Black Hat Ultra

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Jest to podcast, w którym będę się spotykał z ludźmi związanymi z aktywnościami sportowymi typu ultra. Interesują mnie wszelkie aktywności gdzie wymagany jest specjalistyczny trening, odpowiednia regeneracja i dieta oraz niezłomny hart ducha. Podczas tych rozmów dowiem się co tych niesamowitych sportowców motywuje oraz jak znajdują czas i energię na treningi. Chciałbym również stworzyć w głowie słuchacza jak najpełniejszy obraz moich gości sięgając do ich osobistych przeżyć podczas wyzwań, których się podejmują.
Data dodania: 2019-11-07 15:40:14
Data aktualizacji: 2019-11-15 12:30:05
Audycji w katalogu: 29
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
#28 Roman Ficek - 2300km przez Karpaty
Roman był już gościem podcastu BHU już w czerwcu. Wtedy to poznaliśmy Romana, jego historię i osobowość. Tym razem spotkałem się z nim aby usłyszeć o tym co przeżył na trasie biegu przez Karpaty, od Orsovy w Rumunii po Bratysławę na Słowacji. Ten bieg był dla niego spełnieniem marzenia, do którego przygotowywał się mniej lub bardziej świadomie od sześciu lat. Razem ze swoim supportem: siostrą i jej chłopakiem oraz ekipą filmową Montis Studio przemierzyli tę trasę w rekordowym czasie 39 dni i 11 godzin. Roman przebiegł przez Karpaty 2300 km pokonując 110 tys. m przewyższeń, czyli średnio ok 60 stromych km dziennie. Zapraszam Was serdecznie na relację z tego biegu. Usłyszycie o zmaganiach Romana z psami pasterskimi, odciskami, niedźwiedziami i Gerlachem. Dowiecie się, która część tej trasy jest najpiękniejsza i dlaczego są to Polskie Tatry oraz o tym jak to jest ciężko po długich wakacjach wrócić do normalnego życia. Siedzimy z Romanem w Skawicy, w pokoju, który właśnie świeżo wysprzątał. Zuch chłopak. Posłuchajcie
pobierz 73.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
#27 Szymon Makuch
Szymon Makuch po wielu latach doświadczeń z pracą w korporacjach postanowił żyć bardziej w zgodzie ze sobą i zajął się organizowaniem i realizacją długodystansowych, solowych wypraw biegowych. Za sobą ma już 600 kilometrowy bieg przez Islandię a przed sobą dwa razy dłuższy przez Pamir Highway, ekskluzywną autostradę biegnącą m.in. przez Tadżykistan i Kirgistan. Szymon, podobnie jak Darek Strychalski, którego gościłem niedawno w podcaście lubi gdy jego bieganie nie jest tylko, jak on to nazywa “pompowaniem własnego ego” ale również może służyć jako dźwignia do zebrania pieniędzy na szczytny cel. Siedzimy z Szymonem w jego krakowskim mieszkaniu przy bardzo spokojnej ulicy, popijamy izraelską kawę i trochę sobie gadamy. Posłuchajcie Podczas biegu przez Islandię Szymona wspierali: Consultronix [link] Art Capital S.A. [link] Zakład Farmaceutyczny Amara [link] TORQ Polska [link] Krzysiek Pomaga Pomagać [link] UNLIMITED Sport & Lifestyle [link] Sport Konsulting [link] FitFood Poland [link] Hoka Runners Poland [link] Salomon salomon [link] nastopy.pl ANNY usługi reklamowe [link] Radio Kraków Magazyn Dzikie Życie Interia Sport runandtravel.pl napieraj.pl Sklepy Górskie Skalnik Szczególne podziękowania dla: Marcin Górka, Kacper Warykiewicz, Roman Graczyk, Oksana Shmygol, Krzysztof Smolarski, Magdalena Bogucka, Elżbieta Woch Stopa
pobierz 60.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#26 Rafał Kot
Rafał Kot zachwycił wszystkich w tym roku swoją wygraną i ustanowieniem rekordu trasy podczas Biegu Siedmiu Szczytów. 240km trasę przebiegającą przez wzniesienia Kotliny Kłodzkiej Rafał pokonał w obłędnym czasie 27h 51m i 49sek, czyli o dwie i pół godziny szybciej niż przed rokiem gdy też zajął pierwsze miejsce. Niebywałe są również treningi Rafała. Rafał pokonuje biegowo ok. 800km miesięcznie, podobny dystans przebywa na rowerze, do tego dorzuca kilka dni trekingu, gdy jest w górach i sporo siłowni. Rafał dzieli się swoimi treningami na facebookowym profilu “Góral z Mazur”. No właśnie, bo #przekot pochodzi z Mazur a walczy w górach jak rasowy góral. Obserwując jego dokonania rosły mi w głowie pytania: jak on to robi, jak godzi życie ze sportem, jak trenuje na płaskim a potem wymiata w górach, po co to wszystko? Na szczęście znalazłem odpowiedzi na swoje pytania. Posłuchajcie.
