Mówi Wieko

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Ciekawostki z antropologii śmierci i postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych. Wszystko, co cmentarne i/lub nawiedzone.
Data dodania: 2019-11-07 15:39:10
Data aktualizacji: 2021-03-04 13:20:08
Audycji w katalogu: 15
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 miesięcy temu
Teorie spiskowe o Polakach w XIX wieku
Prelekcja o teoriach spiskowych z udziałem Polaków, którymi straszono społeczeństwa Europy w XIX wieku.
pobierz 160.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Jak próbowano radzić sobie z zarazami? - gawęda online
Zarazy średnio co pokolenie dziesiątkowały mieszkańców średniowiecznej oraz nowożytnej Europy. Od wygaśnięcia pod koniec XIX wieku minęło wystarczająco czasu, aby zapomnieć jak próbowali sobie radzić z nimi nasi przodkowie. Pierwsza gawęda "Mówi Wieko", dalsze tematy będziemy ustalać wspólnie. :)
pobierz 26.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Wiktoriańskie Archiwum X - prelekcja online
Przełom XIX i XX wieku przyniósł bardzo żywiołowy rozwój parapsychologii. Wybitni naukowcy epoki zajmowali się zjawiskami nadprzyrodzonymi. W czasie prelekcji zajmiemy się zagadnieniem, jak w epoce niesamowitego rozwoju technologicznego doszło do takiej fascynacji tym, co niewyjaśnione i jak parapsychologia z dumnej dziedziny pobocznej wielu badaczy stoczyła się w pseudonaukę.
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Diabły i siły nieczyste w kulturze dawnej Polski
Druga prelekcja z cyklu "Rzeczpospolita Nadprzyrodzona", tym razem o siłach szatańskich. 13.02.2020, lokal Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Mówi Wieko to już cała instytucja!   Wesprzyj projekt wirtualnego Muzeum Nadprzyrodzonej Historii Polski: [link] Zapraszam do polubienia fanpejdża na Facebooku: [link] śledzenia kanału na YT: [link] I do słuchania podcastów na Spotify: [link]
pobierz 138.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Dlaczego w XIX ludzie przestali bać się duchów?
Spośród rozlicznych rewolucji i przemian, jakie dokonały się w XIX wieku jest jedna często przeoczana jako fundamentalna zmiana w mentalności mieszkańców Europy. Rewolucja w postrzeganiu zmarłych, co o tyle jest ciekawe, że "wiktoriański kult zmarłych" stanowi sensacyjną wizytówkę epoki.
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Wszystkie dzieci idą do Nieba (?)
Dopiero niewiele ponad sto lat temu dzieci w Europie przestały masowo umierać. Grobowce rodzinne najczęściej zaczynały się od pogrzebów dzieci, do których dopiero po latach dołączali rodzice. Jak w tej masie wyglądało podejście do zbawienia najmłodszych?
pobierz 18.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Nadprzyrodzone miejsca i czasy w dawnej Polsce
Pierwsza prelekcja "Mówi Wieko" z cyklu "Rzeczpospolita Nadprzyrodzona. Duchy, anioły i diabły w kulturze dawnej Polski". O tym, gdzie według naszych przodków, straszyło, jakich miejsc należało unikać, a gdzie najłatwiej było o łaskę Nieba.
pobierz 109.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Co przetrwało ze słowiańskich wierzeń?
W ostatnich latach nastąpił prawdziwy wysyp słowiańskości. Coraz chętniej popkultura odnosi się do słowiańskiego dziedzictwa. Ale o ilu właściwie wierzeniach możemy coś stwierdzić na podstawie folkloru?
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Ci judzący jezuici
Jezuici, obok Żydów i masonów, są bohaterami licznych teorii spiskowych. Towarzystwo Jezusowe często przewija się w kwestiach i nadprzyrodzonych, i ogólnie mentalnościowych epoki staropolskiej. Przyjrzyjmy się “czarnym braciom” i ich wpływowi na kulturę po obu stronach wieczności.
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Kim są cmentarne anioły?
Kamienne anioły to najliczniejsi mieszkańcy zabytkowych cmentarzy. Skrzydlaci posłańcy Nieba przedstawiani są z liczną symboliką, która ułatwiała ich identyfikację. Niestety, dzisiaj mało kto potrafi rozpoznać z którym Bożym posłańcem ma do czynienia.
pobierz 24.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jakie duchy nawiedzały dawne kościoły?
I dzisiaj można spotkać sporo osób, które za żadne skarby świata nie chcą iść do kościoła. Mało kto z nich jednak robi to ze strachu przed duchami. Tymczasem, w epoce staropolskiej ludzie w określonych porach unikali kościołów mniej więcej tak, jak dzisiaj nie wchodzi się do opuszczonych domów, które uchodzą za nawiedzone.
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Upiory - staropolska zombie apokalipsa
Zombie wygrzebujące się z grobów mało kojarzą nam się z Polską. Tymczasem, ojczyzna skrzydlatej husarii była uznawana przez samych jej mieszkańców za szczególnie nawiedzaną przez żywe trupy. Jak nasi przodkowie radzili sobie z zagrażającą im zombie apokalipsą?
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak powstały XIX-wieczne cmentarze? Zapis prelekcji
Nagranie prelekcji "Przepis na XIX-wieczny cmentarz - warszawska receptura". Prelekcja odbyła się 19.11.2019 w lokalu żoliborsko-bielańskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
pobierz 108.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
W końcu uznani za bohaterów... Jak traktowano groby żołnierzy?
Jak traktowano groby żołnierzy w przeszłości? Jak kształtowała się kultura wokół pochówków poległych? Jak w końcu utworzono Grób Nieznanego Żołnierza? Na przemyślenie przed Świętem Niepodległości.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Czy Halloween jest niebezpieczne?
Czy Halloween jest niebezpieczne? Czy da się je pogodzić z naszymi tradycjami?
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
miodek