O zmierzchu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Seks, sens i reszta życia. Audycje sensualne i inspirujące - do poszukiwania równowagi, dbałości o relacje i emocje. Krytyczne - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ideologia, kultura i deficyty w myśleniu.
Data dodania: 2019-08-17 20:59:18
Data aktualizacji: 2019-11-13 14:40:03
Audycji w katalogu: 27
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
O Zmierzchu #26 - Ogarnij to zoo. Zwierzyniec w twojej głowie
W naszych głowach siedzą różne rzeczy. Niektóre są naprawdę z kosmosu, albo lepiej – wprost z zoo. Małpa. Osioł. Leniwiec i Jaszczur, to bohaterowie dzisiejszego odcinka. Chociaż powinnam powiedzieć „antybohaterowie”, bo dokonania tej menażerii przyprawiają nas o ból, pomieszanie, a często okazjonalną utratę rozumu. Pewnym rozwiązaniem jest oczywiście odcięcie sobie głowy, ale jeśli jesteście do niej przywiązani, na przykład z powodów estetycznych, to posłuchajcie tego. Może nie od razu, ale wasz zwierzyniec wreszcie zacznie wreszcie kicać według waszych rozkazów.
pobierz 82.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
O Zmierzchu #25 - Mieśnie Dna Miednicy. Fakty, mity, faceci też.
MDM odsłona druga. Panie wiedzą już i Panowie też, że mają MDM. Wiedzą, gdzie i wiedzą także, do czego służy ich hamak. W drugim odcinku podkastu – rozmowy z Agatą Węgiełek, fizjoterapeutką uroginekologiczną - bierzemy się za fakty, mity i pewne zaskakujące kwestie. Na przykład – dlaczego czasem mężczyźni odczuwają ból w czasie seksu? Tradycyjnie dekonstruujemy kilka bzdurek, dyskutując min. o popularnych akcesoriach do ćwiczeń oraz nareszcie nawiązujemy do aktywności seksualnych. Plus apelujemy o myślenie i roztropnego działania, bo MDMy same się nie ogarną. 
pobierz 87.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
O Zmierzchu #24 - Mięśnie Dna Miednicy 1/2
Mięśnie Dna Miednicy. Dekadę temu słyszano o nich głównie przy okazji tajemniczych technik seksualnych albo od bywałych w świecie podróżników, którzy do tajskich barów wpadali na frytki. Czyli coś w okolicy baśni z tysiąca i jednej nocy. Na szczęście świat się zmienia i nie dość, że wiemy, że je mamy. TAK! Panowie też! To jeszcze coraz lepiej rozumiemy, jak zasadniczą rolę odgrywają nie tylko w naszym życiu seksualnym, ale w ogólnym dobrostanie i zdrowiu. Dziś pierwsza część rozmowy z Agatą Węgiełek, fizjoterapeutką uroginekologiczną, która robi pro wykładzik z podstaw obsługi Twojego hamaczka – tak obrazowo nazywamy mięśnie dna miednicy.
pobierz 107.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
O Zmierzchu #23 - Psy i koty, czyli jak się różnić bezpiecznie?
Ludzie mają różnie. Uznanie tego faktu może się okazać prywatnym przełomem w procesie dogadywania się ze światem. I z drugim człowiekiem. Bo najczęściej na te różnice reagujemy trudnym do rozplątania węzłem negatywnych interpretacji i uogólnień. Dziś żartobliwie o tym, jak Niedźwiecka spędza imprezy; o tym czego nie chcemy zrozumieć, gdy żyjemy z kimś dłużej i krótki wykład z teorii temperamentu. Naprawdę milusi odcinek.
pobierz 93.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
OZ #22 Samoocena. Antyporadnik
Podobno jest pierwszym krokiem do atrakcyjności seksualnej. Podobno, jak już to mamy to świat stoi przed nami otworem. Dużo jest pomysłów na samoocenę wyssanych z miętowych cukierków. Jednak, jeśli macie dość poradników pokazujących w jaki sposób ją sobie dmuchać zapraszam do odsłuchania Antyporadnika. Odcinek o naszych ograniczeniach w byciu mistrzem świata we wszystkim. I o możliwościach, oraz o tym, że warto rozumnie inwestować energię.
