Premedytacje

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast o mediach, reklamie, marketingu i sprzedazy. Andrzej Chojnowski i Przemek Jurgiel-Zyla dyskutuja sami lub z goscmi o tym co slychac w mediach tradycyjnych i internetowych.
Data dodania: 2019-11-07 15:47:01
Data aktualizacji: 2021-01-17 23:50:07
Audycji w katalogu: 10
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 miesięcy temu
PP010 - premedytacje o złych korporacjach, czyli don't be evil
Dwadzieścia lat temu ludzie wierzyli, że technologia wpłynie pozytywnie na jakość życia. Internet miał dać początek globalnej, dobrze poinformowanej i zaangażowanej społeczności. Nic nie ujmowało tego ducha czasów lepiej niż hasło przyjęte jako motto przez firmę Google: don't be evil, nie czyń zła. Technologia miała zmienić ludzkość na lepsze. Transformacja cyfrowa miała oznaczać doskonalszy świat. Naiwność? Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że bardzo się myliliśmy. Wystarczy spojrzeć na świat w 2020 roku. Technologia z jednej strony penetruje nasze życie, z drugiej osacza nas i kontroluje. Coraz więcej aspektów życia przenosimy do sieci, a tam stają się one z jednej strony towarem, z drugiej - dzięki nim coraz łatwiej jest nas kontrolować. Technologia staje się coraz bardziej doskonała, ale zarazem - coraz bardziej opresyjna. "Cyfrowe dyktatury", o których pisał Yuval Noah Harari to już nie wizja z powieści science-fiction, to rzeczywistość wielu krajów. W Chinach technologie rozpoznawania twarzy i lokalizowania obywateli stały się narzędziem skutecznej kontroli społeczeństwa, ale nawet w państwach wolnych i demokratycznych nowoczesne technologie coraz częściej są źródłem zagrożenia. Zamiast podnosić komfort życia, stanowią zagrożenie dla prywatności w sieci.  Czy firmy technologiczne, są jedynie dostarczycielami "rozwiązań", nawet jeśli zostaną one potem wykorzystane do tego, by szkodzić ludziom? Czy jest miejsce na etykę w biznesie, także mediowym, i jakie ona powinna mieć znaczenie w czasach transformacji cyfrowej i przenoszenia kolejnych dziedzin życia do sieci? O tym rozmawiamy (a także, jak zwykle, spieramy się) w tym odcinku podcastu Premedytacje.
pobierz 137.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
PP009 - premedytacje o mediach w czasie koronowirusa
Naukowcy od lat ostrzegali przed pandemią tego typu. W końcu się wydarzyła. Nikt nie był na nią gotowy, nie tylko w sensie medycznym, ale znacznie szerszym, społecznym i gospodarczym. Koronawirus właśnie całkowicie zmienia styl życia ludzi na wszystkich kontynentach. Wymusza wielkie, nieoczekiwane zmiany. Jedną z konsekwencji pandemii jest zmiana sposobu konsumpcji mediów. Z powodu kwarantanny zostaliśmy właściwie pozbawieni możliwości kupowania mediów drukowanych, co grozi ich całkowitym upadkiem. Dużo więcej za to oglądamy, a także czytamy w sieci. Odkrywamy ponownie pierwotne znaczenie słowa "dziennikarstwo": szukamy informacji wiarygodnych, sprawdzonych i prawdziwych. Same media i platformy społecznościowe też błyskawicznie się zmieniają. Serwisy takie jak Google czy Facebook zaczynają ukrywać niepewne treści, premiują za to wiarygodne źródła informacji. Znowu najcenniejszą walutą w mediach stała się "jakość". Rynek mediów zmienia się na naszych oczach. Nikt nie wie, jak będzie wyglądał, gdy pandemia się skończy. Możemy być jednak pewni, że czekają nas tektoniczne zmiany. Jakie? O tym Andrzej i Przemek rozmawiają w tym odcinku Premedytacje Podcast.
pobierz 115.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
PP008 - premedytacje podsumowuje dekadę
Ostatnie 10 lat w branży mediowej to cała epoka. Pojawili się influencerzy, szybki internet, mobilne płatności i telefony, które często mają wyższą moc obliczeniową niż laptopy sprzed dekady. Jak te zmiany wpłynęły na nasze otoczenie? Czy precyzyjne profilowanie użytkowników online lub rozpoznawanie twarzy przez sztuczną inteligencję faktycznie wykorzystywane są w dobrych celach, a może ograniczają naszą wolność? Premedytacje tradycyjnie stają na wysokości zadania – Andrzej i Przemek permanentnie obstrzeliwują się kontrargumentami, wspominają z nostalgią stare czasy i straszą cyfrową dyktaturą.
pobierz 74.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
PP007 - premedytacje o influencerach
Kim są współcześni influencerzy? O to Przemek i Andrzej kłócą się właściwie od początku podcastu. Co do jednego jesteśmy zgodni - bez influencerów nie sposób wyobrazić sobie współczesnych mediów. Jako pierwsi dostrzegli siłę i potencjał social mediów i nauczyli się go wykorzystywać zanim na to samo "wpadły" stare media i gwiazdy. Czy influncerzy to celebryci? Jak rozwija się rynek influencerów? W jaki sposób wykorzystują oni swoje kanały komunikacji do sprzedaży produktów? Co to jest nadmonetyzacja? I co z influencerami na wspólnego piosenka "Patointeligencja" rapera Maty?
pobierz 80.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP006 - premedytacje o fakenewsach
Trudno wyobrazić sobie współczesne media bez fake newsów. To smutna konstatacja na koniec dekady, w której zaliczyliśmy prezydenturę Donalda Trumpa, widmo Brexitu w Europie czy wzrost ruchów antyszczepionkowych wśród rodziców na całym świecie. To tylko kilka przykładów wydarzeń czy trendów które bez fake newsów zapewne by nie zaistniały. Fake newsy są niemal tak stare jak dziennikarstwo, a może nawet starsze. Czemu w takim razie zawdzięczamy tak nagłą erupcję tego zjawiska? Dlaczego fałszywe wiadomości, naładowane emocjami, szerzą się w sieciach społecznościowych dużo skuteczniej niż informacje prawdziwe? Jaką rolę fake newsy (a także powołane do ich szerzenia fałszywe serwisy internetowe) odegrały w polityce ostatniej dekady? Dlaczego stały się paliwem dla rozwoju trendu polityki tożsamościowej na całym świecie? I co z tym wszystkim ma wspólnego Księżyc – oraz Sacha Baron Cohen, odtwórca roli Borata?
pobierz 61.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP005 - premedytacje o bigdata w mediach
Odcinek, w którym wyjątkowo nie zajmujemy się samymi mediami, za to przyglądamy się temu, jakie paliwo je napędza. Tym paliwem są dane, bez nich trudno wyobrazić choćby funkcjonowanie Netflixa czy Spotify. Jako użytkownicy nieustannie wytwarzamy dane - a ktoś nieustannie je przetwarza, by potem najczęściej na tym zarabiać. Dane stały się ropą naftową XXI wieku. Co mają z tym zjawiskiem wspólnego producenci gier na smartfony - oraz Donald Trump i chiński reżim?
pobierz 85.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP004 - premedytacje o smierci printu w odcinku specjalnym
... - i o tym, jak wygląda życie po życiu mediów drukowanych. Są takie sytuacje, kiedy rynek mediowy w Polsce wstrzymuje oddech - a my wtedy cyk! i nagrywamy odcinek specjalny. Informacja szefostwa wydawnictwa Marquard Media Polska o rezygnacji z wydawania w Polsce wszystkich magazynów wywołała wstrząs. Trudno się dziwić, w wyniku jednej decyzji znika znacząca część segmentu premium na rynku magazynów w Polsce. Tak radykalnych decyzji nie podjęło jak dotąd żadne wydawnictwo w Polsce. Czy to już koniec printu? A może po prostu koniec printu jaki znamy? Jak będzie wyglądało dla życie po życiu printu? Jak zmienia się print na innych rynkach? I co ma z tym wspólnego soczysta wołowina? Zapraszamy na nasz odcinek specjalny.
pobierz 118.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP003 - premedytacje o tym, że każda firma to dzisiaj firma mediowa (i co z tego wynika)
Czy w ogóle istnieją jeszcze mass media? Jak zmienił się obieg informacji? Jaki wpływ na zmiany na rynku miał rozwój platform social media? I co wspólnego z tym mają producenci śrubek - oraz biegi maratońskie? Przemek i Andrzej dyskutują o tym, dlaczego każda firma to dzisiaj firma mediowa, ale nie byli by sobą, gdyby w podcaście nie odpłynęli też w stronę topowych seriali.
pobierz 83.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP002 - premedytacje o paywallach
Premedytacje o paywallach, czyli odcinek drugi, a w nim Andrzej i Przemek dyskutują na temat sposobów finansowania się wydawców, głównie z perspektywy "chowania" treści za paywallem. Jaki ma to wpływ na czytelników? Czy są inne sposoby dobrej i etycznej monetyzacji? Tym razem o lego nic nie ma, za to jest House of Cards i influencerzy.
pobierz 86.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
PP001 - premedytacje o podcastach
Premedytacje o podcastach, czyli pierwszy odcinek, a w nim Andrzej i Przemek rozkminiaja jak wyglada w Polsce rynek podcastowy, co rosnie, jakie sa nadzieje i dlaczego dopiero teraz rozmawiaja o ostatnim odcinku Gry o Tron.
pobierz 80.4 MB odcinki RSS iTunes www
miodek