Granice nauki

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: cykl wykładów popularyzujących naukę, które regularnie odbywają się w De Revolutionibus Books & Cafe w Krakowie. Zadajemy sobie rozmaite pytania: Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie?
Data dodania: 2019-09-07 20:29:09
Data aktualizacji: 2021-01-17 15:30:03
Audycji w katalogu: 63
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
Otwarta nauka, czyli jaka? | Otwarta nauka w Centrum Kopernika #3
Pojęcie „otwartej nauki” przywoływane jest nieustannie w aktualnych dyskusjach toczonych w środowisku naukowym. Rozumie się przez nie otwarty (nieodpłatny i nieograniczony czasowo ani terytorialnie) dostęp do publikacji naukowych, a także udostępnianie przez naukowców zarówno wyników badań, jak i zgromadzonych danych oraz algorytmów wykorzystanych do ich przetwarzania. Celem postulowanych przez zwolenników „otwartej nauki” praktyk i rozwiązań jest zwiększenie przejrzystości całego procesu prowadzenia badań naukowych i publikacji ich wyników, unikanie patologii (takich jak oszustwa naukowe) i zwiększenie społecznego zaufania do nauki. Postulaty te wyłoniły się m.in. w odpowiedzi na kryzys replikacyjny, który obejmuje coraz większą liczbę dyscyplin naukowych, wstrząsa podstawami naszej wiedzy i podkopuje społeczne zaufanie do samej nauki. Nie mamy wątpliwości, że nauka odpowiedzialna społecznie musi spełniać kryteria “otwartej nauki”. W trzecim odcinku podcastu „Otwarta nauka w Centrum Kopernika” będziemy przyglądać się cyklowi życia badania naukowego i zastanawiać się, jak ten cykl powinien być przeprowadzany w duch transparentnej i rzetelnej „otwartej” nauki. Gospodarzami podcastu są dr Katarzyna Jaśko (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Bartosz Janik (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 dni temu
Źródła problemów z nauką | Otwarta nauka w Centrum Kopernika #2
Pojęcie „otwartej nauki” przywoływane jest nieustannie w aktualnych dyskusjach toczonych w środowisku naukowym. Rozumie się przez nie otwarty (nieodpłatny i nieograniczony czasowo ani terytorialnie) dostęp do publikacji naukowych, a także udostępnianie przez naukowców zarówno wyników badań, jak i zgromadzonych danych oraz algorytmów wykorzystanych do ich przetwarzania. Celem postulowanych przez zwolenników „otwartej nauki” praktyk i rozwiązań jest zwiększenie przejrzystości całego procesu prowadzenia badań naukowych i publikacji ich wyników, unikanie patologii (takich jak oszustwa naukowe) i zwiększenie społecznego zaufania do nauki. Postulaty te wyłoniły się m.in. w odpowiedzi na kryzys replikacyjny, który obejmuje coraz większą liczbę dyscyplin naukowych, wstrząsa podstawami naszej wiedzy i podkopuje społeczne zaufanie do samej nauki. Nie mamy wątpliwości, że nauka odpowiedzialna społecznie musi spełniać kryteria “otwartej nauki”. W drugim odcinku podcastu „Otwarta nauka w Centrum Kopernika” zastanowimy się, jak przebiega i jak powinien przebiegać proces produkcji wiedzy i nauki, i na których etapach tego procesu może dojść do nadużyć oraz dlaczego system, w ramach którego ten proces przebiega, sprzyja dokonywaniu tych nadużyć. Gospodarzami podcastu są dr Katarzyna Jaśko (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Bartosz Janik (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
pobierz 32.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 dni temu
Czy mamy problem z nauką? | Otwarta nauka w Centrum Kopernika #1
Pojęcie „otwartej nauki” przywoływane jest nieustannie w aktualnych dyskusjach toczonych w środowisku naukowym. Rozumie się przez nie otwarty (nieodpłatny i nieograniczony czasowo ani terytorialnie) dostęp do publikacji naukowych, a także udostępnianie przez naukowców zarówno wyników badań, jak i zgromadzonych danych oraz algorytmów wykorzystanych do ich przetwarzania. Celem postulowanych przez zwolenników „otwartej nauki” praktyk i rozwiązań jest zwiększenie przejrzystości całego procesu prowadzenia badań naukowych i publikacji ich wyników, unikanie patologii (takich jak oszustwa naukowe) i zwiększenie społecznego zaufania do nauki. Postulaty te wyłoniły się m.in. w odpowiedzi na kryzys replikacyjny, który obejmuje coraz większą liczbę dyscyplin naukowych, wstrząsa podstawami naszej wiedzy i podkopuje społeczne zaufanie do samej nauki. Nie mamy wątpliwości, że nauka odpowiedzialna społecznie musi spełniać kryteria “otwartej nauki”. W pierwszym odcinku podcastu „Otwarta nauka w Centrum Kopernika” spróbujemy przedstawić diagnozę stanu współczesnej nauki. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że przeżywa ona okres rozkwitu i triumfu – codzienne doniesienia prasy popularnonaukowej niejednokrotnie informują o przełomowych badaniach i odkryciach. W tym odcinku pochylimy się jednak nad ciemniejszą stroną działalności naukowej i spróbujemy wskazać błędy i nadużycia, jakie zdarzają się w procesie badań naukowych i ich raportowaniu. Gospodarzami podcastu są dr Katarzyna Jaśko (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr Bartosz Janik (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
pobierz 40.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Skazani na współpracę, czyli co psychologia ewolucyjna mówi o moralności?
