O zmierzchu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Seks, sens i reszta życia. Audycje sensualne i inspirujące - do poszukiwania równowagi, dbałości o relacje i emocje. Krytyczne - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ideologia, kultura i deficyty w myśleniu.
Data dodania: 2019-08-17 20:59:18
Data aktualizacji: 2020-07-11 21:45:04
Audycji w katalogu: 61
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 15 godz. temu
S02E27 Tyrka w przekonaniach - O Zmierzchu
Z jakiego powodu ludzie myślą tak, żeby się nie spocić? Jak obchodzić  się z myślami nieuczesanymi, żeby te nie zamieniły się w kołtun? To  tylko kilka z pytań, na które próbuję znaleźć odpowiedź w tym odcinku, w  całości poświęconym myśleniu i przekonaniom. Jest nadzieja, że na  koniec zostaniecie świadomymi użytkownikami własnych myśli i w seksie, i  w życiu.   
pobierz 28.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
S02E26 Nuda, żale i truskawki - O Zmierzchu
Zaczynamy od oczywistych zbieżności między kulturą jedzenia, a kulturą seksualności. Nierozwikłany problem negacji słodyczy przez Niedźwiecką, prowadzi nas do odnalezienia najlepszego połączenia dla truskawek, a potem do refleksji nad seksualną nudą. Nutę serca otwiera temat ciekawości i poszukiwań, zaś finisz brzmi nad wyraz wytrawnie, rozmyślaniami o gorzkich żalach.
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
O Zmierzchu S02E25 - Zazdrość i Zdrada
Wraz z precyzyjnie dobranym gościem (Piotr Jor Grabowski) oglądamy relacje – otwarte, zamknięte, mono i stereo. Szukamy miejsc na których może zakwitnąć ziarno zdrady. I sprawdzamy, co się dzieje, jak już zakwitnie. Okazuje się, że sporo daje oglądanie jej w szerokiej perspektywie, co daje szanse nauczenia się czegoś, nim się wpadnie w lament albo ocenianie. Na warsztat trafia zazdrość i wobec niej także, stosujemy wyuzdane praktyki intelektualne.
pobierz 45.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
O Zmierzchu S02E24 - Ogień pod skórą
Namiętność może być definiowana jako doświadczenie szczytowe albo chwilowy atak manii. Zależy kto pyta. Nauka drapie się po głowie, sugerując picie wody zamiast. Ludzie wiedzą swoje, tęskniąc do niej i wzdychając, albo unikając jej jak ognia. Przyjrzymy się namiętności i pożądaniu, które mimo wielu wspólnych cech, bardzo się od siebie różnią. Odcinek zawiera wywrotowe przekonanie, że kobiety mogą pragnąć seksu dla seksu.
pobierz 32.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
O Zmierzchu S02E23 - Narcyzm i reszta demonów
Ten odcinek ma na celu pokazanie, że zło w nas nie jest epickie i malownicze. Jest małe, zaabsorbowane sobą i zazwyczaj dość tępe. Uznanie własnych trudnych kawałków nie dość, że umożliwia samoogar, to zmniejsza ochotę na ocenianie innych ludzi. Po tym odcinku dwa razy się zastanowicie, nim nazwiecie kogoś narcyzem. I jest szansa, że dostrzeżecie, jak wiele mrocznych cech osobowości ma w sobie zwykły człowiek.
pobierz 29.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O Zmierzchu S02E22 - Ostrożna Obrona Orgazmu
Wszyscy już wiedzą, że nie szczyt się liczy, a droga. Że pogoń za orgazmami i ich kolekcjonowanie jest w złym guście. Ale może – choć na chwilę i bez utraty jasności spojrzenia – przywrócić godność orgazmom? Szczególnie, jeśli identyfikujemy się jako kobiety. Bo orgazm swój sens ma i zgoła nie chodzi o prokreację. 
pobierz 38.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O Zmierzchu S02e21 - Jak nie zostać Chuckiem Norrisem na starość?
Naprawdę nie chcesz być Chuckiem Norrisem na starość. Rozmawiam z terapeutą manualnym, który opowiada o kilku tajemnicach ciała, a przy okazji upewni cię w tej decyzji. Mówimy o układzie nerwowym, który gdyby mógł boleć jak mięśnie po treningu czy głowa na kacu, to byśmy o niego dbali. A, że jest bezszelestny, więc zupełnie się nim nie zajmujemy. I o dobrym, osobistym początku ciałopozytywności, który startuje tam, gdzie zaczynasz akceptować i rozumieć swoje ciało, ale też wiesz jak o nie dbać. 
pobierz 57.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu S02E20 - Kapelusze, Konsent, Konserwa
Odcinek tylko z tytułu nonsensowny. Wychodzimy od nieznikającej kwestii, jak eksperymentować w seksie, przechodzimy przez subtelności konserwatywnego myślenia, które każdy może w sobie odnaleźć, aby zgrabnie domknąć pojęciem konsentu, po drodze aż sześć razy zmieniając sposób myślenia i czucia. Po drodze widzimy jak myślenie w bok zmienia dyscyplinę i niespodziewanie pomaga nam się rozwijać seksualnie.
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu S02E19 - Dotyk, pierwszy język
Najpierwszy ze zmysłów i najbardziej podstawowy sposób komunikacji i ekspresji. W dotyku spotykają się tropy wiodące od ciała, psychicznego dobrostanu, zacnych uciech cielesnych i przytomnego ogarniania stresu. Dotyk rządzi i raczej nie da się go zdetronizować. Jak świadomie przeżywać dotyk, żeby karmił i nasycał? W tle głaski, mizianie oraz dotykowy small talk.
pobierz 27.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu S02E18 - Jak opuszczać kwarantannę?
Oczywiście najważniejsza kwarantanna to ta, którą mamy we własnej głowie. To tam jesteśmy w zawieszeniu, w oczekiwaniu na jakąś wielką zmianę, a także w prywatnych ograniczeniach, które zdążyliśmy już wytworzyć. Jak wychodzić z zamknięcia i nie potknąć się na progu o własne oczekiwania. Konkretny zestaw wskazówek do przetrwania w nowej normalności.
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Zmierzchu S02E17 - Być piratem, albo nikim
Powoli wystawiamy nosy na zewnątrz i rozglądamy się niepewnie, niczym świeżo przebudzone Muminki. Powrót do nowej normalności zaznaczę w podkaście dwoma odcinkami, zamykającymi covidową serię. Jednego właśnie słuchacie. Zaś za tydzień dostaniecie praktyczny przewodnik jak z izolacji wychodzić i nie potknąć się na progu. Dzisiaj rozmawiam z Anną Piętą. Sama o sobie mówi „przedtem aktywistka, a teraz nie wiem kto”. Która kwarantannę spędziła daleko od Polski i dzięki temu zaprzątały ją nieco inne tematy. Pytam o to, co widać z oddali, kiedy się na nas patrzy. O to, co wydarzyło się na tych przymusowych „wakacjach” oraz wspólnie dochodzimy do wniosku, że jeśli nie wiesz co robić - zostań piratem. Niby moralitet, a jednak poprawia nastrój.
pobierz 39.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E16 - Intymność
Do tej pory śmigaliśmy między zadaniami w mistrzowskim slalomie, nie muskając żadnej tyczki i marzyliśmy o tym, że kiedyś będzie można spokojnie spędzić wieczór z tą ważną osobą, z którą dzielimy życie. Teraz siedzimy w domach i zamiast wyśnionego czasu wyłącznie dla nas, przeżywamy irytację i rozczarowania. Gdzie się podziała intymność, która nas kiedyś łączyła? Czy internetowe porady wystarczą, żeby znowu poczuć się zobaczonym i wyjątkowym?  Odcinek omawiający subtelności intymności który, nie robi ciśnienia na jej natychmiastowe budowanie.
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E15 - Las, seks i produktywność
Krótka anegdota o czarnowidztwie wprowadza w opowieść o biowładzy i tajnych powodach, przez które seks się nie udaje. Mamy zamknięte drzwi do lasu jako symbol stanów umysłu, które mogły powstać tylko w określonych warunkach. Mamy świat, w którym żyje się by pracować, a nie vice versa i mamy okoliczności, w których szczególnie trudno jest zawalczyć o to, co nas odżywia i daje szczęście.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E14 - Ruchome piaski "Radzenia sobie" New
EDIT: ODCINEK POPRAWIONY // Wszędzie nas uczą, jak sobie radzić lepiej. Ze stresem, z emocjami, z pracą i związkiem. Radzenie sobie wygląda jak najważniejsza w życiu kompetencja.W tym odcinku proponuję eksperyment myślowy oparty na prostej idei – nieradzenie sobie, jest równie cenne, co radzenie. I staram się pokazać z jakiego powodu.
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E14 - Ruchome piaski "Radzenia sobie"
Wszędzie nas uczą, jak sobie radzić lepiej. Ze stresem, z emocjami, z  pracą i związkiem. Radzenie sobie wygląda jak najważniejsza w życiu  kompetencja. W tym odcinku proponuję eksperyment myślowy oparty na  prostej idei – nieradzenie sobie, jest równie cenne, co radzenie. I  staram się pokazać z jakiego powodu.   
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Zmierzchu S02E13 - Sztuka życia mimo wszystko
Im bardziej grzęźniemy w naszej niepluszowej sytuacji, tym bardziej  szukamy mocnych, sprawdzonych punktów odniesienia. By takie odnaleźć i  uniknąć efemerycznej mądrości internetów, kuszących oświeceniem już za  jeden klik, sięgnęłam po doświadczenia z najmroczniejszych czasów naszej  historii. Posłuchajcie rozmowy z Karoliną Sulej, antropolożką, która  opowiada o sztuce życia mimo wszystko.   
pobierz 28.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E12 - Lockdown w raju, czego może nas nauczyć zamknięcie
Na zewnątrz może nie dzieje się tak dużo, ale w nas na pewno tak. Łatwiej nam będzie zrozumieć wewnętrzne fenomeny, jeśli pomyślimy o tym szczególnym czasie jako o rytuale przejścia. A konkretnie jako o fazie marginalnej, bliższej baśniom i snom, niż realnym, namacalnym zdarzeniom. To jest odcinek o rysowaniu mapy zjawiska, które z definicji jest trudne do opisania, ale które łatwo jest złapać w doświadczeniu po to, by wyjść z lockdownu w nowej postaci.
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E11 - Bezradność
Prawdopodobnie najmniej przyjemny temat, jednocześnie najbardziej aktualny. Bo nie zdołamy zrobić nic, żeby zmienić nieznośne lub powodujące obawy fakty. Siedzieć w domu trzeba, ile to potrwa nie wiadomo, generalnie mało wiadomo, oprócz tego, że wielu z nas bardziej niż na wirusa ucierpi na brak pieniędzy. Jednak problem z bezradnością nie jest jedynie o tym, jak płacić rachunki, więc spokojna jej obserwacja może przenieść nas w rejony nieoczekiwane. Jak na przykład tęczowe zakończenie tego odcinka, które zupełnie wesołe, nie jest.
pobierz 25.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E10 - Życie w czasach zarazy
Życie w czasach zarazy jest na pewno bardziej skomplikowane niż w czasach pokoju i dobrobytu. Ale czy jeśli trzymający nas w domach wirus ustąpi, to wrócimy do zupełnie spokojnego świata? Nadal będzie istniało wiele globalnych zagrożeń, które nauczyliśmy się omijać. Jak nasz umysł radzi sobie z zagrożeniami i dlaczego tak słabo - o tym jest właśnie dzisiejszy odcinek. Jak myśleć dobrze i czuć dobrze w czasach zarazy. A także po nich. Czyli:
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Zmierzchu S02E09 - Dzień Kobiet, Moc Kobiet, Czarownice
Z okazji Dnia Kobiet rozmawiam z Karo Akabal o Kobiecej Mocy i Czarownicach. Nieuchronnie zadajemy pytania o to, czym jest kobiecość i czym jest archetyp Czarownicy. Wychodzi nam wielopiętrowa dyskusja i sterta wniosków. Takich jak ten, że droga do kobiecej Mocy prowadzi przez gniew, ale gniew odzyskany nie jest jeszcze Mocą. Niezbędne jest zintegrowanie lęku nie tylko osobistego, ale też kolektywnego, a potem odwaga sięgania po zarówno tzw. „męskie”, jak i tzw. „żeńskie” jakości. Najlepszy wniosek to taki, że Czarownicą/ Staruchą może być każdy, niezależnie od płci z jaką się identyfikuje. I, że może lepiej byłoby mówić o Dniu Tak Zwanych Kobiet i trzymać kulturowy konstrukt kobiecości w umysłowych nawiasach.       
pobierz 32.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek