FAQ

Czym jest Podcast?

Podcast jest to amatorska lub profesjonalna audycja dźwiękowa dostępna off-line i możliwa do pobrania za pomocą usługi RSS.

Kluczową cechą podkastu jest połączenie dwóch technologii: pliku multimedialnego oraz kanału RSS. W praktyce pod pojęciem "podkastu" funkcjonuje zjawisko publikacji dowolnych autorskich audycji dźwiękowych na stronie internetowej. Format multimedialny nie został jednoznacznie sprecyzowany i występuje w kilku wariantach: MP3 (najpopularniejszy), OGG, AAC oraz M4A.

W Polsce zjawisko Podkastingu sięga roku 2005 i nie osiągnęło tak dużej popularności, jak w innych krajach.

Informacje na temat podkastingu w Polsce, a także wiele cennych wskazówek dla początkujących podkasterów, znajdziesz w specjalnie przygotowanym przewodniku.

Czym jest kanał RSS?

RSS (Really Simple Syndication) jest techniką, która umożliwia przesyłanie krótkich wiadomości do swoich odbiorców, z pominięciem konieczności wykorzystywania przeglądarek internetowych do wczytywania całych stron, a co za tym idzie, ładowania wielu dodatkowych elementów (grafika, reklamy, skrypty itp.). Zaletą takiego podejścia jest możliwość subskrypcji (zaabonowania) nieograniczonej ilości kanałów oraz przeglądanie informacji w jednym miejscu (za pomocą tzw. agregatorów).

Kanały RSS wykorzystywane są do wielu celów, w tym również do publikacji audycji radiowych - podcast.

Podcast czy Podkast?

Zdecydowanie Podcast. Wyraz pochodzi od połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny firmy Apple) oraz "broadcast" (ang. transmisja, nadawanie). Usługa została wymyślona przez firmę Apple i pojawiła się po raz pierwszy w produkawanych przez nią odtwarzaczach muzycznych.

Ze względu na niepolskie pochodzenie wyrazu, nazwa nie powinna być spolszczana do formy "podkast". Wyjątkiem może być odmiana przez przypadki (poza mianownikiem liczby pojedynczej), np. podkasty, podkastów.

Czym jest katalog podkastów Podstacja.com?

Katalog podkastów Podstacja.com zawiera informacje o nadających oraz archiwalnych polskich podkastach, które zostały zebrane w jednym miejscu i są posegregowane tematycznie.

Dlaczego warto dołączyć do katalogu?

Dołączając do katalogu otrzymasz:

 • możliwość dotarcia do stałych oraz nowych słuchaczy podkastów, zainteresowanych wybraną tematyką,
 • unikalny adres URL z listą odcinków Twojego podkastu, które możesz odsłuchać bezpośrednio ze strony,
 • zwiększenie Twojego znaczenia w Google za pomocą mechanizmów pozycjonujących, użytych w katalogu,
 • prestiż bycia w dobrym towarzystwie obok podkastów, które nadają od dawna i mają wyrobioną reputację :-)

Jak mogę zgłosić swój podcast do katalogu?

Skorzystaj ze specjalnego formularza. Aby podcast mógł być poprawnie wyświetlany w katalogu, musi spełniać minimalne wymagania techniczne:

 • posiadać prawidłowy kanał RSS w wersji 2.0,
 • posiadać osadzony plik multimedialny (najczęściej MP3).

Dlaczego moje podkasty nagle przestały pojawiać się w katalogu?

Geneza problemu wymaga dokładniejszego zbadania powstałej sytuacji. Jednym z najczęstszych powodów jest:

 • brak osadzonego pliku multimedialnego w kanale RSS (aby można było odtworzyć plik multimedialny, RSS musi zawierać adres do tego pliku. Operacja ta nazywa się "osadzaniem" i ma kluczowe znaczenie dla wpisów, które pokazywane są w katalogu),
 • nieprawidłowy adres do pliku RSS (np. na skutek zmiany usługi hostingowej),
 • kanał jest nieprawidłowo skonstruowany (niezamknięte znaczniki XML) lub jest w nieprawidłowym formacie, np. ATOM (na chwilę obecną katalog obsługuje wyłącznie kanały RSS w wersji 2.0). Aby sprawdzić poprawność kanału RSS użyj specjalnego validatora (programu sprawdzającego poprawność), który dostępny jest tutaj.

Jeśli twój podcast znajduje się już w katalogu sprawdź dziennik błędów, który znajduje się na stronie ze statystykami. Zawiera on informacje na temat problemów jakie PodBot napotkął podczas przeglądania kanałów.

Czym jest format OPML?

Jest to specjalny format danych (w technologii XML) przechowujący listę kanałów informacyjnych. OPML (ang. Outline Processor Markup Language) wykorzystywany jest przez czytniki (agregatory) kanałów RSS do przenoszenia informacji pomiędzy programami. Katalog Podstacja.com generuje zawsze aktualny plik OPML, który dostępny jest tutaj.

W jaki sposób mogę pobierać najnowsze podkasty automatycznie na dysk komputera?

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z dedykowanych czytników, które upraszaczają oraz przyspieszają cały proces. Polecane programy to:

 • ZiePod (www.ziepod.com) - wysłużony agregator podkastów z mnogą ilością opcji, a także niewielkimi wymaganiami. Program dostępny jest w wersji komercyjnej oraz bezpłatnej, która posiada wszystkie niezbędne funkcje przydatne podczas odsłuchu audycji (Windows),
 • FeedReader (www.feedreader.com) - czytnik kanałów RSS umożliwiający pobieranie osadzonych plików automatycznie po aktualizacji kanału (Windows),
 • PodKicker (aplikacja w Google Play) - kolejna aplikacja umożliwiająca odtwarzanie podkastów na urządzeniach z systemem Android (wyróżnia ją możliwośc odsłuchiwania aducyji w czasie rzeczywistym bez konieczności wcześniejszego ściagania plików),
 • Apple Podcasts (aplikacja w Apple iTunes) - oficjalna aplikacja ze sklepu Apple iTunes do słuchania podkastów - tutaj się wszystko zaczęło :-)

Czy katalog jest moderowany? Kto sprawuje nad nim opiekę?

Aby zachować porządek oraz łatwiejsze wyszukiwanie, katalog stale podlega niewielkiej ingerencji. Moderacja to przede wszystkim poprawianie kodowania, usuwanie niepotrzebnych znaków oraz usuwanie powtarzających się zwrotów generowanych automatycznie przez system publikujący kanał RSS (np. "Pobierz MP3", "Pobierz teraz", "Słuchaj teraz" itp).

Twórcą, właścicielem oraz jedynym opiekunem katalogu jest Rafał Toborek. Możesz się z nim skontaktować poprzez formularz kontaktowy. W późniejszym okresie do autora dołączył Filip Dawidziński / NTDO pełniący funkcję nadwornego grafika.

Jestem autorem podkastu. Czy mogę zasugerować zmianę jego logo lub opisu w katalogu?

Jak najbardziej. Wystarczy, że napiszesz.

Czy istnieje możliwość zwiększenia ilości audycji publikowanych w kanałach RSS katalogu?

Tak, aby zwiększyć ilość pozycji wystarczy, że w nazwie adresu URL do kanału RSS dodasz parametr "limit" oraz określisz ilość audycji (domyślnie 20, maksymalnie 250). Poniżej znajdziesz kilka przykładów modyfikacji adresu kanału:

http://podstacja.com/xml/?limit=250
http://podstacja.com/xml/kategoria/3/film/?limit=250
http://podstacja.com/rss/kanal/225/megafone/?limit=250
http://podstacja.com/xml/litera/a/?limit=250

Dlaczego na stronie wyświetlane są reklamy?

Reklamy pojawiły się wraz ze wzrostem popularności serwisu. Z dnia na dzień do serwisu zaczęło zaglądać co raz więcej osób, a koszty utrzymania zaczęły rosnąć (transfer, domena, obsługa). Serwis stworzyłem od podstaw (napisałem go od zera) i przez dwa lata opłacałem jego istnienie z własnej kieszeni. Cały czas opiekuję się zawartością katalogu, a także poprawiam znalezione błędy. Jest to praca, za którą nie spodziewam się wynagrodzenia (choć byłoby miło). Dochód z reklam pomaga mi choć w połowie pokryć wydatki związane z funkcjonowaniem katalogu. Same reklamy starałem się rozmieścić w taki sposób, aby nie przeszkadzały w korzystaniu z serwisu. Dziękuję, że zgadzasz się na wyświetlanie reklam, w ten sposób pomagasz mi utrzymać serwis przy życiu.

miodek