Psychologia ewolucyjna to jeden z obszarów badań psychologii tłumaczący ludzkie zachowania w kontekście ewolucji biologicznej i kulturowej jako wynik stopniowego rozwiązywania problemów adaptacyjnych pierwotnych ludzi.  O tym, co psychologia ewolucyjna może powiedzieć o ludzkiej moralności, oraz jakie zastrzeżenia możemy przeciw temu wyprowadzić opowiadał dr Mateusz Hohol.
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Czy psychologia zrewolucjonizowała ekonomię?
Czym jest umysł? Jak działa? W cyklu "Rozmowy o umyśle" dr Mateusz Hohol (Centrum Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego) i jego goście rozmawiają o różnych obliczach współczesnej kognitywistyki.  Gościem odcinka jest dr hab. Marcin Gorazda, prawnik oraz filozof ekonomii, autor książek "Filozofia ekonomii", "Granice naturalizacji prawa". W trakcie dyskusji stara się on odpowiedzieć na pytanie czy ustalenia psychologii, czy też szerzej nauk o poznaniu, zrewolucjonizowały ekonomię? Nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Dr hab. Gorazda wskazuje również perspektywy i granice stosowania modeli matematycznych w ekonomii oraz przygląda się metodologicznemu statusowi ekonomii.
pobierz 20.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Wirtualność czy realność? Czym jest ontologia sieci?
Czym jest realność a czym wirtualność? Czy ten podział nadal jest aktualny? Czy to, co rozumiemy przez wirtualność, może tworzyć realne doświadczenie? Naszym przewodnikiem po filozofii sieci będzie Sidey Myoo, który podczas wywiadu analizuje ontologię, jaka towarzyszy światom wirtualnym. To właśnie w tej rzeczywistości tworzymy awatary, prowadzimy rozmowy, budujemy alternatywne światy.
pobierz 37.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak nowe technologie wpływają na życie polityczne? Rozmowa z prof. Jarosławem Flisem
Choć nowe technologie zmieniają życie społeczne i polityczne, to trudno o jednoznaczną ocenę tych zmian. Wpływ rewolucji informatycznej na proces wyłaniania władz publicznych należy oceniać ze szczególną ostrożnością. Korzyści płynące z wykorzystania innowacyjnych sposobów głosowania (e-voting) wcale nie są oczywiste, a zagrożenia jak najbardziej realne. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwości oszustwa, jakie daje rozwój technologiczny (np. w kontekście zjawiska "deepfake"), to niebezpieczeństwa stają się jeszcze lepiej dostrzegalne. Te inne kwestie zostają poruszone przez prof. Jarosława Flisa.  Jarosław Flis - doktor habilitowany socjologii, publicysta, komentator polityczny. Pracownik Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Samotność w świecie Tindera. Rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro
Codziennie wymieniamy interakcje, wchodzimy w dyskusje czy tworzymy opinie o świecie za pomocą internetu i odpowiednich aplikacji. Nawet nasze najbliższe relacje ulegają zmianie a emocje często zapośredniczamy w znakach dwukropka i nawiasu. Czy w erze cyfryzacji inaczej realizujemy potrzeby bliskości, uznania czy bycia kochanym? Jak nasze relacje kształtują się, gdy korzystamy z aplikacji randkowych? Czy możemy opisać się w kilku słowach i dzięki nim stać się atrakcyjnymi dla wirtualnego partnera? O tym i innych zagwozdkach internetowego świata rozmawiamy z prof. Bogdanem de Barbaro.  Nagranie zrealizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "DIALOG" w latach 2016-2019.
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O zatrzymywaniu czasu | Rozmowy na czasie: Tomasz Stawiszyński
Tomasz Stawiszyński to filozof, publicysta i eseista, autor audycji radiowych. Tym razem przyjechał do Krakowa, by porozmawiać ze mną o przemijaniu, starzeniu się, względności odczuwania upływu czasu, stosunku do czasu narcystycznego człowieka XXI wieku. Nie będziemy unikać trudnych tematów naszego podejścia do choroby, cierpienia, niesprawności. Zastanowimy się nad COVID-owym zatrzymaniem świata i jego skutkami. Zadamy sobie pytanie w jakim znaczeniu pandemia stała się serum prawdy.  Prowadzenie: Dominika Dudek
pobierz 101.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Co nam zabiera czas | Rozmowy na czasie: Stefan Chwin
Zapraszamy Państwa na spotkanie z profesorem Stefanem Chwinem – powieściopisarzem, historykiem literatury, eseistą, krytykiem literackim i wspaniałym wykładowcą. W rozmowie z Profesor Dominiką Dudek poruszy temat czasu. Wspólnie zastanowią się, czym są ciekawe czasy, czy czas może być bohaterem literackim i czy literatura i sztuka mogą być ocaleniem przed nieuchronną ciągłością utrat.
pobierz 96.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Czy państwa są nieśmiertelne? | Rozmowy na czasie: Norman Davies
Zapraszamy na fascynującą podróż w krainę historii z profesorem Normanem Davies’em. Dowiemy się, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń, jak w ciągu dziejów zmieniało się podejście do czasu, czy historia jest nauczycielka pokory i czy Polska jest ewenementem. To wszystko zostanie okraszone anegdotami z niezwykłego życia tego najbardziej polskiego Brytyjczyka.  Prowadzenie: Dominika Dudek
pobierz 72.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jazda pod górkę | Rozmowy na czasie: Czesław Lang
Będziemy rozmawiać o ściganiu się z czasem, początkach pasji kolarskiej, tryumfach i dramatach. Wrócimy do igrzysk olimpijskich w okresie zimnej wojny i zastanowimy się co dla sportowca oznacza pandemiczne przesunięcie igrzysk w Tokio. Poznamy kulisy wyścigów kolarskich, a także dowiemy się dlaczego warto być weganinem.  Prowadzenie: Dominika Dudek
pobierz 82.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śniadanie Mistrzów: January Weiner
Prof. January Weiner (2) i dr January Weiner (3) mają wiele wspólnego: dzielą 50 proc. tych samych genów, wykonują tę samą profesję – obaj są biologami – i noszą to samo imię i nazwisko. Z jednym z najbardziej wpływowych i szanowanych polskich ekologów, autorem podręczników akademickich i wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz jego synem, specjalizującym się w zagadnieniach biomedycznych, porozmawiamy o tym jak szybko trzeba poprawiać podręczniki do biologii, czy sztuczna inteligencja zastąpi kiedyś epidemiologów oraz dlaczego Bill Gates – a także wielu naukowców – faktycznie przewidziało obecną pandemię – choć nie mogli oni przewidzieć jaki dokładnie będzie jej przebig i jaki konkretnie patogen ją wywoła. Prowadzenie: Łukasz Kwiatek (Tygodnik Powszechny, Centrum Kopernika).
pobierz 154.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śniadanie Mistrzów: Ewa Lipska
Słynna psychoanalityk Marie-Louise von Franz rozwinęła koncepcję swego mistrza Carla Gustava Junga o momentach, w których zewnętrzne zdarzenia zdają się ekranem naszego wewnętrznego świata. To właśnie o obrazach naszej autorefleksji i o naszym subiektywnym odczuwaniu czasu będziemy rozmawiać z wybitną poetką.
pobierz 28.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śniadanie Mistrzów: Ewa Lipska
Nie-przypadkowe spotkanie z poetką Ewą Lipską Z pewnością doświadczyliście w życiu dziwnych zbiegów okoliczności. Coś, co nie powinno się zdarzyć, jednak się wydarzyło. Szansa pojawienia się takiego faktu była bliska zeru, a tu nagle jest, objawia się w aurze niesamowitości, nimbie tajemnicy, albo zwyczajnego zadziwienia. Najprostszy, najbardziej popularny przykład to gry liczbowe. W nagłym natchnieniu wysyłamy w ostatniej chwili, tuż przed losowaniem, na chybił trafił, kupon totolotka. Maszyna wypluwa małą karteczkę z sześcioma przypadkowymi liczbami. I jeszcze tego wieczoru całkowicie zmienia się nasze życie, oczywiście na tyle, na ile może go odmienić masa pieniędzy. To jest taki zagadkowy zbieg okoliczności, że zaczynamy wierzyć w irracjonalną ingerencję. Oczywiście zaraz pojawi się obok nas ironiczny, wszechwiedzący  matematyk. "Probabilistyka, głupku! To wynika z rachunku prawdopodobieństwa. Twoja szansa wynosiła jak 1 do 13 983 816. Jednak - z naukowego punktu widzenia - to nie było niemożliwe. To szczęśliwy traf. Nic więcej." Bywają też inne życiowe koincydencje. Jedną z nich opisuje brytyjska matematyczka Hannah Fry w książce "Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn". Spotkaliście kiedykolwiek sobowtóra, który nie dość, że wygląda dokładnie tak ja wy, ma nie tylko identyczną twarz i sylwetkę, ale na dodatek nosi ten sam strój? Myślicie, że to niemożliwe? Ja też. A jednak naprawdę się zdarza, jakby na przekór naukowym teoriom. Teghan Lucas - jak czytamy w książce "Hello world"- uczona z University of Adelaide "zadała sobie mnóstwo trudu i pomierzyła osiem różnych cech na zdjęciach czterech tysięcy osób, a ponieważ nie zdołała znaleźć ani jednej pary o identycznych miarach, doszła do wniosku, że szanse na to, by dwie osoby miały taką samą twarz, są mniejsze niż jeden do biliona." A jednak niejaki Neil Douglas po wejściu na pokład samolotu do Irlandii stwierdził, że na sąsiednim fotelu siedzi jego sobowtór. Pomyślcie! Dwóch identycznych facetów, nie spokrewnionych ze sobą, pojawia się obok siebie, czyli w jednym miejscu i w tym samym czasie! Panowie na dowód zrobili sobie selfie. Widzimy tych roześmianych brodaczy, jak jedna osoba odbita w zwierciadle, na fotografii w książce. Ale to mało! Kiedy zamieścili to zdjęcie w Internecie, z całego świata napłynęły do nich liczne "ich" wizerunki, facetów-sobowtórów. Wypisz wymaluj - dwaj brodacze z samolotu. I co, Teghan Lucas? Co z wynikami pani naukowych badań? Czyżby to Bóg grał z nami w kości? Że nawiążę do tytułu książki Iana Stewarta na temat  matematyki chaosu.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śniadanie Mistrzów: Szymon Malinowski
W rozmowie z prof. Szymonem Malinowskim między innymi o tym, jak czas pandemii koronawirusa wpłynął na możliwości badania i lepszego rozumienia zmian klimatycznych, czy atmosfera ma szanse zauważyć związane z lockdownem spadki emisji, czy wreszcie nieuniknione po obecnym kryzysie zmiany w gospodarce, pójdą w kierunku dla klimatu korzystnym.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śniadanie Mistrzów: Justyna Kowalczyk
Na co dzień konfrontujemy się z różnymi wymiarami czasu, wyzwaniami, którym musimy sprostać mimo tego, że upływa on nieubłaganie. Czy czas w naszym życiu dzieli się na kilka wymiarów? Czy możemy mówić o czasie sportowca, czasie prywatności, czasie kobiety? Czy możemy mieć czas na miłość? Czy choroba przychodzi do nas zawsze w nieodpowiednim czasie? O tym rozmawiają Katarzyna Kubisiowska i Justyna Kowalczyk.
pobierz 79.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Czy IQ się liczy? Edward Nęcka
Czym jest inteligencja? W jaki sposób można ją mierzyć? Czy można poprawić swoją inteligencję? Czy testy na inteligencje są wiarygodne i co w rzeczywistości mierzą? Czy istnieją ludzie z IQ powyżej 150? Co oznacza wysokie IQ? Na te i inne pytania związane z inteligencją w wykładzie z cyklu „Granice nauki II: Zmuszamy do myślenia" wybitny psycholog, prof. Edward Nęcka
pobierz 44.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Samooszukiwanie się. Dlaczego okłamujemy samych siebie? Piotr Urbańczyk
Zanim oszukiwanie samego siebie zdobyło zainteresowanie jakiegokolwiek przedstawiciela nauk empirycznych, cieszyło się zainteresowaniem filozofów. W kolejnym wykładzie z cyklu "Granice nauki. Zmuszamy do myślenia" zarysowano filozoficzne rozważania na temat samooszustwa, by na ich tle przedstawić modele tego zjawiska, które można tworzyć w obrębie neuronauki poznawczej.
pobierz 70.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Prawo w pandemii. Pandemia bezprawia – rozmowa Mikołaja Małeckiego: Pandemiczne dylematy moralne
Czy pandemia zagraża demokracji, wolności i sprawiedliwości? O relacjach między prawami obywatela a potrzebą sprawnego działania państwa. Gościem będzie dr Wojciech Ciszewski, prawnik specjalizujący się w filozofii polityki. Rozmowa przedstawia wyniki badań przeprowadzonych częściowo w ramach projektu “Restrykcje i represje stanu epidemii (prawne aspekty funkcjonowania społeczeństwa w trakcie i po pandemii)”. Projekt finansowany ze środków konkursu SocietyNow!#1 w ramach programu Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
pobierz 87.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek