FAQ

Czym jest Podcast?

Podcast jest to amatorska lub profesjonalna audycja dźwiękowa dostępna off-line i możliwa do pobrania za pomocą usługi RSS.

Kluczową cechą podkastu jest połączenie dwóch technologii: pliku multimedialnego oraz kanału RSS. W praktyce pod pojęciem "podkastu" funkcjonuje zjawisko publikacji dowolnych autorskich audycji dźwiękowych na stronie internetowej. Format multimedialny nie został jednoznacznie sprecyzowany i występuje w kilku wariantach: MP3 (najpopularniejszy), OGG, AAC oraz M4A.

W Polsce zjawisko Podkastingu sięga roku 2005 i nie osiągnęło tak dużej popularności, jak w innych krajach.

Informacje na temat podkastingu w Polsce, a także wiele cennych wskazówek dla początkujących podkasterów, znajdziesz w specjalnie przygotowanym przewodniku.

Czym jest kanał RSS?

RSS (Really Simple Syndication) jest techniką, która umożliwia przesyłanie krótkich wiadomości do swoich odbiorców, z pominięciem konieczności wykorzystywania przeglądarek internetowych do wczytywania całych stron, a co za tym idzie, ładowania wielu dodatkowych elementów (grafika, reklamy, skrypty itp.). Zaletą takiego podejścia jest możliwość subskrypcji (zaabonowania) nieograniczonej ilości kanałów oraz przeglądanie informacji w jednym miejscu (za pomocą tzw. agregatorów).

Kanały RSS wykorzystywane są do wielu celów, w tym również do publikacji audycji radiowych - podcast.

Podcast czy Podkast?

Zdecydowanie Podcast. Wyraz pochodzi od połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny firmy Apple) oraz "broadcast" (ang. transmisja, nadawanie). Usługa została wymyślona przez firmę Apple i pojawiła się po raz pierwszy w produkawanych przez nią odtwarzaczach muzycznych.

Ze względu na niepolskie pochodzenie wyrazu, nazwa nie powinna być spolszczana do formy "podkast". Wyjątkiem może być odmiana przez przypadki (poza mianownikiem liczby pojedynczej), np. podkasty, podkastów.

Czym jest katalog podkastów Podstacja.com?

Katalog podkastów Podstacja.com zawiera informacje o nadających oraz archiwalnych polskich podkastach, które zostały zebrane w jednym miejscu i są posegregowane tematycznie. Więcej informacji o unikalnych funkcjach katalogu znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto dołączyć do katalogu?

Dołączając do katalogu otrzymasz:

 • możliwość dotarcia do stałych oraz nowych słuchaczy podkastów, zainteresowanych wybraną tematyką,
 • unikalny adres URL z listą odcinków twojego podkastu, które możesz odsłuchać bezpośrednio ze strony,
 • zwiększenie znaczenia twojego podkastu w Google za pomocą mechanizmów pozycjonujących, użytych w katalogu,
 • prestiż bycia w dobrym towarzystwie obok podkastów, które nadają od dawna i mają wyrobioną reputację ;-)

Jak mogę zgłosić swój podcast do katalogu?

Skorzystaj ze specjalnego formularza. Aby podcast mógł być poprawnie wyświetlany w katalogu, musi spełniać minimalne wymagania techniczne:

 • posiadać prawidłowy kanał RSS w wersji 2.0,
 • posiadać osadzony plik multimedialny (najczęściej MP3).

Dlaczego moje podkasty nagle przestały pojawiać się w katalogu?

Geneza problemu wymaga dokładniejszego zbadania powstałej sytuacji. Jednym z najczęstszych powodów jest:

 • brak osadzonego pliku multimedialnego w kanale RSS (aby można było odtworzyć plik multimedialny, RSS musi zawierać adres do tego pliku. Operacja ta nazywa się "osadzaniem" i ma kluczowe znaczenie dla wpisów, które pokazywane są w katalogu),
 • nieprawidłowy adres do pliku RSS (np. na skutek zmiany usługi hostingowej),
 • kanał jest nieprawidłowo skonstruowany (niezamknięte znaczniki XML) lub jest w nieprawidłowym formacie, np. ATOM (na chwilę obecną katalog obsługuje wyłącznie kanały RSS w wersji 2.0). Aby sprawdzić poprawność kanału RSS użyj specjalnego validatora (programu sprawdzającego poprawność), który dostępny jest tutaj.

Jeśli twój podcast znajduje się już w katalogu sprawdź dziennik błędów, który znajduje się na stronie ze statystykami. Zawiera on informacje na temat problemów jakie PodBot napotkął podczas przeglądania kanałów.

Czym jest format OPML?

Jest to specjalny format danych (w technologii XML) przechowujący listę kanałów informacyjnych. OPML (ang. Outline Processor Markup Language) wykorzystywany jest przez czytniki (agregatory) kanałów RSS do przenoszenia informacji pomiędzy programami. Katalog Podstacja.com generuje zawsze aktualny plik OPML, który dostępny jest tutaj.

UWAGA: nasz plik OPML aktualnie zawiera wyłącznie listę odsyłaczy do kanałów RSS generowanych jako kopia przez katalog podkastów Podstacja.com. Nie są to odsyłacze prowadzące do oryginalnych kanałów RSS podkastów.

W jaki sposób mogę pobierać najnowsze podkasty automatycznie na dysk komputera?

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z dedykowanych czytników, które upraszaczają oraz przyspieszają cały proces. Polecane programy to:

 • ZiePod (www.ziepod.com) - wysłużony agregator podkastów z mnogą ilością opcji, a także niewielkimi wymaganiami. Program dostępny jest w wersji komercyjnej oraz bezpłatnej, która posiada wszystkie niezbędne funkcje przydatne podczas odsłuchu audycji (Windows),
 • FeedReader (www.feedreader.com) - czytnik kanałów RSS umożliwiający pobieranie osadzonych plików automatycznie po aktualizacji kanału (Windows),
 • PodKicker (aplikacja w Google Play) - kolejna aplikacja umożliwiająca odtwarzanie podkastów na urządzeniach z systemem Android (wyróżnia ją możliwośc odsłuchiwania aducyji w czasie rzeczywistym bez konieczności wcześniejszego ściagania plików),
 • Apple Podcasts (aplikacja w Apple iTunes) - oficjalna aplikacja ze sklepu Apple iTunes do słuchania podkastów - tutaj się wszystko zaczęło :-)

Czy katalog jest moderowany? Kto sprawuje nad nim opiekę?

Aby zachować porządek oraz łatwiejsze wyszukiwanie, katalog stale podlega niewielkiej ingerencji. Moderacja to przede wszystkim poprawianie kodowania, usuwanie niepotrzebnych znaków oraz usuwanie powtarzających się zwrotów generowanych automatycznie przez system publikujący kanał RSS (np. "Pobierz MP3", "Pobierz teraz", "Słuchaj teraz" itp).

Twórcą, właścicielem oraz jedynym opiekunem katalogu jest Rafał Toborek. Możesz się z nim skontaktować poprzez formularz kontaktowy. W późniejszym okresie do autora dołączył Filip Dawidziński / NTDO pełniący funkcję nadwornego grafika.

Jestem autorem podkastu. Czy mogę zasugerować zmianę jego logo lub opisu w katalogu?

Jak najbardziej. W sprawie opisu wystarczy, że napiszesz.

Logo podkastu pobieramy w sposób zautomatyzowany bezpośrednio z kanału RSS twojego podkastu. Aby zostało wyświetlone w katalogu musi spełniać kilka wymagań:

 • musi być w jednym z czterech najpopularniejszych formatów: PNG, JPEG, GIF, BMP,
 • oraz jego rozdzielczość nie może być mniejsza niż 360x360 [px].

Logo jest buforowane, co oznacza, że raz wczytane będzie na zawsze powiązane z podkastem w naszym katalogu. Jeśli twoje logo uległo zmianie i chciałbyś je zaktualizować wystarczy, że napiszesz, a wtedy wczytamy je ponownie.

Czy istnieje możliwość zwiększenia ilości audycji publikowanych w kanałach RSS katalogu?

Tak, aby zwiększyć ilość pozycji wystarczy, że w nazwie adresu URL do kanału RSS dodasz parametr "limit" oraz określisz ilość audycji (domyślnie 20, maksymalnie 250). Poniżej znajdziesz kilka przykładów modyfikacji adresu kanału:

https://podstacja.com/xml/?limit=250
https://podstacja.com/xml/kategoria/3/film/?limit=250
https://podstacja.com/xml/kanal/225/megafone/?limit=250
https://podstacja.com/xml/litera/a/?limit=250

UWAGA: opcja ta działa tylko z kanałami generowanymi jako kopia przez katalog podkastów Podstacja.com. Dodanie parametrów do oryginalnych kanałów RSS nie przyniesie żadnych rezultatów.

Dlaczego na stronie wyświetlane są reklamy?

Reklamy pojawiły się wraz ze wzrostem popularności serwisu. Z dnia na dzień do serwisu zaczęło zaglądać co raz więcej osób, a koszty utrzymania zaczęły rosnąć (transfer, domena, obsługa). Serwis stworzyłem od podstaw (napisałem go od zera) i przez dwa lata opłacałem jego istnienie z własnej kieszeni. Cały czas opiekuję się zawartością katalogu, a także poprawiam znalezione błędy. Jest to praca, za którą nie spodziewam się wynagrodzenia (choć byłoby miło). Dochód z reklam pomaga mi choć w połowie pokryć wydatki związane z funkcjonowaniem katalogu. Same reklamy starałem się rozmieścić w taki sposób, aby nie przeszkadzały w korzystaniu z serwisu. Dziękuję, że zgadzasz się na wyświetlanie reklam, w ten sposób pomagasz mi utrzymać serwis przy życiu.

W dniu 9 czerwca 2019 roku reklamy zostały całkowicie usunięte ze strony! jeeeej :-)

Słyszałem, że kradniecie podkasty i w dodatku podpisując je jako swoje?

Zapewne zetknąłeś z artykułem jaki napisał Paweł Opydo, w którym w nieuzasadniony i bezczelny sposób pomówił mnie - Rafała Toborka oraz wylał szambo błota na cały serwis Podstacja.com. Odpowiedź na artykuł pojawiła się na fanpage’u Podstacji, a z jej kopią możesz zapoznać się również tutaj.

Nigdy nie kradliśmy (piszę te słowa w imieniu całej załogi serwisu) niczyich podkastów i nie przypisywaliśmy sobie autorstwa żadnego z nich. To co dla Pawła Opydo jest “gównem” działa bez przerwy od ponad 6-ciu lat i było pierwszym tak dopracowanym katalogiem jaki pojawił się w polskiej części sieci. Katalog rzeczywiście wymaga renowacji i wkrótce się tym zajmiemy, nie zmienia to jednak faktu, że jest w pełni funkcjonalny i umożliwia łatwe wyszukiwanie oraz odsłuchiwanie audycji.

Jesteśmy ciągle otwarci na nowe propozycje zmian i rozbudowy. Jeżeli masz sugestie lub po prostu chcesz o coś zapytać skorzystaj z formularza kontaktowego.

Nie podoba mi się wasz katalog, nie chcę, aby mój podcast tu był, są lepsi od was i z większą ilością obrazków xD

Cóż, każdy ma własny gust i prawo do własnej opinii. Nie zadowolimy wszystkich, chociaż jesteśmy otwarci na każdą konstruktywną krytykę. Chętnie poprawimy to i tamto. W przypadku jeżeli nie chcesz, aby podcast ukazywał się w naszym katalogu, jako autor możesz zablokować dostęp PodBota do kanału RSS. W tym celu wystarczy, że nałożysz restrykcję na klienta sieciowego identyfikujące się podanym ciągiem znaków:

PodBot/v1 (+https://podstacja.com)

Niestety, ale nie usuwamy zarchiwizowanych odcinków z naszego katalogu, gdyż pełni on również rolę archiwum tego co działo się w polskiej podkastosferze. Kanały RSS dostępne są publicznie, więc jeżeli zgadzasz się udostępnić je światu, miej również świadomość, że mogą być odczytywane przez wszystkich. To samo robią inne katalogi dostępne w sieci i Podstacja.com nie jest tutaj wyjątkiem.

Jako wyjątek natomiast usuniemy z katalogu twoje imię i nazwisko lub zdjęcie jeżeli twój podcast już nie istnieje i zwyczajnie wstydzisz się tego co kiedyś mówiłeś. Nie jest to postawa godna pochwały, jednak przecież każdy może popełniać błędy, a podobno tylko "...najwięksi mędrcy oraz najwięksi głupcy nie zmieniają opinii". Tak więc jeśli twój podcast już nie istnieje i wciąż chcesz usunąć swoje dane (zdjęcie na którym się znajdujesz, imię i nazwisko) skontaktuj się z nami. Nie usuniemy twojego podkastu, ale zamażemy dane w taki sposób, abyś nie był już indeksowany w Internecie.

Polityka prywatności oraz ciastka

Jak niemal każda strona w Internecie, również Podstacja.com gromadzi ciastka na twoim komputerze. Robimy to po to, aby usprawnić działanie katalogu (np. zapamiętać tryb sortowania podkastów w drzewku katalogowym) lub aby dowiedzieć się jak wiele osób korzysta z katalogu. Zbieramy przy tym garść informacji o tobie (np. z jakiej strony przychodzisz, jak wiele czasu spędziłeś przeglądając katalog, itp.). W żadnym jednak wypadku nie są to dane pozwalające na zidentyfikowanie twoich danych personalnych.

W przeciwieństwie do większości innych stron w Internecie, my nie dzielimy się tymi danymi z firmami trzecimi (np. Google). Nie korzystamy z Google Analytics, a wszystkie dane, które gromadzimy trzymamy na własnym serwerze, do którego dostęp poza autorem - Rafałem Toborkiem - ma również właściciel hostingu, na którym przechowywana jest strona w Polsce. Zapewniam cię, że dokładamy wszelkich starań, aby dane te były chronione przed dostępem osób niepowołanych. Twoja prywatność leży nam na sercu. Baw się dobrze i ciesz wolnością korzystając z naszego katalogu.

miodek