Samouczek

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Historie, wywiady, rozmowy ze słuchaczami, dobre pomysły i sprawdzone rady. Rozmowy o tym jak się uczyć w świecie, gdzie nie można liczyć na publiczny system edukacji. O tym rozmawiamy w podcaście Samouczek. Odcinki z udziałem słuchaczy są nagrywane w poniedziałki o 20:00 na stronie uniwersytet.net. Dołącz do rozmowy!
Data dodania: 2019-12-01 03:13:37
Data aktualizacji: 2021-01-17 22:15:07
Audycji w katalogu: 11
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 11 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Dlaczego nie możesz nauczyć się angielskiego?
Możesz. Ale jeżeli długo to trwa i dalej nie mówisz płynnie, to lepiej posłuchaj. Szkoda marnować czas. A może wystarczy tylko trochę zmienić kierunek i podejście, żeby wszystko inaczej wyglądało?
pobierz 67.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Korepetytor - uczy czy ogłupia?
Audycja na żywo, w której rozmawiamy o korepetytorach i z korepetytorami. Kto to są? Generalnie to tacy ludzie, którzy pomagają zdać egzaminy. Ale czasem się zdarza, że pomagają się też uczyć.
pobierz 57.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Jak uczyć dzieci: baśniowo czy życiowo?
To trudny problem. Bo kto wie co dzieciom bardziej potrzebne? Czy ciepło, zachęta i przekonanie że w życiu będzie dobrze, czy może siła, przezorność i przygotowanie na trudne momenty? Co czytać dzieciom? Baśnie piękne co dobrze się kończą, czy trudne ale pouczające historie?Rozmawiam m.in. z autorką nowej książki dla dzieci napisanej na podstawie "dziewczynki z zapałkami", ale w której wszystko dobrze się kończy.
pobierz 57.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Jak się studiuje w Anglii?
Wywiad z polską studentką z Wielkiej Brytanii. Sylwia uczy dzieci i studiuje, żeby uczyć jeszcze lepiej. Porównujemy czy brytyjski system edukacyjny różni się od polskiego bardzo, tylko trochę czy wcale. I próbujemy zrozumieć jak podejście ludzi do kształcenia przekłada się na jakość przyszłych nauczycieli i rynek pracy.
pobierz 60.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Żałujesz że nie poszedłeś do technikum?
Rozmawiam ze słuchaczami o tym czego żałują, że się nie nauczyli. Czego byś się nauczył, gdybyś mógł cofnąć czas?
pobierz 56.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Lektury obowiązkowe w innych krajach
W Polsce każdy zna Pana Tadeusza. Zna, bo musi. A co muszą znać w Finlandii? Albanii? Rosji? USA? Ten obowiązkowy odcinek jest o obowiązkowych lekturach.
pobierz 77.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Wywiad: 60 lat w szkołach
Oto pierwszy wywiad w tym podcaście. Ela ma 69 lat i od 6 roku życia aż do dzisiaj uczyła się w przeróżnych szkołach. Jej dzieci też się uczyły, uczą i będą uczyć, a ona sama miała wiele okazji uczyć innych w rozmaitych miejscach, organizacjach i instytucjach. Krótko mówiąc: Ela wie o czym mówi. Postanowiłem zrobić z nią wywiad i zapytać co się zmieniło przez 60 lat.Jesteś ciekawy jakie wnioski można wyciągnąć z długiego, ale niestandardowego doświadczenia? Posłuchaj. Nagranie nie jest najlepszej jakości, ale to nie piosenka, tylko rozmowa, więc damy sobie radę.
pobierz 43.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Martin Lechowicz »
Wielki sukces polskiej szkoły
Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o wynikach testu uczniów PISA 2018. Tytuł brzmiał: wielki sukces polskich gimnazjalistów. No to przeczytajmy ten raport i sprawdźmy: na czym polega ten wielki sukces i jak bardzo powinniśmy się cieszyć?
pobierz 60.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Martin Lechowicz »
Mój najlepszy nauczyciel
Słuchacze opowiadają o swoich najlepszych nauczycielach. Nominowani między innymi: ojciec, pani od geografii i jeden Amerykanin. Poza tym ciekawe wątki: o prawdziwym analfabecie, o szkole muzycznej, uczeniu praktycznym i interdyscyplinarnym podejściu w uczeniu. Posłuchaj i wyciągnij wnioski!
pobierz 67.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Martin Lechowicz »
Czy szkoła wystarczy?
Pierwszy odcinek podcastu nadawany na żywo, ze słuchaczami. Dzwonił nauczyciel, uczeń, pracownik - wszyscy widzą problem z systemem szkolnym. Ale czy szkoła przymusowa powinna zostać? Może jest po prostu mniejszym złem? Posłuchaj co mówią inni. A jeżeli masz inne zdanie, przyjdź za tydzień na audycję na żywo: w poniedziałek o 20:00 na [link].
pobierz 67.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Martin Lechowicz »
Czego ludzie potrzebują najbardziej
Zaczynamy - najważniejszy polskojęzyczny podcast o edukacji. W tym odcinku opowiadam historie z różnych części świata o tym, jak wielką różnice robi edukacja. A w ogóle to co to w ogóle jest ta edukacja? Po co to komu? I co to ma wspólnego ze szkołą?
pobierz 82.9 MB odcinki RSS iTunes www
miodek