pobierz 56.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#25 Dariusz Strychalski
Darek jest niesamowitym człowiekiem, nieustępliwym biegaczem, prawdziwym ultrasem. Biega już prawie 20 lat. Zastanawiałem się jak poprowadzić tę rozmowę aby nie wspominać o niepełnosprawności Darka, no bo jak tu mówić o niepełnosprawności u kogoś kto biega maraton w 3 godziny siedem minut i podejmuje się najtrudniejszych wyzwań na świecie? Jednak jego niepełnosprawność jest faktem i gdybym zrealizował ten pomysł obraz Darka byłby niepełny i nieprawdziwy. Wypadek, który przytrafił się Darkowi w wieku 8 lat ukształtował go jako człowieka, którym jest dzisiaj ze wszystkimi jego problemami ale również z mentalną siłą pomagającą mu pokonywać obłędne wyzwania, które sobie stawia. Z Darkiem spotkałem się w niezbyt sprzyjającym dla niego momencie gdyż jest obecnie kontuzjowany. Darek podczas swojego ostatniego, dużego charytatywnego projektu, którego celem było pokonanie dziewięćset pięćdziesięcio siedmio kilometrowej trasy i uzbieranie funduszy dla chorej Lenki, na około 100km przed metą upadł i złamał obojczyk. W tych właśnie okolicznościach siedzimy w Łapach w pokoju brata Darka i rozmawiamy. Spokojnie, cicho, refleksyjnie. Miłego słuchania.
pobierz 42.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#24 Artur Kujawiński
Artur biega od zawsze, jego placem zabaw jest pięcio kilometrowa pętla wokół jeziora maltańskiego w Poznaniu. Usłyszałem o nim w zeszłym roku gdy ukończył jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie - Badwater, dwustusiedemnasto kilometrowy bieg w Dolinie Śmierci, najgorętszym miejscu na Ziemi. Artur opowiada w podcaście o tym jak wyglądała jego biegowa droga, o swoich spełnionych i nie spełnionych marzeniach oraz o doświadczeniach, które zebrał podczas swoich niesamowitych wyzwań. Opowiadamy dużo o Badwater, gdyż kolejna edycja rusza już 16 lipca o godzinie 9:00 czasu polskiego. Na starcie w tym roku pojawi się trójka reprezentantów z Polski: Patrycja Bereznowska, Damian Kaczmarek i Krystian Ogły. Myślę, że historia Artura podgrzeje nam w żyłach krew dzięki czemu kibicowanie tej niezwykłej trójce będzie jeszcze przyjemniejsze. Przed Wami człowiek z niezwykłą pasją i pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi, który spełnia marzenie za marzeniem. Posłuchajmy jak on to robi. Przed Wami Artur Kujawiński.