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O Zmierzchu #21 - Czterej Jeźdźcy Apokalipsy i Jeden Pies
Ponieważ poprzedni odcinek godząc w słabizny myślenia o miłości okazał się dość mroczny, to postanowiłam nagrać coś wzmacniającego. Dla mnie wzmacniające są konkrety, dlatego dziś podkast o tym jak robić lepiej. Każdy reformatorski krok w związku musi zacząć się od zmian w komunikacji, więc przedstawiam wam krótki poradnik, jak się dogadywać w związku. Może nieco mniej typowy, bo wychodzę od opisania sprawców wielu kłopotów, a potem odpowiadam na pytanie o psa, czyli należy robić odwrotnie. Jednak wystarczy, że posłuchacie, a zawrócenie Czterech Jeźdźców Apokalipsy związkowej będzie znacznie łatwiejsze. Odcinek łatwy, prosty i ku serc pokrzepieniu.
pobierz 73.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu #20 - Romantyzm to tragifarsa
Pierwszy pomysł o łączeniu połówek zawdzięczamy Platonowi, ale on jeszcze powstrzymał się od mieszania do tego ciała. Potem było tylko gorzej, bo każdy dodawał coś od siebie - poeci z XII wieku, burżuazja, niuejdż, popkultura. Miłość romantyczna w którą powszechnie wierzymy, to tragifarsa. Trochę śmieszno – bo przez nią łączymy nieskuteczne przekonania z emocjonalną naiwnością. Trochę straszno – bo skutki tego są bardzo realne i bardzo smutne. Ten odcinek poświęciłam dekonstrukcji mitu romantycznej miłości. I nie przebieram w środkach. Wiem, że i tak mi nie uwierzycie, więc przynajmniej odsłuchajcie i zakochujcie się z sensem. Odsłuchanie ujawni przed wami także oryginalny, nieocenzurowany tytuł tego odcinka. 
pobierz 77.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu #19 - Wstyd, który nie istnieje
Temat wstydu jest na tyle trudny, że podkast ten nagrywałam dwa razy. Pewno się zawstydziłam, że coś objaśniłam nie tak. Na pewno nie wiedziałam, że scena, którą cytuję pochodzi z Gry o Tron, a nie została wymyślona na potrzeby reklamy. Po prostu nie wciągnęłam się w GoT, ale na pewno wstyd jako przyczynę problemów seksualnych, znam na wskroś. Znam tak bardzo, że mogę powiedzieć, że nie istnieje. A to, czego doświadczacie, gdy pojawia się to obrzydliwie odczucie, można objąć i sobie z tym radzić.
pobierz 73.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu #18 Menopauza - Uderzenia Mocy
Niegdysiejszy termin „przekwitanie” opisywał to, co kultura chciała powiedzieć kobietom o ich roli w drugiej połowie życia. Coś, co niegdyś było piękne właśnie osiąga swój kres, więdnie i traci wartość. I choć teraz mówimy o tym zjawisku ładniej, to nadal mówimy cicho i niepewnie. Wiele z nas nie mówi w ogóle. Wiele stara się udawać, że nigdy nie przekroczą tej granicy. Dlatego dziś rozmawiamy o nieuchronnym dla każdej kobiet zdarzeniu – o menopauzie. Końcu pewnej tożsamości i początku nowej. Czy kobieta tracąc okres traci też kobiecość? Czy menopauza oznacza przejście w niebyt? Jak przygotować się na coś, co jest nieuchronne i dobrze opiekować sobą, by wyjść z tego procesu jako dojrzała Wiedząca kobieta, opowie Iza Cisek – Malec, terapeutka pracująca w nurcie jungowskim, która prowadzi warsztaty dla kobiet o menopauzie „Uderzenia Mocy”.
pobierz 93.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu #17 - W łóżku z Krytykiem
Dziś idziemy do łóżka z wrogiem. Wewnętrzny Krytyk to figura, która opisuje cały zespół myśli i postaw, jakie podejmujemy wobec siebie i otoczenia. Wciśnie się wszędzie i wszystko go interesuje. Nie ma metody, żeby go się pozbyć na dobre, można najwyżej neutralizować gadzinę. Zmagania te są nierówne, bo Krytyk ma dostęp do najdelikatniejszych części naszego „ja” i zmusza nas do robienia rzeczy naprawdę paskudnych – zarówno sobie, jak i innym. Jak sypiać z Krytykiem i przetrwać oraz dodatki w postaci:
pobierz 60.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu #16 - Macierzyństwo i Seksualność. Odcinek z gościem.
Macierzyństwo i seksualność, a w zasadzie prosty fakt, że dzieci biorą się z seksu i że matki są istotami seksualnymi i cielesnymi, nadal budzi kontrowersje i wiele skrajnych emocji. Oswajanie seksualności matek przypomina taniec oberka na polu minowym pełnym uprzedzeń i sprzecznych postaw. Dziś z Kamilą Raczyńska – Chomyn, twórczynią „Dobrego Ciała” i „Pani Miesiączki”, a także fizjoterapeutką i doulą bierzemy na warsztat fakty i opinie. W tym najgrubszy kawałek – bycie matką jako ochronę przed wyzwaniami związanymi z seksualnością. W rozmowie się nie certolimy, w słowach nie przebieramy, a nasze krewkie temperamenty jak zwykle sprowadzają nas na manowce dygresji. Plus kilka smacznych kąsków, takich jak:
pobierz 90.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu #15 Złość - da się kochać
Złość – jedna z piękniejszych emocji, jakich można doświadczać. Uwielbiam złość i postaram się pokazać wam, że to genialna sprawa i są z niej same plusy. Pod warunkiem, że wiesz co robić, a nie urywasz ludziom łby, albo siejesz żarem dookoła. Bez złości ciężko o ochronę granic i świadomość swoich potrzeb. A mimo swojego znaczenia jest traktowana w kulturze po prostu paskudnie. Jeśli niechcący uwierzyłaś_łeś, że „złość piękności szkodzi” albo że złoszczą się tylko ludzie niewychowani, to koniecznie odsłuchaj podkast. I tak, to też jest jedna z tych fundamentalnych historii bez których w seksie, ani rusz.
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu #14 Granice - niewidzialne, a konieczne
Są jak okrąg narysowany kredą dookoła ciebie. W środku może być magiczny pentagram jeśli chcesz, ale w każdym przypadku robią to samo – chronią. Granice. Ten temat jest tak ważny i powoduje w naszym życiu tyle zamętu, że można go postawić w ścisłej czołówce tematów do zajęcia się "na teraz". Bo nic nie wskóracie, problemu nie rozgryziecie, związku nie poukładacie, jak nie ogarniecie własnego pentagramu i kółka, w którym stoicie. A przy okazji są one jednym z bardziej enigmatycznych wątków – no bo czy ktoś je naprawdę widział? I tak, jest to fundamentalna kompetencja, żeby aplikować po udane udanym życie seksualne. Dlatego grancie dostały cały podkast & sporo smaczków. 
pobierz 56.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu #14 Granice - niewidzialne, a konieczne
Są jak okrąg narysowany kredą dookoła ciebie. W środku może być magiczny pentagram jeśli chcesz, ale w każdym przypadku robią to samo – chronią. Granice. Ten temat jest tak ważny i powoduje w naszym życiu tyle zamętu, że można go postawić w ścisłej czołówce tematów do zajęcia się "na teraz". Bo nic nie wskóracie, problemu nie rozgryziecie, związku nie poukładacie, jak nie ogarniecie własnego pentagramu i kółka, w którym stoicie. A przy okazji są one jednym z bardziej enigmatycznych wątków – no bo czy ktoś je naprawdę widział? I tak, jest to fundamentalna kompetencja, żeby aplikować po udane udanym życie seksualne. Dlatego grancie dostały cały podkast & sporo smaczków. 
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu #13 - OM, jak OrgazMMM
O orgazmach powiedziano tyle bzdur, zmieszanych z prawdziwą prawdą, do tylu idiotycznych teorii posłużyły, że naprawdę musiałam chwilę się zadumać, żeby wymyślić dla Was coś świeżego. Ale postarałam się, bo dochodziły mnie głosy, że za mało mówię o seksie. Jakby mówienie o lęku albo o emocjach nie było mówieniem o seksie. Na sierpniowy zmierzch proponuję więc audycję o szczytowaniu, która zawiera jeden mindf*ck, demonstrujący podstępną naturę przekonań. Porcję Basson oraz Masters & Johnson, czyli wiedzę o tym jak dochodzą kobiety, a jak mężczyźni. Zachętę do ćwiczeń popartą twardymi danymi oraz słów kilka o dwóch wielkich niespodziankach, które mogą przynieść nam orgazmy. W tle ulubiony bon mot – „Uprawianie seksu tylko dla orgazmu, jest jak wejście na Mt. Everest, żeby sobie cyknąć selfie.”
pobierz 60.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu #12 Kontrola - i na co Ci ona?
Klasyk powiedział, że jest najwyższą formą zaufania. Tak naprawdę jest zaledwie strategią na przetrwanie, którą podnieśliśmy do rangi kultu. Kontrolujemy siebie, wciskamy się do życia innych, wiemy lepiej, urządzamy gry i zabawy interpersonalne, aby coś uzyskać. Angażujemy cały zestaw pomysłów, by w naszej kontroli osiągnąć mistrzostwo i wygrać nieistniejącą nagrodę, jaką jest bezpieczeństwo emocjonalne. W tym podkaście zapraszam was do starcia, którego nie można wygrać, czyli do starcia z własną kontrolą. A potem proponuję perwersyjny sposób wyprowadzenia jej w pole. W tym odcinku została utracona kontrola nad skryptem podkastu, językiem wypowiedzi (rzucam mięsem) oraz detalami o czym freak controller Niedźwiecka, informuje z dumą. 
pobierz 72.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu #11 Lęk - potwór z szafy
Styl ludzkiej reakcji na negatywne bodźce przyczynił się do naszego sukcesu ewolucyjnego. Ponieważ jesteśmy znakomici w rozpoznawaniu zagrożeń radzimy sobie dużo lepiej, niż inne gatunki. Ale nie ma darów bez drugiego dna. Ten sam styl reakcji stresowej oparty o ucieczkę lub walkę jest jedną z przyczyn naszych aktualnych klęsk, ponieważ zwyczajnie nie radzimy sobie z lękiem. Jest to przyczyna indywidualnych trudności - coraz więcej ludzi żyje w nieustannym niepokoju, doświadcza różnych form strachu, lęków. Jest też składową trudności cywilizacyjnych - jesteśmy nieustannie straszeni i często temu ulegamy. Zrozumienie natury własnego lęku jest nie tylko krokiem do osobistej wolności, ale także do współodczuwania z innymi, odczuwania miłości i radości. Mądre zarządzanie lękiem po prostu się opłaca. 
pobierz 47.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu #10 - Zmiany z głową
O Zmierzchu #10 - Jak robić zmiany z głową? Wszyscy chcą zmian, nikt nic nie zmienia. Najwyżej biegamy dookoła, jak kurczaki bez głowy, złorzecząc, że nic się nie dzieje. Zmiana to nie jest prosta sprawa i warto wiedzieć, jak ją robić z głową. Wiedzieć, dlaczego pojawia się opór, jakie odpalamy pomysły, żeby utrudnić sobie życie, no i przede wszystkim – jak robić zmiany z głową. Ten podkast jest o dobrej zmianie, o pułapkach, w które wpadamy i wreszcie o tym, że trzeba być jak Uma Thurman w Kill Billu – cierpliwymi.  A w detalach:
pobierz 73.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu #9 - Receptywność
Receptywność może brzmieć zagadkowo, dopóki nie poczuje się jej prostoty i naturalności. Jeśli zdarzyło wam się szukać odpowiedzi lub wskazówek, które by były zgodne z wami, chociaż na starcie nie wiedzieliście, czego chcecie, to posłuchajcie tego podkastu. Rozmawiam z Piotrem Jörem Grabowskim, który od lat uczy ludzi, jak budować świadomość swojego wewnętrznego doświadczania, poprzez praktykę receptywności. Zakładamy w tej audycji, że nasze ciało w każdym momencie naszego życia doświadcza „czegoś” – stanów, sensacji, emocji. I, że „rozkodowanie” tego języka pomaga objąć sytuacje bez ocen i napięć, za to w kontakcie z samym sobą. Nie bylibyśmy nami, gdyby przy okazji nie padło parę kalumnii na przeróżne zjawiska, które nas szczególnie marszczą, a także soczyste konkrety na temat:
pobierz 73.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu #8 - Seksualna Samodzielność
Kobiety mogą się już rozwijać seksualnie. A nawet powinny, sądząc po tym, co jest nam mówione. Niestety trochę zbyt rzadko mówione jest o powodach tego rozwoju. One zaś są bardzo ważne, bo zdeterminują nie tylko działania, ale także sposób myślenia.  Niezwykle często kobiety rozwijają się z powodów bardzo starych i bardzo wąsatych – i o tym właśnie jest ten podkast. Seksualna samodzielność przejawia się nie kiecką, nie łóżkową akrobacją, a intencją, która towarzyszy nam, gdy wpadamy na pomysł, że warto zająć się seksem. Do tego lekka irytacja w głosie, cytat z klasyka, który zaskoczył nawet mnie oraz pewne nieśmiertelne polskie figury w tle.  
pobierz 32.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek