Na bramkę

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Piłkarski podcast o historii i kulisach Mistrzostw Świata.
Data dodania: 2019-12-31 12:27:11
Data aktualizacji: 2021-01-20 04:15:13
Audycji w katalogu: 15
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 7 miesięcy temu
Mistrzostwa Świata 2010: Tiki-taka przy dźwiękach wuwuzeli | Piłkarski podcast
Największa impreza piłkarska na świecie dotarła w 2010 roku na Czarny Ląd. Kibice mieli okazję zapoznać się z kulturą, gościnnością, zwyczajami i codziennością Republiki Południowej Afryki. Świetnie przygotowane stadiony ryczały dźwiękami wuwuzeli, a najlepszym tańcem do tych rytmów okazała się hiszpańska tiki-taka. O haniebnej ręce Thierry'ego Henry'ego, złotej ręce Luisa Suareza, najlepszym typerze w historii Mistrzostw Świata, czarach szamanów, bratobójczym pojedynku w starciu Niemiec z Ghaną i wielu innych kulisach Mundialu 2010 posłuchacie w niniejszym podcaście.
pobierz 37.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Mistrzostwa Świata 2002: Azjatycka (nie)gościnność | Piłkarski podcast
Pierwsze Mistrzostwa Świata w XXI wieku odbyły się w Azji. Nigdy wcześniej najważniejszego piłkarskiego turnieju nie zorganizowały dwa kraje. Korea Południowa i Japonia pokazały całemu światu to, z czego słyną - nowoczesność, postępowość, pociąg do nowinek i wynalazków. Poziom piłkarski nieco zawiódł, do czego w dużej mierze przyczynili się ci, na których liczono najbardziej. Rozczarowali również reprezentanci Polski, powracający na mundial po 16 latach nieobecności. Zapraszam do lektury o kadrze Jerzego Engela, odrodzeniu i fryzurze Ronaldo, symulce Rivaldo, tańcu Senegalczyków, heroicznej walce Turcji i przede wszystkim o „ścianach” grających z gospodarzami. Usiądźcie wygodnie i poświęćcie dłuższą chwilę na wspomnienia z 2002 roku.
pobierz 25.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Mistrzostwa Świata 1998: Tajemnicza "śmierć" Ronaldo | Piłkarski podcast
Znakomity turniej zorganizowany przez Francję w 1998 roku o mały włos nie zakończył się wielką tragedią. Na kilka godzin przed wielkim finałem Roberto Carlos wybiegł z hotelowego pokoju na korytarz i drżącym głosem krzyczał wniebogłosy: „Ronaldo nie żyje!”. Rozgrywki fantastycznie zobrazowały coraz większy wpływ koncernów i sponsorów na piłkę nożną. Zapraszam do zapoznania się z kulisami ostatnich Mistrzostw Świata rozegranych w XX wieku, które dla osób urodzonych na przełomie lat 80. i 90. wciąż stanowią obiekt westchnień i wspaniałych wspomnień.
pobierz 23.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Mistrzostwa Świata 1982: Po medal wbrew wszystkiemu | Piłkarski podcast
Występ reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata 1982, pomimo pewnie wywalczonego awansu, długo stał pod dużym znakiem zapytania. Wszytko przez ogłoszony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. Posłuchajcie, w jak ciężkich warunkach podopieczni Antoniego Piechniczka przygotowali się do najważniejszych meczów w ich życiu, a ponadto: -O kulisach i konsekwencjach głośnej Afery na Okęciu; -O powiększeniu liczby finalistów Mundialu i przemeblowaniu rozgrywek; -O tym, dlaczego szejk przerwał mecz Francja - Kuwejt; -Jak Zbigniew Boniek zmienił się z najbardziej krytykowanego polskiego zawodnika w bohatera całego kraju; -Dlaczego Andrzej Szarmach do dzisiaj ma żal i nie może pogodzić się z niektórymi decyzjami Antoniego Piechniczka; -O paskudnym starciu Patricka Battistona z Tonim Schumacherem; -Dlaczego medale polskim zawodnikom musiał wręczać kapitan Władysław Żmuda; -Co łączy Mundial 1982 z Erickiem Cantoną.
pobierz 40.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Mistrzostwa Świata 1978: Futbol w cieniu krwawej polityki | Piłkarski podcast
Reprezentacja Polski pojechała na Mistrzostwa Świata w 1978 r. po złoto. Dlaczego nie wyszło? Przed, w trakcie i po mundialu w sąsiedztwie obiektów piłkarskich zmagań cierpiały i umierały tysiące niewinnych ludzi. Rządząca krajem wojskowa junta pozbywała się ciał zamordowanych osób poprzez zrzucanie ich z samolotów do oceanu. Można główkować, czy świat tego nie widział, nie chciał widzieć, czy widział, ale nie reagował. Nie ma żadnych wątpliwości, że cały turniej był jedną wielką propagandą polityczną. Posłuchajcie!
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1974: Polska! Polska! Polska! | Piłkarski podcast
Kulisy Mundialu z 1974 roku, a przede wszystkim wspaniałego marszu reprezentacji Polski po trzecie miejsce na świecie! Posłuchajcie o geniuszu trenera Kazimerza Górskiego i nieprawdopodobnych wyczynach Grzegorza Laty, Andrzeja Szarmacha, Jana Tomaszewskiego, Kazimierza Deyny i spółki.
pobierz 38.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1970: Trzecia korona Pelego | Piłkarski podcast
"Jeśli Brazylia przegra, Pele wróci do domu już tylko jako książę, a nie król. Jeśli zwyciężymy, Pele wróci jako pół-bóg". Tak brazylijska prasa pisała przed wyjazdem Canarinhos na Mistrzostwa Świata w Meksyku w 1970 roku. Dlaczego eliminacyjny mecz stał się ogniem zapalnym do konfliktu zbrojnego, w którym zginęło dwa tysiące osób? W jakich rejonach świata Pele, dosłownie, niósł pokój? W jakich okolicznościach przebiegał mundialowy turniej? Dlaczego złoci piłkarze z kraju kawy znani są przede wszystkim z pseudonimów? Zapraszam na kulisy Mistrzostw Świata 1970!
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1966: God, Save the Queen! | Piłkarski podcast
Anglia, ojczyzna futbolu, doczekała się swojego Mundialu w 1966 roku. Już eliminacje budziły niezwykłe emocje, a sam turniej okazał się znakomitą wizytówką piłki nożnej, docierając w nieodkryte wcześniej rejony. Nie zabrakło kontrowersji, które do dzisiaj nie zostały rozstrzygnięte. Kto powstrzymał mistrzowski marsz Brazylijczyków? Który zawodnik jako pierwszy wystąpił na pięciu światowych czempionatach? W jakich okolicznościach Anglicy maszerowali po swój jedyny tytuł?
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1962: Taniec Garrinchy | Piłkarski podcast
Zdecydowanym faworytem Mistrzostw Świata 1962 w Chile była Brazylia. Drużynę, po drugi z rzędu tytuł, mieli prowadzić, tak jak cztery lata wcześniej, Garrincha i Pele. Ten drugi w pierwszym starciu Canarinhos w turnieju doznał kontuzji, która wykluczyła go z dalszej gry. Kto okazał się wartościowym zmiennikiem? Co podczas nieobecności Pelego wyczyniał Garrincha? Dlaczego sam turniej stał pod znakiem zapytania? Jak Canarinhos rozładowywali "stres międzymeczowy"? Dlaczego niemal cała Brazylia tuż po zwycięskim półfinale wstrzymała oddech? Który zawodnik strzelił pierwszego w historii Mundiali gola po strzale bezpośrednio z rzutu rożnego? W niniejszym podcaście znajdziecie odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań!
pobierz 24.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1958: Narodziny superduetu – Pele i Garrincha | Piłkarski podcast
Gilmar, Djalma Santos, Nilton Santos, Didi, Zito, Vava, Zagallo. Tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w 1958 roku Brazylia miała kim straszyć swoich przeciwników. Trener Vicente Feola dokooptował do składu na turniej, pod presją mediów i kibiców, dwóch zawodników, którzy dla świata byli wówczas anonimowi. Jak bardzo Pele i Garrincha, bo o nich mowa, zmienili historię futbolu? Posłuchajcie!
pobierz 23.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1954: ARANYCSAPAT. Cud w Bernie | Piłkarski podcast
Reprezentacja Węgier była bezdyskusyjnym faworytem Mistrzostw Świata w 1954 roku. Podopieczni Gusztava Sebesa ostatni mecz przegrali w maju 1950 roku. Wydawało się, że i na turnieju w Szwajcarii Złota Jedenastka nie będzie miała na siebie mocnych. Piłka bywa przewrotna i decydują w niej szczegóły. Sprawdźcie szczegóły Mundialu, a przede wszystkim okoliczności Cudu w Bernie, by dowiedzieć się, jakie zagrywki zastosowali Niemcy, by sięgnąć po swój pierwszy mistrzowski tytuł.
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1950: MARACANAZO | Piłkarski podcast
Wyniszczająca II Wojna Światowa zabiła mundialowe rozgrywki na 12 lat. Kiedy wojenny pył opadał na dobre, FIFA postanowiła wrócić do tradycji zapoczątkowanej w 1930 roku i ponownie zorganizować największy i najbardziej interesujący turniej piłkarski na świecie. Wszystko wskazywało na to, że Mundial 1950 wygrają gospodarze, Brazylia. Przed meczem finałowym w gazetach pojawiało się zdjęcie Canarinhos z napisem: "Oto Mistrzowie Świata", a Zizinho składał autograf z dopiskiem "Mistrz Świata". 16 lipca, na oczach 200 tysięcy kibiców zgromadzonych na Maracanie, zostali brutalnie sprowadzeni na ziemię przez Urugwajczyków. Kolejny odcinek piłkarskiego podcastu już na was czeka!
pobierz 21.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1938: Zwycięstwo albo śmierć | Piłkarski podcast
W Mistrzostwa Świata z 1938 roku znów wplątała się polityka, ponownie za sprawą Włochów. Dla nas ten turniej był szczególny z uwagi na debiut reprezentacji Polski. Jak poradzili sobie Ernest Wilimowski i spółka? Sprawdźcie kolejny odcinek podcastu!
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1934: Propaganda faszyzmu | Piłkarski podcast
W 1934 roku Mistrzostwa Świata zawitały do Europy, a dokładniej do Włoch. Po raz pierwszy poważnie wykorzystano piłkę nożną w celach politycznych. W jaki sposób? Zapraszam na drugi odcinek piłkarskiego podcastu!
pobierz 13.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Mistrzostwa Świata 1930: Finał gramy naszą! | Piłkarski podcast
Piłkarski podcast dotyczący historii Mistrzostw Świata. Zaczynamy od pierwszego Mundialu w dziejach piłki nożnej, który odbył się w 1930 roku w Urugwaju. Słuchając, dowiecie się, jak Europa przekonała się o sile Urugwaju i Argentyny, jak wyglądała podróż drużyn europejskich do Ameryki Południowej, jak przebiegał mistrzowski turniej, co budziło największe kontrowersje i dlaczego jeden z najlepszych piłkarzy Mistrzów Świata dziś nie miałby szans na zrobienie kariery. Zachęcam do odsłuchania!
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
miodek