Mówi Wieko

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Ciekawostki z antropologii śmierci i postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych. Wszystko, co cmentarne i/lub nawiedzone.
Data dodania: 2019-11-07 15:39:10
Data aktualizacji: 2020-01-21 04:15:02
Audycji w katalogu: 9
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Nadprzyrodzone miejsca i czasy w dawnej Polsce
Pierwsza prelekcja "Mówi Wieko" z cyklu "Rzeczpospolita Nadprzyrodzona. Duchy, anioły i diabły w kulturze dawnej Polski". O tym, gdzie według naszych przodków, straszyło, jakich miejsc należało unikać, a gdzie najłatwiej było o łaskę Nieba.
pobierz 109.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Co przetrwało ze słowiańskich wierzeń?
W ostatnich latach nastąpił prawdziwy wysyp słowiańskości. Coraz chętniej popkultura odnosi się do słowiańskiego dziedzictwa. Ale o ilu właściwie wierzeniach możemy coś stwierdzić na podstawie folkloru?
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Ci judzący jezuici
Jezuici, obok Żydów i masonów, są bohaterami licznych teorii spiskowych. Towarzystwo Jezusowe często przewija się w kwestiach i nadprzyrodzonych, i ogólnie mentalnościowych epoki staropolskiej. Przyjrzyjmy się “czarnym braciom” i ich wpływowi na kulturę po obu stronach wieczności.
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Kim są cmentarne anioły?
Kamienne anioły to najliczniejsi mieszkańcy zabytkowych cmentarzy. Skrzydlaci posłańcy Nieba przedstawiani są z liczną symboliką, która ułatwiała ich identyfikację. Niestety, dzisiaj mało kto potrafi rozpoznać z którym Bożym posłańcem ma do czynienia.
pobierz 24.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jakie duchy nawiedzały dawne kościoły?
I dzisiaj można spotkać sporo osób, które za żadne skarby świata nie chcą iść do kościoła. Mało kto z nich jednak robi to ze strachu przed duchami. Tymczasem, w epoce staropolskiej ludzie w określonych porach unikali kościołów mniej więcej tak, jak dzisiaj nie wchodzi się do opuszczonych domów, które uchodzą za nawiedzone.
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Upiory - staropolska zombie apokalipsa
Zombie wygrzebujące się z grobów mało kojarzą nam się z Polską. Tymczasem, ojczyzna skrzydlatej husarii była uznawana przez samych jej mieszkańców za szczególnie nawiedzaną przez żywe trupy. Jak nasi przodkowie radzili sobie z zagrażającą im zombie apokalipsą?
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak powstały XIX-wieczne cmentarze? Zapis prelekcji
Nagranie prelekcji "Przepis na XIX-wieczny cmentarz - warszawska receptura". Prelekcja odbyła się 19.11.2019 w lokalu żoliborsko-bielańskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
pobierz 108.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
W końcu uznani za bohaterów... Jak traktowano groby żołnierzy?
Jak traktowano groby żołnierzy w przeszłości? Jak kształtowała się kultura wokół pochówków poległych? Jak w końcu utworzono Grób Nieznanego Żołnierza? Na przemyślenie przed Świętem Niepodległości.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy Halloween jest niebezpieczne?
Czy Halloween jest niebezpieczne? Czy da się je pogodzić z naszymi tradycjami?
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
miodek