pobierz 94.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#23 Roman Ficek
Roman zawitał w mojej świadomości gdy wbiegł w sierpniu zeszłego roku na wszystkie tatrzańskie dwutysięczniki. Okazało się, że wcześniej w 82h zdobył Koronę Gór Polski zimą. Jakoś tak z automatu myślałem o nim jako o człowieku z wieloletnią pasją do górskich wyryp, że te tłuste projekty były poprzedzone latami realizowania tych mniejszych. Nic bardziej mylnego. Romek od początku swojej, jak się okazuje młodej górskiej pasji wiedział, że chce robić rzeczy duże i nietuzinkowe, a najchętniej takie, których nikt wcześniej nie robił. Prawdopodobnie dlatego 24 lipca stanie na starcie trasy wiodącej przez całe Karpaty. Od Rumunii poprzez Ukrainę i Polskę do Słowacji. Chce tego dokonać w 28 dni z założeniem, że jak największą część trasy porusza się graniami łącznie jakieś 2400km. Roman biega po górach od sześciu lat i obecnie jest w świetnej formie startowej. Wygrał w tym roku bieg 6xBabia i Rzeźnika Ultra to dobry prognostyk przed Łukiem Karpat chociaż w tego typu wyzwaniach ważniejsza jest szybka regeneracja, odporność na kontuzje i dobry support. Mam nadzieję, że ten podcast pozwoli Wam lepiej poznać Romana i jego motywacje. Dla mnie to niezwykły gość, od którego bije czysta pasja i autentyczność. Zapraszam Was serdecznie do odsłuchania rozmowy z Romanem Fickiem.
pobierz 69.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#22 Jakub Snochowski
Od czasu do czasu lubię Wam przybliżyć biegaczy mieszkających i startujących głównie poza Polską. Zawsze to trochę inne doświadczenia i inna perspektywa. Tak jest w przypadku Kuby Snochowskiego, który mieszka i trenuje w Wielkiej Brytanii i osiąga świetne rezultaty. Dowiedziałem się o nim jak wygrał Pomstę Janosika rok temu, po krótkim researchu okazało się, że wg ITRA Jakub jest 4 zawodnikiem z Polski w biegach kategorii L czyli o długości od 115 do 154km. Przed nim są tacy zawodnicy jak Marcin Świerc, Bartosz Gorczyca i Kamil Leśniak. Ładnie, prawda? Kuba mówi o tym co go wypędziło z Katowic, czemu opuścił Londyn i czemu chciałby wracać do Polski. Z rozmowy dowiemy się również jak się zostaje członkiem biegowego teamu La Sportivy o specyfice Fell Running i o duszy zaszytej w wegańskich produktach Moutain Fuel.
pobierz 65.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#21 Patrycja Bereznowska
Patrycja jest ultramaratonką, obecną rekordzistką świata w biegu 24 i 48 godzinnym. Zanim jednak zaczęła biegać sama, biegała z końmi zakochując się w długich dystansach. Posłuchajmy pięknej opowieści o tym jak świat koni i biegania przeplata się w jej życiu, o tym jak przez lata budował się mental obecnej mistrzyni i o jej najnowszym wyzwaniu jakim będzie próba pokonania jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie - Badwater.
pobierz 90.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#20 Krzysztof Dołęgowski
Opowiedzieć w godzinę o Krzyśku jest niemożliwe. Jego wkład w życie ludzi związanych z bieganiem w Polsce jest ogromne, często niewidoczne. Krzysiek na swoim koncie ma wyczyny sportowe przełamujące bariery, pisanie, dużo pisania, organizowanie zawodów, sprzedaż sprzętu, wspieranie zawodników - jest tego mnóstwo! Jest również współautorem książki "Szczęśliwi biegają ultra", która wspaniale opowiada o pasji do życia poza schematami. W odcinku usłyszycie o tym jak rozwijało się życie Krzyśka wokół sportu, o procesie jaki mu towarzyszy przy wymyślaniu nowych wyzwań i o dojrzewaniu jako sportowiec i jako człowiek. Znajdzie tutaj wiele odwołań do różnych biegów, ludzi i książek dlatego w opisie odcinka umieściłem linki do miejsc gdzie możecie dowiedzieć się więcej o poruszanych tematach. Biegi: 6xBabia [link] Charlie Ramsay Round [link] Els 2900 [link] Glen Coe Skyline [link] Ludzie: Jared Campbell @derajslc [link] Magdalena Ostrowska [link] Książki: Krzysztof Dołęgowski, Magdalena Ostrowska "Szczęśliwi biegają ultra" [link] Daniel Kahneman "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" [link] Daniel Gilbert "Stumbling on happiness" [link] Wybrane artykuły o Krzyśku: [link] [link] [link] [link] [link]
pobierz 69.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#19 Michał Rajca
Michał przebojem wdarł się do świata triathlonu ekstremalnego wygrywając i bijąc rekord trasy podczas Swissman Extereme Thriathlon. Wygrał również połówkę Ironmana 70.3 na Słowenii oraz wystartował w MŚ na Hawajach. Ma naturalny dar do sportów wytrzymałościowych, kocha góry i lubi w nich startować na zawodach. W tym całym sportowym szaleństwie Michał jednak łapie bardzo zdrowy życiowy balans: nie stawia ambicji sportowych ponad wszystko, dba o najbliższych i o pracę. Takie podejście jest doskonałą inspiracją dla wielu amatorów. Rozmowę nagrałem 9 marca tuż po dosyć specyficznej edycji Zimowego Maratonu Karkonoskiego, opowiadamy trochę o tym niezwykłym wydarzeniu, o sportowej drodze Michała i o jego podejściu do życia. Mam nadzieję, że dzięki temu nagraniu poznacie Michała trochę z innej strony. Zapraszam
pobierz 43.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#18 Paweł Żuk
Paweł jest znany z tego, że lubi w bieganiu przesuwać granice, skupia się na dystansie. Kilka tygodni temu wygrał w Atenach bieg na 1000 mil. Zajęło mu to 14 dni 20h 02 min i 26 sek. Podczas tego biegu pobił trzy rekordy polski: na 1000 mil, na 1000km i w biegu 10-dobowym. Paweł ma za sobą lata długich treningów, starty w maratonach, biegach 24 i 48-godzinnych. Czasem pobiegnie również regeneracyjną piątkę, np. podczas stołecznego Parkrun. Spotkałem się z Pawłem właśnie po jednym z takich biegów w piękne sobotnie przedpołudnie. Usłyszycie o tym jak ważna w bieganiu Pawła jest strategia i support oraz skupienie na celu i jak bieganie ekstremalnych odległości daje mu zdrowy dystans do treningu, relacji z ludźmi, pracy i generalnie wszystkiego co go w życiu spotyka. Serdecznie zapraszam na rozmowę z Pawłem Żukiem Dystrybucja Podcastu:
pobierz 75.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#17.1 Ćwiczenie oddechowe
20 minutowe ćwiczenie oddechowe poprowadzone przez Marcina Petrusa. Możemy zacząć lub skończyć nim dzień. Po ćwiczeniu możemy się czuć lekko rozkojarzeni więc nie wsiadajmy od razu za kierownicę.
pobierz 20.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#17 Marcin Petrus
Bardzo chciałem w tym podkaście opowiedzieć o metodzie Wima Hofa i szukałem osoby, która mogłaby się ze mną spotkać i porozmawiać na ten temat po Polsku. Marcina znalazłem w Londynie. Marcin jest instruktorem metody Wima Hoffa i Oxygen Advantage a w swoim nauczaniu stosuje miks obu tych metod. Niezwykle ciekawy odcinek, w którym dowiemy się jak poprzez proste ćwiczenia oddechowe możemy poprawić nasz Vo2Max, sen i przygotować się do biegów na dużych wysokościach. Zaczęliśmy od ćwiczenia oddechowego, które opublikowałem jako kolejny odcinek podcastu tak abyście mieli do niego szybki dostęp i mogli wracać do niego wielokrotnie. Posłuchajcie. N.ICE Collective [link] Wim Hoff [link] Buteyko Method [link] Oxygene Advantage [link] Art Of Breath MxKenzie [link] Central Governor Theory by Tim Noakes [link] Dan Brule [link] Andy Galpin [link]
pobierz 52.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#16 Mirek Wira
Wirek jest jak powidok. Przemyka się nocą po dolnośląskich lasach i górach. Kultowa Ślęża, dostojna Wielka Sowa, zmrożona Śnieżka to jego ulubione miejsca mocy. Kluczy po szlakach znanych tylko jemu. Gdy ty kończysz, on zaczyna. Nieuchwytny, tajemniczy, kąpie się w słońcu w nocy, latem rzuca cień na śnieg. Ludzie mówią, że widzieli go jak przystaje przy krzyżach pokutnych. Czego szuka? Dokąd idzie?
pobierz 48.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#15 Iwona Januszyk
Wszystkich, którzy pierwszy raz, za sprawą Iwony, mają kontakt z tym podcastem, chciałbym bardzo szybko wprowadzić. Jest to podcast, w którym przedstawiam portrety ludzi związanych ze sportem i górami. Najczęściej poruszam tematy związane z górskimi biegami ultra, gdyż te są mi najbliższe, ale nie tylko! Mogę śmiało powiedzieć po 14 odcinkach, że bieganie stało się tylko pretekstem do poznawania niezwykłych ludzi. Do tego grona napewno należy mój dzisiejszy gość: Iwon-ka Januszyk. Oprócz tego, że jest niesamowicie mocna na podbiegach to, gdy spadnie śnieg, zakłada skitury i wymiata w zawodach skialpinistycznych. Kilka faktów z jej biegowego życia: - pierwsze miejsce na wszystkich etapach Eliminatora - pierwsze miejsce na biegu Potrójnej - pierwsze miejsce na Maratonie Chopok Jeśli chodzi o skialpinizm lista jej sukcesów jest długa. Powiem tylko, że należy do skialpinistycznej kadry narodowej, tydzień temu została Mistrzynią Polski w Vertical Race, a kilka dni temu zakończyła występ w Pucharze Świata w Bischofshofen gdzie ze świetnymi wynikami w trzech wyścigach i zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata. Prywatnie Iwona mieszka w jednostce wojskowej w Zakopanym, trenuje komandosów, od dziecka marzy o lataniu i chciałaby ze śmigłowców przenieść się na loty w wingsuicie. Mało? Aha, nie odpalajcie jej profilu na Insta przed treningiem bo Wam skoczy tętno. Z Iwoną spotkałem się po jej kolejnym dniu na Kasprowym razem z uczniam. Siedzimy zakopiańskiej Chacie Biegacza K34. Słońce ma się ku zachodowi. Posłuchajcie.
pobierz 114.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#14 Łukasz Sagan
Osoby śledzące podcastowego Facebooka i Instagrama nie mogły nie zauważyć mojej fascynacji niesamowitym wyczynem Łukasza jakim było zwycięstwo w Authentic Phidippides Run. Jest to 490km bieg. Jego trasa wiedzie z Aten do Sparty ale tylko po to, żeby zaklepać punkt i znowu wrócić do Aten. Czyste szaleństwo. Łukasz przy fatalnej pogodzie zrobił to w 75h i 36m. Jest to zawodnik znany z długich biegów ultra. Ma za sobą wygraną w 240km Biegu Siedmiu Szczytów i niesamowite osiągnięcia w biegach na 48h. Materiał ten nagrywałem tydzień temu przed 14 Międzynarodowym Festiwalem Ultramaratońskim rozgrywanym w Atenach. Już wiemy, że Łukasz niestety złapał kontuzję i zszedł z trasy po przebiegnięciu 121 km. Zdarza się najlepszym! Posłuchajcie opowieści Łukasza o jego biegach, przygotowaniach do nich i o tym do czego ma słabość!
pobierz 67.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#13 Piotr Suchenia
Piotr ze sportem ma do czynienia od dziecka i przez ten okres otarł się o bardzo wiele dyscyplin: rower, piłka nożna, żeglarstwo, biegi na orientację. W pewnym momencie skupił się na bieganiu na dystansie maratońskim. Debiutował w 2002 roku z czasem 2:48 - grubo! Piotr ma również zamiłowanie do podróży i wystartował w bardzo wielu maratonach na całym świecie m.in w Berlinie, Bangkoku, Tromso na Majorce, Jamajce i Spitsbergenie uzyskując życiówkę we Frankfurcie 2:29:34. Piotr lubi klimat polarny i subpolarny i coraz częściej go tam ciągnie. Posłuchajmy o tym jak wyglądało jego maratońskie spotkanie z daleką północą i jeszcze dalszym południem.
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#12 Hubert Kwaśniewski
Oddaję Wam do odsłuchania niezwykły odcinek, w którym Hubert Kwaśniewski mówi o swoim życiu w uzależnieniu i o tym jak codziennie od 7 lat je pokonuje. Rozmowę nagrałem na dwa dni przed imprezą biegową, którą Hubert co roku organizuje na Ślęży świętując w ten sposób moment, w którym zdecydował się powalczyć o swoje życie odstawiając alkohol i narkotyki. Niesamowicie piękna i prawdziwa historia upadku i powstania z niego. Dedykuję ją wszystkim, którzy te święta spędzą samotnie lub nie radząc sobie ze sobą, traktują świąteczny stół jak jeszcze jedną okazję do napicia się. Możemy zmienić nasze życie, zależy to tylko od nas.
pobierz 129.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
#1 BHU LIVE: Ania Witkowska i Rafał Bielawa / WKW 28.11.2018
Zapraszam na zapis spotkania z Anią Witkowską i Rafałem Bielawą, które odbyło się 28.11 we Wrocławskim Klubie Wysokogórskim. Gdy klub ogłosił plan takiego spotkania pomysłałem żeby dodatkowo je nagłośnić. W końcu gośćmi miały być osoby, które już wcześniej były u mnie w podcaście a założenie Black Hat Ultra jest takie, żeby moich gości wspierać nie tylko w momencie publikacji podcastu ale również długo po. Pomyślałem, że fajną formą byłoby stworzenie transmisji na żywo - dla mnie nowe doświadczenie - dla Was, możliwość uczestniczenia w spotkaniu, w którym nie możecie wziąć udziału fizycznie. Wygrana po obu stronach. Oddajmy głos naszym gościom oraz członkom Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, którzy tłumnie stawili się na spotkanie przy ul. Sokolniczej i osobom, które zadawały pytania online. Spotkanie poprowadził Rafael Piotrkowski. Zapraszam… fot. Jacek Deneka/Ultralovers Ekipa realizacyjna: Kamil Dąbkowski Michał Misiński Krzysztof Wilma
pobierz 167.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
#11 Robert Celiński
Robert jest absolutnym pasjonatem biegania. Wypełnia całe jego życie. Obecnie jest w trasie po całej Polsce i prezentuje (razem z reżyserem Adrianem Dmochem) filmy "Runcamino" i "Chasing the breath". Pierwszy opowiada o przebyciu ponad 800km trasy pielgrzymki do Santiago de Compostela, drugi o trenowaniu i starcie w Everest Marathon, na którym zdobył rekord świata obcokrajowców. Robert opowie o dobrych i złych stronach swojej pasji, o wolności, samotności, tęsknocie i wierze. Posłuchajcie.
pobierz 107.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek