O zmierzchu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Seks, sens i reszta życia. Audycje sensualne i inspirujące - do poszukiwania równowagi, dbałości o relacje i emocje. Krytyczne - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ideologia, kultura i deficyty w myśleniu.
Data dodania: 2019-08-17 20:59:18
Data aktualizacji: 2020-09-20 11:40:02
Audycji w katalogu: 71
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
S02E37 Siłaczki 2.0 - O Zmierzchu
Kim są polskie siłaczki od seksualności? Dziś jest odpytywanie Marty Szarejko z jej drugiej książki poświęconej seksuolożkom, a generalnie – problemom Polek. Tym razem gabinetowe rozmowy autorka prowadziła z seksuolożkami-lekarkami. Pokazała odmienną, ale dopełniającą perspektywę na to, co dzieje się z naszymi ciałami i naszym seksem. W książce dużo wiedzy, a w wywiadzie wiele trafionych obserwacji na temat tego, co seksuolożki robią inaczej niż seksuologowie, gdzie im dobrze idzie, a czego im brak? Oraz tradycyjnie, porcja kontrowersji.
pobierz 43.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
S02E36 Trójkąt, azot i przemoc - O Zmierzchu
Trójkąt, który nie jest o seksie, choć na seks się rzuca. Azot, który okazuje się zaskakującym składnikiem naszego procesu oddychania oraz przemoc, a w zasadzie ujawnienia przemocy, w jej szczególnych odsłonach. Oraz relacje w których uczucia giną pod naporem dram, ratownicy okazują się prześladowcami, a ofiary mają nieustannie pod górę.
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
S02E35 Od słowiańskiej chaty wprost do codependency - O Zmierzchu
Codependency z tytułu zostanie wyjaśnione, a także zagadka, co nam mówią  słowiańskie chaty. Wszystko po to, żeby obejrzeć jeden z trudniejszych  kawałków związkowej układanki, jakim jest współzależność. Jest ona tym  relacyjnym składnikiem, którego niezbędnie potrzebujemy, ale nie możemy  przedawkować. Tą właśnie ingrediencją, która decyduje o sukcesie lub  katastrofie. Oczywiście, obok komunikacji.   
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
S02E34 Grzech, Puchatek i Tao - O Zmierzchu
Najczęściej na sam dźwięk słowa „grzech” pobłażliwie się uśmiechamy. Oznaczało ono niegdyś robienie „najbardziej złych rzeczy”, ale dziś wydaje się nie mieć tak wielkiego znaczenia. Jednak ta kategoria nadal w nas pracuje, wywołując nieświadome niechęci, blokady i czyniąc nas podatnymi na manipulacje. Propozycja odmiennego spojrzenia na etykę i namysłu nad tym, do czego może się ona przydać. Są też wnioski - co to ma wspólnego z twoim życiem i s*ks*m. Puchatek jest tu zaledwie figurantem, ocieplającym ponury przekaz.
pobierz 21.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
S02E33 Co gryzie Sylwię Chutnik? - O Zmierzchu
Odcinek tęczowy i zawierający wykiełkowane ziarno zgorszenia. Rozmowa z Sylwią Chutnik, która w wieku dojrzałym, kojarzącym się raczej z totalną rezygnacją z siebie, zdołała zrobić zmianę radykalną. Zmianę, o której marzymy, ale nieczęsto po nią sięgamy, bo zdaje nam się, że miłość i samostanowienie to zajęcia dla innych grup wiekowych. Poznajemy wiele pikantnych szczegółów. Czym jest cierpliwość? Jak odkładać bat i opiekować się sobą? Jak uzgadniać prozę życia ze szczytnymi zamiarami, a w końcu - co grzeje i co gryzie człowieka Sylwię? Życie się robi lepsze, o zmierzchu. #ozmierzchu #seksisens #psychologia #polskiepodkasty
pobierz 48.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S02E32 Afterglow - O Zmierzchu
Zmiana narracji o seksualności polega też na odzyskiwaniu słów. Dlatego  oglądam dwa angielskie słowa – afterglow i pillow talk, które nie mając  swoich odpowiedników w języku polskim, pozbawiają nas możliwości myślenia  o tym, co „po”. Po orgazmie. Po falach namiętności. Czy coś tam bywa?  Czy tylko odwracamy się na drugi bok i zasypiamy, ewentualnie wracamy do  domu.   
pobierz 27.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
S02E31 Co z tym spowolnieniem? - O Zmierzchu
Odcinek leniwy, niczym sierpniowe popołudnie i pożywny jak ciasto drożdżowe. Powoli i dużymi literami wyjaśniam Slow Movement, trochę się dziwiąc, a trochę nie, że pomysł na spowolnienie nadal słabo się przyjmuje w świecie stojącym na granicy obłędu. Jest o tym, że ciężko jest wskoczyć w spowolnione seksy, jeśli jesteśmy użytkownikami kultury chędożenia i o tym, że nawet jak mi nie wierzycie, to układ nerwowy i tak upomni się o swoje.
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E30 Przyjemność, od nowa - O Zmierzchu
Przywołanie do przyjemności jest w istocie wezwaniem do czynów wywrotowych. Niewiele jest przestrzeni w których tak skutecznie możemy pokazać środkowy palec kulturze, która głębokie wartości dewaluuje i systemowi, który je zamienia na listę zakupów. Przyjemność jest mocna i jest piękna. Opisuje nas bardziej niż profil na socjalach. I chociaż jest indywidualna, to daje szansę połączenia z innymi. Jest też rarytasem, do którego konsumpcji warto się dobrze przygotować.
pobierz 29.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E29 Ciałopozytywność - O Zmierzchu
Odzyskiwanie spojrzenia na własne ciało, podmiotowość, rozpychanie kanonu zwłaszcza, jeśli on stawia opór. Tym ciałopozytywność jest. A czym nie jest i dlaczego zdjęcia ludzi w różnych rozmiarach, z włosami gdzieniegdzie oraz wszelkimi śladami życia mogą zrobić dobrze, także tobie? Wraz Pauliną Klepacz omawiamy to wielowątkowe zjawisko, starając się je uchwycić, nim zrobi to przemysł piękności.
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E28 Podróż do źródeł Mocy - O Zmierzchu
Odcinek pytający o kierunek i pobawiony jasnych rozstrzygnięć. Opowiadam o żeńskości jako energii psychicznej, którą mają wszyscy niezależnie od  identyfikacji kulturowej i płci biologicznej. Przyjęcie tego faktu  wpłynie znacząco na wasze jednostkowe losy, ale wpłynie też na rzeczywistość wokół. W tle „Podróż bohaterki” jako anty-mapa do podróży w  głąb, nie zaś – jak przywykliśmy - od jednego punktu do drugiego.   
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
S02E27 Tyrka w przekonaniach - O Zmierzchu
Z jakiego powodu ludzie myślą tak, żeby się nie spocić? Jak obchodzić  się z myślami nieuczesanymi, żeby te nie zamieniły się w kołtun? To  tylko kilka z pytań, na które próbuję znaleźć odpowiedź w tym odcinku, w  całości poświęconym myśleniu i przekonaniom. Jest nadzieja, że na  koniec zostaniecie świadomymi użytkownikami własnych myśli i w seksie, i  w życiu.   
pobierz 28.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
S02E26 Nuda, żale i truskawki - O Zmierzchu
Zaczynamy od oczywistych zbieżności między kulturą jedzenia, a kulturą seksualności. Nierozwikłany problem negacji słodyczy przez Niedźwiecką, prowadzi nas do odnalezienia najlepszego połączenia dla truskawek, a potem do refleksji nad seksualną nudą. Nutę serca otwiera temat ciekawości i poszukiwań, zaś finisz brzmi nad wyraz wytrawnie, rozmyślaniami o gorzkich żalach.
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E25 - Zazdrość i Zdrada
Wraz z precyzyjnie dobranym gościem (Piotr Jor Grabowski) oglądamy relacje – otwarte, zamknięte, mono i stereo. Szukamy miejsc na których może zakwitnąć ziarno zdrady. I sprawdzamy, co się dzieje, jak już zakwitnie. Okazuje się, że sporo daje oglądanie jej w szerokiej perspektywie, co daje szanse nauczenia się czegoś, nim się wpadnie w lament albo ocenianie. Na warsztat trafia zazdrość i wobec niej także, stosujemy wyuzdane praktyki intelektualne.
pobierz 45.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E24 - Ogień pod skórą
Namiętność może być definiowana jako doświadczenie szczytowe albo chwilowy atak manii. Zależy kto pyta. Nauka drapie się po głowie, sugerując picie wody zamiast. Ludzie wiedzą swoje, tęskniąc do niej i wzdychając, albo unikając jej jak ognia. Przyjrzymy się namiętności i pożądaniu, które mimo wielu wspólnych cech, bardzo się od siebie różnią. Odcinek zawiera wywrotowe przekonanie, że kobiety mogą pragnąć seksu dla seksu.
pobierz 32.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E23 - Narcyzm i reszta demonów
Ten odcinek ma na celu pokazanie, że zło w nas nie jest epickie i malownicze. Jest małe, zaabsorbowane sobą i zazwyczaj dość tępe. Uznanie własnych trudnych kawałków nie dość, że umożliwia samoogar, to zmniejsza ochotę na ocenianie innych ludzi. Po tym odcinku dwa razy się zastanowicie, nim nazwiecie kogoś narcyzem. I jest szansa, że dostrzeżecie, jak wiele mrocznych cech osobowości ma w sobie zwykły człowiek.
pobierz 29.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E22 - Ostrożna Obrona Orgazmu
Wszyscy już wiedzą, że nie szczyt się liczy, a droga. Że pogoń za orgazmami i ich kolekcjonowanie jest w złym guście. Ale może – choć na chwilę i bez utraty jasności spojrzenia – przywrócić godność orgazmom? Szczególnie, jeśli identyfikujemy się jako kobiety. Bo orgazm swój sens ma i zgoła nie chodzi o prokreację. 
pobierz 38.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02e21 - Jak nie zostać Chuckiem Norrisem na starość?
Naprawdę nie chcesz być Chuckiem Norrisem na starość. Rozmawiam z terapeutą manualnym, który opowiada o kilku tajemnicach ciała, a przy okazji upewni cię w tej decyzji. Mówimy o układzie nerwowym, który gdyby mógł boleć jak mięśnie po treningu czy głowa na kacu, to byśmy o niego dbali. A, że jest bezszelestny, więc zupełnie się nim nie zajmujemy. I o dobrym, osobistym początku ciałopozytywności, który startuje tam, gdzie zaczynasz akceptować i rozumieć swoje ciało, ale też wiesz jak o nie dbać. 
pobierz 57.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E20 - Kapelusze, Konsent, Konserwa
Odcinek tylko z tytułu nonsensowny. Wychodzimy od nieznikającej kwestii, jak eksperymentować w seksie, przechodzimy przez subtelności konserwatywnego myślenia, które każdy może w sobie odnaleźć, aby zgrabnie domknąć pojęciem konsentu, po drodze aż sześć razy zmieniając sposób myślenia i czucia. Po drodze widzimy jak myślenie w bok zmienia dyscyplinę i niespodziewanie pomaga nam się rozwijać seksualnie.
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E19 - Dotyk, pierwszy język
Najpierwszy ze zmysłów i najbardziej podstawowy sposób komunikacji i ekspresji. W dotyku spotykają się tropy wiodące od ciała, psychicznego dobrostanu, zacnych uciech cielesnych i przytomnego ogarniania stresu. Dotyk rządzi i raczej nie da się go zdetronizować. Jak świadomie przeżywać dotyk, żeby karmił i nasycał? W tle głaski, mizianie oraz dotykowy small talk.
pobierz 27.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E18 - Jak opuszczać kwarantannę?
Oczywiście najważniejsza kwarantanna to ta, którą mamy we własnej głowie. To tam jesteśmy w zawieszeniu, w oczekiwaniu na jakąś wielką zmianę, a także w prywatnych ograniczeniach, które zdążyliśmy już wytworzyć. Jak wychodzić z zamknięcia i nie potknąć się na progu o własne oczekiwania. Konkretny zestaw wskazówek do przetrwania w nowej normalności.
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek