Izą Zygmunt- ekolożką i aktywistką organizacji CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci, niegdyś działaczką Partii Zieloni i urzędniczką w instytucjach UE, która bardzo przystępnie i rzeczowo wyjaśnia na czym polega to potężne zielone porozumienie. Jesteśmy na: Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, Spotify, YouTube.
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S02E05 | Michał Paca: Jak stworzyć rozproszony park narodowy?
Wiecie ile lasu można posadzić za 350 pln? Fundacja "Las na zawsze" twierdzi, że aż 100 m2! Jak oni to robią? Wybierają gatunki liściaste, dobrze znoszące długie okresy suche a tam gdzie to możliwe obejmują opieką tereny, które pozwalają na budowanie naturalnej retencji. Nie używają środków biobójczych wiedzą, że natura sama dobiera najbardziej odpowiednie gatunki i sadzonki zdolne do dalszego rozwoju. Sadzą gatunki drzew, które dobrze się czują w okresach suchych i będą bardziej odporne na zmiany klimatyczne. Wybierają do gatunki drzew liściastych, bo to one zawsze były bardziej naturalne dla naszego klimatu. Sadzą wyspy drzew i krzewów (a nie monokultury), które stają się początkiem rozwoju całej bioróżnorodności, drzewa i krzewy, które przyciągają ptaki, które potem rozniosą nasiona. Mają radę naukową złożoną ze specjalistów w dziedzinie botaniki i bioróżnorodności. "Las na zawsze" to tak naprawdę nie sadzenie drzew a tworzenie przestrzeni, w której leśny ekosystem sam się rozwinie. Tym sposobem pomysłodawcy i pomysłodawczynie projektu chcą stworzyć rozproszony park narodowy i w końcu zasadzić całą Polskę! Posłuchajcie mojej rozmowy z Michałem Pacą- człowiekem eko renesansu, kiedyś Przedsiębiorcą, prezesem Bioodpady.pl Sp. z o.o. ekspertem branży odpadowej, który w sadzeniu lasów odnalazł sens i misję a opowiedział mi o tym tak, że mam ochotę rzucić wszystko i zamieszkać w środku gęstej puszczy.
pobierz 39.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
S02E04 | Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Piotr Wierzbicki: Jak prowadzić odpowiedzialny biznes od 170-ciu lat?
Opis: Jeśli ktoś miałby mnie zapytać o najbardziej kultową polską słodkość to mój wybór padłby na Ptasie Mleczko®. Każdy zna markę od chmurki w czekoladzie, która istnieje już blisko 170 lat i od zawsze w Warszawie. Ale już nie każdy wie, że wyroby Wedla niezmiennie od lat 30 XX w. powstają na Warszawskiej Pradze. Dodatkowo fabryka w 100% opiera się na odnawialnych źródłach energii i rozwiązaniach pozwalających oszczędzać m.in. wodę i światło. Ale Wedel to nie tylko dom czekolady, na dachu fabryki mieszkają również pszczoły. Razem ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci, firma prowadzi projekt tzw. pasieki zlokalizowanej. Inicjatywa ta powstała z chęci nauki podstaw przedsiębiorczości i rozwijania świadomości związanej z zagrożeniem życia pszczół. Wedel należy do Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zainicjowanej przez WWF, której przyświeca hasło „Nie bokotujmy, certyfikujmy”. PKZOP zrzesza producentów korzystających z oleju palmowego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. W lipcu tego roku firma ogłosiła również swoją strategię CSR do 2027 roku, o której dużo w tym odcinku dyskutujemy z Aleksandrą Kusz vel Sobczuk - Kierowniczką Komunikacji Korporacyjnej i CSR w Wedel. Rozmowa o warszawskiej marce nie mogłaby się odbyć bez tła historycznego, dlatego gościem podcastu będzie również varsavianista Piotr Wierzbicki, który opowie o wizjonerstwie i biznesowej odwadze braci Wedel w trudnych czasach, o inwestowaniu w pracowników i miasto Warszawa.
pobierz 43.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
S02E04 | Marek Rabij: Jaki jest prawdziwy koszt naszych ubrań?
Jak dziś- 7 lat po katastrofie w Rana Plaza wygląda praca w Bangladeszu? Jak pandemia dodatkowo wpłynęła na jakość pracy w kraju, który jest wielką dla globalnych marek odzieżowych? Jaki jest prawdziwy koszt naszych tanich- drogich ubrań? Jak wygląda praca, którą boimy się zobaczyć? I co oznacza stwierdzenie “workers no problem”? Rozmawiam z Markiem Rabijem- dziennikarzem, autorem książki “Życie na miarę”, który długo obserwował system produkcji ubrań sieciowych marek mieszkając wiele miesięcy w w Bangladeszu. W swojej książce zebrał historie miejsc i ludzi z kraju, który jest dziś drugim największym producentem ubrań z metką “fast fashion” na świecie. Zachęcam do wysłuchania tego odcinka, bo obraz nie jest tak czarno biały i jednoznaczny jakby się wydawało. A poza tym Marek pięknie opowiada.
pobierz 60.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Katarzyna Sobótka-Demianowska: Jak elektromobilność zmieni nasze życie w miastach?
Wiecie, że pierwszy samochód elektryczny powstał w 1842 roku? Później wszystkie kolejne podobnie przełomowe dla elektromobilności wydarzenia miały miejsce we wrześniu. Dlatego we współpracy z ABB przygotowałam dla Was odcinek poświęcony właśnie transportowi na baterie i ładowaniu. Rozmawiam z Katarzyną Sobótką-Demianowską dyrektorką ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB Polska nie tylko o ładowaniu samochodów osobowych, ale także ciężkiego transportu i komunikacji publicznej. Dlaczego na polskich ulicach nadal jest niewiele autobusów elektrycznych i czego potrzebuje ten sektor by rozwinąć się w Polsce? Czym jest "szybkie ładowanie" i co oznacza "ostatnia mila" w transporcie? To odcinek, w którym rowerzystka pyta specjalistkę o proste zagadnienia dotyczące elektromobilności, by zrozumieć dlaczego długofalowo samochody na baterie są lepszym i bardziej oszczędnym rozwiązaniem i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i życie w mieście.
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Anna Zarudzka: Jak być piratem w zarządzaniu firmą?
Czy właściciele/lki firm są gotowi słuchać swoich pracowników? Jak prowadzić firmę o płaskiej strukturze? Co to znaczy samoorganizacja? Na czym polega zdecentralizowane zarządzanie firmą i co oznacza tajemnicze słowo holakracja? Jak firma dzięki innemu zarządzaniu poradziła sobie w pandemii i jak z odmieńca stała się liderem branży? Czy każda organizacja jest na taki model zarządzania gotowa? Jakie warunki powinna spełnić? Co to daje? I od czego w ogóle zacząć? Tym razem rozmawiam z Anną Zarudzką - Co-CEO Boldare, firmy, która zatrudnia dziś 160 osób i od 15 lat produkuje cyfrowe produkty dla całego świata (od Arabii Saudyjskiej aż po USA).
pobierz 56.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Katarzyna Boni: Jak powstało miasto z marzeń?
Jest takie miejsce na świecie, w którym nie ma polityków, dzieci same wymyśliły sobie szkołę, nie ma jednej obowiązującej religii. Prawie nie ma plastiku, nie ma też wielkich sklepów i marek, które wszyscy znamy. W sklepie bierzesz co chcesz, ale tylko tyle ile potrzebujesz. Na produktach nie ma cen. Zęby myje się specjalnym proszkiem, a naczynia czyści się popiołem i piaskiem. Są też kompostowe toalety, a wodę traktuje się jako największy skarb. Nic się nie marnuje, bo wszystko może się przydać. Jest las dwóch milionów drzew, który kiedyś był pustynią, a w środku niego założono miasto na niewielkim płaskowyżu, które stało się miejscem eksperymentu na rzeczywistości i marzeniach. Mowa o Auroville, które znajduje się na południu Indii i liczy około 3 000 mieszkańców. Założone około 50 lat temu jako symbol przyjaźni i jedności narodów, przypieczętowane przez Unesco, postawione na ziemi, symbolicznie przesłanej kiedyś z kilkudziesięciu krajów (również z Polski). Właśnie ukazała się książka Katarzyny Boni o tej niezwykłej wspólnocie pt. “Auroville. Miasto z marzeń”. Posłuchajcie odcinka, w którym Kasia opowiada o utopii, która się udaje. 
pobierz 60.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Filip Springer: Jak na nowo mówić o zmianach klimatycznych?
W czasach, w których nic nie jest pewne i nikt nie jest w stanie powiedzieć, co wydarzy się za kilka dni wszyscy zostali ekspertami i ekspertkami od tego jak będzie wyglądał świat po wielkim resecie. Może należałoby przyznać, że nie wiemy prawie nic i zacząć szukać języka na nowe czasy. Jak zatem mówić na nowo o katastrofie klimatycznej? O problemach z językiem, o naszym indywidualnym wpływie i jego braku. O szukaniu ciszy i znalezieniu ukojenia w poezji rozmawiamy z Filipem Springerem, jednym z naszych ulubionych reporterów, pisarzem, autorem wspaniałych podcastów "Umiar" i Nie wiem", autorem książek takich jak "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Źle urodzone". fot. Lechosław Kwiatkowski
pobierz 40.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Joanna Baranowska: Jak kompostować?
Na czym polega prawidłowe kompostowanie? Czym różni się to naturalne kompostowanie od napędzanego energią? Dlaczego dżdżownice kalifornijskie to super bohaterki i jak ważny jest humus? Ile tysięcy dżdżownic przypada na jedno miejskie gospodarstwo domowe? Jakie są rodzaje kompostu? Jak zrobić domowy kompostownik metodą DIY? Jak to możliwe, że kompost powstaje bez naszego szczególnego udziału, jeśli tylko przygotujemy mu dobre podłoże? Joanna Baranowska mogłaby mówić o kompoście 1000 godzin z czego połowę czasu zajęłaby jej opowieść o miłości do dżdżownic.
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek