Mówi Wieko

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Ciekawostki z antropologii śmierci i postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych. Wszystko, co cmentarne i/lub nawiedzone.
Data dodania: 2019-11-07 15:39:10
Data aktualizacji: 2020-07-06 12:30:09
Audycji w katalogu: 14
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak próbowano radzić sobie z zarazami? - gawęda online
Zarazy średnio co pokolenie dziesiątkowały mieszkańców średniowiecznej oraz nowożytnej Europy. Od wygaśnięcia pod koniec XIX wieku minęło wystarczająco czasu, aby zapomnieć jak próbowali sobie radzić z nimi nasi przodkowie. Pierwsza gawęda "Mówi Wieko", dalsze tematy będziemy ustalać wspólnie. :)
pobierz 26.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wiktoriańskie Archiwum X - prelekcja online
Przełom XIX i XX wieku przyniósł bardzo żywiołowy rozwój parapsychologii. Wybitni naukowcy epoki zajmowali się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W czasie prelekcji zajmiemy się zagadnieniem, jak w epoce niesamowitego rozwoju technologicznego doszło do takiej fascynacji tym, co niewyjaśnione i jak parapsychologia z dumnej dziedziny pobocznej wielu badaczy stoczyła się w pseudonaukę.
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Diabły i siły nieczyste w kulturze dawnej Polski
Druga prelekcja z cyklu "Rzeczpospolita Nadprzyrodzona", tym razem o siłach szatańskich. 13.02.2020, lokal Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Mówi Wieko to już cała instytucja!   Wesprzyj projekt wirtualnego Muzeum Nadprzyrodzonej Historii Polski: [link] Zapraszam do polubienia fanpejdża na Facebooku: [link] śledzenia kanału na YT: [link] I do słuchania podcastów na Spotify: [link]
pobierz 138.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dlaczego w XIX ludzie przestali bać się duchów?
Spośród rozlicznych rewolucji i przemian, jakie dokonały się w XIX wieku jest jedna często przeoczana jako fundamentalna zmiana w mentalności mieszkańców Europy. Rewolucja w postrzeganiu zmarłych, co o tyle jest ciekawe, że "wiktoriański kult zmarłych" stanowi sensacyjną wizytówkę epoki.
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Wszystkie dzieci idą do Nieba (?)
Dopiero niewiele ponad sto lat temu dzieci w Europie przestały masowo umierać. Grobowce rodzinne najczęściej zaczynały się od pogrzebów dzieci, do których dopiero po latach dołączali rodzice. Jak w tej masie wyglądało podejście do zbawienia najmłodszych?
pobierz 18.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Nadprzyrodzone miejsca i czasy w dawnej Polsce
Pierwsza prelekcja "Mówi Wieko" z cyklu "Rzeczpospolita Nadprzyrodzona. Duchy, anioły i diabły w kulturze dawnej Polski". O tym, gdzie według naszych przodków, straszyło, jakich miejsc należało unikać, a gdzie najłatwiej było o łaskę Nieba.
pobierz 109.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Co przetrwało ze słowiańskich wierzeń?
W ostatnich latach nastąpił prawdziwy wysyp słowiańskości. Coraz chętniej popkultura odnosi się do słowiańskiego dziedzictwa. Ale o ilu właściwie wierzeniach możemy coś stwierdzić na podstawie folkloru?
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Ci judzący jezuici
Jezuici, obok Żydów i masonów, są bohaterami licznych teorii spiskowych. Towarzystwo Jezusowe często przewija się w kwestiach i nadprzyrodzonych, i ogólnie mentalnościowych epoki staropolskiej. Przyjrzyjmy się “czarnym braciom” i ich wpływowi na kulturę po obu stronach wieczności.
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Kim są cmentarne anioły?
Kamienne anioły to najliczniejsi mieszkańcy zabytkowych cmentarzy. Skrzydlaci posłańcy Nieba przedstawiani są z liczną symboliką, która ułatwiała ich identyfikację. Niestety, dzisiaj mało kto potrafi rozpoznać z którym Bożym posłańcem ma do czynienia.
pobierz 24.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Jakie duchy nawiedzały dawne kościoły?
I dzisiaj można spotkać sporo osób, które za żadne skarby świata nie chcą iść do kościoła. Mało kto z nich jednak robi to ze strachu przed duchami. Tymczasem, w epoce staropolskiej ludzie w określonych porach unikali kościołów mniej więcej tak, jak dzisiaj nie wchodzi się do opuszczonych domów, które uchodzą za nawiedzone.
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Upiory - staropolska zombie apokalipsa
Zombie wygrzebujące się z grobów mało kojarzą nam się z Polską. Tymczasem, ojczyzna skrzydlatej husarii była uznawana przez samych jej mieszkańców za szczególnie nawiedzaną przez żywe trupy. Jak nasi przodkowie radzili sobie z zagrażającą im zombie apokalipsą?
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Jak powstały XIX-wieczne cmentarze? Zapis prelekcji
Nagranie prelekcji "Przepis na XIX-wieczny cmentarz - warszawska receptura". Prelekcja odbyła się 19.11.2019 w lokalu żoliborsko-bielańskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
pobierz 108.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
W końcu uznani za bohaterów... Jak traktowano groby żołnierzy?
Jak traktowano groby żołnierzy w przeszłości? Jak kształtowała się kultura wokół pochówków poległych? Jak w końcu utworzono Grób Nieznanego Żołnierza? Na przemyślenie przed Świętem Niepodległości.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Czy Halloween jest niebezpieczne?
Czy Halloween jest niebezpieczne? Czy da się je pogodzić z naszymi tradycjami?
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
miodek