Samouczek

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Historie, wywiady, rozmowy ze słuchaczami, dobre pomysły i sprawdzone rady. Rozmowy o tym jak się uczyć w świecie, gdzie nie można liczyć na publiczny system edukacji. O tym rozmawiamy w podcaście Samouczek. Odcinki z udziałem słuchaczy są nagrywane w poniedziałki o 20:00 na stronie uniwersytet.net. Dołącz do rozmowy!
Data dodania: 2019-12-01 03:13:37
Data aktualizacji: 2020-10-01 22:20:03
Audycji w katalogu: 11
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 7 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Dlaczego nie możesz nauczyć się angielskiego?
Możesz. Ale jeżeli długo to trwa i dalej nie mówisz płynnie, to lepiej posłuchaj. Szkoda marnować czas. A może wystarczy tylko trochę zmienić kierunek i podejście, żeby wszystko inaczej wyglądało?
pobierz 67.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Korepetytor - uczy czy ogłupia?
Audycja na żywo, w której rozmawiamy o korepetytorach i z korepetytorami. Kto to są? Generalnie to tacy ludzie, którzy pomagają zdać egzaminy. Ale czasem się zdarza, że pomagają się też uczyć.
pobierz 57.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Jak uczyć dzieci: baśniowo czy życiowo?
To trudny problem. Bo kto wie co dzieciom bardziej potrzebne? Czy ciepło, zachęta i przekonanie że w życiu będzie dobrze, czy może siła, przezorność i przygotowanie na trudne momenty? Co czytać dzieciom? Baśnie piękne co dobrze się kończą, czy trudne ale pouczające historie?Rozmawiam m.in. z autorką nowej książki dla dzieci napisanej na podstawie "dziewczynki z zapałkami", ale w której wszystko dobrze się kończy.
pobierz 57.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Jak się studiuje w Anglii?
Wywiad z polską studentką z Wielkiej Brytanii. Sylwia uczy dzieci i studiuje, żeby uczyć jeszcze lepiej. Porównujemy czy brytyjski system edukacyjny różni się od polskiego bardzo, tylko trochę czy wcale. I próbujemy zrozumieć jak podejście ludzi do kształcenia przekłada się na jakość przyszłych nauczycieli i rynek pracy.
pobierz 60.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Żałujesz że nie poszedłeś do technikum?
Rozmawiam ze słuchaczami o tym czego żałują, że się nie nauczyli. Czego byś się nauczył, gdybyś mógł cofnąć czas?
pobierz 56.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Lektury obowiązkowe w innych krajach
W Polsce każdy zna Pana Tadeusza. Zna, bo musi. A co muszą znać w Finlandii? Albanii? Rosji? USA? Ten obowiązkowy odcinek jest o obowiązkowych lekturach.
pobierz 77.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Wywiad: 60 lat w szkołach
Oto pierwszy wywiad w tym podcaście. Ela ma 69 lat i od 6 roku życia aż do dzisiaj uczyła się w przeróżnych szkołach. Jej dzieci też się uczyły, uczą i będą uczyć, a ona sama miała wiele okazji uczyć innych w rozmaitych miejscach, organizacjach i instytucjach. Krótko mówiąc: Ela wie o czym mówi. Postanowiłem zrobić z nią wywiad i zapytać co się zmieniło przez 60 lat.Jesteś ciekawy jakie wnioski można wyciągnąć z długiego, ale niestandardowego doświadczenia? Posłuchaj. Nagranie nie jest najlepszej jakości, ale to nie piosenka, tylko rozmowa, więc damy sobie radę.
pobierz 43.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Wielki sukces polskiej szkoły
Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o wynikach testu uczniów PISA 2018. Tytuł brzmiał: wielki sukces polskich gimnazjalistów. No to przeczytajmy ten raport i sprawdźmy: na czym polega ten wielki sukces i jak bardzo powinniśmy się cieszyć?
pobierz 60.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Mój najlepszy nauczyciel
Słuchacze opowiadają o swoich najlepszych nauczycielach. Nominowani między innymi: ojciec, pani od geografii i jeden Amerykanin. Poza tym ciekawe wątki: o prawdziwym analfabecie, o szkole muzycznej, uczeniu praktycznym i interdyscyplinarnym podejściu w uczeniu. Posłuchaj i wyciągnij wnioski!
pobierz 67.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Czy szkoła wystarczy?
Pierwszy odcinek podcastu nadawany na żywo, ze słuchaczami. Dzwonił nauczyciel, uczeń, pracownik - wszyscy widzą problem z systemem szkolnym. Ale czy szkoła przymusowa powinna zostać? Może jest po prostu mniejszym złem? Posłuchaj co mówią inni. A jeżeli masz inne zdanie, przyjdź za tydzień na audycję na żywo: w poniedziałek o 20:00 na [link].
pobierz 67.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Czego ludzie potrzebują najbardziej
Zaczynamy - najważniejszy polskojęzyczny podcast o edukacji. W tym odcinku opowiadam historie z różnych części świata o tym, jak wielką różnice robi edukacja. A w ogóle to co to w ogóle jest ta edukacja? Po co to komu? I co to ma wspólnego ze szkołą?
pobierz 82.9 MB odcinki RSS iTunes www
miodek