Opowiadania przyrodnicze

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Dlaczego drzewa rosną tak wysoko? Czy dzięcioła boli głowa? Czy drzewa potrafią mówić? Czy są w Polsce ptaki zombie? Znajdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań, wraz ze swoimi dziećmi. Każdy odcinek zawiera profesjonalną wiedzę opowiedzianą w fenomenalny i prosty sposób. Każdy odcinek zawiera również prosty eksperymentem do wykonania samodzielnie w domu.
Data dodania: 2020-01-29 14:42:38
Data aktualizacji: 2020-10-29 13:25:02
Audycji w katalogu: 21
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
[20] Po co w lesie są grzyby?
Czy grzyby skolonizują Marsa? Co by było gdyby nie było grzybów? Czy grzyby są leśnym Internetem? Czy grzyby potrafią wpływać na pogodę? Co wspólnego mają grzyby z katastrofami ekologicznymi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Po co w lesie są grzyby?
pobierz 35.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
[19] Jak z upałami radzą sobie rośliny i zwierzęta?
Czy jelenie podpatrują nas na plaży? Czy rośliny smarują się kremem z filtrem UV? Czy picie krwi potrafi ochłodzić? Po co misie polarne obrastają glonami? Co wspólnego mają drzewa z naszymi wannami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Jak z upałami radzą sobie rośliny i zwierzęta? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 35.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
[Q&A 01] Czy osy mają żądła? No i czy lwom jest gorąco w ich grzywach?
Właśnie takie dwa pytania zadał mi jeden z słuchaczy naszego podcastu. Adam - jest kilkulatkiem, który bardzo interesuje się przyrodą i ma bardzo dociekliwy umysł. Serdecznie zapraszam do wysłuchania odpowiedzi na pytania Adama. Jeśli chcecie zadać pytania przysyłajcie je w formacie audio lub tekstowym klikając w link:  https://m.me/blizejlasu 
pobierz 6.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
[18] Czy drzewa lubią pączki?
Co pączki mają wspólnego z kosmosem? Kto jest pączkożercą? Co robią kolibry w odcinku o pączkach? No i właściwie po co drzewom te pączki i czy drzewa w ogóle je lubią? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy drzewa lubią pączki? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
[17] Po co jeleniom są rogi?
Czy wiecie, że jelenie wcale nie mają rogów? Jakie historie może opowiedzieć ozdoba głowy? Czy to do czegoś w ogóle służy? Dlaczego naukowcy interesują się jelenimi koronami? Kto jeszcze w lesie i na łące nosi coś na głowie? Czym różni się poroże od rogów? Czy można zabrać do domu poroże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Po co jeleniom są rogi? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 24.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
[16] Zimowanie w piórkach - czyli jak z zimą radzą sobie ptaki
Czy wiecie dlaczego ptaki się puszą? Czy są ptaki, które śpią przez całą zimę? Kto wierzył, że ptaki zimują na dnie jeziora? Dlaczego ptaki chowają głowę pod skrzydło? Czy ptaki rozpoznają swoje rodzeństwo kładąc się spać wieczorem? Czy warto dokarmiać ptaki zimą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Zimowanie w piórkach - czyli jak z zimą radzą sobie ptaki. Jest to trzeci odcinek z mini serii o sposobach radzenia sobie z zimą przez zwierzęta. Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
[15] Czy choinki opowiadają historie?
Czy choinki opowiadają historie? Jak poznać wiek naszej choinki? Po co na igłach ten dziwny siny nalot? Czy istnieje mikstura, która nie pozwoli na przedwczesne opadanie igiełek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy choinki opowiadają historie? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
[14] Zimowanie w skórze, łusce i skorupie - czyli jak zimują płazy i gady
Skąd żółwie mają powietrze aby wytrzymać pięć miesięcy pod wodą? Czy salamandrom i padalcom nie jest ciasno, choć sypiają z setką swoich pobratymców? Co wspólnego z powerbankami mają płazy i gady? No i o ile płazy i gady są od nas ludzi starsze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Zimowanie w skórze, łusce i skorupie - czyli jak zimują płazy i gady. Jest to drugi odcinek z mini serii o sposobach radzenia sobie z zimą przez zwierzęta. Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
[13] Czy zimą pszczoły też są pracowite? - czyli jak zimują bezkręgowce
Czy pracowite pszczółki są naprawdę pracowite, jeśli nic nie robią przez 4-6 miesięcy w roku? W jaki sposób zimują pająki? Jak radzą sobie dżdżownice? Oraz dlaczego ślimaki są jak wańka-wstańka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy zimą pszczoły też są pracowite? Czyli: jak zimują bezkręgowce. Jest to pierwszy odcinek z mini serii o sposobach radzenia sobie z zimą przez zwierzęta.  Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 20.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
[12] Dlaczego zimą pada śnieg?
Czy śnieg pada tylko na ziemi? Jak powstaje śnieg? Czy śnieg pada tylko zimą? Co wspólnego z lodowymi kulami ma płatek śniegu? Czy śnieg ma jakieś zastosowanie praktyczne? No i czy spadły kiedyś płatki śniegu wielkości i grubości felg samochodowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego zimą pada śnieg?   Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 15.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
[11] Dlaczego lisy są rude?
Dlaczego lisy mają tak piękny kolor sierści? Co wspólnego z kotami mają lisy? Czy lisy miały kiedyś dziewięć ogonów i mogły zamieniać się ludzi? Co wspólnego mają z lisami Indianie z tajemniczego plemienia Achomawi? No i dlaczego powinniśmy zamykać dokładnie nasze kosze na śmieci. Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 17.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[10] Czy jesienią jest mniej powietrza?
Drzewa produkują tlen prawda? To co się takiego dzieje, że przez pół roku nam go nie brakuje? Czy czasami za stwierdzeniem "zielone płuca świata" nie stoją Iluminaci? No i kto tak naprawdę produkuje tlen? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy jesienią jest mniej powietrza? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[09] Dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów?
Skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć? Czy są ptaki, które przeleciałby nad Mount Everest? Dlaczego ptaki lecą do ciepłych krajów? No i dlaczego tam nie zostają? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[08] Dlaczego mgła między drzewami znika?
Skąd się bierze mgła? Czy mgła może być zimą? Dlaczego mgła między drzewami znika? No i co wspólnego z herbatą ma mgła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego mgła między drzewami znika? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[07] Czy kaczuszkom marzną nóżki?
Czy kaczuszkom marzną nóżki gdy stoją na lodzie lub śniegu? Dlaczego pod kaczuszkami nie topnieje śnieg i lód? Co wspólnego z kaczuszkami mają nasze ręce i nogi zimą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy kaczuszkom marzną nóżki? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[06] Dlaczego jesienią liście są kolorowe?
Skąd biorą się kolory w jesiennych liściach? Dlaczego drzewa zrzucają liście? Dlaczego drzewa iglaste są zimą zielone? I co wspólnego z drzewami ma ubieranie dzieciaków na cebulkę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego jesienią liście są kolorowe? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[05] Czy są zwierzęta zombie?
Czy zombie naprawdę istnieją? Co wydarzyło się w Rosji ubiegłego lata? Czy istnieją choroby, które mogą zamieniać zwierzęta w zmobiaki? Które ptaki lubią mózgi? Zapraszamy na straszny odcinek ;) Bliżej Lasu. Ponieważ poruszane są w nim problemy bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami, wyjątkowo zrezygnowaliśmy z eksperymentów, w trosce o nasze pociechy.  Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[04] Dlaczego drzewa są zielone?
Dlaczego drzewa są zielone? Co lubią drzewa i dzieci równie mocno? Co wspólnego z drzewami mają tęcze? Co to jest mikroskop? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Dlaczego drzewa są zielone?  Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 7.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[03] Czy drzewa potrafią mówić?
Jak myślicie, czy drzewa potrafią mówić? Jeśli "tak" to o czym ze sobą rozmawiają?  No i co rozmowy drzew mają wspólnego z zapachem domowego ciasta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy drzewa potrafią mówić? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
[02] Czy dzięcioła boli głowa?
Skoro dzięcioł uderza dziobem w drzewo kilka tysięcy razy dziennie, czy boli go od tego głowa? Co wspólnego z dzięciołami mają samochody przyszłości? Dlaczego dzięcioł robi sobie przerwy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście: Czy dzięcioła boli głowa? Blizejlasu.pl zaprasza do wysłuchania opowiadania dla dzieci i dorosłych oraz wspólnego odkrywania cudów polskiej natury :)
pobierz 4.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek